SGK Bilgi

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı Aylığı

15.08.2018
445
18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı Aylığı

18 yaş altı engelli yakını yardımı devlet tarafından sunulmaktadır. 18 yaş altı için engelli maaşı bu içeriğimiz de anlatacağımız olan konudur. 18 yaşından küçüklere 2022 maaşı hakkında bilinmesi gereken hemen her şey, bu içerikte sizleri bekliyor. Çocuklar için engelli maaşı almak oldukça büyük bir yardım kaynağı olacaktır. Çocuğu adına başvuru yapılmasıyla birlikte engelli maaşı almaya başlayan ebeveyn, daha rahat şartlar altında çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

18 yaş altı 2022 maaşı denilen bu engelli maaşından faydalanabilir. Bu maaşı alabilmek için ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekmektedir. Öncelikle devletin menfaatlerini kandırmak uğuruna, haksız yere elde edilen maaş ve hakların ilerleyen dönemlerde geri alınacağı bilgisini paylaşalım. Bu nedenle Devlet tarafından belirlenen ve onaylanan hastanelerden alınan raporlara aykırılık gösteren evraklarla başvuru yapmayınız. Çocuklar için engelli maaşı şartları arasında engelli raporu bünyesinde yer alan kurallar yer alır. Eğer raporunuzu resmi kurumlardan “usule” uygun olarak aldıysanız, hiç sorun yok. Hemen detaylara geçelim.

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

18 yaş altı olan bireyler için devlet tarafından engelli yardımları hali hazırda yapılmaktadır. Çocuk engelliler için maaş bağlanması talebiniz varsa bunun için ilk olarak durumu resmi kaynaklara iletebilir şekle getirmeniz gerekmektedir. Bu işlemi yapmadığınız sürece, hiçbir başvuruda bulunamaz ve maaşınızı alamazsınız. Çocuk için engelli raporu almak için ilk olarak bulunduğunu ildeki hastaneleri sırayla arayın. Devlet hastaneleri ve Üniversite hastaneleri arasından bulunduğunuz ilk için hangi bölümde “engelli raporu heyeti” toplanıyorsa bu bilgiyi edinin. Sonrasında hangi tarihte gitmeniz gerektiğini de öğrenerek telefonu kapatın.

Türkiye Cumhuriyeti devleti bünyesinde yer alan kurumların, kuruluşların ve yasal hakların kişi lehine olabilmesi ve kişinin “engelli” vatandaş olabilmesi için raporun %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. %39 dahi olsa, kişi engelli haklarından ve dolayısıyla 18 yaş altı engelli maaşı uygulamasından faydalanamaz.

Çocuk için engelli maaşı alabilmeniz için çocuğunuzun engel durumunun resmi hastaneler tarafından onaylanan raporda %40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu tarihte ilgili hastaneye gittikten sonra, hemen bir vezne sırasına girin. O esnada yakınınızda toplu olarak bulundurulan engelli raporu alma dilekçesi adı verilen evrakı doldurun. Sonrasında sırayı bekleyin. Bu sıra işleminde yapılan kaydı tamamladıktan sonra, tüm doktorlara sırayla görünüp elinizdeki evrakı onaylatın. Dikkat edin, kaşe ve imzası olmayan doktor onayları geçersiz sayılacaktır.

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

2022 Engelli Maaşı Alan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Bu raporu sevk olmaksızın almak ücret karşılığında mümkün olmaktadır. Bunun için bu maaşı almak için başvuru yapmak isteyeceğiniz kurum olan, SYDV üzerinden sevk alın. Bu sayede ücretsiz engelli raporu çıkarma yollarına başvurmuş olursunuz.

Bu aşama sonrasında hastane rapor görevlisine evrakınızı teslim edin ve ayrılın. Çocuklar için engelli maaşı başvurusu için raporunuzu ne zaman hangi tarihte alabileceğinizin bilgisi de görevli tarafından verilecektir.

Çocuklar için 2022 maaşı ve engelli maaşı verilmektedir.

18 Yaşından Küçük Çocuklar İçin Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

2022 maaşı çocuklara verilir mi sorusunu soranlar için yeterli bir cevap verdik. 2022 maaşı çocuklar için devlet tarafından uygun görülen kriterler yerine getirildiği takdirde verilmektedir. Bu maaşı bir çocuğa bakan sorumlu kişinin alabilmesi için temelde bazı şartların çocuk tarafından sağlanıyor olması gerekmektedir. 2022 maaşı alma şartları ve engelli çocuklar için maaş alma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan hastaneler ve doktorlar aracılığıyla alınan Engelli Raporu bünyesinde %40 ve üzerinde engele sahip olmak.
 • Bir alt başlıkta bulunan 2022 maaşı almaya engel durumlar arasından herhangi bir tanesine mensup olmamak. (yakını ve çocuk için geçerlidir.)
 • Aylık kişi başına düşen gelir 609,00 TL altında olmalıdır. (askerde olan ve üvey evlat olan kişilerde aile toplam kişi sayısına dahil edilecektir.)

18 Yaş Altı (çocuklar için) engelli maaşı alınamayacak durumlar nelerdir? 

Çocuklar için 2022 maaşı uygulaması bünyesinde de bazı yasal sınırlar bulunmaktadır. Çocuğuma engelli maaşı almak istiyorum diyen anne ve babalar için bu şartları göz önünde bulundurmak gerektiğini bir kez daha belirtelim. Aşağıdaki durum ve haller içerisinde bulunan kişiler, ne yazık ki 2022 çocuk engelli maaşı uygulamasından faydalanamazlar. İşte bu maaşı alamayacak olan çocukların özellikleri:

 • SGK bünyesinde sigortası olanlar,
 • SGK bünyesinde herhangi bir geliri olanlar,
 • Annesi veya babası sigortalıysa ve çalışıyorsa,
 • Mal marlığı devri ile kendisine baktıranlar veya bakılmasını sağlayanlar,
 • Bakım Evleri gibi kamu veya özel “bakım kurumlarında” kalanlar,
 • Herhangi bir geliri olanlar,
 • Muhtaçlık sınırı dolayısıyla her ne şekilde olursa olsun maaşa bağlananlar,

Çocuklar İçin 2022 Maaşı (engelli maaşı) Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuklar için engelli aylığı başvurusu tamamen vakıflar bünyesinden yapılmaktadır. Devlet, kurumların iş yükünü hafifletmek ve bu gibi durumlarda daha hızlı çözümler üretebilmek için iki kurumu da bünyesinde bulundurmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yani SYDV şubelerine giderek bu başvuruyu yapmanız gerekmektedir. Burada sizlere verilen formları doldurmalı ve sonrasında 18 yaş altı engelli maaşı başvurusu için gerekli bilgileri teslim etmeniz gerekmektedir. Bu süreç sonrasında bazı değerlendirmeler ve tespitler için evinize ziyaretler gerçekleşecektir. Burada yanlış beyanda bulunmamanız ve yanıltıcı bilgi vermemeniz gerektiği gerçeği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Süt Parası

Engelli Maaşı ve Engelli Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

18 yaşından küçüklere engelli maaşı başvurusu neticesi ortalama olarak bir aylık süreyle ortaya çıkmaktadır. Ancak kurumlar bünyesinde yaşanan yoğunluk ve resmi evrak trafiği nedeniyle bu süreç 3 aya kadar çıkabilir. Bazı durumlarda 6 ay bekleyen engelli vatandaşlar da gündeme gelmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı maaş başvurusu esnasında görevliden bilgi almayı sakın unutmayın.

Çocuklar İçin Engelli Maaş Kaç Liradır? 18 Yaş Altı 2022 Maaşı Miktarı Kaç TL?

Bu maaş sadece 18 yaş altında olanlar için verilen verilere göre düzenlenmektedir. En az % 40 engel ve bakıma muhtaç olanlara bakım aylığı 1.383,00 TL olarak bağlanan bu maaş, çocuk 18 yaşını geçince kesilecektir bu süreçte kişinin kendi adına başvuru yapması gerekmektedir. Devlet bu konuda hemen her türlü önemli almış olmakla birlikte, engelli maaşı miktarı ve başvurusu konusunda da ileriye dönük hatırlatmalar tarafınıza yapılacaktır. Çocuklar için engelli maaşı uygulamasında, sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

18 yaş altı engelli maaşı aylık mı verilmektedir?

18 yaş altı için olan engelli maaşı, diğer maaşlar ile birlikte aylık olarak verilir. Yeni yapılan bir uygulama olduğu için (önceden 3 ayda birdi) aylık tutarı 2020 yılı için 536,00 TL dir.

18 yaş altı engelli aylığı için ödeme evimde yapılır mı?

Evet, talep etmeniz durumunda PTT görevlileri evinize gelerek elden 2022 maaşı ödemesi yaparlar. Bunun için herhangi bir kesinti olmaz. Ancak bunu SYDV başvurusu esnasında bildirmeniz gerekmektedir.

Kişinin vefat etmesi durumunda, çocuk engelli maaşı kesilir mi?

Kişinin vefat etmesi durumunda ilgili maaş kesilecektir. Bu gibi durumların 3 ay içerisinde kuruma bildirilmesi, aksi takdirde yazılan cezaya uygun cezai yaptırımın karşılanması gerekmektedir.

18 yaş altı engelli maaşı çekilmezse hesapta birikir mi?

Bağımsız ve hizmet karşılığı yapılan ödemeler hariç, her devlet hazinesinden çıkan ödemenin belli bir tahsilat süresi bulunmaktadır. 1 yıl boyunca hiç maaş çekmezseniz para geri alınır ve maaş kesilir.

Durumum düzeldi, kendi rızamla maaşı kestirebilir miyim?

Kişinin ve ailesinin maddi durumlarında yasalara yönelik bir düzelme görüldüğünde, (muhtaç olmama, sigortalı olma) maaş kesilecektir. Kişi dilekçe vererek de maaşını kestirebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 28 YORUM
 1. Rabia dedi ki:

  Merhaba benim eşim 2100 tl aylıkla sigortalı çalışıyor evde 4 kişi yaşıyoruz 5 yaşında oğlumun cozger engelli raporu var anne bakım aylığı alabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Rabia Hanım,

   Kişi başına düşen gelir 2019 yılı için 609 tl nin altında kaldığı için çözger raporlu oğlunuz için bakım maaşı alabilirsiniz.

 2. Sevgi dedi ki:

  Mrb benim de 18 yaş altı oğlum var zihinsel engeli %50 raporu var bakım yardımı ala bilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Sevgi Hanım,

   Eğer hanede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3 ünden daha düşük ise alabilirsiniz. 2019 yılı için bu rakam 609 tl dir.

 3. kul dedi ki:

  Merhaba 4 çocuklu, 6 nüfüslu asgari ücretli çalışanım, eşim %40 raporlu engelli maaşı alıyor, 18 yaş altı 2 çocuğum % 54 engelli, eşime müracaat ederken çocuklar 18 yaşından küçük olduğu için alamazsınız dediler. Bu 2 çocuklarım için de engelli maaşı alabilir miyim. Müraacaat yolları nelerdir. saygılarımla.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   18 yaş altı olması maaşa engel değil. Şartları sağlarsanız alabilirsiniz. Belki hane ye giren gelirden kaynaklı bir durum oluşmuş olabilir.

 4. Hatice dedi ki:

  Merhaba 12 yaşında %68 engelli raporu olan bir kızım var ben eşimden ayrıldım vr babamdan yetim aylığı alıyorum evde toplam 5 kişiyiz başka gelirim yok 18 yaş altı için başvurabilirmiyim?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım,

   Verdiğiniz bilgilere göre kişi başına düşen gelir 2019 için 609 tl den düşük görünüyor. Başvuru yapma hakkını var.

  2. Sevgi dedi ki:

   Mrb benim de 18 yaş altı oğlum var zihinsel engeli %50 raporu var bakım yardımı ala bilirmiyim

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Sevgi Hanım,

    Eğer hanede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 1/3 ünden daha düşük ise alabilirsiniz. 2019 yılı için bu rakam 609 tl dir.

 5. Hatice dedi ki:

  Hatice merhaba benim on dört yaşında yüzde elli raporlu zihinsel engelli kızım var eşim sigortalı çalışıyor dört kişiyiz kızım için engelli maaşı alabilir iyi ev kira ve başka gelirimiz yok

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hatice Hanım Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre eğer eşiniz asgari ücret ile çalışıyor ise kişi başına düşen gelir 2019 için 609 tl nin altında kalıyor. Başvuru yapabilirsiniz. Eğer maaş daha yüksek ise alınan net maaşı ikametgahta bulunan kişi başına bölünüz.

   1. Hamide dedi ki:

    Eşi SSK lıysa nasıl alıyor anlamadım benim kızım 16 yasında %85 görme engelli babası sigortalı asgari ücretle calısıyor evde 4 kişiyiz ama sigortalı oldugun dan alamıyoruz

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Hamide Hanım merhaba,

     Evde kişi başına düşen gelir 2019 yılı için 609 Tl den düşük ise alabilir. Örneğin 4 kişilk bir ailede çalışan asgari ücret alıyor ise kişi başına düşen gelir 466 tl olacağından bu ödeneği almaya hakkı var.

   2. Bayram torlak dedi ki:

    Slm ben engelli emeklisiyim oğlum %50 zihinsel engelli.emekli aylığın 1100 tl.engelli aylığı alabilirmiyiz

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Bayram Bey Merhaba,

     Kişi başına düşen gelir 609 tl nin altında kaldığı için alabilir.

   3. Kerime dedi ki:

    Kızım serebral palsi bide sma hastalığı var eşim 2.200 alıyor kiraciyiz kızımın evde bakim aylığı basvursam olurmu acaba

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Kerime Hanım merhaba,

     Evde bulunanlara kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3 ünün 1218 tl yi geçmediği için başvuru yaparak alabilirsiniz. hanede kişi başına düşen gelir 733 tl gözüküyor.

 6. Gülsünar akpınar dedi ki:

  Ben 40 yaşındayım kız kardeşim eşinde ayrıldı bana bakıyor kardeşim çalışıyor evde 4 kişiyiz benim raporum%73. Bana engelli aylığı vermiyorlar ne yapmam lazım?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Aynı ikametgahta yaşayanların kişi başına düşen gelir 609 tl yi geçiyor ise almanız mümkün değil.

 7. Şule Kılınçkan dedi ki:

  Ben 13 yaşında engelli bir kız çocuğuyum annem babam ayrı velayetin annemde annem sigortalı işte çalışıyor engelli maaşı alabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Şule Hanım,

   Aynı ikametgahta yaşayanların kişi başına düşen gelir 609 tl yi geçiyor ise almanız mümkün değil. Annenizle ikiniz yaşıyorsanız bu rakamı aşıyorsunuz.

   1. Seyfettin dora dedi ki:

    Hayırlı günler dilerim oğlum 9 yaşında 4 ay önce bakim maasi icin başvuruda bulunduk 2ay bakim maasi aldık bu ay yatmadi gidip sürünce böyle yazan raporlara verilmiyor diye biliyom dedi evinize yazı gelecektir diyor neden bayındı neden kesiliyor anlamış değiliz yazıyı bekliyorum ne zaman geleceğine belli değil raporumuz cozger adi altında evet hayır yerine bu yazıyor bilişsel gelişim alanı orta düzeyde ödev özel gereksinimi vardur yazıyor yeni yönetmelik ne diyor ben bu durumda bakim maasi almam gerekmiyormu neden kesiliyor

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba, Seyfettin bey,

     Yeni yönetmelikte oran yazılmayarak ÇÖZGER raporu veriliyor. bununla da bakım maaşı alınıyor. Bir hata olmalı

 8. Ali KOÇ dedi ki:

  Kayin biraderimin engelli 18 yas alti cocugu var cocuguna maas aliyor ancak evinde 77 yasinda anneside var annesine ayrıca yaslilik maasi alabilrmi veya muracaat etmesi durumunda cocuguna aldigi engelli maaşı 77 yasindaki annesine baktigindan dolayı arttirilabilirmi .annesinin herhangi bir geliri yok

  1. admin dedi ki:

   Bu iki yardımı karıştırmamak gerekli, bu nedenle yaşlılık maaşı başvurusu yapabilirsiniz.

  2. ferda dedi ki:

   Merhaba benim apitik otizmli oğlum var geçen sene %70rapor aldı bu yıl %59 orta derecede rapor aldı bakım maaşı alabilirmi

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Ferda Hanım,

    % 50 nin üzerinde ki engelliler için bakım maaşı alabilirsiniz. Konu ile ilgili https://www.sgkbilgi.net/evde-bakim-maasi-2019 yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.