Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Yattı mı? Sorgulama

Çocuk parası yardımı hakkında SGK uzmanlarımıza durmadan iletilen sorular sebebiyle, Çocuk Parası Ne Zaman Yatar sorusuna bugün hep birlikte cevap arayacağız. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere devlet kontrolünde olan birçok farklı çocuk yardım ve destek kampanyası bulunuyor. Çocuk parası uygulaması bunlar arasında tahmin ediyorum ki en uzun vadeli olan yardımlardan bir tanesi. Doğum parası ve süt parası gibi tek seferlik yardımlar olsa da, çocuk parası uzun yıllar boyu verilen ve kesintiye çoğunlukla uğramayan bir yardımdır.

Devletimiz maddi gücünü anne ve çocuk olanaklarına da kullanıyor. Bu sayede durumu olmayan veya ailesinde bulunan sorunlar nedeniyle hayata tutunamayan çocuklar devlet güvencesine alınıyor. 2015 yılı itibariyle 5510 sayılı kanundan yola çıkılarak hazırlanan çocuk parası uygulaması, daha sonrasında yoğun talep ve istek nedeniyle geliştirilmiştir. Bu gelişim sürecinde 3 ayda bir olarak verilen çocuk parası, tamamen anne ve çocukların menfaatleri doğrultusunda şekillenir.

Yazımızda çocuk parası hakkında birçok farklı detaya yer verecek olsak bile, öncelikle çocuk parasının yatırılacağı tarihleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması 2019

Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma

Çocuk Parası Hesaba Yatma ve Ödenme Tarihleri

Çocuk parası yılda 4 defa toplu bir şekilde ödenir. Herkesin bildiği üzere çocuk parasının tutarları aylık olarak hesaplanmaktadır. Ancak devlet hem toplu paranın gücünü kırmamak hem de karışıklıkları önlemek için çocuk parası ödeneklerini her senin 4 noktasında yapmaktadır. Bu tarihler güncel olarak şu şekildedir:

 • Her senenin ilk çocuk parası yardımı Ocak ayının 2-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.
 • Her senenin ikinci çocuk parası yardımı Nisan ayının 3-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.
 • Her senenin üçüncü çocuk parası yardımı Temmuz ayının 3-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.
 • Her senenin dördüncü çocuk parası yardımı Ekim ayının 4-10.günleri arasında hesabınıza yatırılmaktadır.

Çocuk parası ödeme tarihleri genel olarak yukarıdaki gibi şekillenmektedir. Yapılan planlamalar ve kanun güncellemeleri dolayısıyla bu tarihlerde ufak değişimler olabilir. Güncel çocuk parası ve benzeri yardımları takip etmek için sitemizi ziyaret edebilir, içeriklerimizi okuyarak bilgi alabilirsiniz. Burada önemli olan ödeme aylarına odaklanmaktır. Bu ayların günleri net olmamakla birlikte muhakkak ödeme yapılacağından emin olabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir? Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları

Doğum Parası Sorgulama 2019

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama – Başvuru Sonucu Öğrenme

Çocuk Parası Bir Yılda Kaç Kez Ödenir?

Bir yıl 12 aydır. Bu kapsamda devlet tarafından yapılan tüm yardımlar belli bir periyot dahilinde hazırlanır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, çocuk parası almak isteyen birisinin aylık olarak ödeme alması mümkün değildir. Tamam ücret aylık olarak hesaplanır ancak 3 ayda bir toplu ödeme yapılır. 3 ayda bir demek yılda 4 kez ödeme alabilmeniz anlamına gelmektedir. Çocuk parası ödemesine benzeyen birçok ödemede yıl içerisinde yapılan toplu ödeme metotları kullanılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapacağınız bireysel başvuru neticesinde çocuk parası alabilir miyim? sorusuna cevap bulabilirsiniz. Çocuk parası ne zaman ödenir sorusuna kapsamlı bir cevap verdikten sonra genel hatlarıyla çocuk parasını anlatıp sonrasında içeriğimi sonlandırmak istiyorum.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

17 Comments
 1. Kasım 5, 2019
 2. Ekim 3, 2019
  • Ekim 4, 2019
 3. Temmuz 18, 2019
  • Temmuz 18, 2019
 4. Temmuz 17, 2019
  • Temmuz 18, 2019
 5. Temmuz 4, 2019
  • Temmuz 4, 2019
 6. Nisan 2, 2019
  • Nisan 2, 2019
 7. Nisan 2, 2019
  • Nisan 2, 2019
 8. Mart 27, 2019
  • Mart 27, 2019
 9. Mart 18, 2019
  • Mart 19, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir