SGK Bilgi

2020 Bakıcı Çalıştırana 980 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

SGK
16.11.2018
896
2020 Bakıcı Çalıştırana 980 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Bakıcı çalıştırana 980 lira devlet desteği ile bakıcı olarak çalışan kişilerin sosyal güvenceleri sağlanacak. Belli koşulları sağlayan bakıcı ve ev hizmetlerinde çalışan kişilerin bu teşvik ile tam zamanlı sigortalı hale gelmesi planlanıyor. Bakıcılara devlet desteği adı altında verilen bu hak, bakıcıya sosyal güvence sağlarken bakıcıyı çalıştıran ailenin de ferahlamasını sağlıyor.

Bu yardımdan faydalanmak için belli şartları gerek çalışanın gerekse de çalıştıranın sağlaması gerekiyor. Bakıcı devlet desteği nasıl alınır diyenler için öncelikle bu soruya cevap verelim. Bu süreçte eğer şartlarınız uyuyorsa SGK’ya çalıştığınızı bildirerek teşvik kapsamında yer alabilirsiniz.

Devlet Bakıcı Çalıştırana 980 TL Verecek

Devletten bakıcılara pirim yardımı kapsamında yürütülen bir proje ile ev işlerinden sorumlu kişilerin sosyal haklarının korunmasına karar verildi. Belli bir ücret ile belli bir süreyi aşacak şekilde bakıcı çalıştıranlara, çalışanlarının sosyal güvencelerini sağlayabilmeleri için en yüksek pirim olan 2018 yılı için 700 TL’den ödeme yapılıyordu. 2020 için ise bu prim 959,25 TL oldu. Eğer aksatılmadan ödenirse % 5 indirimle 831,35 TL ödeme yapılıyor. İşte devlet aşağıda bulunan şartlar sağlandığında bir de 150 TL asgari ücret desteği vermektedir. Böylece Asgari ücret üzerinden bakıcı çalıştıranlar 831,35 TL prim ve 150 TL asgari ücret desteği ile yaklaşık 980 TL lik teşvikten yararlanabilecek.  Ayrıca 1 Şubat ile 30 Nisan tarihleri arasında işçi alındığında Üç ay boyunca Asgari ücret Tutarında ki ücreti de devlet ödüyor.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) | Süt Parası Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Bakıcı yardım parası tamamen kişilerin sosyal güvenlik masraflarını karşılamaktadır. Bu sayede çalıştıran kişiye sadece maaş ödemek düşmektedir. Hem çalışan kişi devlet güvencesi altında sigortalı olarak çalışmaya başlar hem de çalıştıran şahıs sigortalı bakıcı pirim yardımı sayesinde evinde sigortalı bakıcı çalıştırarak kanun ve yaptırımlara uygunluk gösterir.

Bakıcı Devlet Desteği Sadece Bakıcıları Mı Kapsıyor?

Bakıcı devlet desteği sadece bakıcıları kapsamıyor. Aslına bakılırsa ev işleriyle uğraşan hemen herkes bu yardımdan fayda sağlayabilir. Bu ev işlerini sıralayacak olursak, bakıcı yardımını kimler alabilir sorusuna da cevap vermiş olacağız.

 • Bakıcılar,
 • Evde yatılı kalan çalışanlar,
 • Ev işiyle uğraşan
 • Çocuk bakan
 • Bahçeyle uğraşan
 • Ev düzenli bakımıyla uğraşan
 • Temel ev işleyişini sağlayan.

Kısacası bakıcı sigorta yardımı sadece “bakıcı” rolünde olan kişilere verilmemektedir. Bu kapsamda yer alan tüm hizmet sektörüne yönelik olarak bu yardım sağlanmaktadır.

Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun 2020

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Kimler Bakıcı Para Yardımı Alamaz?

Herkes ev ortamında süregelen işleri idame ettirmek için farklı birini çalıştırmaz. Bu süreçte bakıcı yardımı almak isteyen kişi eğer, çalıştıran sorumlunun 3. dereceye kadar akrabası ise bu durumda kişiye bakıcı yardımı yapılamaz. Bu durumdaki açıklama oldukça nettir.

Emekliye bakıcı yardımı da yapılmamaktadır. Kişi eğer emekliyse bu durumda emekli olan kişiye teşvik sağlanmıyor.

Bakıcı 980 Lira Destek Alma Şartları Nelerdir?

 • Kişinin daha önceden bir çalışma geçmişinin olması gerekiyor. Eğer yeni bir bakıcı aldıysanız teşvik ödemesi alamazsınız. Yeni bakıcıya teşvik yardımı alınamadığı gibi bu konuda da tarih şartı bulunmaktadır. 1 Ocak 2018 ile 31 Aralık 2020 aralığında kişilerin işe alınmış olması gerekir.
 • Çalışanın işe girdiğinde Türkiye İş Kurumu tarafından kayıtlı olması gerekmektedir.
 • Çalışanın işe girmesi halinde ilgili tarihi takip eden 3 aylık geçmiş süreçte işsiz olması gerekmektedir.
  • Kimler İşsiz Kabul Edilir? 
  • Mesleki anlamda eğitim alanlar, staj sürecinde olanlar, alınan maaş güncel asgari ücretin altındaysa ve üniversiteler bünyesinde açılan kontenjanlar dahilinde yarı zamanlı part-time çalışan öğrenciler de işsiz olarak sayılmaktadır. Kişinin 10 günden daha az sigortaya sahip olması gerekir.
 • Teşvik süresi temelde 12 ay olarak belirlenmiştir.
 • 18 yaşından büyük olan kadınlar için süre 18 aya kadar uzatılmaktadır.
 • Ekstra bakıcı istihdamı şartı. Bu maddenin detaylarını yazımızın en son paragrafında bulabilirsiniz.

Bakıcıya Devlet Sigorta Teşviki Ne Kadar?

Bakıcı parası kaç TL sorusunu soranlar için de bazı cevaplarımız bulunuyor. Bir dönem itibariyle uygulanmak üzere hazırlanan bu plan kapsamında tek bir ödeme türü mevcut. Bakıcı teşvik ücreti miktarı tam olarak 2019 yılı maksimum sigorta ile birlikte asgari ücret desteği bedeli olan 980 TL’dir. Bu sayede ailenin sigorta yönünde yaptığı harcamalar tamamen yok edilir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardımlar

Evde Bakım Yardımı

2 Ayda Bir Dul Maaşı

Bakıcı 980 TL Devlet Yardımı Başvurusu

Bakıcı yardımı başvurusu için yapılması gereken tek şey bulunuyor. Bakıcınız eğer yukarıda yer alan ve resmi kurumlarca yayınlanan bu şartlara uygunsa, bakıcı ile alakalı kimlik ve çalışma belgelerini toplayıp ilinizde yer alan Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine gidin.

Bakıcı çalıştıran aileye devlet 980 TL destek veriyor!

SGK Müdürlükleri size bu konuda yardımcı olacaktır. Bakıcı teşviki almak istiyorum diyenlerin yine şartlarının uygun olup olmadığını öğrenmek istemeleri durumunda il müdürlüklerine gitmeleri yeterli olacaktır.

Geçmiş Bakıcı Devlet Yardım Parası Alınabilir Mi?

Bakıcı parası almak için bazı şartların taşınıyor olması gerektiğini konumuzun en başında söylemiştik. Bu kapsamda geçmişte çalıştırılan ve şartlara uygunluk sağlayan kişiler adına geçmişe yönelik bakıcı yardım parası alma konusunda devletin ne yazık ki herhangi bir adımı bulunmuyor. Yani geçmişte çalıştırılan bakıcılar için sigorta teşvik ücreti alınamaz.

Yabancı Bakıcıya Devlet Desteği Var Mı?

Yabancı bakıcılara teşvik adı altında da bir proje yer almaktadır. Türkiye Vatandaşı olan bakıcılara bu olanaklar sağlandığı gibi yabancı uyruklu bakıcılar için de benzeri uygulamalar yapılmaktadır. Kişi yabancı uyrukluysa ve ilgili bakıcı yardım parası alma şartları arasında her birine uygunluk gösteriyorsa, bu durumda kişiye yani kişinin patronuna ödeme yapılır.

Yabancı uyruklu bakıcıya pirim desteği alabilmek için iki temel şartın sağlanması gerekmektedir.

 • Yabancı uyruklu bakıcının veya ev işi görevlisinin Türkiye yetkili makamlarından aldığı oturum izninin var olması gerekir.
 • Yabancı uyruklu bakıcının yine Türkiye yetkili makamlarından alacağı çalışma iznine sahip olması gerekmektedir.
Sigortasız Çalışan Çalıştırılan Bakıcıya Devlet Bakıcı Parası Veriyor Mu?

Sigortasız bakıcıya 980 TL bakıcı yardımı verilmemektedir. Bu yardımın temel amacı, çalıştıran kişinin sigorta masraflarından muaf tutulmasını sağlamaktır. Bu sayede kişi masraflarını büyük oranda azaltma fırsatı bulurken, yine çalışan bakıcı da sigortalı iş sahibi olmaktadır.

Asgari Ücretle Çalıştırılan Bakıcıya Aylık Ne Kadar Sigorta Pirimi Ödenir?

Asgari ücretli bakıcı pirim ücretleri konusunu ortadan kaldırmak maksadıyla başlatılan bu kampanya ile kişilerin yani bakıcı çalıştıran ailelerin ödemek zorunda olduğu bakıcı sigorta pirimleri devlet tarafından ödenmektedir.

Peki, şartlara uygun olmayan ve sigortalı olarak bir ailenin yanında çalışmaya devam eden sigortalı bakıcı için ne kadar pirim ödenmelidir? İşte cevabı aşağıda yer alıyor.

 • Ödemesini aksatan veya süreç itibariyle aralıklar veren aileler aylık 959,25 TL ödeme yaparak, bakıcılarının sigorta pirimini ödeyebilirler.
 • Ödemesini belli bir süre itibariyle düzenli ve eksiksiz yapanlar ise 831,35 TL pirim ödemesi yapmak zorundalar. Bu sayede bakıcı sigortalı çalışan niteliği kazanıyor.
Devletten Bakıcı Pirim Desteği Almak İçin Kaç Bakıcı Çalıştırmak Gerekir?

Bakıcı teşvik parası alma şartları arasında da yer alan bu konuya daha yakından bakalım. İlk kez kişi istihdam yoluyla bakıcı aldıysa bu durumda bakıcı yardım parası ödemeleri başlar. Ancak kişi bir sene öncesinde hali hazırda çalıştırılan bakıcı görevlisini işinden alı koyup kovarsa, bu durumda ne yazık ki bakıcı devlet desteği adı altında ödeme yapılmamaktadır. Aşağıda bakıcı devlet desteği haber videosu bulunmaktadır. İzleyerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Evde mevcut olarak çalışan birisi için de yine bazı şartlar bulunmaktadır. Eğer ev ortamında çalışan bir bakıcı varsa, aynı veya benzer bir pozisyonda yapılacak olan bakıcı alımı ile bu destek kapsamında sağlanan olanaklardan yararlanılabilir.

Bakıcı ücretleri bir hayli yüksek tutarlar ile seyrederken, bakıcı ile çalışmak zorunda kalan ailelerin yardımına koşan devlet desteği ile ciddi bir istihdam açıklığı giderilmiş oldu. Bakıcı çalıştıran aileye devlet desteği sayesinde aile bütçesine aylık en az 980 TL ,  kazandırılıyor.

Çalışan Annelere 650 TL Kreş Yardımı

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Kreş Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. Mesude Özdemir dedi ki:

  Bakıcı sürekli değil haftada iki gün geliyorsa aynı prim mi yatırılmak zorundayız bu durumda primde bir indirim sözkonusumu

 2. Elmira Çelebi dedi ki:

  Merhabalar ben çocuk bakıcısı olarak çalışmaktayım 2seneden beri çalışmiyorum şimdi ise girmek istiyorum fakat daha önce ki çalıştığım 2015deki aile tesvikten yaralanmış şimdi ki aile bu tesvikten yaralanabilirmi onu öğrenmek isterim bide 2ay çalıştıktan sonra cikisimi verilirse sonra tekrar ise girebilirmiyum aynı şartlarda yani yeni aile teşvik alabilirim saygilar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verilen teşvik size değil sizi çalıştıran aileye veriliyor. Bu nedenle siz teşvik için yazıda bulunan çalıştırılma şartlarına uyuyorsanız yeni çalışacağınız kişiler teşvikten yararlanır. 2 ay sonra çıkışınızı verip 1 ay sonra yeni birini alırlarsa yine teşvikten yararlanırlar.

 3. Kutlay dedi ki:

  Merhaba,

  Bu yardimda herhangi bir esimin ve benim toplam gelirimize dair bir kistas varmi? Yani su kadar maas aliyorsaniz bu destekten yararlanamazsiniz gibi?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Kutlay Bey,

   Hayır herhangi bir kıstas yok. Bu bir sosyal yardım değil. istihdam teşviğidir. bu nedenle gelirinize bakılmaz. Diğer şartları sağladığınız takdirde yararlanabilirsiniz.

   1. Kutlay dedi ki:

    Alo 170 i aradigimizda cikan arkadas boyle bir tesvigin olmadigini soyluyor. Detaylica bildigimi anlattim bana bakicinin tc sini alin bilmem nerden sorgulayin hangi tesviklerden yararlanacagini ogrenirsiniz gibi sacma sapan bilgilet aliyorim. Biz bu bilgiyi nasil net olarak ogrenebiliriz?

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     170 güzel bir hizmet birimi ancak Maalesef bir çok konuda ezbere cevap veriyorlar. Siz en iyisi ikametgahınız bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezi iş veren servisi birim şeflerine danışın. bu konuda Alo 170 ten daha detaylı bilgiye sahip olacaklarını düşünüyorum.

 4. HATİCE YETER dedi ki:

  Merhabalar,
  Antalya da ikame ediyorum.
  13 Aylık oğlum var ve evde bakıcı ile bakımı sağlanıyor yeni çıkan proje çalışan annelere bakım proje yardımı 0-6 yaş arasını kapsamaktadır bu projeden evde bakımı da karşılamaktamıadır bu projeden faydalanabilirmiyim.
  Faydalamıyorsam eğer bakıcı yardımı için ne yapmalıyım.

  Teşekkür ederim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hatice Hanım merhaba,

   https://www.sgkbilgi.net/calisan-annelere-650-tl-kres-yardimi projesi milli eğitime bağlı kreşlerde çocuğu olan ve brüt maaşı 5166 Tl nin altında olan anneler ve sınırlı sayıda ve sınırlı ilde veriliyor. Yazımızda ayrıntıları mevcut. Eğer bakıcınız 3. derece akrabanız değil ve sigortası yok ise personelinizin iş kura kayıt yaptırdıktan sonra SSK ya işe başlamasını bildirmeniz gerekiyor.

 5. BAYRAM dedi ki:

  iyi günler kolay gelsin eşim devlet memuru bakıcı çalıştırmak istiyoruz ama anlamadığım bakıcıyı biz kendimiz mi bulucaz devlet sadece sigorta primini mi karşılıyor yani biz bakıcıya 2020 tl vereceksek devlet desteklediğinde kaç tl vericez? teşekkürler…

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Bayram Bey merhaba,

   Bakıcıyı 3. dereceye kadar akrabanız olmaması şartı ile son 3 ay çalışmamış ve iş kura kayıtlı bir çalışan işe alacaksınız. 2020 tl bakcının maaşını siz vereceksiniz. Bunun yanında sigorta yaptığınızda oluşacak 980 tl lik sigorta primini devlet karşılıyor. Yazıda belirttiğimiz gibi Nisan ayı sonu kadar işe başlamış olsaydı Üç ay boyunca Asgari ücret Tutarında ki ücreti de devlet ödüyordu. Şimdi başlatırsanız prim + 150 TL asgari ücret desteğini hak ediyorsunuz.

 6. Nuh katar dedi ki:

  Merhabalar. Eşim devlet memuru. Dogum yaptı. 20 gün sonra işe başlayacak. Bakıcıya vermek istiyoruz. İş yerinin yakınında bi tanıdık birisi var ona baktırmak istiyoruz. Sgkdan bilgi aldık devlet memuru iseniz bu yardımdan yaralamazsınız dendi. Bilgi verirmisiniz yaralanabiliyormuyuz ??

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nuh Bey merhaba,

   Bu teşvikte memur ne kadar bilgili bilmiyorum ama böyle bir şart veya engelleme yok. Bu yapılan bir sosyal yardım değil istihdam teşviğidir. dolayısıyla işverenin primleri düzenli ödeme şartından başka bir şart yok. Çalışacak kişinin şartları da zaten yazımızda belirtilmiş. Bu konu ile lgili ayrıca 170 i de arayabilirsiniz.

 7. Gülcan dedi ki:

  Merhaba, ben yeni Doğum yaptım 16 haftalık iznim bitikten sonra mecburen işe başlayacağım. Annem veya kayınvalidem bebeğime bakmış olursa devlet desteği alabilir miyim ?( Asgari ücret ile çalışıyorum )

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Gülcan Hanım merhaba,

   3. dereceye kadar yakın akrabalar bu destekten yararlanamamaktadır.

 8. Ayfer dedi ki:

  Merhaba yeni bir bakıcımız olacak. Kendisi bağ-kur primlerini düzenli olarak ödüyormuş. Bağ-kur primi yatırılan kişi işsiz sayılır mı? 3 aydır işsiz olma şartına engel bir durum mudur? Teşvikten nasıl yararlanabiliriz?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ayfer Hanım merhaba,

   İsteğe bağlı Bağkur primleri ödüyor ise teşvikten yararlanmasına engel bir durum yok. Kendi işyeri vb bir durumdan ödeme yapıyor ise teşvikten yararlanamaz.

 9. İzzet KANIŞ dedi ki:

  Merha Çocuğuma bakması için evimde Bağ Kur isteğe bağlı sigorta ödeyen birirni çalıştırmak istiyorum. Daha önce bakıcı çalıştırmadım. Herhangi bir bakıcı teşviği alabilir miyim? Yanında ilk defa bakıcı çalıştıracak kişiler teşvik alabilir mi?
  Teşekkürler.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba İzzet Bey,

   İlk defa bakıcı çalıştıracak olanlarda teşvik kapsamına girmektedir. İsteğe bağlı Bağkur primi ödemesi teşvik için engel teşkil etmez. Çalışmayan kişi kapsamında sayılır.

  2. İzzet KANIŞ dedi ki:

   Yanında ilk defa bakıcı çalıştıracak kişilerin alacağı teşvik 2019 yılı için ne kadardır ve kaç ay boyunca bu teşviği almaktadırlar? Hangi madeye göre bu teşvik kullanılmaktadır: 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi mi? 4447 sayılı Kanunun geçici10 uncu maddesi mi? veya 4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi mi yoksa başka bir madde mi?

  3. Mesude Özdemir dedi ki:

   Bakıcı sürekli değil haftada iki gün geliyorsa aynı prim mi yatırılmak zorundayız bu durumda primde bir indirim sözkonusumu

 10. Emel cevheroğlu dedi ki:

  Evimizde yeni başlattığımız oturma izinli,sigortalı (bizim tarafımızdan yapıldı) bir filipinli çalışmakta .devlet teşfiği alabilirmiyiz ,nasıl

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Emel Hanım merhaba

   Yazımızda da belirttiğimiz gibi aşağıda ki şartları sağlaması koşulu ile destekten faydalanılabilmektedir.

   Yabancı uyruklu bakıcıya pirim desteği alabilmek için iki temel şartın sağlanması gerekmektedir.

   Yabancı uyruklu bakıcının veya ev işi görevlisinin Türkiye yetkili makamlarından aldığı oturum izninin var olması gerekir.
   Yabancı uyruklu bakıcının yine Türkiye yetkili makamlarından alacağı çalışma iznine sahip olması gerekmektedir.

 11. Refika dedi ki:

  Merhabalar 3 ay sonra iznim bitiyor is basi yapmam gerekiyor. Bebegime kendi halam bakacak (3 derece) bizde yararlanabiliyor muyuz bide baska sarti varmi yararlanmak icin nereye basvuru yapilmasi gerekiyor her ilde uygulaniyor mu Tekirdag’ da oturuyoruz. Teskkur ederm

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Teşvik her ili kapsıyor ancak 3. dereceye kadar yakını olanlar maalesef teşvikten yararlanamıyor.

 12. Banu dedi ki:

  Merhaba,çalışan bir anne olarak 19.04. 2019 tarihinde iş başı yaptım. işe dönerken %50 olarak geri döndüm işime,ve ilk kez bir dadı tuttuk. 61 yaşında bir abla. buna istinaden devletten dadı destek parası alınabilinir mi?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Banu Hanım,

   Sigorta işlemlerini yaptığınız sürece yaş şartı aranmaksızın teşvikten yararlanabilmeniz mümkün.

 13. isimsiz dedi ki:

  belediye de taşeron işçi olarak çalışıyorum asgari ücret alıyoruz 2020 tl bakıcı devlet desteğinden yararlanabilirmiyim türkiye genelini tüm il ve ilçeleri kapsıyormu

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Bakıcıya devlet teşviği Türkiye geneli tüm illeri kapsamaktadır. Sizin de teşvikten yararlanabilmeniz mümkün.

 14. Gülay dedi ki:

  Merhabalar 9 aylık bebeğim var ve işe başlayacağım bakıcı tutacağım ama bakacak olan kişi daha önce hiç çalılmamış biri yararlanabilirmiyim teşvikten ?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Gülay Hanım,

   Evet zaten hiç çalışmamış olması sizin için avantaj. Teşvikten yararlanabilirsiniz.

 15. Emine dedi ki:

  Kızım iş bankasında ssklı olarak çalışmakta 1 yıldır ücretsiz izinli şimdi işe dönecek bakıcı tutacağız bebeğe devletten bakıcı desteği alabilirmiyiz ssk yapacağız devlet ödermi ne kadar yardım alabiliriz yardımınız için teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Emine Hanım merhaba,

   2019 yılı içinde sigortalı olarak çalıştırdığınızda ssk primi 2019 sonuna kadar teşvik kapsamında devlet tarfindan karşılanacaktır. Kızınız da bu teşvikten yararlanabilir.

 16. Zekeriya dedi ki:

  Merhaba ikiz bebeklerin var bu yardım için başvuru süresi nedir içinde bulunduğumuz ay bu destekten yararlanabilir miyiz?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Zekeriya Bey Merhaba,

   Ev işleri için çalıştırılacak kişinin 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 tarihleri arasında işe alınmış olması gerekiyor.

   10 gün ve üzeri çalışanlar için teşvik veriliyor.

   Çalışanın işe giriş tarihi itibariyle İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gerekiyor.

   Destek bu sene asgari ücretin artması ile 980 TL oldu. Yukarıda belirtildiği gibi destek 01/01/2018 – 31/12/2020 tarihleri arasında olan işe alımları kapsıyor. Yani siz de yararlanabilirsiniz. Ancak teşviğin çalışmaya başlanıldıktan sonraki 3. aydan başladığını unutmayın…

   2019 yılında çıkan teşvikle birlikte 30 Nisana kadar çalıştırmaya başlarsanız 3 ay asgari ücret tutarında ki maaş teşviğinden de yararlanırsınız. Bu nedenle Nisan ayı içinde iş başı yaptırmanızın büyük avantajı var.

 17. Hazal Şahin dedi ki:

  Merhaba, Çalışan bir anne olarak çocuklarıma eşimin teyzesi bakacak. İş veren olarak ben bu destekten faydalanabilir miyim? Bakicinin eşimin 3 derece akrabası olması bir sorun teşkil eder mi?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Kanunda;

   Kanunun 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ile aynı konutta birlikte yaşayan ve üçüncü derece dahil
   bu dereceye kadar hısımlar arasında ve aralarına dışardan başka kimse katılmaksızın, yaşadıkları konut içinde yapılan
   işlerde çalışanlar sigortalı sayılmadıklarından, ”’Aynı evde oturan üçüncü derece dahil bu dereceye kadar hısımlar
   tarafından ev hizmeti işlerini yapanlar ek 9 uncu madde kapsamında sigortalı sayılmayacaktır”’. Ancak, üçüncü
   dereceye kadar olan akrabalar dışından olup ev hizmeti nedeniyle işe alınan, aynı evde yaşayanlar ek 9 uncu madde
   kapsamında sigortalı sayılacaktır.

   Kanunda geçtiği gibi aynı evde ikamet etme durumu yok ise sigortalı yapılarak; teşvikten yararlanılabilir.

 18. sebahat erger dedi ki:

  benim ikiz bebeklerim var 16 aylık kaynanam bakamadığı için bakıcı tutmak istiyorum ona yardım etsin diye 17 yıldır bir firmada çalışıyorum çalışmak zorundayım bakıcı parasından faydalanabilirmiyim babaannede bu paradan faydalanabilirmi ??? istanbulda oturuyorum ???? nekadar devlet bana destek olabilir????

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Bakıcı desteği alınabilmesi için şartlar var. Buna göre;

   Destek için bir önceki yıl çalıştırılan kişi sayısına ilave istihdam edilme şartı var. Bu nedenle ilk kez ev hizmetlisi çalıştıranlar veya ikinci kişiyi alanlar yararlanabilir. 700 TL teşvik sigortalı bakıcıların primlerini kapsıyor. Yani size nakit ödenen bir destek yok. Devlet ssk primlerinizi karşılıyor. Ancak 3. dereceye kadar aynı evde kalan yakın akrabalar teşvikten yararlanamıyor.

   1. canan dedi ki:

    askeri ucretle haftada 4 gun calisiyorum. bakici tutmak istedim askeri ucret ve sigorta oluyor bu durumda bakiciya calistigimdan fazla para odemek zorunda kaliyorum. bunun icin nasil bir yol izleyebilirim

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Tam ay çalışacak ise asgari ücret üzerinden maaş ödemesi yapmanız gerekecek. Haftada Sadece 4 gün çalıştıracaksanız bu 4 güne göre bildirim yapabilirsiniz. ayda 4 hafta olduğunu varsayarsak 16 günlük bir ödeme yapabilirsiniz. Sigortaya bildirim yaparken çalışacak günü bildirmeniz yeterli. Aksi bir durum olmadıkça her ay aynı tutarda prim ödemeniz çıkar. “Ev Hizmetlerinde 10 Gün ve Daha Fazla Çalıştırılacaklara İlişkin Bildirge”nin işverence çalışmanın başladığı ayın sonuna kadar Kurum ünitelerine verilmesi gerekmektedir 10 günden fazla çalıştıracağınız için bu teşvikten yararlanarak 18 yaşından büyükler için 1,5 yıl ssk ödemesi yapılmayacaktır.

 19. Hayri akbıyık dedi ki:

  Babam ve annem aynı evde kalıyor. Babam bağkurlu ve 1600 gibi bir rakam geliri var.annemin geliri yok, babam ve annem 90 yaşındalar. Annem yürüyemiyor. Desteksiz yemek de yiyemiyor. Yabancı bakıcı tuttum fakat sigortası 834 lira gibi bir rakam çıktı. Bakıcı parası ve sigorta 3500 tl gibi bir rakam. Evin aylık gideri 6000 tl yi bile geçiyor. Bu özetten sonra, sorum şu ki, bu tür durumlarda devlet yardımı alınabiliyor mu? Teşekkür ediyorum.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhabalar Hayri Bey,
   Annenizin yürüyemediğine dair hastaneden alacağınız rapor ile evde bakım parası alabilirsiniz. Anneniz içinde 65 yaş aylığına başvurabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve hangi yardımların size uygun olduğunu öğrenmek için bir kaç saatinizi ayırıp Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı’na uğramalısınız. Mutlaka size uygun hayatınızı kolaylaştıracak bir yardım vardır.
   Ayrıca aşağıdaki linkleri incelemenizi tavsiye ederim.
   https://www.sgkbilgi.net/bakici-calistirana-700-lira-devlet-destegi
   https://www.sgkbilgi.net/esi-emekli-olan-65-yas-ayligi-alabilir-mi
   https://www.sgkbilgi.net/yaslilik-para-yardimi-2022-sayili-kanun

 20. Nazmiye dedi ki:

  Annem benim yaşıyor ev kiralayıp ayda hafta sonu iki gün bakıcı temin etmek istiyoruz devlet böyle bir durumda destek verebiluyormu aynı zamanda bakmam gereken bir engelli oğlumda var ona zaman ayırmam için hafta sonunu boşa çıkarmam gerekiyor bu konuda yardımcı olurmusunuz