SGK Bilgi

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

20.09.2018
3.558
Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

Engelli raporu yükseltme konusunda gerek sosyal medya gruplarında, gerekse de engelli forum sorularında birçok farklı soruya tanık oluyoruz. Bu sorulara bir cevap olması maksadıyla genel mantık ve bilgi içeren bir içerik hazırladık. Engelli raporu yenileme talebinde bulunarak, bu alınan engel oranının daha fazlasını almaya çalışmak konusunda birçok engellinin çabası bulunuyor. Ancak Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar ile engelli hakları büyük oranda mercek altına alınmış durumdadır. Böylesi bir durumda Ankara’ya hükmedecek olan engelli raporunuz, haksız yere talep görüldüyse düşürülebilir.

Burada haklıyla haksızı birbirinden ayırmak gerekiyor. Engelli raporu alan birisinin ne gibi haklara sahip olduğunu buraya tıklayarak Engellilerin Hukuki Hakları Nelerdir isimli yazımızda görebilirsiniz. %40 ve üzeri olan raporlarda hak sahibine büyük oranda haklar tanınmaktadır. Engelli raporunu kırkın üzerine çıkarmak için yapılan rapor yükseltme işlemi haklıyken yapılması durumunda olumlu sonuçları beraberinde getirecektir. Ancak haksız yere yapılması durumunda raporun yenilenmesine karar veren hakem heyeti rapor oranının düşürülmesine varıncaya kadar hüküm verebilir. Bu nedenle raporun sözde oranını yükseltmek için yapılan başvurularda amacı ve durumunuzu iyice kavramanız gerekmektedir. Bu sizin lehinize olabileceği gibi aleyhinize de işleyebilir.

Engelli Raporu Yükseltme

Engelli raporu oran yükseltme konusunda herkesin farklı bir derdi var. Şimdi konunun rayından çıkıp farklı amaçlara hizmet etmesini önlemek maksadıyla bir kişinin neden böyle bir talepte bulunabileceği konusuna değinelim. Bu gibi durumlar başınıza gelebilir. Ancak henüz rapor almadıysanız, engelli raporu alırken isimli yazımıza dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu sayede bu gibi yeniden rapor alma gibi işlerle uğraşmadan net olarak hak ettiğiniz rapor oranını alırsınız. İşte 38 engelli raporu gibi 40’ın altında kalan ya da haksız oranlar içeren raporları ne şartlar altında yükseltebileceğinizi açıklıyoruz.

 • Rapordan sonra devam eden veya bir anda oluşan engel durumları sayesinde rapor yeniden düzenlenebilir.
  • Rapordan sonra bir trafik kazasında engel teşkil eden bir diğer unsuru daha kaybederseniz bu durumda tekrar rapor aldığınız engel oranı arttırma konusunda başarılı olursunuz.
 • Kanunda da yeri olacak şekilde sahip olduğunuz engel oranının eksik ya da yanlış hesaplandığını düşünüyorsanız.
  • Bu konuda çok ama çok dikkatli olun. Normal bir doktor muayenesi sonrasında, verilerinizi yasa ile karşılaştırın. Haksız yere böylesi bir başvuru engelli raporu düşürülmesi tarzında bir etkiye yol açabilir.
 • Mevcut engellerinizden birini sevk alamamanız nedeniyle geri planda bıraktıysanız bu durumda oranınız tekrar gündeme gelebilir. Bunun için engelli raporu alırken her durumu göz önünde bulundurun.

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Engelli Raporu Hesaplama

2022 Engelli Maaşı Alan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Engelli Raporu Yenileme ve Engelli Raporu Düşürülmesi

Engelli rapor oranını yükseltmek için yapılması gerekenler oldukça açıktır. Haklı konumda böylesi bir başvuru yaparsanız zaten hastanelerde yer alan heyet doktorları sizleri haklı bularak oranınızı yükseltecektir. Ancak haksız yere yapıldığı sezilen ve fırsatçılık yönünde kullanım teşkil eden taleplerde doktorlar da geri adım atarlar. Bu nedenle gerçekten haklı olduğunu durumlarda engelli raporu yükseltmesi talep etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

Özürlü raporu yenileme dilekçesi ile raporu aldığınız hastaneye başvuru yapmanızda fayda var. Bu sürece girmeden önce herhangi bir doktora giderek (engel durumunuzla alakalı olan bir bölüm doktoru) durumunuz hakkında bilgi alın. Masaya oturup sorun hani yasada bunun yeri nedir diye. Engelliye verilen sağlık hakları bu noktada oldukça fazladır. Böylesi bir soru karşısında hiçbir doktor size karşın geri adım atmayacaktır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 59 YORUM
 1. Kader dedi ki:

  Merhaba hocam halam engelli raporu var %82 araç almak istiyoruz onu rahatlatmak açısından fakat bayi ile görüştüğümüzde kişi h sınıfı ehliyeti olması gerekiyor dedi halama ehliyet alma gibi bi durumu yok okuma yazması yok bunun için rapor yükseltmenin gerekiyor dediler nasıl bir yol izlemeliyiz bu arada ortopedik engelli tekrardan heyete girip durumumuzu arz etmemiz yeterli olur mu bu konuda

 2. Ceyda dedi ki:

  Merhabalar annemin bir gözü tamamen görmüyor bir kulağı ise tamamen duymuyor bu zamana kadar 3 rapor yeniledik ilki %50 ikincisi %40 son aldığımıza ise %37 son rapor %40 ın altına düştüğü için maaşı kesildi.3 aydir maaş alamıyor ne yapabiliriz ? göz ve kulakta herhangi bir iyileşme yok tedavisi olmayan görme kaybı var

 3. Tolga dedi ki:

  Akrabam şizofren olduğu için sürekli yüzde 80 raporu var ama 12 sene geçti ardan şu an kulaklari hiç duymuyo sayılır gözlerinde çok ağır sırtı kanburlasti ve ayakları çok sis ayakta hiç duramuyo atiyo kendini yere ve kendisi kalkamiyo ayağa altı bezleniyo hiç konusamiyor yani tam bakıma muhtaç ve yaşı 87 oldu raporunu yüzde 90 çıkarıp araç almak istiyoz mümkündür çok teşekkür ederim

 4. Murat dedi ki:

  İyi günler
  Annem 2013 yılında geçirdiği felç yüzünde sağ koluni tamamen kullamiyor sağ bacağını çok az kullanıyor bacaklarında şişme mevcut unutkanlık konuşma güçlüğü kalp rahatsligi tansiyon var. Kendi kendii idare edemiyor babam bakiyor. Yataktan birsinin yardımı olmadan kalmaiyor banyosunu yemeğini tek başına yapamıyor. Yani kendi başına hayatını idame ettiremiyot. Geçen yıl alınan sürekli raporla %88 ağır engelli raporu verildi. Babam annemin rahat etmesi için araç almak istiyor. ÖTV den yararlanmak için %90 olmasi gerekiyormuş. Nasıl bir yol izlemeliyiz. Rapora itiraz mi etmeliyiz yoksa ÖTV den yaralanmak istiyoruz diyerekten tekrar hastaneye basvurmalimiyiz. . Teşekürler

 5. Nilüfer dedi ki:

  Ben 2008 den itibaren işitme cihazı kullanıyorum 2019”ün temmuz ayında da sağlık kuruluma girdim ve %33 işitme engel oranı gelirlerdiler. Rapor yenilemek için tekrar başvuru ne kadar süre içerisinde yapıla bilir ve raporu aldığımız hastahaneye bi başvuru yapmak mecburiyetindeyiz lütfen yardımcı olurmusunuz.

 6. YASİN KARACA dedi ki:

  Merhabalar, kardeşimin doğuştan görme probleminden dolayı 2008 den %85 engelli raporu var araba için tam ötv indiriminden yararlanmak istiyoruz bu raporu %90 yapmamız mümkünmüdür acaba ne şekilde müracat etmemiz gerekiyor

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer raporun üzerinden 1 sene geçti ise itiraz edip rapor yenileme isteyebilirsiniz. Ancak göz haricinde farklı bir rahatsızlık var ise rapor artar aksi halde yine aynı çıkması kuvvetle muhtemel.

 7. Elvan Çalışkan dedi ki:

  Selamlar 01.10.1998 ise giris tarihim.2016 temmuz ihrac oldum.2018 yilinda % 47 engelli raporu aldim.4430 gun ssk 1810 günde emekli sandigi pirim odemem var.bu sartlarda emekli sandigindan emekli olabilirmiyim .Olamayacaksam hangi sartlar eksik olur ve tamamlamak için ne yapabilirim.Şimdiden tesekkur ederim.

 8. Bekir dedi ki:

  Meraba hocam benim babamın gözleri görmüyor ve kendisinin %85 raporu var bu raporu yüks eletebilirmiyim sadece bir arac almak icin %90 olması gerekiyor. Raporu yükseltmek için nasıl bir yol izlemem lazim teşekkür kolay gelsin.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Bekir Bey,

   Raporunuz göz harici diğer rahatsızlıklarıda kapsıyor ise bu rahatsızlıklar haricinde oluşan başka bir rahatsızlık var ise bunun da ekletilmesi için başvuru yapmalısınız. Rapor alındığı tarih ile şimdi arasında bir fark yok ise raporunuz yükselmez.

 9. Ali YILMAZ dedi ki:

  Merhaba ben 12 anjio aldum. 1 bypass ameliyatı oldum. Şu anda kalp pili var ve kocaeli üniversitesi kardiyoloji bölümüne başvurdum. Bana % 84 engelli raporu verildi. Ben 1998 yılında bel fıtığı ameliyatı oldum. Antidepresan ilaç alıyorum. Gözlük kullanıyorum. Küçük ölçekli bir sürü operasyon geçirdim. ( Septum deviasyonu, sağ diz menisküs (2 defa), fissür ameliyatı, her iki el bileğinden sinir sıkışms ameliyatı). Fakat aldığım engelli raporumun bunların hangilerini kapsadığını bilmiyorum. Bunu nasıl öğrenebilirim. T.C. NO: ………

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba ali bey,

   Sadece Kardiyoloji bölümüne başvuru yaptıysanız bu bölümden oran verilmiştir. Heyete girerek diğer bölümlerden de rapor talep edebilirsiniz.

 10. Ayşe dedi ki:

  Merhaba benim 164 engelliyim geçen 3 sene önce tüp mide ameliyat oldum ve geçen sene de sol kalça protez ameliyat oldum rapor oranım değişrmi tşkr ederim iyi günler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ayşe Hanım merhaba,

   Mide ameliyatınız ve kalça proteziniz engel oranını yükseltecek kadar etkilemeyebilir. Hele aldığınız rapor 2012 öncesi ise oranlar çok değişti yeni talep etmek riskli olabilir.

 11. yasemin dedi ki:

  Merhaba
  sağ ayakta çocuk felcim var, 24 oranında sürekli raporum var , vergi indirimi almak istiyorum,
  tekrar rapor almak için önce itiraz mı etmeliyim , yoksa direk hastaneye başvurmam mı gerek li ?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer raporunuz 1 yılı geçmiş ise itiraz etmeden rapor için müracaat edebilirsiniz. Aksi halda itiraz etmelisiniz.

 12. Ahmet dedi ki:

  Mrblar benim % 62 engeli raporum mevcut fakat sonradan tüp mide ameliyatı oldum raporum yükselir mi ?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ahmet Bey merhaba,

   Tüp mide ameliyatı engel oranını artırmaz.

 13. özlem dedi ki:

  mrb.geçen ay babam için ötv indiriminden yararlanmak için heyete başvurduk.2007 yılında kalp krizi geçirdi kalbinde 3 stent var hipertansiyon ve kolestrol var.Günde 14 tane ilaç kullanıyor. Ayrıca bacağından by-pass oldu ve bu rapor müracatı sırasında yine ana damarların tıkandığı tekrar bacağından by-pass olmasına karar verildi. Bütün bunlardan rapor %79 ve süresiz. Şöyle birşey var babamda nefes darlığı var ancak gittiğimiz hastanede göğüs hastalıkları olmadığı için biz bu bölüme muayene olamadık. Sigara içtiği için koah derecesinde olabilir başka bir hastanede sadece göğüs hastalıklarına gitsek rapora ilave olur mu olmazsa başka bir hastanede rapor alma hakkımız ne zaman yeniden oluşur. Çok teşekkürler şimdiden.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Özlem Hanım merhaba,

   Tek hastalık için girebilir. Yeni bir engel durumunun ortaya çıkması veya mevcut engellilik durumunda bir değişiklik meydana gelmesi hâlinde, bireyin talebi ve ilgili branş hekiminin sağlık kuruluna sevki uygun görmesi üzerine süre aranmaksızın engellilik durumu yeniden değerlendirilir ve yeni rapor düzenlenir.

 14. Serkan özen dedi ki:

  Kolay gelsin benim %84 engelli raporum var 2002 girisim var ssk vergi indirimi istedim dosyam 2 aya gelir sonrasında evraklarımı ssk ya teslim edicem sonrasında ne gibi yol izlemeliyim nezaman emekli olurum maaşım ne kadar olur prim yetermi şimdiden kolay gelsin

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   2002 sigorta başlangıcı ve % 84 engel oranı ile emeklilik şartlarınız 3600 gün ve 15 yıllık hizmet süresidir. 15 yıllık hizmet süresini doldurmuşsunuz eğer 3600 günü de doldurursanız emekli olabilirsiniz.

  2. Tarik dedi ki:

   Merhabalar,2016 yilinda her iki kulakta isitme kaybiyla %40 rapor aldim,vergi indirimi hakki kazandim,,sorum şu 2019 yilina kadar isitme kaybim dahada artti,rapora itirazda bulundum yukseltmek icin,,bu gibi durumlarda ,vergi indirim hakkim kalacakmi,,rapor yukselirse tekrardan basvurmam gerekiyormu,,tesekkur ederin

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Tarık Bey,

    Raporunuz % 40 59 arasında kalırsa tekrar başvuruda bulunmanıza gerek yok.

   2. Selcan bebek dedi ki:

    Merhaba annemin %61 lik raporu var rapordan sonra orta derece temans tanısı kondu bunu ekletirsek %90olurmu acaba

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Temans hastalığı rapora % 30 a kadar etki etmez maksimum % 10 gibi bir etkisi olabilir.

 15. Ahmet dedi ki:

  Rtim bozuklugundan dolayi 4 defa anjio ve eps oldum son olarak kalbime kalici olarak pil takildi heyete girdigimde. %37 2yillik rapor verdiler raporu. Nasil yukseltirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ahmet Bey Merhaba,

   Heyete aynı hastalıklar ile ilgili girerseniz artış olmaz. Ancak kalıcı farklı hastalıklar var ise bunları da rapora eklettirebilirsiniz.

 16. Ayşe tilki dedi ki:

  4 çocuk annesiyim cok zordurum dayim yardimlarinizu bekliyorum 05302317157

 17. Mesut dedi ki:

  Selam ben osteogenezis imperfekta hastasısıyım.%50 raporum sadece bu hastalıktan aldım.ortopedik kırıklarım var.sağ kolum tam açılıp kapanmıyor dirsekte platin takılı sol bilekte platin var sağ kalçadan dize kadar platin takılı sayamadığımız daha çok kırıklarım var.bu hastalıklardan neden puan vermediler.yeniden başvuru yapsam yükselir mi? (Genetik test yaptırdım osteogenezis imperfekta bende mevcut olduğunu yazıyor.aile bireylerinin de takibi yapılması isteniyor)

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre hareket kısıtlaması olduğundan rapora dahil edilmeli. Tekrar heyete girip dahil ettirebilirsiniz. bu durumun tahmini raporunuzu 10 puan yükseltebileceğini düşünüyorum.

 18. Ragıp Ar dedi ki:

  Merhaba iyi akşamlar sorum şu benim tip1 diyabetim var insulin kullaniyorum 2017 yuzde 40 aldim sureli ama 2019 da hekim raporu yuzde 30 dusurdu ancak hekim raporuni sisteme kaydedilmedi kendi saglik kurulu sistemlerine yeniden hastaneye basvuru yapabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   İtiraz ederek başka hastanede rapor için müracaat etmeniz mümkün.

  2. Müjdat feylan dedi ki:

   İyi gunler narkolepsi ve katalepsi hafif siddette uyku apnesi teshisi konuldu suan isimden cikarilmak uzereyim tehkikeli ve agir islerde calisamaz raporum var kurula randevu aldim %40 oran alabilirmiyim gozumde renk korlugu belimde l4-l5 disklerde tasma var fizok tedavi onerildi sag diz kapagimda kemik sisligi bar yardimci olurmusiniz?

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Müjdat Bey,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 40 ı bulmanız biraz zor görünüyor ama Yine de denemekte fayda var.

 19. izmr dedi ki:

  merhabalar. benin yüzde 55 engelli raporum var. hidrosefali rahatsızlığım var ve yüzde 0 verdiler aldıktan 3 sene sonra ameliyat oldum. yükseltme şansım varmı?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Ameliyat sonrası tekrarlayan seyirde bir rahatsızlık bu. eğer denge sorunu yaratıyorsa oran verilmektedir. Haricinde yine oran çıkmaz.

  2. Kenan ünal dedi ki:

   Merhaba ben 04/11/2019 tarihinde sağlık kuruluna girdim bana %39 engelli raporu verdiler süreli beş yıllık bu raporu %40 üzeri tamamlamak için ne yapmalıyım hafif şiddete uyku apnesi rahatsızlığım var ve bel fıtığı çıktı bunlarla tekrar kurula girebilirmiyim rapora eklenirmi nasıl bir yol izlemem gerekiyo şimdiden teşekkür ederim

   1. SgkBilgi dedi ki:

    MErhaba,

    Uyku apnesi etkili olur ancak hafiflik durumu yeterli olmayabilir. Ancak % 40 a çok az bir orana ihtiyacınız var. Demnemekte fayda var.

 20. Yakup Gören dedi ki:

  Kolay gelsin. İyi günler. Ben 2016 yılında,doğuştan gelen kalp hastalığında , kalp deliği kapatma ameliyat sonrası deliğin üfürüm yaptı. bundan dolayı %51 rapor aldım. Şimdi pulmoner hipertansiyon tanısı kondu. Değeri ise 47 . Bu iki hastalığı kullanarak raporumu yükseltebilir miyim. Teşekkürler şimdiden

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Yakup Bey merhaba,

   Pulmoner hipertansiyon rahatsızlıktan dolayı değer 47 ye göre % 25 civarında bir oran veriliyor. bu rahatsızlıklarla değerlendirmeye alındığında % 60 a varan bir orana ulaşabilme ihtimaliniz var. Tabi değerlendirmelerde doktor yorumu da etkili oluyor.

  2. Mustafa16 dedi ki:

   Merhaba benim kayınbiladerim ms hastası 2011 yılında alınmış %84 ama biz bu raporu yükseltmek istiyoruz çünkü şuan ki durumu daha ağır yatalak durumda kendisi biz bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba,

    Tam teşeeküllü devlet hastanesiden heyet girmek için talep oluşturmalısınız. Tkrar oranlar belilrenir. Yatalak ise % 90 nın üstünde çıkması muhtemel.

 21. yasemin gürbüz dedi ki:

  merhaba:
  2007 yılında tıp1 diyabetten %40 oranında rapor aldım şimdi ise şekerden dolayı böbreğimde protein kaçağı var ve göz damarlarımda kanama oldu tansiyonda var yükseltmek için başvuru yapsam yükselirmi bu durumda

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu rahatsızlıkların da eklenmesi ile rapor orınınız % 50 – 55 arasına yükselebilir.

   1. Yakup dedi ki:

    Kolay gelsin. İyi günler. Ben 2016 yılında,doğuştan gelen kalp hastalığında , kalp deliği kapatma ameliyat sonrası deliğin üfürüm yaptı. bundan dolayı %51 rapor aldım. Şimdi pulmoner hipertansiyon tanısı kondu. Değeri ise 47 . Bu iki hastalığı kullanarak raporumu yükseltebilir miyim. Teşekkürler şimdiden

 22. EREN BUDAK dedi ki:

  2019 Şubat ayında Psikiyatr’den %40 rapor aldım.
  Ancak , bende pulmoner emboli teşhisiyle 20 gün hastanede yattım. Sonrasında hastalık ”Genetik” çıktı.
  En ağır kan sulandırıcıları kullanıyorum. Hatta bir ara yetmediği için günde 2 kere iğne de oldum.
  Ve ömür boyu bu hastalıkla mücadele edeceğim.
  Fakat tüm rapor ve epikrizlerimi sunmama rağmen , Kalp ve damar cerrahı ” 0 ” puan yazdı.
  Bu normal mi sizce ?
  Bakın bugün emekli olamadım bu oran yüzünden. Yoksa 2001 ssk başlangıcım ile eğer oran 60 olsaydı i ben de emekli olacaktım. Şimdi 2.5 sene bekle dediler.
  Teşekkürler..

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre oranınızın artması beklenirdi belki % 60 seviyesine ulaşmasa da % 10 artması uygun olurdu. Doktorun hastalığı yorumlaması size etkisini belirlemesi rapora etki sağlamamasına neden olmuş olabilir.

 23. ece dedi ki:

  Selamün aleyküm
  Derecesi düşük engelli neden az ücret alıyor tüm engelli ler çalışmıyor
  Hasta geçinmek zor buna bir çözüm bulun ması gerek evdeki gelire değil
  Herkes aynı miktarda maaş al ması gerek işte ozaman hak geçmez maddi sıkıntı çözülür bir nemze açınız diner bu konuya bir çözüm tüm engelli yüksek miktarda maaş almalı Allah için zaten şu dönem de geçinmek zorlaştı merhamet Allah için vicdan için bunu düşünün ben arz ediyor um

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   maaşların düşük olmasından dolayı siteminizde haklısınız. Alınan maaşların kirayı dahi ödeyemediği bir dönemde yaşıyoruz. Ancak maaş hesaplanması ödenen prim tutarlarına göre yapılıyor. Her engellinin maaşının aynı olması pek de adil olmaz.

  2. Yılmaz dedi ki:

   Merhaba halamın %70 engelli raporu var ve kendisi kansere yakalandı tedavisini bitirdi ve şeker hastalığı teşhisi konuldu ve diyabet ilaçları kullanıyor müracat etsek oranda artış olur mu?

 24. ORÇUN PAT dedi ki:

  Merhaba ,
  2011 yılında süresiz %56 oranında bir engelli raporu aldım . Bu rapordaki rahatsızlıklarım
  *Kapak yetmezliği ve aort yetmezliği
  *Sağ göz ileri derecede astiğmat
  *Crohn
  *Sağ böbrek nefrektomi (Sağ böbrek alındı )
  2015 yılındı engel oranımı artırmak istediğimde ilk raporunuzu itiraz edeceksiniz denmişti bende itiraz ettim ve beni 2 hastaneye sevk ettiler ilk hastane bu hastalıklarımdan bazıları ileri seviyede artığı için %88 verdi ikince hakem heyeti olan hastane benle ilgilenmedi bile onlar %60 bıraktı .
  2019 yıldın sağ kullağoımda ani işitme kaybına uğradım Sanıeım kullağımda pıhtı attı. Coumadın kullandğm için bu riskler olabiliyor muş. Sağ kullağım ile iligli hiperbarik ten tutunda kortizon tedavilerini aldım fakat iyileşmedi.yaklaşık 6 ay oldu hiç ilerleme olmadı. şuan 113db sonra kullağım duyabiliyormuş odymetre sonuçlarına göre.
  ben bu kurulun verdiği raporu yükseltmek istiyorum .
  hakem heyeti benim bazı oranlarımı düşürdü ve ben bu düşürmüş olduğu bölümler ile ilgili tekrardan yükseltilmesi için hastaneye başvurmak isiyorum .

  mesela gastroentoloji bana vlasman 3 den %75 ve %10 ülsere vermişlri. Remisyona giremediğim için ve yüksek dozda kortizon kullandığım için vermişti ama hakem heyeti %25 vererek bıraktı adamlar yüzüme bile bakmadı muayne bile etmediler.
  göz içinde %20 vermişlerdi oradaki göz doktoru %5 verdi geçti

  ayrıcıa kullakta eklendi bunların 3 için tekrardan yükseltilmesi için başvurabilirmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   2019 yılında yeni oranlar belirlendi rapor almak her sene daha da zorlaşıyor. ancak bazı hastalıklar da eklendi. Kulak ile ilgili durum raporu artıracaktır. Tekrar itiraz etme hakkınız var.

 25. filiz kalmaz dedi ki:

  merhaba,
  2000 de alınan %40 oranında engel raporum var,polio sekeli ortopedik engel ve raporum sürekli,gelir vergisi muafiyetimde var,ama son 1 yıldır işe gidip gelirken çok zorlanıyorum,omirilşk eğriliği,bel fıtığı ve vertigo hastalıklarım çıktı rapor sonrasında,emekliliğime 1 yıl 4 ay var artık çok zorlandığım için emeklilik için rapor yükseltmek istiyorum,konu hakkında desteğinizi rica ederim.raporum yükseltilebilirmi,bende rapor oranımın düşmesinden endişeliyim,

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Filiz Hanım Merhaba,

   Polio sekeli hastalığı ile ilgili engel oranlarının yeni dönemde çok farklı şekilde oranlandığını görüyoruz. Hatta hastanenin % 40 verdiği rapor Vergi indirimi talebinde bulunulduğunda % 18 – 20 lere kadar düşürülebiliyor (Baston kullanım oranı ile alakalı olarak) Tahminmiz diğer rahatsızlıklarınızla birlikte yine % 40 ı bulabilirsiniz ancak % 50 ye ulaşabileceğinizi düşünmüyoruz.

 26. ABDULLAH AYDAR dedi ki:

  BEN ASKERLİKTEN MEN OLDUKTAN YILLAR SONRA BÒYLE ENGELLİ MAAŞI OLDUĞUNU ÖĞRENDİM VE BAŞVURDUM 2005 GALİBA BAŞVURUMDAN DEVET HASTANESİNDEN ASKERLİK RAPORUM YÜKSELEREK %64 OLDU ŞİMDİ ASIL SORUM BENİM YİNE BİLGİM YOKTU AMELÎYATIMI YAPAN DOKTOR EMEKLİ OLURSUNUZ DEDİ (BYPASS)AMELİYATI OLDUM BENDE EKSİK GÜNÜM OLDUĞUNU BİLDİĞİMDEN UĞRAŞMAM 1.5 YIL OLDU BYPASS OLALI 4 DAMAR DEĞİŞTİ KEŞKE OLMASAYDIM BU ARADA ŞİMDİ BYPASS AMELİYATINI ZOR BAŞLADILAR YÜKSEK TANSİYON VE ŞEKER HASTASIYIM İNSÜLİN KULLANIYORUM RAPORLU İNSÜLİNLERİMİ ALIYORUM KULLANIYORUM ASIL SORUM BEN BU AMELİYAT RAPORUM ŞEKER RAPORUMLA SAĢLIK MÜDÜRLÜĞÜNE GİDERSEM BANA NE KATKISI OLUR ENGELLİ HAKLARI OLARAK YAZARSANIZ SEVİNİRİM SAYGILAR EFENDİM

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Abdullah Bey,

   Şeker Hastalığı içi % 20 25 arası bir oran verilir. Yüksek tansiyondan % 10 – 20 arası bir oran by pas için ise durumunuza göre % 45 – 55 arası bir oran çıkabileceğini düşünüyorum yani toplamda % 70 75 arası bir oran çıkabilir. Sigorta başlangıç tarihini, Prim gününüzü ve doğum tarihinizi yazarsanız emeklilik ile ilgili durumunuzu da değerlendirebiliriz. Ayrıca vergi indirimi ve diğer engelli haklarından da faydalanabilirsiniz.

 27. SERDAL DEMİR dedi ki:

  2016 YILINDA KURUMUMUN SEVKİYLE GİTTİĞİM MERSİN ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA HASTANESİNDEN YÜZDE 52 ENGELLİ RAPORU VERİLDİ.BU RAPORU KURUMUMA VEREREK ENGELLİ MEMUR KONTENJANINA ALINDIM.SONRA VERGİ İNDİRİMİ İÇİN RAPORUMU VERGİ DAİRESİNE VERDİM.VERGİ DAİRESİNCE ANKARA YA ONAYA GİTTİ. ORADA ENGEL ORANIM YÜZDE 38 E DÜŞÜRÜLDÜ VE RET GELDİ.BENDE VERGİ MAHKEMESİNE DAVA AÇTIM VE KAZANDIM. MAHKEME KARARIYLA VERGİ İNDİRİMİ ALDIM.VERGİ DAİRESİ DE DAVAYI BÖLGE İDARE MAHKEMESİNE TAŞIDI.HALA SONUÇLANMADI.BEN BU ARADA ERKEN EMEKLİLİK İÇİN KURUMUM ARACILIĞIYLA EMEKLİLİK BAŞVURUSU YAPTIM.SGK DA RAPORUMU 38 E DÜŞÜRDÜ.BANA BU ARADA GİTTİĞİM ŞEHİR HASTANESİNDE ŞEKER HASTALIĞI TEŞHİSİ KONDU.TEKRAR DAVA AÇMAMMI GEREKİYOR? YOKSA ŞEKER HASTALIĞI RAPORUNU EKLEYİP TEKRAR İTİRAZ DİLEKÇESİ Mİ YAZMAM LAZIM?

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Rapor almak için tekrar hastaneye gidip, sonrasında rapor için heyete girmeniz durumunda “dahiliye” sizin “şeker hastalığı” sorununuzu da rapora ekleyecektir. Davayla falan hiç uğraşmanıza gerek yok. Bu sizin birincil haklarınız arasında. Yine ilgili rapor veren yetkili hastaneden de bilgi almanızı öneriyoruz. Süreci bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz Serdal bey.