SGK Bilgi

Sosyal Yardımlaşma Maddi Yardım ve Maaş Sorgulama 2020

16.08.2018
619
Sosyal Yardımlaşma Maddi Yardım ve Maaş Sorgulama 2020

Sosyal yardımlaşma kolları tarafından sizlere yapılan yardımları kolayca görebilirsiniz. Devlet, muhtaç olduğu belli olan kişilere sosyal yardım maaşları ve maddi yardım ödemeleri vererek refah seviyesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Bu yardımları belli şartları taşıyan hemen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı alabilir. Devlet yardımı sorgulama işlemi için herhangi bir kuruma gitmenize gerek yoktur. Burada sizlere devletin internet ortamındaki kapısı olan E-Devlet yardımcı olacaktır.

Devlet yardımları tamamen muhtaç olan kişilere yönelik olarak verilmektedir. Kişinin belli başlı yaşam standartları arasında yer alması ve güvence yönünden mahrum olması oldukça zor durumlara karşılık gelmektedir. Devlet maaş yardımı ve devlet maddi yardımları bu durumda olan insanları kalkındırmak maksadıyla sunulmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama 2020 (Güncel İçerik)

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Maaşları ve Yardımları Ne Kadar?

Sosyal Yardım Sorgulama E-Devlet üzerinden yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı yardımları ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımları tamamen farklılık arz etmektedir. Bu yardımların temelleri ve çıkış noktaları farklıdır. Ancak Türkiye devleti tarafından verilen yardımlara genel olarak göz atacak olursak, birçok farklı dalda birçok farklı yardım yapılmaktadır. 5510 sayılı kanun bünyesinde ülkemizde yaşayan insanların sigorta hakları bulunmaktadır. Bu haklara göre mahrum durumda olanlara, aşağıda yer alan miktar tutarlarınca yardım yapılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama  Başvuru Sonucu Öğrenme

Fakirlere ne kadar yardım yapılıyor sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • Yeni doğum yapan anneye süt parası 149 TL olarak ödenmektedir.
 • Her yapılan yeni çocuk için doğum parası verilmektedir.
  • İlk çocuk –> 300 TL
  • İkinci çocuk –> 400 TL
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar —> 600 TL
 • 18 yaş altı dahil, tüm engellilere (%40 ve üzeri engelli) 1059 TL maaş verilmektedir. Duruma göre daha da artar.
 • Okula giden çocukların sosyal güvence ve maddi gelir açısından mağdur olmaları durumunda yardım yapılır.
 • 3 ayda bir olacak şekilde 700 TL yaşlılık maaşı, yaşlı olan kişilere verilmektedir.
 • Fakir olduğunu beyan eden kişilere aylık 600 TL minimum olmakla birlikte fakirlik maaşı bağlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Devletin yaptığı yardımlar ne kadar sorusunu soranlar için bazı bilinen yardımları sizler için derledik. Bunlar elden yapılan maddi yardım paketleri olarak karşımıza çıkarken, devletin kendi bünyesinde ki talep odaklı ücretlerden de verdiği sosyal yardımlar bulunmaktadır. 18 yaş altı GSS uygulaması bunlara örnek olarak verilebilir. Bu da yine devlet tarafından yapılan uygulamalara denk olarak gösterilebilir.

Sosyal Yardım Sorgulama ve Devletten Alınan Yardımı Sorgulama Yöntemi

Devlet, hemen her vatandaş için hizmet sunmak zorundadır. Bu hizmetler kişinin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Devlet tarafından yapılan yardımlar tamamen adalet ve eşitlik içerisinde yapılmaktadır. Bir kişinin ne gibi yardımlar aldığını resmi olarak görebilmesi mümkündür. E-Devlet sosyal yardım sorgulama hizmeti tamamen bu amaç için sunulmaktadır. Devlet hazinesinden çıkarılan ve size verilen hemen her maddi yardımı buradan görebilirsiniz. Ayrıca bunların dışında kalan, devlet gıda, kömür ve diğer yardımlarını da buradan sorgulayabilirsiniz.

Sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır sorusunu soranlar için adım adım, hemen her şeyi anlattık.

 • Buraya tıklayarak E-Devlet sayfasına gidin.
  • E-Devlet şifreniz yoksa E-Devlet sosyal yardım sorgulama işlemi için şifrenin nasıl alınacağını bir alt başlıkta detaylıca anlattık.
 • Sonrasında kimliğimi doğrula diyin.
 • Kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
 • Sonrasında karşınıza açılan ekranda sizlere yapılan tüm yardımlar bulunacaktır.

Sosyal Yardım E-Devlet üzerinden sorgulama için şifre nasıl, nereden alınır?

Sosyal yardım sorgulaması yapmak ve başlıca 2022 e-devlet sorgulama gibi temel işlevleri yapmak istiyorsanız, bu sisteme girmenize aracı olan şifreyi elde etmeniz gerekmektedir. Bu şifreyi en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sonrasında bu şifre ile sisteme girebilirsiniz. Yukarıdaki ekrandan engelli maaşı sorgulama başta olmak üzere, hemen her türlü devlet yardımı sorgulaması yapılmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. AYHAN KOLBAŞ dedi ki:

  52 yaşındayım kalp yetmezliği koa ve kapak hatasıyım 10 ğün önce göztepe araştırma hastanesinin kardiyoliji yogun bakımından taburcu oldum . maddi ve gıda sorunum var . acil ihtiyacım var elimdeki evraklarlan engelli maaşına kaydoldum onaylanmadı ayrıca 1000 tl varilen maddi yardımda bana verilmedi . bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim