SGK Bilgi

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

21.11.2018
690
Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Devlet bakıma muhtaç veya ailesinden gerekli desteği göremeyen çocuklara bazı imkânlar sağlamaktadır. Bazı durumlarda çocuğun tüm masraflarıyla birlikte bakımını üstlenen devlet kurumları, bazı durumlarda da aileye veya çocuğa bakan kişiye yardım adı altında para vermektedir. Çocuk parası da bu yardımların içerisinde yer alıyor.

Çocuk yardımı adı altında birçok yardım birbirine karışmış durumdadır. Bunlardan birinci AGİ yanı Asgari Geçim İndirimi ile birlikte çalışanlara ödenen paradır.

Çalışan ve sigortalı olan kişilere ödenen bu çocuk yardımı, maaş gibidir. Her ay düzenli olarak ödenir. Bu tek seferlik verilen doğum parası ve süt parası gibi bir uygulama değildir. Çocuk gelişimini tamamlayıp, kendi ayakları üzerinde durmaya başlayıncaya kadar bu yardım devlet tarafından ödenir.

Bugün sizlere çocuk parası alan ailelerin veya bakıcıların, ne zaman kadar bu yardımı alabileceğini anlatacağız. Bu süre çocuğun geldiği yaş ile ilgilidir. Çocuk parası ne zamana kadar veriliyor sorusuna yazımızda cevap bulabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Nedir?

Devlet tarafından çalışan işçilere AGI ( Asgari Geçim İndirimi ) adlı bir ödeme ile; evli olması, eşinin çalışması ya da çalışmaması, çocuğunun olması ya da olmaması, varsa kaç çocuğu olduğu gibi kriterlere göre bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelere baktığımızda ortalama; 1. çocuk için 30 TL, 2. çocuk için + 30 TL, 3. çocuk için + 40 TL, 4. çocuk için ise + 20 TL ilave ödeme yapıldığını; bu rakamlara göre, 2019 yılı için 4 çocuklu ve eşi çalışmayan bir işçiye toplam 326,20 TL AGI ödemesi yapıldığını, eşi çalışan için ise; 307,01 TL AGI ödemesi yapıldığını görmekteyiz.

Devlet Memurlarında ise; 72 aylığa kadar olan her çocuk için 65 TL civarında, 72 aydan büyük çocuklar için ise 33 TL civarında bir yardım yapılmaktadır.

İlginizi çekebilir;

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Bunun için devlet memurlarının çalıştığı kurumlardaki idari işler ya da sosyal işler müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvururken bir dilekçe ile çocuk doğumlarının bildirilmesi gerekmektedir. Bu tarz dilekçeler genelde matbu formunda ilgili müdürlüklerde bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlamadan direkt olarak da ilgili birime gidebilirsiniz.

Çalışanlar açısından ise durumu ele aldığımızda; çalıştıkları iş yerindeki insan kaynakları departmanına başvurmaları gerektiğini söyleyelim. Buradaki görevlilere yine mümkünse bir dilekçe ile ekine doğum raporundan da bir fotokopi eklemek suretiyle başvurmaları kendileri adına daha sağlıklı olacaktır.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Çocuk parası, ailelere veya çocuğa bakan kişilere yardım etmek maksadıyla verilmektedir. Adının çocuk parası olduğuna bakmayın, bu yardım çocuk büyüyüp, maddi özgürlük elde edinceye kadar ödenmektedir. Bu yardımın miktarı erkek ve kız çocukları arasında değişkenlik gösterdiği gibi yine ödenme süresi de bu iki farklı çocuk grubu arasında değişkenlik gösterir.

Kızlarda çocuk parası ödemesi kişi evleninceye kadar verilir. Aynı şekilde kişi sigortalı olarak işe başlarsa yani memur veya benzeri özel sektörde yer alan bir görevde işe girerse, bu yardım ödemesi kesilmektedir. Kişi evlenmez veya işe başlamaz ise, (kişinin işe başlamadan dışarıdan sigorta pirimi ödemesi durumunda da maaş kesilir.) maaş ödenmeye devam eder.

İhtiyaç sahibi çocuklara verilen çocuk parası ne zaman kadar verilir?

Erkek çocuklarda çocuk parası ise yine benzer şartlarla kesilmektedir. Çocuk, işe girdiği sürece bu para yaş sınırına takılmadan kesilecektir. Kişinin işe girmiş sayılması için sigortasının başlatılmış olması gerekmektedir. Eğer kişi işe başlamazsa, eğitim alması durumunda bu maaş kesilmez. Eğitim almayıp, işe başlamayan kişilerin çocuk parası ise 25 yaşında kesilmektedir.

2019 Bakıcı Çalıştırana 980 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Kreş Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

Çocuk Parası Kesilince Geri Alınabilir Mi?

Kesilen çocuk parası yardımı için ne yazık ki yapılabilecek hiçbir şey bulunmuyor. Kişi işe girip çıktıktan sonra başvuru yapsa dahi bu ödeneği tekrar elde edemez. Kızlarda ise durum biraz daha farklı. Kız çocuğu evlenip boşanırsa tekrar elbette ki çocuk parası ödeneği alamaz. Ancak dul maaşı adı altında verilen yardım maaşından yararlanabilir. Eğer evlenip boşandıysanız yukarıda yer alan yazımızı okuyarak bu yardım hakkında bilgi alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama – Başvuru Sonucu Öğrenme

Doğum Parası Nasıl Alınır? 5 Adımda Doğum Parası Alma

Çalışmayan Kadın Doğum Parası Ne Kadar?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Nilgün taşan dedi ki:

  Dul bayanim bakmakla yükümlu iki çocugum var kızim ünversitede oglum orta sonda babalarinn sigortası dahi yok calismıyor bn annmden aldigim maasla gecinmeye çalısiyorum evim kira bn cocuk yardımı almak istiyorum çocuklarimin ihtiyaçlarını karsılamm icin çocuk parası alabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nilgün Hanım merhaba,

   Kaymakamlığa burs başvurusunda bulunabilirsiniz. https://www.sgkbilgi.net/2019-kaymakamlik-bursu