SGK Bilgi

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

SGK
07.08.2018
1.405
Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi kişilerin sosyal yardımlaşma para yardımı sayesinde gelir düzeylerini uygun hale getirip, ülke içerisinde ki refah düzeyine erişmelerini sağlamak amacıyla yapılan devlet yardımına sosyal yardımlaşma para yardımı denilmektedir.

Sosyal yardımlaşma para yardımı alacak kişiler devlet tarafından bulunacağı gibi kişilerin bu yardıma ihtiyacı olduğunu gösteren evraklar sayesinde şahsen başvuru ile de yapılmaktadır. Başvurunuzu “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)” ve “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü”ne başvurularınızı yapabilirsiniz. Yapılacak olan sosyal yardımlar: Eğitim yardımı, kira yardımı, giyecek yardımı, yakacak yardımı, afet yardımı, engelli ihtiyaç yardımı, terör nedeniyle zarar görenlere yardım, sosyal destek yardımı, şartlı eğitim ve sağlık yardımı ve son olarak proje yardımı.

Bu yardımlara ek olarak alışveriş kartı yardımı ve İBB sosyal yardım kartı verilmektedir. Yapılan yardımlar ihtiyacı olan ailelerin yaşam kalitesini biraz da olsa arttırarak toplumdan kopmamalarını sağlamaktır.

Sosyal yardımlaşma ve para yardımı almak isteyen kişilerin şahsen müracaat ettiği durumlarda yanlarında bulundurması gereken belgeler;

 • Kimlik ve Kimlik Fotokopisi
 • Muhtaçlık (Fakirlik) Belgesi

Bu belgeleri teslim ettikten sonra gerekli incelemeler “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)” ve “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü” tarafından yapılacak ve size geri dönüş sağlanacaktır.

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Kartı Nedir?

Sosyal yardım kartı, sosyal yardım kuruluşları (vakıflar ve belediyeler) tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelere yardım amaçlı çıkartılan bir kart türüdür. Giyim, gıda, kırtasiye harcamalarında kullanacağı gibi kira yardımı, engelli ihtiyaç yardımı ve terör yüzünden zarar görmüş ailelerde kullanabilir.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sunulan sosyal yardım kartı, gıda fonuna ayrılan bütçenin de doğru kullanılmasını hedeflemiştir. İhtiyaç sahibi ailelerin mağduriyetini gidermek başlıca ilkeleri olmuştur.

Sosyal yardım kartı insanlara yardım ederken diğer insanların yanında utandırmamak, ihtiyacına göre özgürce hareket etmesini sağlamaktadır. Yardım yapılan malzemeyi kullandırmak yerine kendisinin seçtiği malzemeyi kullanmak diğer insanlardan farksız olduğunu hissettirecektir. Sadece kart üzerinden harcama yapılmamakla birlikte diledikleri takdirde nakit çekimi yaparak harcamalarını yapabilirler.

sosyal-yardimlasma-para-yardimi-ne-kadar

sosyal-yardimlasma-para-yardimi-ne-kadar

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapmadan önce bağlı olduğunuz muhtarlıktan fakirlik belgesi almanız ve ek olarak kimlik fotokopisi ve dilekçenizin de hazır olması gerekir. Dilekçeyi muhtarlıklardan alacağınız gibi internetten araştırıp kendinizde hazır şablonun boş kısımlarını doldurabilirsiniz. Biz sizler için örnek bir şablon olması adına yazımızın sonuna doğru dilekçe taslağını paylaşıyoruz.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Nakdi Yardım Sorgulama Sosyal Yardımlaşma

İBB sosyal yardım kartı başvurusu için evraklarımızı “Belediyeler”,  “muhtarlıklar” ve “işkur”, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV)” ve “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü”ne teslim ettikten sonra bekleyişimiz başlıyor. Bu adımda evrakların eksikliği kontrol ediliyor ve bu süreçte vermiş olduğumuz adrese bir yetkili geliyor muhtemelen belediye tarafından görevlendirilmiş bir arkadaş olacak. Etrafınızda ki insanlarla ve sizinle konuştuktan sonra İBB sosyal yardım kartı almaya hak kazanırsanız kartınız evinize gönderiliyor. Kartın ortalama gönderim süresi ‘7-8’ ay arasında değişim gösteriyor. Adresinize gelmesi uzun süren kart başvurusu öncesinde sms ile vermiş olduğunuz numaraya bilgilendirme mesajı gönderilmektedir.

Sosyal Yardım Kartından Kimler Faydalanabilir?

 • Engelli ve yaşlı yardımı alanlar,
 • Yardıma ihtiyacı olan asker aileleri,
 • Eşi vefat etmiş kadınlardan yardım hakkına sahip olanlar,
 • Evde bakım aylığı alan vatandaşlar.

Sosyal Yardım Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Sosyal yardım kartından harcama yapabilmek için geniş bir alana sahip değilsiniz ancak uzmanlar marketlerin yoğunluk derecesine göre bir sıralama yaparak anlaşma sağlamıştır. Sosyal yardım kartının geçtiği market listesi

 • Happy Center
 • Rammar
 • Şok
 • Ucz
 • Carrefoursa
 • Kim
 • Migros
 • Onur
 • Çağrı

Yukarıda yer alan listede en çok migros ve şok marketi göze çarpmaktadır. Hemen yerde bu marketlere girip harcama yapmanız mümkündür.

Sosyal Yardım Kartı Başvuru için Dilekçe Örneği

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Çidem orak dedi ki:

  Merhaba yardim talep ediyorum hastalik yuzunden esim çalışmıyor iki cocugum var kredi borcum var

 2. Mine dedi ki:

  Benim iki kizim var kucuk ve esim calısmıyor bende madı yardim ala bililirmiyim hic biyerden gelirim yok

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar efendim benim 3 cocugum var bitanesi engelli bakim maasi aliyorum esimin sikortasi yok sadece komur aldim baska yardim alabilirmiyim acaba

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,

   Giyim ve gıda yardımı talebinde de bulunabilirsiniz.

 4. Arzu dedi ki:

  Mrblar ben ve eşim işsizlik maaşı alıyoruz ev taksiti vs yetişmiyor ilkokul 1. Sınıfa giden bir yavrum var ve hamileyim herhangi bir yardım alabilir miyim?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Arzu Hanım,

   İşsizlik maaşı aldığınız için 3kişi kişi başına 609 tl den yüksek bir gelire sahip olduğınuz gözüküyor. Bu nednele mevcut durumda sosyal hizmetlerden para yardımı almanız mümkün görünmüyor.

 5. sinan dedi ki:

  merhabalar eşimden boşandık ve cocukların velayeti bende ve cocuklarla beraber kalıyorum iki çocuğum var biri 3 yaşında kız diğeri ise 7 yaşında erkek ve bakıcı tutmak istiyorum bunun için devletten yardım alabilirmiyim çalışdığım için bakıcı tutmak zorunda kalıyorum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Sinan Bey,

   Babalara bakıcı desteği adı altında bir destek yok. Aslında durumunuza göre pozitif eşitlik gereği gündeme alınması gereken bir konu olduğu aşikar. https://www.sgkbilgi.net/bakici-calistirana-700-lira-devlet-destegi adı altında sigorta teşviği var ama direkt ücreti için bir destek yok.

 6. Gamze dedi ki:

  Merhaba ben 2015 yılında madde bağımlısı olan eşimden ayrılıp ailemin yanına taşındım asgari ücretle çalışıyorum iki tane okuyan çocuğum var ben okul masraflarina kıyafetlerine yetişemiyorum okuyan cocuklar için yardım almam mumkun mu

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Asgari ücretli çalışan olarak alabilmeniz biraz zor. Ama hem belediyenin hem de kaymakamlığın sosyal yardımlaşma brimlerine başvurmanızda fayda var.

 7. Ersin dedi ki:

  Merhaba benim sorum olacak sizlere benim oğlum 13 yaşında heyet öğrenim güçlüğü dedi yüzde 20 ile 39 rapor verdiler eyitim gerekseni için kaymakamlık yardım alabilir miyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey,

   Kaymakamlıklarda Şartlı eğitim yardımı da mevcut. https://www.sgkbilgi.net/sartli-egitim-para-yardimi başvuru yapabilirsiniz.

 8. Perihan kurt dedi ki:

  Merhaba benim eşim 2 yıl önce vefat etti 1 buçuk yaşında oğlum var eşimden 1100 maaş bağlandı çocuğuma 500 tl bağlandı kirada oturuyorum faturalarım çocuğumun masrafları yetmiyor artı % 54 engelli raporum var benim nereye başvurmam gerekiyo çocuğum küçük çalışamıyorum bakıcak kimse yok arkadaşlar yardımıyla 2 yıldır idare ettim yardımcı olursanız sevinirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Perihan Hanım Merhaba,

   İkamegahta kişi başına düşen gelir 2019 yılı için 609 tl yi geçtiğinden ayrıca engelli maaşı alınabilmesi mümkün değil.

 9. Anne dedi ki:

  Mrb iki tane küçük bebeğim var ben ne gıda ne para yardımı istemiyorum sadece çocuklarımın bez ve mama süt gibi ihtiyaçlarını karşılanmasını istiyorum insan utanıyor etrafından bakamadıgın çocuğu niye doguruyorsun diye iğneleyici aşalayıcı gözlerden uzak gizli yapılamıyormu bu yardım para istemiyorum kendileri bana bez ve mama verseniz olmazmı

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Allah yardımcınız olsun. Bu günlerde her şey daha da zor maalesef. Sosyal yardımlaşa bez ve mama olarak değil de para olarak yardımı var. Onun için de kişi başına düşen gelirin 610 tl den düşük olması gerekiyor. Başvuru yapmanızda fayda var.

 10. Selma dedi ki:

  İhtiyacım var ordu da yok mu?bu karttan

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Selma Hanım merhaba,

   İlinizde veya ilçenizde bulunan Kaymakamlık bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız. Her il ve ilçede bulunmaktadır.

  2. yagmur sevda dedi ki:

   merhaba bende esimle bosanma surecmdeym iki cocuqum var esim hicbrseklde maddi yardmda bulunmuorn sosyal hozmetler 1300 tl yardmda bulndu yetmior ne yapmam lazim calismiorumda cok zor durumdaym evim kira

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Yağmur Hannım,

    Belediyelerin sosyal Hizmet birimlerine başvuru yaparak gıda ve yakacak yardımı talebinde bulunabilirsiniz.