SGK Bilgi

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı Ne Kadar? 2021

06.04.2021
4
Siber Güvenlik Uzmanı Maaşı Ne Kadar? 2021

Bugün ki makalemizde sizlerle birlikte siber güvenlik uzmanı maaşı ne kadar 2021 sorusuna yanıt vererek fikir edineceğiz. Her geçen gün gelişen ve dikkat çekici yazılım sistemleri ile alakalı olarak yükselen bazı meslekler söz konusudur. Her geçen gün büyüyen bu sektör içerisinde özellikle verilerin güvenliği ve gizliliği son derece önemli olan alternatif seçeneklerden birisi olarak dikkat çekiyor.

Günümüzde artık her türlü işimizi internet sistemlerini kullanarak yürütmek durumundayız. Aslında bu, hayatımızın kolaylaşması ve zamandan tasarruf açısından ciddi anlamda iyi bir seçenek. Ancak ne yazık ki verilerin depolanması ve güvenliğinin sağlanması ile alakalı olarak da birçok farklı meslek grubu ortaya çıkıyor. Şimdi elimizden geldiğince maddeler halinde bu mesleği inceleyecek ve fikir edinme yoluna gideceğiz.

Siber Güvenlik Uzmanı Nedir?

Çalıştığı/hizmet verdiği kurumun elektronik bilgi sisteminin korunmasını sağlayan kişidir. Özel ya da devlet kurumlarında çalışabilir.

Türkiye’de özellikle sosyal medya sistemleri, dijital sistemler ve bankacılık sistemleri gibi birçok sistemde veri güvenliği çok önemlidir. Özellikle bankacılık sektöründe siber güvenlik konusu son derece büyük önem arz etti. Dolayısı ile günümüzde nitelikli siber güvenlik ve veri güvenliği uzmanı mesleğine duyulan ihtiyaç da ciddi anlamda ön plana çıktı.

Siber güvenlik, kendi içerisine birçok farklı başlığı ve uygulamaları alır. Bu neden dolayısı ile bilgisayar teknolojileri ile alakalı olarak çok yönlü seçenekler de kendisini gösteriyor.

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur?

Siber güvenlik uzmanı nasıl olunur sorusunun yanıtı aslında günümüz uzmanlarını analiz ettiğimizde biraz karışık. Günümüzde özellikle siber güvenlik şirketlerinin kadrolarına baktığımız zaman geçmişi siyah ya da beyaz şapkalı hacker olarak çalışan kişilerin sunduğu hizmet alanlarına yönelik alternatifler kendisini gösteriyor. Bu kişiler, ağ yapıları ve sistem yazılımları konusunda da birçok farklı seçenek kendisini gösteriyor.

Siber güvenlik uzmanında aranan nitelikler de yine bir o kadar yüksek kapasitelidir. Bu neden dolayısı ile maddeler halinde bu verileri sizlere sunarak fikir edinmenizi sağlamak istiyoruz.

  • Öncelikle TCP/IP’yi adınız gibi bilmelisiniz. Bir IP paketinin yapısından paket içindeki Type of Services tiplerinden, TTL değerine kadar neyin ne olduğunu ya da ICMP tipleri ve anlamlarına kadar derinlere dalmalısınız.
  • Linux komutlarını çok iyi öğrenmelisiniz, özellikle sızma testlerinde kullanılan araçların bir çoğu Linux tabanlıdır. Linux komutlarının sık kullanılanlarını ezbere bilmelisiniz. Adınız Ahmet ise Soyadınız Linux olmalı:)
  • Bir programlama dilini özellikle Pythonu’u öğrenmelisiniz. Yine sızma testleri için yeri geldiğinde kendi kodunuzu yazabilmelisiniz.
  • İşletim sistemlerinin mantığını çok iyi bilmelisiniz.
  • Bütçeniz el veriyorsa iyi bir kurumdan eğitim alabilirsiniz.
  • Araştırmacı bir yapıya sahip olmalı elde ettiğiniz bilgileri analiz edebilmelisiniz.
  • Çok çalışmalı, çok okumalı, İnternet’teki ücretli ücretsiz video eğitimleri izlemeli ve çokça pratik yapmalısınız.
  • Çok sık kullandığım şu sözle bitireyim “İlgisi olanın bilgisi olur”
  • LPT, CEH, OSCP, OSWP, GWAPT, GPEN eCPPTv2, eWPT sertifikalarından en az birine sahip olmak gerekir.

Siber Güvenlik Uzmanı Maaşları 2021

Günümüzün en önemli meslek gruplarından birisidir. Özellikle dijitalleşen dünyada çok ciddi anlamda fark yaratan bir seçenek olduğunu net olarak gözlemleyebiliyoruz. Bu noktada da günümüzde ortalama maaşlar ile alakalı olarak sizlere bilgiler sunacağız.

Günümüzde yeni başlayan ancak uygulama konusunda ideal bilgiye sahip genç bir siber güvenlik uzmanı maaşı ortalama 7,000₺ ile başlar. Alanında uzman ve yıllarca büyük şirketlerin siber güvenlik alanında hizmet vermiş kişiler için ise başlangıç maaşları 12,000₺ ile başlamaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.