SGK Bilgi

Çalışan Annelere 650 TL Kreş Yardımı

Çalışan Annelere 650 TL Kreş Yardımı

Kreş yardımı ile alakalı son dönemlerde birçok farklı habere denk gelmiş olabilirsiniz. Devlet, sosyal hakların ve vatandaşların yaşam standartlarının korunmasını sorumluluk çatısı altında bilmektedir. Bu nedenle çocuk ve anne yaşantısı için faydalı birçok uygulama yapılmaktadır. Günümüzde kadınların istihdam edilmesi ile alakalı birçok yeni platform kuruldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezler kreş yardımı gibi bir ödeme planında büyük rol oynamaktadır. Kreş yardımı hakkında detaylı bilgi sunmadan önce bu yardımın mantığını ve neden verildiğini anlamamızda fayda var. Siz değerli okurlarımızla dilerseniz konuya biraz daha yakından bakalım.

Kreş Yardımı Neden Verilir?

Kreş yardımı konusunda bu açıklamayı yapmadan geçmek doğru olmayacaktır. Kreş yardımı çalışan annelere yardımcı olabilmek maksadıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı finanse gücü çatısı altında verilmektedir. Bu bakanlık kadının ve çocukların haklarını korumak üzere kurulmuş desek doğru olacaktır. 3294 sayılı kanun bünyesinde tüm mağdur durumda olan kişilerin özellikleri belirtilmiştir.

Bu Durumlar ise;

 • Hem anne hem de babanın çalışıyor olması,
 • Eşi vefat etmiş ebeveynler,
 • Yasal olarak boşanmış çiftler,
 • Yalnız yaşayan ve çalışan anne babalar
 • Çocukların 0 ila 5 yaş arasında olması,
 • Kreş yardımından yararlanacak anne ve babanın maaş miktarının düşük olması (bunun için gerekli incelemeler yapılır ve maaş miktarı düşük olan anne ve babaya öncelik verilir.
 • Maddi zorluklardan dolayı kreş parasının ödenemiyor olması gerekmektedir.

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Çoçuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir? Çocuk Parası Ne Kadar?

Kreş yardımı alanlar çalışan annelerdir. Kadın çalışıyor olsa bile ilk olarak çocuğun anne üzerinde olması gerekir. Anne çalışıyorsa, çalıştığı para yetmiyorsa annenin istihdam kaynaklarından alı konulmasını engellemek için bu yardım her ay olacak şekilde verilir. Bu duruma zıt olarak, babanın da maddi durumu kreş yardımı şartları arasında bulunmaktadır. Annenin geliri son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını (5.116 TL) aşmaması gerekiyor.

Şartlı Eğitim Para Yardımı

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

Yani ailede baba çalışmıyorsa ya da geliri azsa, anne çalışıyor ve geliri azsa bu durumlarda kreş yardımı verilir. Anne kazandığı paranın hepsini kreşe yatırmasın diye devlet çalışan kadına destek olması maksadıyla bu yardımları yapmaktadır.

Kreş Yardımını Kimler Alabilir ?

 • Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-60 ay aralığında (60’ıncı ay dahil) çocuk sahibi olmanız,
 • Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmeniz,
 • Projeden mali destek ödemesi almak istediğiniz çocuğunuzla birlikte aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olmalıdır.),
 • En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç),
 • Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK’ya bildirilen kazancınızın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması, (2019 yılı için 5.116,80 TL)
 • 0-60 ay aralığındaki çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çalışma saatlerinize uygun olarak düzenli göndermeniz gerekmektedir.

Kreş Yardımı Başvurusu Nereye Nasıl Yapılıyor ?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı merkezlerden yapılacak başvurular için şu evraklar isteniyor;

Annelerin http://www.sgkkurumsalcocukbakimi.org adresinden ön kayıt yapmaları gerekiyor. Başvuru için e-Devlet üzerinden erişim sağlanacak. Ön kayıt için gerekli bilgileri sisteme kayıt eden annelere, kesin kayıtlar için randevu verilecek. Kesin kayıt için verilen randevu tarih ve saatinde projenin yürütüleceği illerdeki proje ofislerinde kesin kayıtlar yapılacak.

2019 Kreş Yardımı Hangi İlleri Kapsamaktadır ?

100 Euro 650 TL kreş yardımı 7 ilde verilecektir. Bu iller AB kapsamında belirlenmiştir. Yardım verilecek iller ise;

Ankara,

Antalya,

Bursa,

Elazığ,

İstanbul,

İzmir,

Malatya olarak belirlenmiştir.

2019 Kreş Yardımı Kaç TL?

Kreş yardımı miktarı güncellendikten sonra bu kadar önemsenmeye başlandı desek yeridir. Bu yardım günümüz hükumeti dönemlerinde devlet bünyesinde verilmeye başlanmıştır. Verilmeye başladığı günden bu yana kadın istihdamına teşvik maksadıyla devamlı gündemde tutulan ödenek, son dönemlerde devrinin en büyük zammını alarak devlet ekonomisinin önde gelenleri arasında yer almayı başarmıştır. Kreş yardımı kaç TL sorusunu soranlar için bu yardım 0-60 aylık çocuklar için 24 ay boyunca 2019 yılı için 100 Euro yani ortalama 650 TL ödenmektedir.  Ayrıca başvuru yapan ilk 13 bin anneye tek seferlik 100 Euro, 650 TL ödeme yapılmaktadır.

650 TL Kreş Yardımı Her Ay Mı Verilir? Aylık Mıdır?

Evet, devlet tarafından finanse edilip çalışan kadınların çocuklarına daha iyi şartlar bakabilmesi için verilen bu para her ay verilmektedir. 24 ay boyunca bu ödenek verilmeye devam eder.

Kreş Yardımı Alanlar Önceliklerine Göre Belirlenir!

Kreş Yardımı Başvuru Formu İndirme Mümkün Mü? Kreş yardımı alanlar konusunda da bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çalışan annenin durumuna göre verilen bu ödenekte herhangi bir kısıtlama veya sert sınırlar bulunmamaktadır. Devlet, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri aracılığıyla yapılan kreş parası başvurusu evraklarını inceler. En düşük hane ve anne geliri olan çocuktan başlayacak şekilde ödemeler onaylanır. Bu sayede en çok ihtiyacı olandan, en az ihtiyacı olana doğru genel bir sıralama yapılmaktadır. Kreş yardımı başvurusu için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine gitmeniz yeterlidir. Orada sizlere başvuru aşamasında sizlerin bilgilerini toplamak üzere bir başvuru formu verilecektir.

Projeye ön kayıtlar 2019 15 Ekim Salı günü saat 14.00’ten itibaren internet üzerinden e-devlet şifresiyle yapılabilecek.

Kreş yardımı hakkında sitemizde daha fazla içerik bulunuyor!

Kreş yardımı ve kreş yardım parası konusunda genel bir bilgi topluluğunu sizlerle paylaştık. Kreş yardımı alıyorsanız ya da almak üzere başvuru aşamalarını takip eden süreci geçirdiyseniz, yorumlara neler yaşadığınızı yazarak diğer okurlarımıza da destek olabilirsiniz.

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Fatma dedi ki:

  Kreş teşvik parası icin gerekli evraklar nedir

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Fatma Hanım merhaba,

   Ön değerlendirme işlemleri sonuçlandıktan sonra sigortalı hizmet dökümü, Kreş kayıt belgeleri ve ikametgah gibi belgeler istenecektir.

 2. Fatma dedi ki:

  Mrb dogum sonrası geçici çıkıs yaptım 2 aysonra tekrar işe başlıcam bebegim 1yasında olcak eşim asgari ucretli çalışıyo bende asgari ücretle devam edicem kres teşfik parası için işe başladıktan sonramı başvurmalıyım başvurudan nekadar sonra ücret alabilirim yani nekadar sürer

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Başvuru yapıldığında sigortalı çalışan olmak zorunda. bu nedenle çakışmaya başladıktan sonra başvuru yapmalısınız. Zira şartlarda En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç), maddesi mevcut.