SGK Bilgi

Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması 2020

SGK
13.09.2018
948
Kaymakamlık Çoçuk Parası Sorgulaması 2020

Kaymakamlık çocuk parası sorgulama konusunda devlet oldukça büyük olanaklar sağlamaktadır. Devlet özellikle çocuk ve anne konusunda büyük yardımlar yapmaktadır. Devletin yaptığı bu yardımlar sayesinde, doğum yapan anneler ve çocukları rahat bir maddi süreç geçirmektedir. Elbette bu yardımlar sayesinde kişiler tam olarak ekonomik bir özgürlüğe sahip olamazlar. Bu noktada devletin sağladığı olanaklar başlangıç için yeterli olacak kadardır.

Çocuk parası sorgula 144 nolu telefon numarası üzerinden de kolayca yapılabilir. Bu sorgulama için eğer telefon numaranız varsa 144 telefonunu aramanızı öneriyoruz. Eğer oradan netice alamazsanız bu durumda bizlerin sağlayacağı yöntemi kullanmanız gerekmektedir. Kaymakamlık çocuk parası konusunda yapılması gereken oldukça kolaydır. Devlet yardımlarını kontrol altında vermektedir. Bu yardımlar tamamen ihtiyaç yardımlarına yönelik olarak lanse edilir. Bu sayede ihtiyaç sahibi olanların bu yardımlara kolayca ulaşması amaçlanmaktadır.

PTT Çoçuk Parası Sorgulama

Çoçuk Parası Ne Zaman Yatar? Çocuk Parası Yattı mı? Sorgulama

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık çocuk yardımı parası sorgulama işlemi için E-Devlet platformunu kullanıyor olmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden yapılacak olan sorgulama hakkında bilginiz yoksa, bu durumda aşağıdaki kırmızı kutuya tıklamanız gerekmektedir.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

Kaymakamlık çocuk parası yardımı sorgulama işlemi için aşağıdaki başlıkta anlatılan süreci birebir uygulamanız gerekmektedir. Bu süreçte bir sorun yaşarsanız, yorum yazarak bizlere sorun hakkında sorularınızı yöneltebilirsiniz.

Kaymakamlık Çocuk Parası Sorgulama

Kaymakamlık çocuk parası sorgulama konusunda yapılması gerekenler oldukça basittir. Kaymakamlık tarafından veriliyor gibi görünse de, bu yardımın temeli aslında çok farklıdır. Devlet tarafından “kaymakamlık” tarafından görevli olarak verildiği tahmin edilen bu yardımın detaylarını ilerleyen başlıklarda açacağız. Kaymakamlık doğum parası sorgulama işlemi için E-Devlet platformuna giriş yapmanız gerekir. Sonrasında ise direkt olarak şu aşamaları izlemenizi tavsiye ediyoruz.

 • E-Devlet üzerinden hizmet arama kutusuna “Sosyal Yardım” yazmanız gerekmektedir.
 • Sonrasında Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama adı altında sunulan özelliğe tıklamanız gerekmektedir.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler bünyesinde bu hizmet bulunmaktadır. O işleme tıklamanız gerekir.
 • Sonrasında sistem sizlerden yeniden doğrulama isteyebilir. Kimlik bilgilerimi doğrula deyin ve sonrasında şifrelerinizi ve numaranızı girin.
 • Sonrasında kaymakamlık çocuk parası öğrenme konusunda, E-Devlet sistemini kullanarak sorgulama yapmış olursunuz.

Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma 2020

Doğum Parası Nedir? Ne Kadar? Doğum Parası Alma Şartları 2020

Doğum Parası Alma Koşulları 2020

Kaymakamlık Çocuk Parası Nedir?

Kaymakamlık çocuk parası hakkında birçok yanlış bilgi bulunuyor. Bu yardım, doğum yapan kadınlara destek olarak verilen maaş gibi olmayan tek seferli bir ödeme türüdür. Bu maaş gibi her ay verilen bir ödenek değildir. Bu kaymakamlık çocuk parası uygulaması çocuk doğduktan sonra bir kereye mahsus olacak şekilde verilir. Her ay, çocuk eğitim görünceye kadar verilen yardıma şartlı eğitim para yardımı adı verilmektedir. Eğer ki, çocuğu emzirdiğiniz için yardım parası istiyorsanız bu durumda sizlere devletin süt parası yardımını söyleyelim.

Süt parası doğum parası kaymakamlık çocuk parası gibi kavramlar hemen herkes tarafından büyük çoğunlukla karıştırılmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmanız gerekir. Süt parası yardımı bu yardımdan farklıdır. Bu kaymakamlık çocuk parası, doğum yapan anneye çocuk sayısına göre verilmektedir. İlk çocukta 300, ikinci çocukta 400 ve son çocukta 600 TL olarak ödenen bu yardım, diğer tüm çocuklar için de 600 TL olarak ödenmektedir. Kaymakamlık çocuk parası hakkında bilinmesi gereken temel özelliklerin tamamını sizlere burada anlattık. Dilerseniz bu konuya benzeyen diğer çocuk yardımlarına daha yakından göz atalım.

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) | Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Süt Parası Sorgulama 2020

Çocuk Parası Yardımı Sorgulama Çocuk Parası Ne Kadar Nasıl Alınır?

Kaymakamlık Barınma Yardımı : Barınmak insanların en temel ve mühim ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Bu olanak olmadan, hiçbir insanın standartlara uygun şekilde yaşaması olağan değildir. Bu nedenle devlet, ihtiyaç durumunda olanlara gerekirse barınma olanağı tanır. Eğer uygun görülürse, bu kişilerin evleri onarıma alınmaktadır. Buraya tıklayarak barınma yardımı hakkında yazılı ayrıntılı içeriğimize gidebilirsiniz.

Kaymakamlık Gıda Yardımı : Beslenmek ve vücudu dinlendirmek hemen her insanın doğada ki temel hakları arasında yer almaktadır. Durmaksızın artan kurlar ve artan gıda masrafları nedeniyle, günümüzde gerçek anlamda verimli beslenmek oldukça büyük bir lüks haline geldi. Devlet tarafından uygun bir şekilde beslenemediği tespit edilen kişilere, gıda yardımı verilmektedir. Bu yardımın nasıl alındığı dahil olmak üzere her şeye ulaşmak için buraya tıklamanız yeterlidir.

Bağ-Kur Borcu Olan Kaymakamlık Çocuk Parası Alabilir Mi?

Kaymakamlık çocuk parası hakkında pek bilinmeyen gerçekleri burada ortaya koymak istiyoruz. Doğum parası olarak yasada bulunan ancak halk arasında çocuk parası olarak da bilinen bu yardım birçok farklı şartı bünyesinde barındırmaktadır. Hangi sigorta koluna sahip olursanız olun, bu yardımdan fayda sağlamak için kendinizin ya da eşinizin 120 gün minimal pirimle sigortalı olması gerekmektedir.

Bu şartın sağlanması durumunda diğer temel koşullarda uygunluk gösteriyorsa çocuk parası alabilirsiniz. Ancak Bağ-Kur sigortalı olanlar için bu şartlara bir yenisi daha eklenmektedir. Eğer sigorta güvenceniz Bağ-Kur tarafından sağlanıyorsa, hiçbir borcunuz olmamalıdır. Bu süreçte eğer bir lira dahi sigorta borcunuz olursa kaymakamlıktan çocuk parası almak sizler için hayal aşamasında kalabilir.

Bu içerikte sizler için oldukça değerli bilgiler paylaştık. Bu bilgilere ek olarak birçok farklı bilgiyi yine sitemiz bünyesinden de öğrenebilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Derya dedi ki:

  Süt parası ve Çocuk parası alamıyorum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Derya Hanım,

   Çocuk doğum yardımı için İlçenizde bulunan sosyal yardım hizmetlerine başvuru yapmalısınız.

 2. Sevda dedi ki:

  Merhabalar benim iki kizimvar eşim bir yıla yakındır çalışmıyor sigortasız iptal olmuş çoktan ben çocuk parası alabilir miyim ne yapmam gerekir

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Sevda Hanım,

   Eve giren gelir kişi başı 609 Tl den düşük ise Kaymakamlıklarda bulunan sosyal Yardımlaşma vakıflarına başvuru yaparak çocuk parası ve diğer yardımlardan faydalanabilirsiniz.