SGK Bilgi

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

SGK
17.11.2018
236
Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?

Çalışmayan kadın doğum parası ne kadar sorusunu soran çalışmayan hanımlar için birçok detayı içeren detaylı bir yazı hazırladık. Eğer çalışmıyorsanız, geliriniz yoksa ve sigortanız yoksa nasıl doğum parası alabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Çalışmayan kadına doğum parası veren devlet kurumları, bu konuda bazı şartları öne sürüyor.

Doğum parasının temel amacı annenin ihtiyaçlarını görmektir. Verimli ve sağlıklı bir şekilde yapılan her doğumdan sonra, kişi şartları taşıyorsa doğum parası alma hakkını kazanmaktadır. Çalışan veya çalışmayan şeklinde bir ayrım ilgili kanun metinlerinde yoktur. Öyle ki çalışan ve çalışmayan kadının aldığı doğum parası aynı seviyede olacaktır. Doğum parası çalışmayana ne kadar sorusuna aşağıda cevap bulabilirsiniz.

Çalışan ve Çalışmayan Kadının Aldığı Doğum Parası

Çalışan kadına verilen doğum parası ile çalışmayan kadına verilen doğum parası tamamen aynıdır. Devlet annelerin ihtiyaçlarını ortak olarak görmektedir. Bu nedenle de kurumlar tarafından verilen yardımların aynı seviyede tutulması ön görülmektedir. Özet olarak, çalışsanız da sigortanız olsa da olmasa da; yani çalışan veya ev hanımı olan her bayana doğum parası şartları konusunda sorun bulunmuyorsa doğum parası ödenmektedir. Ve bu nitelikleri taşıyan her kadına verilen para aynıdır.

Çalışan ve çalışmayan kadına doğum parası düzenlemesi sonrasında herkese ödeme yapılmaya başlandı. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için doğum parası isimli içeriğimizi tıklayarak okuyabilirsiniz. Orada doğum parası nereden alınır sorusuna varıncaya kadar her türlü merak ettiğiniz detaya ulaşabilirsiniz. Dilerseniz doğum parası ne kadar sorusuna bu içeriğimiz bünyesinde de cevap verelim.

Çalışan Anneye Doğum Parası

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama Başvuru Sonucu Öğrenme

Süt Parası Sorgulama 2020

Çalışmayan Kadına Doğum Parası Şartları Nelerdir?

İşsiz kadına doğum parası şartları aslında oldukça basittir. Kişinin eşi çalışıyorsa ve belli sınırın üzerinde sigortası varsa bu durumda devletten doğum parası alabilirler. Çalışmayan kadının tam olarak maddi hakkının olmaması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse;

  • Annenin sigortası varsa veya sigortası  varsa çalışmayan kadın grubunda yer almaz, Bu durumda çalışan anneye doğum parası yazımıza bakmanız gerekir.
  • Türk vatandaşı olmak veya eşi Türk olmak.
  • Doğumu sağlıklı bir şekilde yapmış olmak.
  • Dünyaya gelen çocuğun hali hazırda yaşıyor olması.
  • Baba yabancı anne Türk ise yine doğum parası alınabilir.
  • Mavi kart sahibi olmak.
  • Çalışmayan kadınların doğum parası alması için eşlerinin doğumdan önceki 1 sene içerisinde, en az 90 gün süreyle sigorta pirimine sahip olmuş olması gerekmektedir. Bu şart sağlanmadığı takdirde doğum parası almak isteyen anne maalesef reddedilir.

İşsiz Ev Hanımı Doğum Parasını Ne Zamana Kadar Alabilir?

Çalışmayan ev hanımlarına doğum parası veren devlet kurumları, dediğimiz gibi bazı şartları sunmaktadır. Bu şartlar kapsamında kişinin bu yardımı belli bir süreye kadar elde etmesi gerekmektedir. İşsiz bir ev hanımı doğum parası almak istediğinde, çocuğu 4 yaşına gelinceye kadar alabilir.

Doğum parası kaç yaşına kadar alınabilir sorusuna cevabımızı verdik. Elbette soranlar olacaktır. Bu parayı bu zaman diliminde almazsanız başvurunuz reddedilecektir. Yine başvuru yaptıktan sonra eğer onay alırsanız paranızı 5 yıl içerisinde ilgili bankadan almanız gerekmektedir.

Çalışmayan Kadın Kaç Lira Doğum Parası Alır?

Doğum parası miktarı konusunda sizleri daha fazla bekletmeden detayları paylaşan tablomuzu sunalım. Sonrasında bu miktarlar hakkında daha detaylı bilgiler veren paragraflarımızı bulabilirsiniz.

Çalışmayan ev hanımlarının çocuk sayısına göre aldıkları doğum paraları:

  • İlk çocukta devlet çalışmayan ev hanımlarına devlet yardımı adı altında 300 Türk Lirası yardım yapmaktadır.
  • İkinci çocukta ise devlet yardımı kapsamında ve doğum parası adı altında anneye 400 Türk Lirası ödeme yapılmaktadır.
  •  Üçüncü ve daha sonraki dünyaya gelen çocuklarda ise annelere 60 TL ödeme yapılmaktadır. İkiz ve diğer çoklu doğumları diğer paragrafta anlattık.

İkiz Bebeği Olan Çalışmayan Anneye Doğum Parası Kaç TL?

İkiz bebeği olana doğum yardımı miktarı tamamen farklı bir hesaplamayla verilmektedir. Devlet ikiz doğumlarda ikinci çocuğu yani saniye farkıyla doğan ikinci ikiz bebeği ikinci çocuk olarak kabul etmektedir. Bu sayede alınan para miktarı şu şekilde hesaplanmaktadır:

İkiz çocuklardan ilki için devlet zaten 300 TL veriyordu, ikizin ikinci bebeği de ikinci çocuk olarak kabul ediliyor ve onun için de 400 TL veriliyor. Bu sayede ikizlere doğum parası miktarı 700 TL olarak belirleniyor.

 

Mantığı anlayamayanlar için tekrar daha basit bir tabirle durumu anlatalım. İkizler iki bebeğin dünyaya gelmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca çok da tatlı olurlar 🙂 Devlet bu iki çocuğun birini birinci, diğerini ise ikinci çocuk olarak kabul etmektedir. Bu sayede birinci ve ikinci çocuğun toplu ödemesi yapılmaktadır.

Üçüz Bebeği Olan Çalışmayan Anneye Ne Kadar Doğum Parası Verilir?

Üçüzlere doğum parası kaç TL sorusu hemen her ebeveyn tarafından sorulmaktadır. Üçüz bebeği olanların bu noktada hesaplamalarını sağlayacağız. Yukarıdaki mantığın aynısını uygulamanız gerekiyor. Çocuk sahibi olduktan sonra, çocuklarınızın ikiz veya üçüz olmasına göre farklı hesaplama taktikleri gündeme gelir ancak birim doğum parası miktarı aynıdır. Dilerseniz üçüz bebeklerin nasıl hesaplanacağına hep beraber bakalım.

Üçüz bebeklerde ise hesaplama çocuk sırasında ödenen miktara bağlı kalınarak yapılmaktadır. Üçüz bebek demek 3 adet bebeğin dünyaya gelmesi anlamına gelir. Bunları devlet birinci, ikinci ve üçüncü çocuk olarak kabul etmektedir. Bu da 300 + 400 + 600 TL almalarına yani 1300 TL almalarına olanak sağlamaktadır.

Çalışmayan Kadına Doğum Parası Başvurusu

Doğum parası başvuru sayfası adı altında herhangi bir internet sitesi bulunmamaktadır. Bulunsa bile devletin sağladığı olanakla alakası yoktur. İnternet üzerinden doğum parası başvurusu yapamazsınız. Bu nedenle arayışınızı başvuru aşamasında kurumlara yapmanız gerekmektedir.

Kadınlara verilen doğum parası başvurusu için ilinizde yer alan ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüğüne gidebilirsiniz. Doğum parası başvurusu için gittiğiniz bu kurumda hem başvuru yapabilir hem de diğer anne yardımları hakkında bilgi alabilirsiniz. Süt parası bunlardan bir tanesi. Yine annelere verilen bir yardım. Süt parası isimli yazımıza tıklayarak nasıl bir yardım olduğunu öğrenebilirsiniz.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Nereye Yatar? Nereden Çekilir?

Doğum parası nereden çekilir sorusu ile aynı cevaba sahip olan bu soruya da cevap veriyoruz. Bu ödenek devlet hazinesinden kurumlara verilir ve oradan tarafınıza ulaştırılır. Bu ödeneği almak için herhangi bir IBAN veya hesap numarası vermenize gerek yoktur. Doğum parası çekme işlemi için tek yapmanız gereken kimlğinizle herhangi bir PTT şubesine gitmektir. Bu şubeye gittiğinizde kimlik bilgilerinize bakılarak size ödeme yapılır.

Doğum parası kişilerin adına ve kimlik bilgilerine olacak şekilde PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Buradan da yine kişinin kendisi ve kimlik kartıyla birlikte gelmesi durumunda ödemesi yapılmaktadır. Eğer kendiniz gitmezseniz, giden kişinin elinde kimlik olsa bile o durumda ödeme yapılmayacaktır. Anneysen TV tarafından yayımlanan bilgi dolu bir video da aşağıda yer alıyor. Onuda izleyebilirsiniz.

Eğer anne gidemeyecek durumdaysa, bu gibi durumlarda yetki verilen kişi gelebilir. Ancak kişinin anneden veya babadan başvuru yapan kimse onaylı evrak sahibi olması gerekmektedir. Bu da vekaletle doğum parası alma anlamına gelmektedir.

Çalışmayan anneye doğum parası konusunu birçok farklı detayı ile birlikte işledik. Bu detaylar haricinde merak ettiğiniz sorularınız varsa yorum yazarak SGK uzmanımıza soru yöneltebilirsiniz. Saatler içerisinde tarafınıza cevap verilecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.