SGK Bilgi

Şartlı Eğitim Para Yardımı

SGK
12.09.2018
352
Şartlı Eğitim Para Yardımı

Şartlı eğitim para yardımı devlet tarafından üniversite çağına kadar gelmemiş çocuklara verilen temel bir yardımdır. Bu yardım sayesinde, kişilerin maddi durumu yetersiz olsa bile devletin verdiği aylık ödenek ve diğer hizmetler sayesinde çocuğun eğitim olanakları aksamadan ilerlemektedir. Şartlı eğitim yardımı nedir diye soracaklara kısa bir cevap verelim. Dul, muhtaç, durumu olmayan daha doğrusu hayata karşı zor durumda olan herkes kanunda belirlenmiştir. 3294 sayılı kanun bünyesinde devlet gözünde zor durumda olan kişilerin unvanları bulunur.

Devlet bu kişilere gerçek anlamda yardımlar yapar. Şartlı eğitim yardımı içerisinde hak sahibi olan kişilerde yine 3294 sayılı kanun bünyesinde yer almaktadır. Şartlı eğitim yardımı şartları arasında kişilerin muhtaçlık belgesine sahip olması aranmaktadır. Yani kişilerin maddi durumlarını resmen kanıtlamaları gerekmektedir. Bu sayede devlet kurumları bu yardıma gerçekten ihtiyaç duyduğunuzu anlamaktadır. Buna bağlı olarak kolayca onay aşamaları geride bırakılır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Maddi Yardım ve Maaş Sorgulama 2020

Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı Başvurusu

Şartlı eğitim yardımı başvurusu esnasında sizlerden istenen belgelerden en önemlisi budur. Bu yardım her ne şekilde olursa olsun, durumu olmayan ve muhtaç durumda olan çocuklara yönelik olarak yapılmaktadır. Bu yardım aylık bazda çocuk üniversiteye gidene kadar verilen bir eğitim yardımıdır. Nakit para olarak ödenmektedir.

Şartlı Çocuk Yardımı & Şartlı Çocuk Yardımı Şartları

Şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak sorusunu soranlar içinde içerik içerisinde cevap vereceğiz. Bu yardıma başvuru yaptıktan sonra bu ödenek sizlere PTT kartları üzerinden verilmektedir. Buna ek olarak bu yardıma başvuru zamanı diye bir şey yoktur. Şartlı eğitim yardımı başvuru tarihleri adı altında verilecek olan en iyi bilgi bu yardıma yılın hemen her döneminde başvuru yapılabiliyor olmasıdır. Bu yardıma ister 1. sınıfta hemen başvuru yapın. İsterseniz lise son sınıfa kadar bekleyip son senede başvuru yapın.

Yıldan yıla tek değişen veri, verilecek olan aylık yardım miktarının değişimidir. Yaş büyüdükçe artacak olan yardımlara yönelik olarak devlette bu bahaneyi göz önünde tutarak, yıllar ilerleyip çocuklar büyüdükçe verilen paranın miktarını arttırmaktadır. Şartlı eğitim yardımı kaç TL sorusuna net bir cevap veremiyoruz. Burada her dönem çocuğu için değişen bir yardım ödenmektedir. Sizlerde tahmin edersiniz ki ilkokul çocuğuyla lise çağındaki bir gencin masrafı kesinlikle aynı değildir. Şartlı eğitim yardımı içeriğinde anlatacak olduğumuz bazı alt başlıklar şu şekildedir:

Şartlı Eğitim Yardımı 

 • PTT şartlı eğitim yardımı sorgulama
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak.
 • Şartlı eğitim yardımı sorgulama.
 • Şartlı eğitim yardımı ne zaman ödenecek

Şartlı Eğitim Yardımı Başvurusu ve Şartları

Şartlı eğitim yardımı konusunda devletin oldukça sıkı bir politika izlediğini söylememiz gerekmektedir. Bu yardım muhtaç durumda olan ailelerde, çocuğa bakmakla yükümlü olabilecek ve 18 yaşından büyük sorumlu kişilere yapılmaktadır. Bu yardım anne ve babaya yapılabilir. Bu eğer anne ve baba ayrıysa, yasal sorumluya yapılmaktadır. Tek şart muhtarlıktan alınacak ikamet belgeleriyle, kişilerin aynı evde yaşadığını kanıtlamak olacaktır.

Nakdi Yardım Sorgulama Sosyal Yardımlaşma

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları 2020

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır? 2020

Şartlı eğitim yardımı için gerekli şartlar ise bu çerçevede şekillenir. Kişilerin maddi durumları ve gerekli talep edilen evraklar eksiksiz olarak kuruma teslim edildiğinde hiçbir sorun çıkmayacaktır. Ancak kişilerin muhtaç belgesi sahibi olması ilk ve ana koşul olarak aranmaktadır. Kişinin maddi olanaklardan yoksun olduğunu resmen kanıtlamış olması şartı aranmaktadır. Şartlı eğitim yardımı ne zaman kadar verilir sorusunun cevabı ise çocuk lise sondan yani 12. sınıftan mezun oluncaya kadardır. Sonrasında bu yardım kesilmektedir. Eğer yine bu sürece varmadan, yardımın gereklerini çiğneyen bir eylem gerçekleşirse bu durumda yine sorunlar ortaya çıkar. Şartlı eğitim yardımı kesilme nedenleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Annenin sigortalı bir işte çalışmaya başlaması,
 • Babanın sigortalı bir işte çalışmaya başlaması,
 • Çocuğun 12. sınıfı bitirmesi ve mezun olması,
 • Çocuğun okuldan atılması veya ceza alması,
 • Çocuğun 2 ay üs üste 4 günlük süreyle devamsızlık yapması,
 • Kişinin veya öğrencinin vefat etmesi durumunda,
 • Anlaşmaya aykırı hareket etmeniz durumunda,

Şartlı Eğitim Yardımı Detayları

Şartlı eğitim yardımı bu unsurlar gündeme geldiğinde devlet tarafından otomatik olarak kesilmektedir. Ailenin ekonomik gücünde herhangi bir nedenden dolayı değişiklik olması durumunda da yine bakanlık ekiplerince yapılan değerlendirmeye takiben yardımın ödemesi kesilecek ve artık yardım verilmeyeceği size tebliğ edilecektir. Bu süreçte kişilerin takipçi olması gerekmektedir. Şartlı eğitim yardımı başvurusu konusunda sizlerde aranacak olan şartlar ise bellidir. Başlıca sıralayacak olursak;

 • Maddi durumunuz yetersiz olmalıdır.
 • Sigortanız olmamalıdır.
 • Ekstra geliriniz olmamalıdır.
 • Muhtaç belgesi sahibi olmanız gerekir.

Şartlı eğitim başvurusu için en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bürosuna gitmeniz yeterli olacaktır. Orada sizlere başvuru olanakları sunulacaktır. Başvurunuzu yapmak için giderken çocuğunuzun ve sizin kimliğini götürmeniz yeterli olacaktır. Orada zaten sizler hakkında gerekli olan hemen her türlü bilgiye sistem üzerinden erişim sağlanır. Şartlı eğitim yardımına başvuru yapmak için gittiğinizde muhtaçlık belgenizin de elinizde olması gerektiği bilgisini paylaşalım. Her ne kadar sistemden tespiti yapılsa da, bu noktada resmi evrakın yanınızda olması sizlere fayda sağlayacaktır.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

Şartlı Eğitim Yardımı Aylık Kaç TL’dir?

Şartlı eğitim yardımı miktarı her sene temel miktarlara göre değişkenlik göstermektedir. Şartlı eğitim yardımı çocuğun ayrıca okuduğu eğitim düzeyine göre de değişkenlik göstermektedir. Bu süreçte alınacak olan yardım miktarı aylık şartlı eğitim yardımı olarak aşağıda sıralanmış olarak bulunmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar? ŞEY Kaç TL?

İlköğretim eğitimini gören öğrencilere şartlı eğitim yardımı ücreti (erkek) –> Aylık 35 TL olarak ödenmektedir.

Ortaöğretim düzeyinde öğrenim gören öğrenciye şartlı eğitim yardımı ücreti (erkek) –> Aylık 50 TL olarak ödenmektedir.

İlköğretim eğitimini gören öğrencilere şartlı eğitim yardımı ücreti (kız) –> Aylık 45 TL olarak ödenir.

İlköğretim eğitimini gören öğrencilere şartlı eğitim yardımı ücreti (kız) –> Aylık 60 TL olarak ödenir.

rencilere şartlı eğitim yardımı ücreti erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni ise cinsiyet farkından dolayı öğrenciler arasında ortaya çıkan masraf farkının gündeme gelmesidir. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre zorunlu ihtiyaç kapsamında daha çok para harcaması gerektiği için devlet tarafından yardım bu şekilde planlanmıştır. Şartlı eğitim yardımı ücretleri yukarıdaki tabloya göre değerlendirilmektedir. Liseye geçen her iki tür öğrenci için de yardımın boyutu artış göstermektedir. Aylık öğrenci yardımı olarak bu paralar PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Ne İçin Verilir? 

Şartlı eğitim yardımı temelde kişilerin zor durumda olması nedeniyle, karşılanamayan eğitim masraflarına karşılık olarak verilmektedir. Zor durumda olup eğitim masraflarına yetişemeyen aileler için şartlı eğitim yardımı alma hakkı devlet tarafından verilmektedir.

Şartlı eğitim yarımı ödeme tarihleri konusunda sizlere başvuru yaptığınız kurum tarafından bilgi verilecektir. Bu tarz ayrıcalık arz eden soruları kurumunuza sorarak öğrenmenizde fayda vardır. Kurumda sizlere soracağınız hemen soru için cevap verecek bir memur kadrosu bulunmaktadır. Bu nedenle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kapısından içeri girer girmez, oldukça rahat bir şekilde istediğiniz hemen her soruya cevap bulabileceğiniz bir ortamda olduğunuzu hissetmeniz gerekmektedir. Bu kurumlarda hiçbir uygunsuz uygulamaya maruz kalmazsınız.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.