18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

18 yaş altı engelli yakını yardımı devlet tarafından sunulmaktadır. 18 yaş altı için engelli maaşı bu içeriğimiz de anlatacağımız olan konudur. 18 yaşından küçüklere 2022 maaşı hakkında bilinmesi gereken hemen her şey, bu içerikte sizleri bekliyor. Çocuklar için engelli maaşı almak oldukça büyük bir yardım kaynağı olacaktır. Çocuğu adına başvuru yapılmasıyla birlikte engelli maaşı almaya başlayan ebeveyn, daha rahat şartlar altında çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

18 yaş altı 2022 maaşı denilen bu engelli maaşından faydalanabilir. Bu maaşı alabilmek için ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Öncelikle devletin menfaatlerini kandırmak uğuruna, haksız yere elde edilen maaş ve hakların ilerleyen dönemlerde geri alınacağı bilgisini paylaşalım. Bu nedenle Devlet tarafından belirlenen ve onaylanan hastanelerden alınan raporlara aykırılık gösteren evraklarla başvuru yapmayınız. Çocuklar için engelli maaşı şartları arasında engelli raporu bünyesinde yer alan kurallar yer alır. Eğer raporunuzu resmi kurumlardan “usule” uygun olarak aldıysanız, hiç sorun yok. Hemen detaylara geçelim.

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

18 yaş altı olan bireyler için devlet tarafından engelli yardımları hali hazırda yapılmaktadır. Çocuk engelliler için maaş bağlanması talebiniz varsa bunun için ilk olarak durumu resmi kaynaklara iletebilir şekle getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmadığınız sürece, hiçbir başvuruda bulunamaz ve maaşınızı alamazsınız. Çocuk için engelli raporu almak için ilk olarak bulunduğunu ildeki hastaneleri sırayla arayın. Devlet hastaneleri ve Üniversite hastaneleri arasından bulunduğunuz ilk için hangi bölümde “engelli raporu heyeti” toplanıyorsa bu bilgiyi edinin. Sonrasında hangi tarihte gitmeniz gerektiğini de öğrenerek telefonu kapatın.

Türkiye Cumhuriyeti devleti bünyesinde yer alan kurumların, kuruluşların ve yasal hakların kişi lehine olabilmesi ve kişinin “engelli” vatandaş olabilmesi için raporun %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. %39 dahi olsa, kişi engelli haklarından ve dolayısıyla 18 yaş altı engelli maaşı uygulamasından faydalanamaz.

Çocuk için engelli maaşı alabilmeniz için çocuğunuzun engel durumunun resmi hastaneler tarafından onaylanan raporda %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu tarihte ilgili hastaneye gittikten sonra, hemen bir vezne sırasına girin. O esnada yakınınızda toplu olarak bulundurulan engelli raporu alma dilekçesi adı verilen evrakı doldurun. Sonrasında sırayı bekleyin. Bu sıra işleminde yapılan kaydı tamamladıktan sonra, tüm doktorlara sırayla görünüp elinizdeki evrakı onaylatın. Dikkat edin, kaşe ve imzası olmayan doktor onayları geçersiz sayılacaktır.

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

2022 Engelli Maaşı Alan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Bu raporu sevk olmaksızın almak ücret karşılığında mümkün olmaktadır. Bunun için bu maaşı almak için başvuru yapmak isteyeceğiniz kurum olan, SYDV üzerinden sevk alın. Bu sayede ücretsiz engelli raporu çıkarma yollarına başvurmuş olursunuz.

Bu aşama sonrasında hastane rapor görevlisine evrakınızı teslim edin ve ayrılın. Çocuklar için engelli maaşı başvurusu için raporunuzu ne zaman hangi tarihte alabileceğinizin bilgisi de görevli tarafından verilecektir.

Çocuklar için 2022 maaşı ve engelli maaşı verilmektedir.

18 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

2022 maaşı çocuklara verilir mi sorusunu soranlar için yeterli bir cevap verdik. 2022 maaşı çocuklar için devlet tarafından uygun görülen kriterler yerine getirildiği takdirde verilmektedir. Bu maaşı bir çocuğa bakan sorumlu kişinin alabilmesi için temelde bazı şartların çocuk tarafından sağlanıyor olması gerekmektedir. 2022 maaşı alma şartları ve engelli çocuklar için maaş alma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan hastaneler ve doktorlar aracılığıyla alınan Engelli Raporu bünyesinde %40 ve üzerinde engele sahip olmak.
 • Bir alt başlıkta bulunan 2022 maaşı almaya engel durumlar arasından herhangi bir tanesine mensup olmamak. (yakını ve çocuk için geçerlidir.)
 • Aylık kişi başına düşen gelir 609,00 TL altında olmalıdır. (askerde olan ve üvey evlat olan kişilerde aile toplam kişi sayısına dahil edilecektir.)

18 Yaş Altı (çocuklar için) engelli maaşı alınamayacak durumlar nelerdir? 

Çocuklar için 2022 maaşı uygulaması bünyesinde de bazı yasal sınırlar bulunmaktadır. Çocuğuma engelli maaşı almak istiyorum diyen anne ve babalar için bu şartları göz önünde bulundurmak gerektiğini bir kez daha belirtelim. Aşağıdaki durum ve haller içerisinde bulunan kişiler, ne yazık ki 2022 çocuk engelli maaşı uygulamasından faydalanamazlar. İşte bu maaşı alamayacak olan çocukların özellikleri:

 • SGK bünyesinde sigortası olanlar,
 • SGK bünyesinde herhangi bir geliri olanlar,
 • Annesi veya babası sigortalıysa ve çalışıyorsa,
 • Mal marlığı devri ile kendisine baktıranlar veya bakılmasını sağlayanlar,
 • Bakım Evleri gibi kamu veya özel “bakım kurumlarında” kalanlar,
 • Herhangi bir geliri olanlar,
 • Muhtaçlık sınırı dolayısıyla her ne şekilde olursa olsun maaşa bağlananlar,

Çocuklar İçin 2022 Maaşı (engelli maaşı) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için engelli aylığı başvurusu tamamen vakıflar bünyesinden yapılmaktadır. Devlet, kurumların iş yükünü hafifletmek ve bu gibi durumlarda daha hızlı çözümler üretebilmek için iki kurumu da bünyesinde bulundurmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yani SYDV şubelerine giderek bu başvuruyu yapmanız gerekmektedir. Burada sizlere verilen formları doldurmalı ve sonrasında 18 yaş altı engelli maaşı başvurusu için gerekli bilgileri teslim etmeniz gerekmektedir. Bu süreç sonrasında bazı değerlendirmeler ve tespitler için evinize ziyaretler gerçekleşecektir. Burada yanlış beyanda bulunmamanız ve yanıltıcı bilgi vermemeniz gerektiği gerçeği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Süt Parası

Engelli Maaşı ve Engelli Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

18 yaşından küçüklere engelli maaşı başvurusu neticesi ortalama olarak bir aylık süreyle ortaya çıkmaktadır. Ancak kurumlar bünyesinde yaşanan yoğunluk ve resmi evrak trafiği nedeniyle bu süreç 3 aya kadar çıkabilir. Bazı durumlarda 6 ay bekleyen engelli vatandaşlar da gündeme gelmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı maaş başvurusu esnasında görevliden bilgi almayı sakın unutmayın.

Çocuklar İçin Engelli Maaş Kaç Liradır? 18 Yaş Altı 2022 Maaşı Miktarı Kaç TL?

Bu maaş sadece 18 yaş altında olanlar için verilen verilere göre düzenlenmektedir. En az % 40 engel ve bakıma muhtaç olanlara bakım aylığı 1.383,00 TL olarak bağlanan bu maaş, çocuk 18 yaşını geçince kesilecektir bu süreçte kişinin kendi adına başvuru yapması gerekmektedir. Devlet bu konuda hemen her türlü önemli almış olmakla birlikte, engelli maaşı miktarı ve başvurusu konusunda da ileriye dönük hatırlatmalar tarafınıza yapılacaktır. Çocuklar için engelli maaşı uygulamasında, sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

18 yaş altı engelli maaşı aylık mı verilmektedir?

18 yaş altı için olan engelli maaşı, diğer maaşlar ile birlikte aylık olarak verilir. Yeni yapılan bir uygulama olduğu için (önceden 3 ayda birdi) aylık tutarı 2019 yılı için 509,00 TL dir.

18 yaş altı engelli aylığı için ödeme evimde yapılır mı?

Evet, talep etmeniz durumunda PTT görevlileri evinize gelerek elden 2022 maaşı ödemesi yaparlar. Bunun için herhangi bir kesinti olmaz. Ancak bunu SYDV başvurusu esnasında bildirmeniz gerekmektedir.

Kişinin vefat etmesi durumunda, çocuk engelli maaşı kesilir mi?

Kişinin vefat etmesi durumunda ilgili maaş kesilecektir. Bu gibi durumların 3 ay içerisinde kuruma bildirilmesi, aksi takdirde yazılan cezaya uygun cezai yaptırımın karşılanması gerekmektedir.

18 yaş altı engelli maaşı çekilmezse hesapta birikir mi?

Bağımsız ve hizmet karşılığı yapılan ödemeler hariç, her devlet hazinesinden çıkan ödemenin belli bir tahsilat süresi bulunmaktadır. 1 yıl boyunca hiç maaş çekmezseniz para geri alınır ve maaş kesilir.

Durumum düzeldi, kendi rızamla maaşı kestirebilir miyim?

Kişinin ve ailesinin maddi durumlarında yasalara yönelik bir düzelme görüldüğünde, (muhtaç olmama, sigortalı olma) maaş kesilecektir. Kişi dilekçe vererek de maaşını kestirebilir.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

16 Comments
 1. Ekim 15, 2019
  • Ekim 16, 2019
 2. Ekim 4, 2019
  • Ekim 7, 2019
   • Ekim 17, 2019
    • Ekim 21, 2019
   • Ekim 25, 2019
    • Ekim 26, 2019
 3. Ağustos 14, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 4. Ağustos 14, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 5. Şubat 13, 2019
  • Şubat 18, 2019
  • Temmuz 28, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir