SGK Bilgi

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

18.10.2018
186
Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

2020 Engelli maaşı olarak halk arasında bilinen ve 2022 sayılı kanun kapsamında engelli vatandaşlara sağlanan bu olanak, hemen her sene başında merak konusu haline gelmektedir. Engelli bireylere aylık olarak ödenen bu para sayesinde kişilerin maddi güvenceleri sağlanmaktadır. Engelli bireylerin bu maaşı alabilmeleri için bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Engelli maaşı zam konusu da hemen her ödenekte olduğu gibi muhakkak yıl başı değerlendirme konuları arasında yer alacaktır. Detaylara geçmeden önce bu maaşı almak için taşınması gereken şartlara bakalım.

  • Kişinin devlet hastaneleri tarafından sağlanan raporla %40 oranında veya daha fazla engelli olması gerekmektedir. Bu oranın altında kalan kişilere engelli hakları verilmez. Bu yasalarla sabitlenmiş bir kuraldır.

  • Kişinin bu maaşı alabilmesi için başka aylık almıyor olması gerekmektedir. Kişi bu maaşı alırken gerek yardım, gerekse de istihdam kaynaklı olarak bir ödenek alıyorsa bu durumda sorunlar gündeme gelecektir. Bu nedenle kişinin gelirinin olmaması gerekmektedir.

  • Yine bu maaşı almak isteyen kişinin sigorta anlamında güvencesi de olmamalıdır. Kişinin kendisi veya başka bir kurum aracılığıyla sigorta pirimleri ödeniyorsa bu durumda ciddi sorunlar ortaya çıkar ve kişinin hakları iptal edilir.

  • Kişinin yüksek mal varlığına sahip olması da beraberinde red cevabını getirecektir.

2022 Engelli Maaşı Alan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

2022 Özürlü Aylığına Ne Kadar Zam Yapılır?

Özürlüğü aylığı zam haberleri daha şimdiden medya unsurlarında yerini aldı. Tüm devlet ödeneklerine yansıtılan bu zam muhakkak suretle engelli aylığı için de kesinlikle uygulanacaktur. Şu anda temel başlangıç olarak ödenen aylık 433 TL maaşın sonrasında yapılacak olan zamla 450 TL’ yi geçmesi tahmin edilmektedir.

Engelli Maaşına Ne Kadar Pirim Verilebilir? 

Ne yazık ki bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından henüz açıklama yapılmadığı için kesinlik arz eden cümleler kuramıyoruz. Engellilere verilen maaşa zam yapılacak ancak yüzde açısından net bir veri yok. Bu değerler ülkenin genel ekonomik durumu göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu nedenle kişilerin bu konuda önceden bir açıklama beklemesi oldukça yersiz olacaktır. Eğer böylesi bir zam uygulaması gündeme gelirse, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yayım organları üzerinden bu durumu öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.