SGK Bilgi

Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

SGK
14.08.2018
958
Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

Diyalize giren hastalara bakım aylığı verilir mi? sorusu hemen her diyaliz hastası tarafından merak edilen bir konudur. Diyalize gidenler için evde bakım aylığı uygulaması kapsamında elbette bir yer bulunur. Devlet kendisine bakamaması nedeniyle, çevresinde kendisine bakmakla yükümlü kişilerin bulunması durumunda diyalize gidene bakan kişiye evde bakım aylığı maaşı bağlamaktadır.

Bunun genel olarak şartları bulunmaktadır. Bu şartların içerisinde olanlar evde bakım aylığı alarak hayatlarına devam edebilirler. Diyalize gitmek, haftalık süreç içerisinde kişinin maddi ve manevi olanaklarının kısıtlanması anlamına gelmektedir. Bu da kısmen engelli olma durumu anlamına geldiğinden, devlet vatandaşın sosyal ihtiyaçlarına yönelik olarak yardımlar sunmaktadır. Bunlar tamamen yasal olmakla birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından lanse edilen yardımlardır. İçerik bünyesinde diyalize gidenler için yardımlar konusunda derin bilgiler verdik.

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Diyalize Girene Evde Bakım Aylığı Verilir Mi?

Diyaliz hastaları için maaşlar arasında bulunan bu uygulama, tamamen kişinin mahrum olma ve engelli olma durumundan kaynaklanmaktadır. Sosyal ve normal hayat eylemleri dışarısında kalan diyaliz hastaları için bu tarz uygulamalar yapılmaktadır. Diyalize giden hastaya maaş verilmektedir. Bu maaşı alabilmeniz için durumunuzu kanıtlar nitelikte bir rapor almanız gerekmektedir. Bu raporun nasıl ve ne şartlar altında alınabileceği sorusuna da yanıt vereceğiz.

Diyalize girene “evde bakım aylığı/maaşı alabilir.

Unutulmamalıdır ki, diyaliz hastalarına verilen maaş aslında ona bakmakla yükümlü olan kişiye istinaden verilmektedir. Engelli konumunda olup, düzenli olarak diyaliz tedavisine giren kişi adına yapılan başvuru ile her iki tarafında yararlanması sağlanmaktadır. Diyaliz hastaları ağır engelli olarak resmi kaynaklarda yer alırlar. Eğer durumunuz itibariyle ağır engelli statüsü altında değerlendirilmiyorsanız, bu durumda 2022 maaşı denilen oran odaklı ödeneğe göz atmanız gerekmektedir. Diyaliz hastalarına verilen bakım maaşı hakkında ki detaylar burada ancak diğer %40 ve üzeri engellilere tanınan 2022 maaşı uygulaması bir başka içerikle birlikte sizlerle olacak.

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları 2020

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları 2020

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları 2020 

Nakdi Yardım Sorgulama Sosyal Yardımlaşma 2020

Diyaliz Hastalarına Evde Bakım Aylığı İçin “Engelli/Özürlü Raporu” Alma!

Diyalize giren hastalara evde bakım aylığı alabilmek için durumun teknik olarak rapor edilmesi gerekmektedir. Bunun için ise tüm ülke genelinde uygulanan Engelli Raporu uygulamasına giriş yapmamız gerekir. Kişinin engel durumunu resmi kurumlarda geçerli kılınacak şekilde ortaya koyan bu uygulama yetkisi olan Devlet ve Araştırma hastaneleri tarafından verilmektedir. Diyaliz hastası engelli rapor oranı ise sistem tarafından sabit olarak verilir. Ancak bu özel durumlar içeren bu rahatsızlık için farklılık gösterebilir.

Raporu teslim almaya gittiğinizde kopya sureti adı altında talepte bulunun. Aslı Gibidir engelli raporu almak istediğinizi belirtin. Bu raporun fotokopisi devlet kurumlarında geçersiz sayılır. Ancak aslı gibidir kopyaları iş görür. Bu sonradan ücretliyken, ilk alımda sorunsuzdur.

Diyaliz Hastalarına Yüzde Kaç Engelli Raporu Verilir?

Diyalize engelli raporu almak için ilinizde bulunan hastanelere başvurmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonrasında sizlere bir tarih verilir. Her hafta, her ilde belli hastanelerde Engelli Raporu vermek için kurul toplanır. O günlerde gidip kayıt olduktan sonra diyaliz hastaları için engelli raporu almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Burada başlangıçta toplu bir şekilde duran Engelli Raporu dilekçesi doldurmanız gerekecektir. Sıraya girmeden evvel bunu göz önünde bulundurun.

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Silikozis Hastalarına Para Yardımı

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

Sonrasında sizlerin tüm hekimlere görünmesi ve elinizdeki kağıda durumu işletmesi gerekmektedir. Diyaliz hastaları için eğer kişi yürüyemeyecek kadar kötüyse, farklı uygulamalarda bulunabilmektedir. Bunun için kayıt esnasında yanınızda bir refakatçi ile gitmeniz gerekir. Sonrasında hastane personeli size yardımcı olur.

Diyaliz hastalarına yüzde kaç rapor verilir sorusunun cevabı ise %90 olarak verilebilir. Bu kısımda sürekli ve “ağır engelli” açıklamaları da raporda yer almaktadır.

Diyalize giden hastalar için verilen engelli raporu yüzdesi daha da düşük olabilir. Kişinin sağlık durumu ve diğer engel durumları da hesaba katıldığı için farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu konuda yukarıdaki veri kesin değildir. Başka engeliniz varsa bu oranın daha da artmasına neden olacaktır.

Diyalize Girenlere Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Diyalize girenler için verilen maaş kapsamında devlet bazı şartları görmek istemektedir. Bu şartları taşımayan kişiler bu haktan yararlanamaz. Diyaliz hastaları istisna olmaksızın sağlık sorunlarını taşıyıp rapor alsalar bile, maddi sınırlar bulunmaktadır. Diyaliz hastası bakım aylığı şartları şu şekildedir:

 • %50 üzerinde onaylı Engelli Raporu sahibi olmak.
 • Raporda yer alan “Ağır Engelli” ibaresinin karşısında “EVET” yazıyor olmak.
 • Kişinin hayatını idame ettiremeyecek kadar zor durumda olması ve bunun yakınları tarafından onaylanmış olması gerekir. Örnek eylemler:
  • Kıyafet giyememek,
  • Tuvalet ihtiyacını görememek,
  • Yürümekte zorluk çekmek, yürüyememek
  • Yemek yerken zorlanmak veya biri yardımıyla yemek
 • Aylık hane geliri (maaş, kira, ödenek)  kişi başına bölündüğü takdirde asgari ücretin üçte ikisinden fazla olamaz.
 • SHÇEK tarafından başvuru sonrasında yapılan yerinde bakım incelemesi raporunda, bakıma muhtaç durumda olmak ve bunu ev halkıyla birlikte kanıtlamak.

Diyalize Girdiğim İçin GSS Pirimi Ödemem Gerekir Mi?

Diyaliz genel sağlık sigortası kapsamında yapılan bir uygulama olması nedeniyle, kişinin genel sağlık sigortasının kurumlar tarafından kişinin çalışma durumuna veya sığınma durumuna bağlı olarak sağlanması gerekmektedir. Bu durumun süregelmesi sigortalı kapsamında ücretsiz olarak hizmet alabilme olanağını size sağlar. Eğer genel sağlık sigortanız yoksa ki bu durumda durmadan devlet hastanelerinde olduğunuz süreç için borçlu duruma düşersiniz, ödeme yaparak GSS sahibi olmanız gerekmektedir. Çocukların diyaliz masraflarını devlet karşılıyor mu sorusunu soranlar için 18 Yaş Altı GSS adlı içeriğimizi okumanızı öneriyoruz. Yine aynı içerik bünyesinden çeşitli konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Diyalize Giren Hastalara Bakım Maaşı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılır?

Diyaliz hastaları için devlet desteği adı altında birçok farklı olanak verilmektedir. Bu olanaklar arasında yer alan bakım aylığı ise yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yürütülen bir projedir. Diyaliz evde bakım aylığı alanlar için büyük bir fırsat sunmaktadır. Bunu gerçekleştirmek ve evde bakım aylığı almak için en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Burada sizlere gerekli hemen her türlü bilgi verilmektedir. Sıkça sorulan sorular kısmını da içeriğimize ekleyerek bu yazımızı da sonlandıralım.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı müdürlükleri evde bakım maaşı için başvuru adresleridir.

Diyaliz Evde Bakım Aylığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular
Diyaliz evde bakım aylığı başvurusunda gerekli evraklar nelerdir?
 • Engelli kişinin kimliği ve resmi,
 • Bakıcı kişinin kimliği ve resmi,
 • Engelli kişinin “aslı gibidir” raporu,
 • Engelli kişinin eğitim diplomaları,
 • Engelli kişinin anne ve babası boşanma durumundaysa ve karar varsa mahkeme evrakları,
 • Engelli kişinin vasiyet evrakları ve hukuki evraklar,
Diyaliz evde bakım aylığı başvurusu esnasında herhangi bir ücret alınır mı?

Hayır, Diyaliz rahatsızlığı nedeniyle bakım maaşı almanızı devlet kurumuna bildirmeniz esnasında herhangi bir ücret alınmaz. Aynı şekilde “engelli raporu almak” eylemi de tamamen ücretsizdir.

Diyaliz evde bakım aylığı/maaşı ne kadardır?

Bu yardım 2019 yılı için 1.305,00 TL dir. Her sene tüm devlet ödenekleri gibi bu ödenekte zam almaktadır. Zamsız geçtiği dönem yoktur.

Diyaliz evde bakım aylığı her ay mı verilir? 

Her ay düzenli olarak iller bünyesinde ödenen bu paranın, ne zaman nasıl ve ne şekilde çekileceği konusunda ilgili kurum tarafından size bilgi verilecektir.

Diyaliz evde bakım aylığı geri ödenir mi?

Evde bakım aylığı adı altında verilen bu yardım ödeneği kesinlikle geri ödemesi olarak sunulmaktadır. Bu yardımı hiçbir kurum sizden geri alamaz.

Diyaliz evde bakım aylığı gelir hesaplamada çocuklarımın bursları dahil edilir mi?

Hayır, üniversite veya diğer eğitim noktalarında bulunan çocuklara verilen burs ödenekleri aile gelirine dahil edilmez. Bunun hesaplamada herhangi bir etkisi yoktur.

Diyaliz evde bakım maaşı hesaplarken askerlik yapan ve evlatlık olan çocuk hesaba katılır mı?

Evet, aylık gelirin hesaplanıp kişilere bölünmesi noktasında kişilerin dahil edilmesi doğrudur. Askerlik yapan ve üvey olan çocuklar bu sayıya dahil edilir. Bu sizlerin işini kolaylaştıran bir etkendir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. mustafa dedi ki:

  mrb annem %80 oraninda zihinsel olarak raporu var pskoloji ilacı kullaniyor böbrek yetmezligi cikdi haftada 3 defa 4 saat lik seanslarla diyalize girmeye basladi annene ewde bakim ayligi cikarta bilirmiyiz benm üzerimden ssk dan faydalaniyor bakim ayligi cikdiginda ssk dan yararlanamaz yeşil karta düşer diyorlar sizce dogrumu tşkrler