SGK Bilgi

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

09.09.2018
204
Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal yardımlaşma yakacak yardımları konusunda bizlere gelen birçok soruya karşın, tepkisiz kalamadık ve detaylı bir içerik hazırlamak istedik. Açık konuşmak gerekirse maddi odaklı yardımlar bunlara göre çok daha keskin ibareler içermektedir. Yani devletten para yardımı alacak olan birisinin, ne yapması gerektiği ve ne şartları taşıyor olması gerektiği hemen her kanun ve yönerge ile sabitlenmiştir. Ancak yakacak yardımları bu konuda biraz daha esnek bir yapıya sahiptir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmetleri ile birçok farklı gerek maddi gerekse de hizmet odaklı yardım alan vatandaşlarımız, her yardımın SYDY bünyesinden çıktığını sanıyor. Ancak durumun bununla hiçbir alakası yok. Sosyal Yardımlaşma odaklı tüm yardımlar için belediyeler ve kaymakamlıklar başta olmak üzere birçok farklı devlet kurumunda yetki bulunmaktadır. Yakacak yardımları da bu segment içerisinde yer alır.

Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Kişilerin hayat standartlarının geride kaldığı bilgisi tespit edildikten sonra, bu kişilere odaklı olarak yardım bütçeleri hesaplanır. Yakacak yardımı almak istiyorum diyen birisinin, başvuru yapabileceği birçok farklı kurum bulunur. Hepsine sırayla değineceğiz. Dilerseniz olaya biraz daha yakından bakalım 🙂

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımları arasında birçok farklı hizmet bulunmaktadır. Kişilerin refah seviyelerini olması gereken seviyeye çıkarmak ve ülke genelinde yoksulluğu önlemek devletin temel yardım amaçlarındandır. Daha önce anlattığımız sosyal yardımlaşma gıda yardımı ve sosyal yardımlaşma barınma yardımı da yine bu kurumlar tarafından sağlanan yardımlar arasında yer almaktadır.

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal yardımlaşma kömür yardımı gibi kışın yakılmak üzere verilen temel madenleri de sağlar. Elbette belediyeler ve diğer birçok yardım odağı da yakacak yardımı sağlamaktadır. Konuyu o nedenle bu kadar uzattık. Bir yer verip, sizlerin emeklerini boşa salmak istemiyoruz. Devletin gücü sayesinde, her yoksula yakacak yardımı yapabilecek maddi kaynak bulunur. Ancak birkaç kuruma gitmeniz gerekebilir. Bu kurumları genel olarak sıralayacak olursak şöyle bir tablo karşımıza çıkar. Bu kurumların her birine eğer yoksul durumdaysanız gidin ve bilgi alın. Yakacak yardımına ek olarak çocuklarınıza ve size fayda sağlayacak birçok farklı yardım uygulaması bulunmaktadır. Haklarınız dahilinde böylesi bir olanak varsa bunlardan faydalanmanız gerekir.

Yakacak, Kömür Yardımı Veren Kurumlar

 • Belediye yakacak yardımı 
 • Kaymakamlık kömür yakacak yardımı 
 • Sosyal Yardımlaşma Vakıfları kömür yardımı 
 • Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri kömür yardımı 

Yakacak Yardımı Sosyal Yardımlaşma Başvuru

Yakacak yardımı almak istiyorum diyen birisinin yukarıdaki kurumlardan en az bir tanesine gidip yoksul olduğunu bildirir yönde çalışmaları başlatması gerekmektedir. Sonrasında devlet tarafından sizlerin telefon ve diğer iletişim bilgileri alınır. Bu sayede başvurulardan haberdar olursunuz. Kömür yardımı almak istiyorum diyorsanız yukarıdaki kurumlara gidin ve durumunuzu çekinmeden anlatın. İlk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne gitmenizde fayda vardır. Oradan birçok farklı yardım için bilgi alabilirsiniz. Devlet özellikle mazlum durumda olan çocuk ve kadınlar için yardım kampanyalarını sıkı tutmaktadır. Dul maaşı süt parası doğum parası ve daha birçok yardım bu kurumlardan sağlanmaktadır. (Her birine tıklayarak “renki kelimelere” detaylarını okuyabilirsiniz.) Kömür yardımı başvurusu ve yakacak yardımı başvurusu konusunda kurumlarla devamlı iletişim halinde olmanız gerekir. Bu sayede ancak durumunuzu devlet yetkililerine iletme fırsatı bulabilirsiniz.

Kömür yardımı başvurusu internetten yapılamaz. Elbette alınan yardımlar sorgulanabilir. Eğer belediyeniz bu konuda özel bir çalışma yaptıysa, o durumda her şey farklıdır. Ancak resmi kurumların başvuru kısımları bulunmaz. Ayrıca belediyeler bağımsız hareket özelliğine sahip kurumlardır. Yardımları da bu yönde şekillenir. Yani her belediye tarafından yapılan yardımlar farklı olabilir. Yakacak yardımı başvurusu internetten de kolaylıkla yapılabilir konumda olabilir. Bu tamamen sizlerin bulunduğu ilde ki belediyenin yürüttüğü çalışmalara bağlı olarak şekillenen bir durumdur. Bu tarz bilgilerin tamamını belediyeler tarafından oluşturulan yardım fonlarından alabilirsiniz. Bu noktada hiçbir sorun veya engel sizlerin önüne çıkmayacaktır.

Yakacak Yardımı Alma Şartları Nelerdir? Yakacak, Kömür Yardımı Kimlere Verilir?

Yakacak yardımı şartları hemen her vatandaş tarafından merak edilmektedir. Açık konuşmak gerekirse bu yazımızda bir konuya daha değinmek istiyorum. Ülkemizde haksız yardımlar yapıldığı yönünde bir söylenti, ağızdan ağza dolaşmaktadır. Ancak bu konunun hiçbir gerçeklik payı bulunmadığı gibi kişilerin durumunu da olumsuz etkilemektedir. Devletin kurumları analiz yapıp kişiyi derinlemesine araştırmadan kesinlikle yardım vermemektedir. Devlet kasasından çıkacak olan her kuruşun hesabı milyon kez sorulur.

Kömür yardımı alma şartları da bu verilere göre şekillenmektedir. Her ne olursa olsun, kömür veya diğer yakacak yardımları kişinin muhtaç olması durumunda yapılır. Bu nedenle maddi durumu iyi olan ve muhtaç durumda olmayan kimselerin bu ödeneklere bulaşmaması gerekmektedir. Devlet, bu tarz alakasız başvuruları geri çevirecektir. Yakacak yardımı koşulları genel hatlarıyla şu şekildedir. Ancak dediğimiz gibi, bu koşullar ilden ile değişkenlik gösterebilir. Elbette uçurum olmayacaktır ancak bazı farklılıklar olabilir. Bu nedenle başvuru yapmadan evvel muhakkak yardım kuruluşlarına başvuru yapmanız faydalı olacaktır. Bu sayede başvuru şartlarını, kanallarını ve net bilgileri birinci elden alabilirsiniz. Kömür ve yakacak almak isteyen bireylerden, genel hatlarıyla istenen şartlar şu şekildedir:

 • Kişinin sigortasının olmaması,
 • Kişinin okuyorsa devam ediyor olması,
 • Kişinin birinci derece akrabalarında çalışan veya durumu iyi olan olmaması,
 • Kişinim üzerinde yüksek tutarlı mal varlığı olmaması,
 • Kişinin engelliyse raporunun olması,
  • Engeliniz varsa ve rapor almayı bilmiyorsanız buraya, raporunuz varsa ya da aldıysanız ve 18 yaş altı 2022 engelli maaşı için buraya tıklayın!
 • Kişinin zor şartlarda yaşıyor olması,

Şehit ailelerine yakacak yardımı ve gazi ailelerine kömür yardımı yapılırken, bu şartlar yine aranmaktadır. Ancak bu gibi özel durum teşkil eden ailelerde devreye diğer bazı kurumlar da girer. Yani şehit ailelerine yapılan yardımın normal bir vatandaşa yapılması olası değildir. Şehit ailelerine kimi zaman Türk Silahlı Kuvvetleri dahi yardım yapar. Bu özel bir durumdur ve o şekilde seyretmektedir. Bu nedenle normal vatandaşların yardım taleplerinde aynı esnekliği beklemesi normal değildir.

Sosyal Yardımlaşma Yakacak, Kömür ve Odun Yardımları Çeşitleri Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma yakacak yardımları temelde 2 çeşide ayrılır. Bu yardımların ilki sizlerinde bildiği üzere sürekli olarak verilen daimi yardımlardır. Bu yardım, kişi ölünceye kadar devletin uygun görmesi sebebiyle verilir. Özellikle şehit aileleri ve düşkün olan yaşlılar bu yardımı almaya aday olarak gösterilmektedir.

Bir diğer yakacak yardımı çeşidi ise, bir kereye mahsus yapılan yakacak yardımıdır. Bu yardımlar genellikle kışın başında hatta sonbahar döneminde yapılır. İklime göre uygulama tarihleri değişkenlik gösterir. Bir kışı azami şekilde çıkaracak kömür yardımı devlet tarafından sağlanmaktadır. Bu konuda gerekli tüm detaylar sizlere başvuru esnasında verilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.