SGK Bilgi

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

01.03.2019
656
Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Evde bakım maaşı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığı ile verilmektedir. 2020 Evde bakım parası 1.179,40 TL olarak belirlenmiştir. Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri iki farklı şekilde yapılabilir. Bu devlet desteği her il için farklı tarihte yatmaktadır. Sizlerde Evde Bakım Maaşı Yatan İller Listesi başlığından aylık ödemenizin ne zaman yapılacağını öğrenebilirsiniz. Evde bakım yardımı alma şartları ve başvurusu ile ilgili bilgiyi makalemizin devamında detaylı olarak bulabilir, aklınızdaki soruları yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Evde bakım parası yardımı alabilmek için öncelikle evinizde bir engelliye bakıyor olmanız ve bu engellinin bazı şartları bulunduruyor olması gerekmektedir. Aynı zaman da hane gelirinizin de belirli bir rakamın altında olması aranılan şartlar arasındadır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Evde bakım maaşı yatan iller belirli bir sıralamaya göre ilerlemektedir. Genellikle evde bakım maaşları her ayın 10’u itibari ile yatırılmaya başlanmaktadır. Ödemeler genellikle evde bakım parası alan kişilerin kayıtlı cep telefonlarına kısa mesaj olarak iletilmektedir.

Yaşadıkları evde bir başkasının yardımına muhtaç hasta ya da engelli bulunanlar, Devlet tarafından verilen engelli bakım yardımı ödemesini aylık olarak alabilir. Evde bakım yardımı alabilmek için öncelikli şartlardan biri de aynı evde yaşamaya devam ediliyor olmasıdır. Evde bakım maaşı yatan iller ise, bu desteği alanların aldıklarını internette belirtmeleri ile bilinir.

Evde Bakım Maaşı Başvuru ve Şartları

Evde bakım maaşı başvurusu engelli kişi, ailesi ya da engeli bulunan kişinin yasal temsilcisi aracılığı ile yapılabilir. Başvuru yapmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne ya da temsilciliklerine engelli raporu ya da elinizdeki raporlar ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuz sırasında istenilecek olan evraklar;

 • Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı
 • Sağlık raporu

Evde bakım desteği ödemesi yardımı aylık olarak ödenmektedir.

Evde Bakım Yardımı Şartları

 • Engelli raporunda  %50 engelli ve ağır engelli durumu bölümü “evet” ibaresi bulunan
 • İl Müdürlükleri bünyesinde görev alan Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyetince bakıma ihtiyacı olan engelli olduğu tespit edilen.
 • Hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan kişiler faydalanabilmektedir.

Ağır engeli olduğuna dair sağlık kurulu raporu bulunan, hanede kişi başına düşen geliri 2019 yılı için 1219,35 TL’den düşük olanlar engelli bakım yardımı parası alabilir.

Evde bakım parası yardımı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir? başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım maaşı sorgulama işlemi için iki alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki sizlerinde tahmin ettiği gibi E Devlet evde bakım ödemesi sorgulama işlemidir. Sizler için uygun yöntemi tercih ederek sorgulama işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Evde Bakım Maaşı Sorgulama

E Devlet evde bakım maaşı sorgulama işlemi için öncelikle E Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer şifreniz bulunmuyor ise size en yakın PTT şubesinden şifre alabilir ya da çalıştığınız bankalardan birinin internet bankacılığı bilgileri ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • E Devlet sistemine giriş yapın.
 • Sitede yer alan arama bölümüne “evde bakım” yazın
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama (Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı)” başlığına tıklayın.
 • Açılan sayfada ödemenizin yapılıp yapılmadığını görüntüleyebilirsiniz.
 • İlgili alana https://www.turkiye.gov.tr/aspb-engelli-evde-bakim-odeme-sorgu bağlantısından ulaşabilirsiniz.

"e

Ziraat Bankası Evde Bakım Maaşı Sorgulama

Evde bakım parası desteğinin yatıp yatmadığını öğrenmek için Ziraat Bankası sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Yapacağınız bu sorgulama işlemleri için Ziraat Bankası müşterisi olmanız gerekmektedir. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını öğrenmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

 • İnternet bankacılığına giriş yaparak hesabınızı kontrol edebilirsiniz.
 • ATM ya da şubelerden hesabınıza yatan bir para olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • Cep telefonunuzun mesaj yazma bölümüne “BAKIYE” yazarak Ziraat Bankası kısa mesaj servisi 4747’ye gönderebilirsiniz.

Soru Cevap; 

Evde bakım maaşı için nereye başvurulur?

Evde bakım parası desteği başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri’ne yapılmaktadır.

Evde bakım maaşı promosyonu var mı?

Evde bakım desteği yardımı diğer ödemelerle karıştırılmamalıdır. Evde bakım yardımı için her hangi bir promosyon bulunmamaktadır. Ancak Sosyal yardımlaşma para yardımı da dahil olmak üzere bir çok yardım yapmaktadır. İhtiyacınız bulunuyor ise diğer yardımlar için başvuru da bulunabilirsiniz.

Evde bakım maaşı alanlara bayram ikramiyesi var mı

Evde bakım desteği alanlara bayram ikramiyesi verilmemektedir.

Evde bakım maaşı ne kadar oldu

Evde bakım yardımı ödemesi 2019 yılı için 1.305,00 TL’dir.

Evde bakım maaşı yattı mı?

Evde bakım parasının yatıp yatmadığını yukarıda yer alan E Devlet evde bakım parası sorgulama ve Ziraat Bankası evde bakım parası sorgulama kısımlarından öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.