SGK Bilgi

Silikozis Hastalarına Para Yardımı

30.08.2018
199
Silikozis Hastalarına Para Yardımı

Silikozis hastalarına para yardımı 2020 yılında devletimiz duyarlı bir tablo sergilemektedir. Silikozis hastalarına maddi yardım uygulaması getiren devlet yetkilileri, bu yardımı sonunda kanun bünyesinde sabitlemiştir. Silikozis hastaları konusunda genel bir bilgi vermek gerekirse, kapalı ortamda uygunsuz şartlara maruz kalarak çalıştırılan kişilerde görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan bu rahatsızlık kişiyi ölüme kadar sürükleyebilir. Özellikle kot taşlaması yapan kişilerde sıklıkla görülen bu rahatsızlık, meslek kaynaklı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Silikozis maaşları bu nedenle, emeklilik maaşı gibi kişilerin sağlık durumuna bağlı olarak ödenmektedir. Bu sayede kişilerin emek ederek çalıştıkları ortamdan haklarını güvenceli bir şekilde almaları sağlanmaktadır. Silikozis hastalarına verilen maaş ilk olarak 2010 yılında, SGK makamına başlattığı Hukuki mücadeleyi kazanan Yılmaz Dımbır tarafından ortaya çıkarılmıştır. Yılmaz Dımbır henüz 32 yaşındayken yaşadığı bu hasralığın sosyal güvenlik kurumuna yansımasını sağlayarak günümüzde birçok Silikozis hastasına maaş alma olanağı sunmuştur.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır? 2020

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Şartlı Eğitim Para Yardımı 2020

Diyalize Giren Hastalara Bakım Aylığı Verilir mi?

Silikozis Hastalarına Para Yardımı

6111 sayılı kanun içerisinde resmiyet kazanan hastalığa bağlı maaş, Sosyal Güvenlik Kurumu kontrolünde verilmektedir. Silikozis hastalarına verilen maaş tamamen hastalığın derecesine bağlı olmakla birlikte, alınacak olan engelli raporuna eş değer olarak belirlenmektedir. Silikozis oranları içerisinde doktor tarafından onaylanan miktara göre 3 aylık maaş bağlanmaktadır.

Silikozis aylığı

Silikozis aylığı ve Silikozis maaşı

Silikozis Hastaları Nasıl Yardım Alır?

Silikozis üç ayda bir maaş olarak yılda 4 kereye mahsus verilmektedir. Kişinin durumuna göre bu maaşın miktarı değişkenlik gösterebilmektedir. Emekçi olan kişilere saygı duyan devlet politikası, Silikozis hastalarına maaş vererek birçok ailenin geçim kaygısını ortadan kaldırmaktadır. Tam olarak merak edenler için 6111 sayılı kanun, 67. maddede bu ödenek hakkında açıklamalar yer almaktadır.

Unutmayınız Silikozis hastalarına maaş verilmesi için hastalık ortaya çıktıktan sonraki 3 ay içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekir. Aksi takdirde hakkınız yanar.

Silikozis aylıkları oranlara göre hesaplanmaktadır. Bulaşıcı riski taşıyan bu hastalığın gerek tedavisi gerekse de bakım masrafları yine bu maaşın da üzerine çıkmaktadır. Ancak Silikozis hastalarına verilen maaş onları şimdilik tatmin ediyor. Silikozis aylıklarına zam uygulaması hemen her sene memurlarla birlikte yapılmaktadır. Gösterge rakamlarıyla oranlara bağlı olarak belirlenen bu ödenek tutarları, memur birim fiyatına göre hesaplanır. Her sene memur maaşları da zam aldığına göre Silikozis hasta aylıklarına zam kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Silikozis maaşı ne kadar ve Silikozis aylığı kaç TL tarzı sorularında cevabını ayrıntılı olarak vereceğiz. Ancak genel olarak, en düşük Silikozis maaş miktarı 825,58 TL olarak ödenmektedir. En yüksek Silikozis aylık tutarı ise 1.061 TL olarak ödenmektedir. Silikozis oranları maaş miktarı hesaplama aşağıda yer almaktadır.

Silikozis oranları konusunda Silikozis maaşı alabilmek için hastalık oranının %15 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu hastalık oranının nasıl alınacağı konusunu bir alt başlıkta anlattık.

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli Maaşı Ne Kadar?

Silikozis Oranları ve Silikozis Maaşı Almak İçin Rapor!

Silikozis oranları alınacak olan maaşın miktarı için çok ama çok büyük önem taşımaktadır. Daha fazla oranda Silikozis hastası olana maaş miktarı daha fazla verilmektedir. Bu nedenle durumunuzu iyi bilmeniz ve doktordan olabildiğince yüksek bir oran almanız gerekmektedir. Kot çalışanlarına aylık maaş için rapor almanız gerekmektedir.

Bu noktada bir nevi engelli raporu almanız gerekmektedir. Silikozis engelli raporu almadan maaş almanıza yardımcı olmayacaktır. Silikozis engel oranları sizin hastalık durumunuza göre belirlenecektir. Bu raporu almak için ilinizde bulunan herhangi bir devlet hastanesini arayın. Bu rapor sadece devlet hastanelerinden alınabilir. Silikozis için engelli raporu heyet günlerini güzelce öğrenin. O tarihte erkenden giderek raporunuzu alın.

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Silikozis Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Adım adım anlattık!

Silikozis  maaş başvurusu nasıl yapılır sorusunu soranlar için Silikozis  aylığı başvurusu için bilinmesi gereken hemen her şeyi adım adım anlattık. Bu maaşa başvuru yapmak için aşağıdaki işlemleri aksatmadan uygulayın.

 • İlk olarak hastalık belli olduktan sonraki 3 ay içerisinde başvuru yapmanız gerekir.
 • Başvuru için ilinizde yer alan en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu binasına gidin.
 • Orada Silikozis aylığı başvurusu yapmak istediğinizi belirtin.
 • Sonrasında yukarıda da anlattığımız üzere bir hastaneden Silikozis  raporu alın ve bu raporu eksiksiz bir şekilde mühür vurdurarak Sosyal Güvenlik Kurumu binasına teslim edin.
  • Sağlıklı ve aksatmadan işlem yapmak için yukarıda yer alan Engelli Raporu alırken dikkat etmeniz gerekenler yazımıza göz atın.
 • Silikozis hastalarına aylık başvurusu için evraklarınız Ankara’ya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesine gönderilecektir.
 • Sonrasında başvurunuzun uygunluğu konusunda geri dönüş yapılacaktır. Olumluysa Silikozis maaşı ne kadar ve Silikozis maaşı nereye yatar sorularına cevap verelim.

Silikozis Hastalarına Verilen Maaş Aylığı Kaç TL? Ne Kadar?

Silikozis maaşı ne kadar sorusunu soranlar için aşağıda basit bir tablo düzenledik. Silikozis aylığı miktarı konusunda Silikozis oranına göre maaş miktarı hesaplama işlemini aşağıdaki tablodan kolayca yapabilirsiniz.

Silikozis oranları ve Silikozis maaş hesaplama işlemleri bu şekilde kolayca yapılabilmektedir. Silikozis maaşı kaç TL şeklinde soru soran siz değerli emekçi okurlarımıza da yeterli bir cevap verdik. Dilerseniz Silikozis maaş miktarı konusunu bir kenara bırakıp konunun diğer ayrıntılarına daha yakından göz atalım.

Silikozis Aylığı Ne Zaman Kesilir?
 • Kişinin ölmesi,
  • Silikozis aylığı dul eşe kalmaktadır. Kişi bu maaşın %75’ine kadar hak sahibi olabilmektedir. Silikozis hastasının ölmesi durumunda bu konuyu SGK’ya bildirin. Silikozis hastası ne kadar yaşar sorusunu soran vicdansız kesim içerisinde olmayın.
 • Kişinin hastalık oranının %15 ve altına düşmesi,
 • Sigortalı bir işte çalışmaya başlaması
Silikozis Aylığı Nasıl Nereden Çekilir?

Silikozis aylığı çekme konusunda ilk önce Ziraat Bankasına kişi kimliği ile birlikte gidilmelidir. Sonrasında ise maaşlar yine kimlikle çekebileceğiniz şekilde PTT hesaplarına yatmaktadır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. ömer alpar dedi ki:

  % 21,2oranla meslek hastalığı tanısı kondu silikozis sarkoidoz

  acaba bu oranla ne kadar aylık bağlanır pirime esas kazanç basamak değeri 7600