SGK Bilgi

Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma

SGK
23.11.2018
141
Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma

Yeni doğum yaptıysanız sizin veya eşinizin doğumdan önceki bir sene zarfında kısmi sigortalı olarak çalışması durumunda devletten doğum parası alabileceğinizi biliyor musunuz? Devlet yeni doğum yapan annelere doğum parası yardımı vermektedir. Bu yardım tamamen geri ödemesiz ve karşılıksız olarak tüm annelere sunulmaktadır. Doğum süresinden sonra hemen her anne bu yardımı alarak masraflarını hafifletebilir. Doğum parası almak isteyen annelerimiz için 5 adımdan oluşan mükemmel bir doğum parası rehberi hazırladık!

5510 sayılı kanuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz,bünyesinde sağlanan doğum parası ödeneği her çocuğa bir kereye mahsus olacak şekilde ödenmektedir. Bu yardım doğum sürecini kapsayan ve aile teşvikine benzeyen bir ödenektir. Dilerseniz çok fazla zaman kaybetmeden doğum parası almanın en ufak ayrıntısına kadar 5 adımda nasıl gerçekleştiğini anlatalım.

Doğum Parası Başvurusundan Önce Doğum Parası Hakkında Genel Bilgiler

Yukarıda da birçok farklı açıklamayla desteklediğimiz bu yardım uzun süredir uygulanmaktadır. Birçok sigortalıya başvuruya dahi gerek kalmadan ödenen doğum parası desteği, bazı sigortalılar için ise başvuru karşılığında ödenmektedir. Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenir. Yönetimi ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır.

Sırayla bazı sorulara cevap vererek gitmek istiyorum. Renkli yazılara tıklayarak o konunun ayrıntılı içeriğine gidebilirsiniz.

Doğum parası ne kadar sorusunu soranlar için ilk çocukta 300, ikincide 400, üçüncü ve daha sonrasında ise 600 TL hibe ödeme yapıldığı bilgisini paylaşalım. Hibe demek tamamen karşılıksız anlamına gelmektedir.

Çalışmayan kadın doğum parası alabilir mi? ve Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar? sorularını soranlara da mutlu eden “evet” ve “aynı” cevaplarını verelim. Ancak şart olarak eşinizin doğumdan bir yıl önce 120 gün uzun veya kısa vadeli olarak sigortalı olması şart koşuluyor.

Çalışan anneye doğum parası ücreti ile çalışmayan ve eşi dolayısıyla doğum parası alan anne arasında devlet gözünde hiçbir fark yok anlayacağınız. Devlet çalışan ve çalışmayan anneye farklı olarak hiçbir uygulama yapmaz.

Yine yeni doğum yapan taze annelerimiz tarafından sorulan bir başka soru ise Doğum Parası Ne Zaman Ödenir? olarak karşımıza çıkıyor. Bu ödemeler her ayın (başvuruyu takip eden ay içerisinde olumlu bir başvuru neticeniz varsa ödeme yapılır.) sekizinci ve on dördüncü gününde yapılmaktadır.

Doğum parası sorgulama sorusu ise son aşamada karşımıza çıkıyor. Bunun için Doğum parası sorgulama isimli yazımızı okumanızı öneriyoruz. Orada sorgulama yapmak için gerekli hemen her türlü detayı anlattık.

Doğum parası için gerekli evraklar ve diğer başvuru aşamaları için 5 adımlı anlatıma hemen başlıyorum. Bu yazıyı dikkatlice adımlara sadık kalarak okumanız durumunda başvuru sürecini kolayca takip edip, yeni anne olmanın verdiği mutluluğun yanına bir de devletten gelen en 300 TL’lik, en fazla 600 TL’lik desteği ekleyebilirsiniz.

İnternetten doğum parası başvurusu yapmak ne yazık ki mümkün değildir. E-Devlet doğum parası sorgulama ve benzeri hizmetler güncel verilere göre henüz işlenmemiştir.

5 Adımda Doğum Parası Alma Rehberi İlk Adım!

5 adımda doğum parası almak için neler yapmanız gerektiğini anlatan yazımıza tekrar hoşgeldiniz. Minik dostlarımız daha dünyaya gelmeden anne ve babaların kafasında şu soru meydana geliyor Doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir ne kadarda garip bir soru değil mi? Hemen cevaplayalım.

4A veya 4B kapsamında yer alan anne veya babanın doğumdan önceki bir sene içerisinde ilgili sigorta türüne göre aktif veya pasif olarak 120 günlük sigorta pirim sayısını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu süre dolmadığı takdirde bu ödenek alınamaz. Annenin bu süreyi doldurması şart değildir. Annenin sigortası yoksa babanın sigorta şartları buna uymalıdır. Her ikisinde de varsa babanın başvuru yapması uygun olmamakla birlikte, annenin başvurusu onaylanmaktadır.

Evet şimdi ilk aşamayı geçtik. Yani sigorta açısından uygun musunuz değil misiniz her şey ortada. Dilerseniz hemen rehberimizin ikinci aşamasına geçelim.

5 Adımda Doğum Parası Alma Rehberi İkinci Adım!

5 adımlık doğum parası alma rehberi serimizin ikinci durağında sizlerle birlikteyiz. Burada ise sigorta türüne göre neler yapmamız gerektiğini anlatacağız. Eğer ki kişi 4A kapsamında yer alıyorsa bu durumda bu aşamayı uygulamış sayılır ve diğer aşamaları da uygulamasına hiç gerek kalmaz. 4A sigortalı olanların anne veya baba fark etmeksizin doğum esnasında sisteme kayıtları yaptırılarak otomatik olarak ödeme yapılmaktadır.

Eğer 4B sigortalıya doğum parası almak için uğraşıyorsanız, çocuk doğduktan sonraki 4 sene içerisinde SGK İl Müdürlüklerinden size en yakın olanına dilekçe yazmanız gerekmektedir. Yazılan bu dilekçe yerine yine birebir giderek form doldurup başvurunuzu teslim edebilirsiniz. Bu sayede resmen başvurunuz yapılmış olur.

5 Adımda Doğum Parası Alma Rehberi Üçüncü Adım!

Doğum parası almak için çıktığımız yolda en sonunda sorgulama aşamasına geldik. Doğum parasına düzgünce başvuru yapıp sonrasında bekleyin muhtemelen bir sonraki ay içerisinde ilgili alanlara ödeme yapılacaktır. Eğer başvuru yapan kişinin  TC kimlik numarası üzerine kayıtlı bir Ziraat Vadesiz Banka hesabı varsa o hesaba bu ödeme yapılmaktadır. Eğer bu hesap yoksa, direkt kişinin kimlik numarasına olacak şekilde Ziraat Bankasına ödeme yapılır.

Eğer banka hesabınız varsa internet ve mobil bankacılık başta olmak üzere doğum parası bakiyesi sorgulamak için Ziraat hizmetlerini kullanabilirsiniz. Eğer bu noktada bir hesabınız yoksa başvuru yapan kişinin kimliğiyle birlikte en yakın ziraat şubesine gitmesi gerekmektedir. Doğum parası sorgulama sürecinde bankaya 13. günde gidin. İlgili ayın 13. gününü kast ediyorum. Bu sayede garanti bir şekilde ödemenizi alabilirsiniz.

5 Adımda Doğum Parası Alma Rehberi Dördüncü Adım!

Doğum parası nasıl alınır sorusunu soranlar için sondan bir önceki durağa geldik. “Doğum parası nereden, nasıl çekilir?” sorusunun cevabını vereceğiz. Bu ödemeyi eğer Ziraat hesabınız varsa bağlı olduğu bankamatik kartından çekebilirsiniz. Eğer dediğimiz gibi herhangi bir Ziraat hesabınız yoksa bu durumda ilgili Ziraat Şubesine başvuru yapan kişinin gitmesi ve kimlik göstererek parayı nakit olarak çekmesi gerekmektedir.

Doğum parası tamamen nakit bir ödemedir. Devlet bu parayı nereye ne maksatla ne zaman harcadığınız kısmıyla ilgilenmez. Sadece para ödendikten sonra yani hesabınıza devlet tarafından yatırıldıktan sonra tarafınızın sonraki 5 sene içerisinde bu parayı çekmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu paraya karşın olan haklarınız devlet tarafından elinizden alınır.

Doğum Parası Alma Rehberi Sın Adım! Hayırlı Olsun!

Doğum parasına başvuru yaptık, şartları sorguladık, paramız yattı mı öğrendik ve en sonunda sigorta türlerine göre doğum parası çekme işlemini yaptık. Bu aşamaların tamamından sonra yapılması gereken tek şey kalıyor. Dünyaya gelen miniğe uzun ve hayırlı bir ömür dileyerek bu parayı harcamak! Devlet anne ve babaların aile politikasına göre çocuk sahibi olurken zorlanmamasını istiyor. Bu nedenle de yeni doğum yapan anneye devlet yardımları sunuluyor. Buna benzer ve yine tek seferlik bir ödeme olan süt parası yazımızı da okumanızı öneriyorum. Bu sayede devlet tarafından verilen tüm desteklerden faydalanabilirsiniz.

Doğum parası ve diğer anneye verilen devlet destekleri hakkında sorularınız varsa hemen yorum kısmına sayfayı kaydırarak inin ve sorunuzu yazın. SGK uzmanlarımız tarafından sorularınız dakikalar içerisinde cevaplansın!


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. afşin dedi ki:

  mrb,
  %92 oranında engelli raporum var.devlet memuruyum.fiziksel bir engelim yok.raporumda sürekli,ağır engelli ve tedaviyle çalışma olanağı vermeyen şeklinde ibareler var.bu ibarelerden dolayı raporumu çalıştığım kuruma veremiyorum.çünkü malulen emeklilik şartlarını sağlıyorum ama ben emekli olmak istemiyorum.devletin tanımış olduğu engelli haklarından faydalanmak için raporumu çalıştığım kuruma versem acaba beni,ben istemeden zorla malulen emekli ederler mi acaba?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporunuzda bulunan ibarelerden dolayı malulen emekli etme olasılığı yüksek. Yeni rapor alrak bu ibarelerin çıkartılmasını veya yaptığınız işle ilgili çalışabilir yazısı almanız gerekir.