SGK Bilgi

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

SGK
07.09.2018
982
Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Sosyal Yardımlaşma gıda yardımları hakkında halk arasında gezinen birçok farklı bilgi bulunmaktadır. Büyük çoğunluğun yanlış olduğu bu bilgilerin, aslında doğru yanlarını bilmeniz durumunda gıda yardımı alma olasılığınız bir hayli mümkün hale geliyor. Günümüzde gelir ve gider üzerine araştırmalar yapan birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar sayesinde vatandaşların durumu ortaya konulmaktadır. Vatandaşlar, gelirlerine göre muhtaç durumda iseler bu nitelikteki insanlara devlet yardım eli uzatmaktadır.

Yardım başvuruları giderek artarken, sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarının yetersiz olduğunu gören yetkililer sonrasında belediyelere de görev sağlamıştır. Belediyeler ve kaymakamlık makamları da artık devlet tarafından verilen kanun sınırlarına göre muhtaç bireylere gıda yardımı yapma hakkına sahiptir.

Gıda yardımı almak istiyorum diyen bir insana ve aileye, devlet kesinlikle olumsuz cevap vermeyecektir. Bu yardımı, maddi durumunu gelir testi ile kanıtlayan ve mahcup durumda olan kişilere veren devlet tamamen adaletli bir politika izlemektedir.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Kaymakamlık Yardım Sorgulama Kaymakamlık Yardımı Alma

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Sosyal yardımlar nelerdir sorusu altında sizlere genel olarak birkaç yardımı sunacağız. Ancak bu içerikte asıl önemli olan gıda yardımını nasıl alabileceğinizi algılamak. Gıda yardımı, kısa süreli ve aktif bir destek olarak karşımıza çıkmaktadır. Gıda yardımında sağlanacak olan olanağın kısa süre içerisinde bozulması ihtimali nedeniyle, gıda yardımlarında planlama ve planlı hareket etme eylemi kurumlar için çok önemlidir. Sosyal yardımlaşma vakfı yardımları nelerdir sorusunun altında yiyecek yardımı da yer almaktadır.

Yiyecek gıda yardımı kişilerin hayat standartlarına müdahale etmeyecek şekilde düzenlenmektedir. Yani herhangi bir devlet kurumu tarafından yapılan gıda yardımında, lükse kaçan ve kişilerin hayat standartlarını yükseltecek besin maddeleri yer almayacaktır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler tamamen kişi geleceğine yöneliktir. Devlet tarafından fakir ve muhtaç insanlara:

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı kira yardımı ile kişilerin barınma ihtiyaçlarına ilişkin sorunları çözmeye çalışan devlet yetkilileri aynı şekilde, barınılan evin beslenme yükümlülüklerini de karşılamaktadır. Bu noktada başvuru yapmanız gereken temelde 4 kurum bulunmaktadır. Yiyecek yardımı ve diğer birçok farklı gerek nakit gerekse de fiziki yardım için aşağıdaki kurumlara başvuru yapmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

Gıda, Yiyecek Yardımı Başvurusu İçin Gidilen Kurumlar

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri

Kaymakamlıklar

Belediye Yardım Kolları / Departmanları

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları Nedir?

Sosyal yardımlaşma gıda yardımları tamamen kişilerin mahcup durumlarına hitaben verilmektedir. İlk olarak şunu belirtelim. Bir insanın gelirinin düşük olduğunu devlet kurumlarına kanıtlaması gerekmektedir. Bir devlet memurunun veya sigortalı bir işçinin devlet gıda yardımı olanaklarından faydalanması ne yazık ki mümkün değildir. Bu yardımları alabilmeniz için muhtaçlık sınırı altında olmak şartını yerine getiriyor olmanız gerekmektedir. Bu da aylık gelirinizin 2019 yılı için 609 TL altında olması anlamına gelmektedir. Devlet size aylık gelirinizin 609 TL altında olması durumunda mahcubiyet dolayısıyla tüm yardım kapılarını açacaktır. Devlet yiyecek yardımı yapıyor mu evet yapıyor. Peki, devlet yiyecek yardımı nasıl ve ne gibi içerikler barındırıyor? İşte bu soruya genel hatlarıyla bir cevap verelim.

 • Markana
 • Bakliyat
 • Un
 • Kalıcı süt ürünleri
 • Puding ve benzeri toz tatlı mamulleri
 • Yağ ve yağ çeşitleri
 • Sıvı yağ çeşitleri
 • Katı yağ çeşitleri
 • Baharatlar
 • Çay ve kahve
 • Margarin
 • Zeytin
 • Deterjan
 • Çikolata ve bisküvi
 • Sabun
 • Şampuan
 • Meyve sebze
 • Galeta ve ekmek türevi ürünler
 • Şeker ve tuz gibi temel besin maddeleri

Yukarıda bazı ürünleri görüyorsunuz. Gıda yardımında verilen ürünler elbette ki bunlarla sınırlı değil. Ülkemiz şartlarında, uzun vadeli olarak saklanabilen ve hemen herkes tarafından rahatça tüketilebilen besinler bu yardım kolileri içerisinde yer alacaktır. Sosyal yardımlaşma gıda kolileri içerisinde, bozulacak veya bozulmuş ürünler size sunulmaz. Bu ürünler markalar ile toplu alım metotları adı altında anlaşılarak temin edilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma

Sosyal yardımlaşma ramazan kolisi dağıtıyor mu sorusuna da sırası gelmişken bir cevap verelim. Aslında devletin gıda yardımı gibi fiziki yardımları temel bir bütçe üzerinden kurumlar aracılığıyla sağlanmaktadır. Devlet ramazan kolisi ve devlet yiyecek yardımı gibi konuları ilgili Belediye makamlarına da sorumluluk anlamında vermektedir. Kısacası ailecek muhtaç durumda olan kişilere devlet tarafından verilen yiyecek yardımları arasında “Ramazan Kolisi” de sunulmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları ve Sosyal Yardım Parası Arasındaki Fark Nedir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı gıda yardımları hakkında birçok farklı bilgiyi sizlerle paylaştık. Bu bilgiler ışığında eğer gelir durumunuz olanak sağlıyorsa, sizlerde maddi yardım benzeri olan bu gıda yardımını kolayca alabilirsiniz. Bu gıda yardımları adresinize teslim edilmektedir. Koli haline getirilen ve kimseye gösterilmeden size telefonla bildirilen saatte hane halkına teslim edilen bu yardımlar, kesinlikle gösterişten ve rencide edici eylemlerden uzak bir şekilde ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir. İhtiyaç sahiplerine gıda yiyecek yardımı konusunda yapılması ve uygulanması gereken prosedür oldukça keskin sınırları içerisinde barındırır. Bu nedenle bu gibi bir yardımı almaya kalkıştığınızda, sizlere gelebilmesi mümkün olan hiçbir psikolojik zarar bulunmadığı bilgisini rahatlıkla iletebiliriz.

Sosyal yardım parası ise nakdi yardımlar sekmesinde yer almaktadır. Nakdi yardım ile gıda yardımının tek farkı birsinin tamamen paradan ibaret olmasıdır. Para yardımları nakit harcama hakkını kişilere vermektedir. Nakdi yardım direkt olarak ilgili mahcup kişi adına açılan hesaba para yatırılması anlamına gelmektedir. Sosyal yardımlaşma nakdi yardım uygulaması konusunda bilinmesi gerekenler oldukça kısıtlı. Gıda yardımları ise kişilerin hanedeki kişi sayılarına göre belirlenmektedir. Para yardımı alan birisi hakkı varsa yani durumu almaya elverişli ise devletten gıda yardımı alma olanağını tekrar kullanabilir. Yardım başvuruları yaparken, gittiğiniz kurumlarda yer alan görevlilere iyice dikkat edin. Orada sizlere büyük önem arz eden bilgileri o memurlar verecek.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları Sadece Yiyecek Yardımı Mı İçerir?

Sosyal yardımlaşma gıda yardımları sadece yiyecek içermemektedir. Devlet deterjan yardımı da yapmaktadır. Devlet tarafından genel anlamda hayat standartlarını yerine getirmesi maksadıyla yapılan bu yardımlar tamamen kişilerin ihtiyaçlarına yöneliktir. Özellikle belediyeler tarafından yapılan gıda ve temel ihtiyaç malzemesi yardımlarında sabun ve deterjan gibi temizlik malzemeleri de bulunmaktadır. Bu yardımların temel amacı kişilerin genel anlamda ihtiyaçlarını karşılamaktır. Bu noktada, temizlik ve beslenme gibi ihtiyaçlar ön plandadır.

Sosyal yardımlaşma gıda yardımı başvurusu için herhangi bir sosyal yardımlaşma vakfına gitmeniz faydalı olacaktır. Sonrasında bu kurumdan cevap aldıktan sonra belediye kurumunun çatısı altında olan yardım platformlarına gitmeniz gerekebilir. Eğer muhtaç durumda iseniz ilk olarak sosyal yardımlaşma kurumuna gidin. Engel durumunuz varsa yani kalıcı bir hastalık tarzında rahatsızlığınız varsa bu durumda alabileceğiniz yardımların sayısı artmaktadır. 2019 yılı 2022 engelli maaşı yüzde 40 – 69 arası engeli olan kişiler 480.22 TL, yüzde 70 ve üstü bakıma muhtaç engelliler ise 720.33 TL tutarındaki aylık maddi yardımı da bu sayede alabilirsiniz. Engelli raporu almak ve alırken dikkat etmeniz gereken unsurlar için buraya tıklamanız yeterlidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.