SGK Bilgi

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

07.09.2018
3.186
Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Nakdi yardım sorgulama, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı ya da Kaymakamlık nakdi para yardımı alan ihtiyaç sahiplerinin ödemelerinin yatıp yatmadığını kontrol etmesine yardımcı olur. Devlet tarafından yapılan yardımlardan sadece biri olan “nakdi yardım”, yardıma ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. İhtiyaç sahiplerinin geçimini kolaylaştırmak amacıyla Devlet tarafından yapılan para yardımı, diğer yardımlar ile karıştırılmamalıdır.

Sosyal yardımlaşma olarak bilinen yardımlardan en fazla yararlanan ilimiz ise İstanbul’dur. Nüfus yoğunluğu ve yoğun stresin yanı sıra bir de ekmek kavgası… Neyse ki Devlet tarafından verilen karşılıksız para yardımı, ihtiyacı olan insanların yüzünü bir nebze de olsa güldürmeyi başarıyor.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dışında belediyeler de nakdi yardım yapmaktadır. Eğer belediyeden nakdi yardım almak isterseniz, bağlı olduğunuz belediyeye giderek muhtaçlık belgesi ile başvurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Nakdi Yardım Ne Kadar?

Sosyal Yardımlaşma ve  Dayanışma Vakfı tarafından yapılan nakdi yardımlar bulunulan ile göre ya da yardım yapılacak kişiye göre değişmektedir. Nakit para olarak yapılan yardımlara kısaca değinmek gerekirse;

Devlet tarafından Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile yapılan başlına nakdi yardımlar bunlardır. Aklınıza nakdi yardımlar kaç ayda bir veriliyor? şeklinde bir soru gelmiş olabilir. Bu yardım türüne göre aylık, 3 aylık ya da tek seferlik ödenmektedir. Örnek vermek gerekirse; yaşlılık aylığı her ay ödenirken, süt parası 1 defaya mahsus ödenmektedir.

Nakdi Para Yardımı Nasıl Alınır?

Nakdi para yardımı almak için öncelikle başvuru yapmalısınız. Başvurunuzu bir dilekçe aracılığı ile kaymakamlıklara ya da Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’na iletebilirsiniz. Başvurunuz sırasında her şeyi net olarak söylemeli varsa gelirinizi beyan etmelisiniz.

Başvurunuzun değerlendirilmesi ortalama 7 ile 14 gün arasında sürmektedir. Bu sürenin sonunda eğer yardıma ihtiyacınız olduğuna kanaat getirilirse, nakdi yardım, alışveriş çeki yardımı alabilirsiniz.

Nakdi yardım parası almak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

 • Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi (fakirlik belgesi) almalısınız.
 • Aldığınız belge ile birlikte Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’na gitmelisiniz.
 • Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’ndan verilecek form ile birlikte başvurunuzu yapmalısınız.

Muhtarlıktan aldığınız belgenin fotokopisini almayı unutmayın. Bu belge ile kaymakamlık yardım parası başvurusu da yapabilirsiniz.

Yapacağınız başvurunun cevabı telefon ile arayarak ya da kısa mesaj olarak sizlere iletilecektir. Yardım almaya uygun görülmeniz halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek yardımınızı alabilirsiniz.

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Nakdi Para Yardımı Kimler Alabilir?

Nakdi para yardımı sadece muhtaç durumda olan kişilere yapılmaktadır. Eğer geliriniz varsa ve ucu ucuna da olsa geçiminizi devam ettirebiliyorsanız, nakit para yardımı almanız mümkün değildir. Ancak kömür yardımı, gıda yardımı, eğitim yardımı almak için başvuru yapabilirsiniz.

Nakdi para yardımı 2019 yılında ülke genelinde ihtiyacı olanlara verilmeye devam ediyor. Sadece geçtiğimiz ramazan ayında 2 binin üzerinde aileye 610.000 TL’ye yakın bir yardım yapıldı.

Nakdi Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Nakdi yardım sorgulama işlemi iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki sizlerinde aklına gelen E Devlet sistemidir. Dünyanın bir çok ülkesine ilhan kaynağı olan E Devlet sistemi, vatandaşların bir çok işini ilgili kuruma gitmeden yapabilmesine olanak sağlıyor.

İkinci sorgulama yöntemi ise telefon ile yapılmaktadır. TC Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı numarası olarak da bilinen 144, gerek para yardımı gerekse diğer yardımlar hakkında bilgi almak için arayabileceğiniz bir numaradır.

E Devlet Nakdi Para Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardım sorgulama işlemi için E-Devlet sistemini kullanmamız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılacak olan sorgu ile devletten ne kadar ve ne yardımı aldığınızı kolayca görebilirsiniz. Ayrıca hali hazırda yapılan yardım başvuru sonuçlarınızı da takip edebilir, ödemenizin ilgili hesaba yapılıp yapılmadığını da öğrenebilirsiniz.

Vakıf yardım parası sorgulama hizmetleri sayesinde, vakıf bünyesinden yani devlet tarafından sizlere ne kadar para geldiğini kolayca görebilirsiniz. Bu hizmetlerin tamamı sınırsız olarak E-Devlet üzerinden verilmektedir. Sosyal Yardım kart bakiye sorgulama gibi diğer kişisel işlemler ise E-Devlet platformu üzerinden yapılamaz. Bu gibi kişisel bilgi arz eden yardım unsurları, SMS ve arama gibi kriterler ile kişilere bildirilmektedir. Bu sorgulamalar E-Devlet üzerinden kesinlikle yapılamaz.

E Devlet nakdi yardım sorgulama ve diğer yardım başvurularını görmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 • Buraya tıklayarak E-Devlet sosyal yardım sorgulama ekranına gidin.
 • Sonrasında kimlik numaranızı girin.
 • Bu kimlik numarasının altına, aldığınız E-Devlet şifresini girin.
 • Kimlik doğrulama ekranını geçtikten sonra, E Devlet nakdi yardım sorgulama ekranına erişmiş olacaksınız.

Nakit Para Yardımı 144 Telefon ile Sorgulama

Sosyal yardımlaşma nakdi yardım sorgulama telefondan yapılabilecek bir işlemdir. Maddi yardım sorgulama hattı sayesinde, yukarıdaki gibi tüm yardım detaylarını tek bir telefon sayesinde ortaya koyabilirsiniz. Sosyal Yardımlar günümüzde oldukça büyük önem arz etmektedir. Günümüzde aylık geliri 610 TL altında olan kişiler, “muhtaçlık seviyesinin altında” olarak nitelik kazanmaktadır.

Maddi yardım sorgulama numarası üzerinden bu gibi kişilere verilen yardımlar hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şahsen TC kimlik numaranızı da bilerek aramanız durumunda telefondan sosyal yardım sorgulama işlemini de kolayca hiçbir çaba harcamadan yapabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma konusunda bilinmesi gereken birçok detay bulunuyor. Sosyal yardım sorgulama hattı ve sosyal yardım sorgulama telefon numarası olarak ALO 144 hattını aramanız yeterli olacaktır.

Menüden, operatör aracılığıyla sosyal yardım bilgilerinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Devlet, muhtaç durumda olan vatandaşlarına çeşitli yardımlar yapar. Kömür ve gıda odaklı pek bilinmeyen yardımları da yine bu telefon numarası aracılığıyla öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Murat dedi ki:

  Verem hastalığına yakalandığım için çalışamıyorum bulaşıcı olduğu için kimsede iş vermiyor nasıl yardım alabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   En az % 40engel oranınız var ise Kaymakamlıklara bağlı sosyal hizmet müdürlüklerine beşvuru yapara 2022 maaşı alabilirsiniz. https://www.sgkbilgi.net/ozurlulerin-hukuki-haklari-nelerdir

 2. Muhammed dedi ki:

  Benim şartlı egitim param SSK dan dolayı reddedildi feshedildi 6 aydır 6aüy sonra çıkşımız verildi acaba tekrar otomotik en baglanırmı yoksa şahsen başvurumu yapılır

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Muhammed Bey,

   Tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir. sosyal yardımlar OTOmatikman bağlanmaz.

 3. Hakan dedi ki:

  Nakdi yardım nezaman veriliyor ödeniyor

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hakan Bey merhaba,

   T.C. kimlik numarasının son rakamı; “0” olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde, “2” olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde, “4” olanlar ilgili ödeme ayının 26’sında, “6” olanlar ilgili ödeme ayının 27’sinde, “8” olanlar ilgili ödeme ayının 28’inde, ödemelerini alabileceklerdir. Ödeme günü hafta sonu Cumartesi gününe denk gelenler Cuma gününden itibaren ödemelerini alacaklardır. Ödeme günü hafta sonu Pazar gününe denk gelenler ise, Pazartesi gününden itibaren maaş ve yardımlarını alabileceklerdir.

 4. elif dedi ki:

  ben nakdi yardim basvurdum nisan da sonuc tehmuz da aciklandi dosya sonuclandirilmis ve hane halki evde bulunmadiginda dolayi yardimi sonuclandilmamis red aldim nasil olabilir eve gelmediler gelse belki ben evde yokum diye nasil yardim talebim yok sayarlar cocuk yardimi elektirik aliyorum nakdi yardim neden Boyle oldu cvp verip yardimci olurmusunuz

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef gelen memurların işgüzarlığı olmuş. Evin boş olması ayrı evde bulunmama ayrı. 1 sefer değil bir kaç sefer gelinmesi gerekiyor. Siz dilekçe ile itirazınızı dile getirin. sonuç alamazsanız Bimer ve Cimere yazın

 5. Serap elis dedi ki:

  Sosyal yardim icin form doldurdum nakti yardim icin.veya erzak paketi icin ama bana bir bilgi gelmedi yardimci olabilirmisiniz

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Ne zaman doldurdunuz? 7-14 gün içinde değerlendirme sonucu bildirilmektedir. E devlet şifreniz var ise https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz. E devlet şifreniz yok ise başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma müdürlüğünü arayarak bilgi alabilirsiniz.

   1. Necdet dedi ki:

    Benim %56 engelim var emekli yaşlı aylığı bağlandı çalışanımızda yok 4 çocuk 3’ü öğrenci aldığım para 1200 kiracıyım banada yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Belediyelerden veya kaymakamlıktan eğitim yardımı talep edebilirsiniz.

  2. Rukiye tayaksi dedi ki:

   Ben de kaç senedir gidiyorum her gittiğimde daha başlamadı deniyor evimiz kira eşim işsiz 4tanede çocuğumuz var bizlere verilmiyorda bu haklar kime veriliyor evi arabası olana mi veriyorsunuz daha Nedim dilekçe bile yazdirmiyorlar Allah havale ettim