SGK Bilgi

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

07.09.2018
474
Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

Evde bakım yardımı belli şartları taşıyan yaşlılara ve engellilere verilmektedir. Evde bakımı yapılan ve kendi başına birçok ihtiyacını göremeyen kişilere, engelli ve mazlum durumda olmaları nedeniyle evde bakım aylığı verilmektedir. Aslına bakılırsa evde bakım aylığı, kişilere değil mazlum ve engelli durumda olan kişiye bakan ev sahiplerine verilmektedir.

Bir yatalak hastanın gerek ihtiyaçlarını karşılamak, gerekse de bakan ailenin taleplerini ve emeklerini karşılamak maksadıyla devlet bu maaşı sunmaktadır. Evde bakım parası almak için aranan şartlar kişinin yatalak olmasına bağlıdır. Bildiğiniz üzere 27787 sayılı resmi gazetede yönergelere dahil edilen engelli raporu kanunu ile kişilerin iş ve yaşam gücü kayıpları birebir ortaya çıkmaktadır. Engelli raporu bu maaşı almak isteyenlere şart koşulmaktadır.

Kişinin %50 ve üzerinde engelli olması aranan şartlar arasında bir numarada yer almaktadır. Ayrıca yine aynı yatalak konumdaki kişinin engelli raporunda ağır engelli kısmında “evet” yazması gerekmektedir. Yani evde bakım aylığı şartları güncel olarak kişinin engel durumuna göre şekillenmektedir. Ayrıca kişinin raporu verecek olan heyet tarafından da yerine ziyaret edilmesi gerekmektedir. Yani gerçeği yansıtmayan veri ve evraklar ile başvuru yapan kimselerin, bu gibi bir devlet olanağına sahip olması mümkün değildir.

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Evde bakım parası ne kadar sürede bağlanıyor sorusu da yine bu maaşı almak isteyen vatandaşlar arasında sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bu maaşı alan birisi, ilk olarak başvuru evrak sürecini geride bırakmalıdır. Genel hatlarıyla bakıldığında 1 ay gibi bir sürede maaşa onay verilip verilmediği müdürlük tarafından ortaya çıkarılmaktadır.

Evde Bakım Yardımı

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur sorusunu soranlar için ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gitmeleri yönünde tavsiyede bulunalım. Elbette bizlerin sizlere aşamalı olarak bir anlatımı olacak. Ancak bu noktada, ilk aşamada alınacak evraklar için il müdürlüklerine gitmenizi öneriyoruz. Yoksa yatalak hasta maaşı alma şartları konusunda testi yapacak olan kurum bir taneyle sınırlı değil.

Evde bakım maaşı ne kadar sorusunu soranlar için de kısa bir cevap verelim. İlk olarak bu maaşın her sene zam aldığı bilgisini de verelim. Bu maaş her senenin ilk günü zam alması kanunen onaylanmıştır. Bu sayede kişilerin mağdur olmaları ihtimal dışı bırakılmaktadır. Evde bakılan bir hastanın masrafları direkt olarak dışarı bağımlı olduğu için devlet bu hastaya bakan kişilerin mağdur olmasını engellemek istemektedir. Evde bakım yaşlı aylığı ücreti güncel olarak 1315 TL olarak ödenmektedir. Yılbaşına yaklaştığımız şu günlerde bu maaşa daha da fazla zam yapılacaktır.

Evde bakım maaşı kime verilir sorusunu da böylece cevap verdik. Ağır engelli olup, %50 oranından daha fazla engelli olan kişilere bağlanan evde bakım aylığı kişiye bakan sorumluya verilmektedir. Kişi yatalak haliyle ihtiyaçlarını o parayı kullanarak göremeyeceğinden, bu gibi durumlarda kişi adına bir sorumlu tayin edilmektedir. Ancak evde bakım yaşlı aylığı kartı hastanın adına çıkarılmaktadır. Son dönemlerde Ziraat Bankası üzerinden ödenen bu maaş, onay alındıktan sonra herhangi bir ATM üzerinden alınan Ziraat Banka kartı ile kolayca çekilebilmektedir.

Evde Bakım Maaşı İçin Nereye Başvurulur?

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur sorusuna net ve açık bir cevap vereceğiz. Dilerseniz adım adım evde yatalak yaşlı bakım maaşı alma konusunda neler yapabileceğinizi sırasıyla anlatalım. İşte bu maaşı almak için yapmanız gereken tüm uygulamalar:

 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine gidin. Durumunuzu anlatın.
 • Tabi bu süreçte, engelli raporunun alınmış olması gerekmektedir. Engelli raporu alırken dikkat edilmesi gereken unsurlar isimli yazımıza tıklayarak, bu maaş için hangi rapor şartlarının sağlanmış olması gerektiğini görebilirsiniz. Engelli raporu hakkında hiçbir bilginiz yoksa, bu durumda buraya tıklayarak ilk olarak temel içeriğimizi okuyun. Sonrasında yukarıya tıklayarak, dikkat etmeniz gereken unsurlara göz atın.

Engelli raporuyla evde bakım aylığı almak isteyenlerin ilk olarak ilgili hastaneyle görüşmesi uygun görülmektedir. Bu sayede hastanın zor durumda olması ve zor nakliye ediliyor olması hususunda destek alma fırsatı bulabilirsiniz.

 • Sonrasında kaymakamlık başta olmak üzere valilik gibi temel kurumlara gitmeniz gerekecek. Buralara giderken ilgili yatalak hastanın kimliğini de yanınızda götürün.
 • Kaymakamlıktan yönlendirme yapılarak, muhtaçlık kararı alınmalıdır.
 • Sonrasında bu belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir. O aşamadan sonra son yapmanız gereken evde bakım aylığı için vasi atama için kurumlara başvuru yapmaktır. Bu da maaşın resmi yetkili kişisi anlamına gelen kişi anlamına gelmektedir.

İlginizi Çekebilir;

2019 Engelli Emeklilik Hesaplama

Aynı Evde (İkametgahta) Kaç Kişi 2022 Engelli Muhtaç Yaşlı Aylığı Alabilir ?

Engelli Maaşı Başvuru Takibi (Detaylı Anlatım)

Evde Bakım Maaşına Nasıl Başvurulur?

Kart engelli raporu sahibine, kullanım hakkı ise tanımlı vasi şahsına ait olarak sağlanmaktadır. Kullanım haklarının devredildiği kişinin, akıl sağlığı ve durumu çok önemlidir. Kurum eğer ki sizlerin hastaya bakmadığını veya parayı hastaya harcamayacağınıza kanaat getirirse, bu durumda evde bakım maaşı alamama sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Engelli raporu uygulaması günümüz standartlarına göre oldukça yeni bir uygulamadır. Bu uygulama temelde 2010 senesinde uygulanmaya başlanmıştır. Sonrasında ise çeşitli dallarla yönetilmeye başlanmıştır. Kısacası, ülkemiz yöneticileri tarafından henüz yeni şartlar altında sunulan bu olanaklara sakin ve sabırlı bir şekilde yaklaşmak sizlerin işlemlerinin hızlanmasına fayda sağlayacaktır.

Evde bakım maaşı başvuru dilekçe örneği konusunda sıkıntı etmeyin. Hasta bakım parası için gerekli belgeler konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde sizlere tüm gerekli bilgiler ve ek yardımcılar verilecektir.

Evde Bakım Parası Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

Başvuru Şartları Neler?

 • Kişi engelli olmalıdır.
 • Kişi engelli raporu sahibi olmalıdır.
 • Kişinin engelli raporunda ağır engelli kısmında evet yazmalıdır.
 •  Kişi ihtiyaçlarını göremeyecek kadar kötü durumda olmalıdır.
 • Kişinin kendi hayatını idame ettiremeyecek kadar kötü durumda olması gerekir.
 • Örnek vermek gerekirse;
  • Giyinme,
  • Tuvalet,
  • Temizlik,
  • Beslenme ihtiyacını göremeyen kişiler,
 • Evde kira, maaş ve burs gibi tüm gelirler toplandığında yaşayan kişiye bölününce bu sene için 966 TL tutarından fazla olmaması gerekmemektedir. Her türlü geliri hesap edin. Ayrıca başvuru esnasında ilgili müdürlük memurları da sizlere destek olacaktır.
 • Bakıma muhtaç engelli konusunda tüm gerekleri sağlıyor olması gerekmektedir.

İlginizi çekebilir,

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli Maaşı Alanlar 65 Yaş Maaşı Alabilir Mi ?

2022 Engelli Maaşı Adres Değişikliğinde Kesilir Mi ?

Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi için E-Devlet platformunu kullanabilirsiniz. Elbette ilk aşamada sizlere kurulun gelip evde hastayı görmesiyle birlikte telefondan bilgi verilecektir. Evde bakım maaşı yatan iller hangileri sorusunu sormak yerine, ilgili E-Devlet hesabına girerek sorgulama yapabilirsiniz. Evde bakım yardımı yattı mı sorusunu soranlar için devlet birçok farklı konumdan destek vermektedir. Evde bakım aylığı konusunda alınan kişi bakıcının yakınlığı diyerek ölçülmektedir. Annesi, babası ve çocukları genel olarak birinci dereceden akrabalar bu maaşı bir başkası adına bakıcı olarak alabilmektedirler. Dilerseniz örnek bir sorgulama ekranı görseline göz atalım. İşte örnek E-Devlet evde bakım aylığı sorgulama ekranı örnek görüntüsü:

Evde bakım aylığı sorgulama işlemini yapmak için yapmanız gerekenler çok basit. Aslına bakılırsa bu sorgulamayı yapmak için ilk olarak E-Devlet şifresi ve giriş aşamalarını biliyor olmanız gerekmektedir. Eğer engelli kişinin E-Devlet şifresini aldıysanız ve kullanmayı biliyorsanız direkt maddeleri okuyarak ilgili aşamaları uygulayın. Eğer evde bakım aylığı sorgulamayı bilmiyorum diyorsanız, hemen aşağıdaki kırmızı kutuya tıklayın. Oradan şifre ve diğer tüm giriş bilgileri anlatılmaktadır. Hem de videolu bir şekilde anlattık 🙂 Hemen tıklayıp kolayca öğrenebilirsiniz.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)
Buraya
tıklayarak E-Devlet evde bakım aylığı sorgulama ekranına erişin.Evde bakım aylığınızın sorgulaması sonucunda maaşınızı yatacağı tarihten, yakınlık derecesi bilgilerine kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. Evde bakım aylığı sorgulama işlemi adımları şu şekildedir:

 • Sonrasında “kimliğimi doğrula” tuşuna basın.
 • Kimlik ve şifre bilgilerinizi tuşlayın.
 • Sonrasında ekranda bilgileriniz görünecektir.

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

Engelliler Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.