SGK Bilgi

Kreş Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

Kreş Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

Kreş yardımı ile alakalı son dönemlerde birçok farklı habere denk gelmiş olabilirsiniz. Devlet, sosyal hakların ve vatandaşların yaşam standartlarının korunmasını sorumluluk çatısı altında bilmektedir. Bu nedenle çocuk ve anne yaşantısı için faydalı birçok uygulama yapılmaktadır. Günümüzde kadınların istihdam edilmesi ile alakalı birçok yeni platform kuruldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezler kreş yardımı gibi bir ödeme planında büyük rol oynamaktadır. Kreş yardımı hakkında detaylı bilgi sunmadan önce bu yardımın mantığını ve neden verildiğini anlamamızda fayda var. Siz değerli okurlarımızla dilerseniz konuya biraz daha yakından bakalım.

Kreş Yardımı Neden Verilir?

Kreş yardımı konusunda bu açıklamayı yapmadan geçmek doğru olmayacaktır. Kreş yardımı çalışan annelere yardımcı olabilmek maksadıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finanse gücü çatısı altında verilmektedir. Bu bakanlık kadının ve çocukların haklarını korumak üzere kurulmuş desek doğru olacaktır. 3294 sayılı kanun bünyesinde tüm mağdur durumda olan kişilerin özellikleri belirtilmiştir.

Bu Durumlar ise;

 • Hem anne hem de babanın çalışıyor olması,
 • Eşi vefat etmiş ebeveynler,
 • Yasal olarak boşanmış çiftler,
 • Yalnız yaşayan ve çalışan anne babalar
 • Çocukların 0 ila 5 yaş arasında olması,
 • Kreş yardımından yararlanacak anne ve babanın maaş miktarının düşük olması (bunun için gerekli incelemeler yapılır ve maaş miktarı düşük olan anne ve babaya öncelik verilir.
 • Maddi zorluklardan dolayı kreş parasının ödenemiyor olması gerekmektedir.

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Kreş yardımı alanlar çalışan annelerdir. Kadın çalışıyor olsa bile ilk olarak çocuğun anne üzerinde olması gerekir. Anne çalışıyorsa, çalıştığı para yetmiyorsa annenin istihdam kaynaklarından alı konulmasını engellemek için bu yardım her ay olacak şekilde verilir. Bu duruma zıt olarak, babanın da maddi durumu kreş yardımı şartları arasında bulunmaktadır. Annenin geliri yetersiz olarak görülürken, baba 5.000 TL gibi ciddi maaşlar alıyorsa bu yardımın verilmesi daha uzun sürecektir. Hatta ikisinin birden maaşının bu tutarı geçmemesi gerekiyor.

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Yani ailede baba çalışmıyorsa ya da geliri azsa, anne çalışıyor ve geliri azsa bu durumlarda kreş yardımı verilir. Anne kazandığı paranın hepsini kreşe yatırmasın diye devlet çalışan kadına destek olması maksadıyla bu yardımları yapmaktadır.

Kreş Yardımını Kimler Alabilir ?

 • Başvuran ailenin TC vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Annelerin yapacağı başvurularda aldıkları maaşların asgari ücret ya da asgari ücret altında olması gerekmektedir.
 • Babaların yapacağı başvurularda ise aldıkları maaşın aile geçindiremeyecek kadar az olması gerekmektedir.
 • Yardıma annelerin başvurması için eşinden ayrılmış ya da eşinin vefat etmiş olması gerekiyor.
 • Maddi durumu kötü, evi kirada olan anne babalar yardıma başvurabilir.
 • Anne babası vefat eden çocuğun bakımını üstlenen kişiler de kreş yardımına başvurabilirler. Bu başvurular daha önceliklidir.
 • Anne ve babanın toplam maaşları 5 bin TL’yi geçiyorsa yardım alamazlar.
 • Babanın işsiz olması durumunda çalışan anne başvuruda bulunabilir.
 • Aile de çocuğa bakacak başka kimsenin olmaması gerekmektedir.

Kreş Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlerden yapılacak başvurular için şu evraklar isteniyor;

– Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
– Kreş parası için başvuru formu
– Maaş bordrosu (Çalışan işyeri tarafından onaylanmış olmalıdır.)
– İkametgâh belgesi
– Kirada oturanlar için kira kontratı
– Nüfus kayıt örneği

Kreş Yardımı Kaç TL?

Kreş yardımı miktarı güncellendikten sonra bu kadar önemsenmeye başlandı desek yeridir. Bu yardım günümüz hükumeti dönemlerinde devlet bünyesinde verilmeye başlanmıştır. Verilmeye başladığı günden bu yana kadın istihdamına teşvik maksadıyla devamlı gündemde tutulan ödenek, son dönemlerde devrinin en büyük zammını alarak devlet ekonomisinin önde gelenleri arasında yer almayı başarmıştır. Kreş yardımı kaç TL sorusunu soranlar için bu yardım aylık 1015 (bin on beş) TL olarak ödenmektedir. Bu zamlar olmadan önce ise bu yardım aylık 304 TL olarak ödeniyordu. Sizlerde burada yapılan ciddi zammı kolayca görebilirsiniz.

Kreş Yardımı Her Ay Mı Verilir? Aylık Mıdır?

Evet, devlet tarafından finanse edilip çalışan kadınların çocuklarına daha iyi şartlar bakabilmesi için verilen bu para her ay verilmektedir. Çocuk kreş yaşından çıkıncaya kadar bu ödenek verilmeye devam eder.

Kreş Yardımı Alanlar Önceliklerine Göre Belirlenir!

Kreş Yardımı Başvuru Formu İndirme Mümkün Mü?Kreş yardımı alanlar konusunda da bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çalışan annenin durumuna göre verilen bu ödenekte herhangi bir kısıtlama veya sert sınırlar bulunmamaktadır. Devlet, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığıyla yapılan kreş parası başvurusu evraklarını inceler. En düşük hane ve anne geliri olan çocuktan başlayacak şekilde ödemeler onaylanır. Bu sayede en çok ihtiyacı olandan, en az ihtiyacı olana doğru genel bir sıralama yapılmaktadır. Kreş yardımı başvurusu için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine gitmeniz yeterlidir. Orada sizlere başvuru aşamasında sizlerin bilgilerini toplamak üzere bir başvuru formu verilecektir.

Kreş yardımı başvuru formu için internet ortamından formu edinmenize gerek yoktur. İl müdürlüğü bünyesinde bu formlar oldukça fazla sayıda bulunur. Başvuruya giderken yanınızda kimlik olması yeterli olacaktır. Elbette çocuğunuzun da kimliğini yanınızda götürmeniz faydalı olur.

Kreş yardımı hakkında sitemizde daha fazla içerik bulunuyor!

Kreş yardımı ve kreş yardım parası konusunda genel bir bilgi topluluğunu sizlerle paylaştık. Kreş yardımı alıyorsanız ya da almak üzere başvuru aşamalarını takip eden süreci geçirdiyseniz, yorumlara neler yaşadığınızı yazarak diğer okurlarımıza da destek olabilirsiniz.

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

2019 – 2020 Kaymakamlık Bursu


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.