SGK Bilgi

Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Yattı mı? Sorgulama

SGK
25.11.2018
543
Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Yattı mı? Sorgulama

Çocuk parası yardımı hakkında SGK uzmanlarımıza durmadan iletilen sorular sebebiyle, Çocuk Parası Ne Zaman Yatar sorusuna bugün hep birlikte cevap arayacağız. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları başta olmak üzere devlet kontrolünde olan birçok farklı çocuk yardım ve destek kampanyası bulunuyor. Çocuk parası uygulaması bunlar arasında tahmin ediyorum ki en uzun vadeli olan yardımlardan bir tanesi. Doğum parası ve süt parası gibi tek seferlik yardımlar olsa da, çocuk parası uzun yıllar boyu verilen ve kesintiye çoğunlukla uğramayan bir yardımdır.

Devletimiz maddi gücünü anne ve çocuk olanaklarına da kullanıyor. Bu sayede durumu olmayan veya ailesinde bulunan sorunlar nedeniyle hayata tutunamayan çocuklar devlet güvencesine alınıyor. 2015 yılı itibariyle 5510 sayılı kanundan yola çıkılarak hazırlanan çocuk parası uygulaması, daha sonrasında yoğun talep ve istek nedeniyle geliştirilmiştir. Bu gelişim sürecinde 3 ayda bir olarak verilen çocuk parası, tamamen anne ve çocukların menfaatleri doğrultusunda şekillenir.

Yazımızda çocuk parası hakkında birçok farklı detaya yer verecek olsak bile, öncelikle çocuk parasının yatırılacağı tarihleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması 2020

Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma

Çocuk Parası Hesaba Yatma ve Ödenme Tarihleri

Çocuk parası yılda 4 defa toplu bir şekilde ödenir. Herkesin bildiği üzere çocuk parasının tutarları aylık olarak hesaplanmaktadır. Ancak devlet hem toplu paranın gücünü kırmamak hem de karışıklıkları önlemek için çocuk parası ödeneklerini her senin 4 noktasında yapmaktadır. Bu tarihler güncel olarak şu şekildedir:

 • Her senenin ilk çocuk parası yardımı Ocak ayının 2-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.
 • Her senenin ikinci çocuk parası yardımı Nisan ayının 3-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.
 • Her senenin üçüncü çocuk parası yardımı Temmuz ayının 3-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.
 • Her senenin dördüncü çocuk parası yardımı Ekim ayının 4-10.günleri arasında hesabınıza yatırılmaktadır.

Çocuk parası ödeme tarihleri genel olarak yukarıdaki gibi şekillenmektedir. Yapılan planlamalar ve kanun güncellemeleri dolayısıyla bu tarihlerde ufak değişimler olabilir. Güncel çocuk parası ve benzeri yardımları takip etmek için sitemizi ziyaret edebilir, içeriklerimizi okuyarak bilgi alabilirsiniz. Burada önemli olan ödeme aylarına odaklanmaktır. Bu ayların günleri net olmamakla birlikte muhakkak ödeme yapılacağından emin olabilirsiniz.

Doğum Parası Nedir? Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları 2020

Doğum Parası Sorgulama 2020

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama – Başvuru Sonucu Öğrenme

Çocuk Parası Bir Yılda Kaç Kez Ödenir?

Bir yıl 12 aydır. Bu kapsamda devlet tarafından yapılan tüm yardımlar belli bir periyot dahilinde hazırlanır. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, çocuk parası almak isteyen birisinin aylık olarak ödeme alması mümkün değildir. Tamam ücret aylık olarak hesaplanır ancak 3 ayda bir toplu ödeme yapılır. 3 ayda bir demek yılda 4 kez ödeme alabilmeniz anlamına gelmektedir. Çocuk parası ödemesine benzeyen birçok ödemede yıl içerisinde yapılan toplu ödeme metotları kullanılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapacağınız bireysel başvuru neticesinde çocuk parası alabilir miyim? sorusuna cevap bulabilirsiniz. Çocuk parası ne zaman ödenir sorusuna kapsamlı bir cevap verdikten sonra genel hatlarıyla çocuk parasını anlatıp sonrasında içeriğimi sonlandırmak istiyorum.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Fikret dedi ki:

  Kasım ayı çocuk yardımı ne zaman yatar hocam

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Fikret Bey,

   Her senenin dördüncü çocuk parası yardımı Ekim ayının 4-10.günleri arasında hesabınıza yatırılmaktadır. Sizin bahsettiğini çocuk yardımı hangisi ? Birçok çocuk yardımı mevcut.

 2. naci dedi ki:

  mrb çoçuk parası ne zaman yatacak bu ay yatarmı

 3. İbrahim dedi ki:

  Mrb ben çocuk parasi aldım ama süt parasi alamadım ptt sordum yok dedi e devlete baktım gözükmüyor

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,

   Eşinizin veya sizin son 1 yıl içinde 120 gün primi var ise süt parası yatar. eğer bu şartı sağlıyorsanız. Alo 170 i arayarak tekrar yatırılması için talepte bulunmalısınız.

 4. elif dedi ki:

  cocuk yardimi aliyorum nakdi yardim basvurdum 4 ay sonra sonuclandi o da cvp evde hanenin kimse bulunmadiginda red aldi aranilmiyor ve ben evde yoksam neden direk red aliyorum 4 ay boyunca evde mi oturmaliydim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Maalesef gelen memurların işgüzarlığı olmuş. Evin boş olması ayrı evde bulunmama ayrı. 1 sefer değil bir kaç sefer gelinmesi gerekiyor. Siz dilekçe ile itirazınızı dile getirin. sonuç alamazsanız Bimer ve Cimere yazın

 5. MEHMET ALİ dedi ki:

  hocam eşim 18haziranda doğım yaptı süt parasını ne zaman alabiliyorum en erken ve nereden almam gerekiyor..

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Mehmet Ali Bey merhaba,

   Eğer siz sigortalıysanız sizin adınıza eşiniz sigortalı ise eşinizin adına PTT ye yatmıştır. E devlet sisteminden veya Alo 170 ten sorgulayabilirsiniz.

 6. Murat Altındiş dedi ki:

  Selamlar hocam eşim için sorum olacaktı
  (Bakmakla yükümlü olduğum çocuk için verilen ödeneğim eski isyerimde veriliyordu yeni iş yerim bildirim yapmadığı için alamadım geçmiş dair bu parayı talep edebiliyormuyum
  2011 de aldım 2 ay falan aldım 2011 de 5. Aydan sonra almadım
  Yanı 2011den sonra almadım daha sonra işyeri bildirim yaptı 2019da 2.aydan sonra almaya başladım) biz aradaki farkı almamız mümkün mü bir yolu varmı

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Murat Bey merhaba,

   Asgari Geçim İndirimi yani AGi yi eksik aldığınız zaman geriye dönük 5 yıl için vergi dairesine dilekçe yazarak vergi hata düzeltmesi yaptırarak iade almanız mümkün. Ancak vergi dairesi eksik alınan tüm ayların ücret bordrosu ve maaş ödeme dekontlarını sizden talep edecektir. İnceleme sonucu eksik yatan agi tutarları tarafınıza ödenecektir.

 7. Aysel dedi ki:

  Cocuk paralari (1 cocuk icin 300 TL olan) 3 ayda bir odendigi dediginiz gibiyse yarindan itibaren ayin 10 nuna kadar yatmasi lazim dogrumudur? Ayin 25 inden sonra olan baska birsey sanirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Aysel Hanım merhaba,

   Halk arasında Çocuk parası adı altında aslında farklı yardımlar var. aramalar bu başlık altında yapıldığından yazılarda bu şekilde yazılabiliyor. Sizin kastettiğiniz ”Doğum yardımı’ Bu yardımın ödeme şekli ise;

   Doğum yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemi (DYS)’ne girildiği ayı takip eden ayın son haftası hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

   Yani size verilen tarih doğrudur.

 8. Aysel dedi ki:

  Merhaba cocuk paralari her ayin 25 inden sonra yattigi soylendi bana , e devlette odeme asamasinda yazmasina ragmen para ptt de gozukmemektedir

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Aysel Hanım Merhaba,

   Şartlı eğitim yardımı ödemeleri aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

   artlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programı (ŞESY) hak sahibi ödemeleri ise, yılın tek ayları olan; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılacaktır. Ödemeler, takvime bağlı ve periyodik olarak ilgili ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır. Buna göre, T.C. kimlik numarasının son rakamı; ‘0’ olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde, ‘2’ olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde, ‘4’ olanlar ilgili ödeme ayının 26’sında, ‘6’ olanlar ilgili ödeme ayının 27’inde, ‘8’ olanlar ilgili ödeme ayının 28’inde, ödemelerini alabileceklerdir. Ödeme günü hafta sonu Cumartesi gününe denk gelenler Cuma gününden itibaren ödemelerini alacaklardır. Ödeme günü hafta sonu Pazar gününe denk gelenler ise, Pazartesi gününden itibaren ödemelerini alacaklardır.

 9. maşallah polat dedi ki:

  Çocuk parasında yaralanmiyorüm, neden

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer Asgari ücretten az bir geliriniz var ise çocuk eğiyim yardımı alabilmemniz mümkün. Geliriniz en az asgari ücret ise alamıyorsunuz.

 10. Emire korkmaz dedi ki:

  Slm efendim çocuk parası ne zaman yatarcak

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Her senenin ikinci çocuk parası yardımı Nisan ayının 3-10. günleri arasında hesabınıza yatırılır.