SGK Bilgi

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır? Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Aile ve Sosyal Hizmet Müdürlükleri aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere bir çok sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardımlar Engelli, Yaşlı ve çocuklu aileleri kapsamaktadır. Çocuklu ailelere yapılan yardımlar çoğunlukla maddi sıkıntı çeken ailelere bir nebze nefes aldırmayı amaçlar. Daha çok parasal ağırlıkta yapılan yardımlardır. Gönül ister ki kimse bu yardımlara muhtaç yaşamadan maddi açıdan ferah bir hayat sürebilsin. Ancak maalesef ülkemizde henüz gelir eşitliği ve adaleti sağlanamadığı için bu durumlarla yaşamak zorunda kalıyoruz. Yazımızda

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir ?

Şartlı Sağlık Yardımı, nüfusun ekonomik güçlükler nedeniyle temel sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan ve 3294 Sayılı Kanun kapsamında muhtaçlığı MH tarafından onaylanmış hanelere yönelik şartlı bir yardım programıdır. ŞSY programında hak sahiplerine yalnızca, fayda sahibi çocukların veya gebe/lohusa bayanların Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen sağlık takip, kontrol ve izlem gibi bazı temel sağlık gerekliliklerini yerine getirmeleri koşuluyla ödeme yapılır.

İlginizi çekebilir;

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Kimlere Verilir ?

Şartlı Çocuk Sağlık Yardım Programı, hak sahiplerine 0-6 yaş arasındaki fayda sahibi çocuklarını, Sağlık Bakanlığınca belirlenen sağlık kontrol aylarında takip ve izlemlerini düzenli olarak yaptırmaları koşuluyla, ödeme hazırlanan şartlı bir yardım programıdır. Şartlı çocuk sağlık yardımı, çocuğun doğumundan başlayarak en fazla 72 aylık (6 yaş) olana kadar, öncelikli olarak çocuğun annesi olmak üzere, çocuğun babası veya çocukla aynı hanede yaşayan ve çocuğun bakımını üstlenen reşit bir bireye verilir. Verilen yardım tutarı aylık 35 TL’dir.

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Şartları Nelerdir ? 

 • Maddi durumunuz yetersiz olmalıdır.
 • Sigortanız olmamalıdır.
 • Ekstra geliriniz olmamalıdır.
 • Muhtaç belgesi sahibi olmanız gerekir.
 • Hanenin muhtaç durumda olduğunun MH kararıyla tespit edilmesi gerekmektedir.
 • Hamilelik döneminde annenin düzenli olarak muayene olması, hastanede doğum yapılması ve çocuğun 0 ile 6 yaş arasındaki süreçte düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması gerekir.

Bu yardımın alınabilmesi için annenin düzenli olarak sağlık kontrolü yaptırması gerekir. Aksi taktirde ödenen yardımlar kesintiye uğrar.
 

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nasıl ve Nereye Yapılır ?

Başvurular resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Başvuru yapan kişinin daha önce Vakfımızda kaydı bulunmuyor ise Vakfımız tarafından istenen ‘Hane Başvuru Kayıt Formu’, ‘Sorgu Dilekçesi’ ve ‘Şartlı Eğitim-Sağlık Hak sahibi Sözleşmesi’ formlarını doldurarak teslim edilmesi yeterlidir. Daha önceden Vakfımızda kayıtlı olan ailelerden ise ‘Şartlı Eğitim-Sağlık Haksahibi Sözleşmesi’ ile birlikte yardım başvuru dilekçesi alınmak suretiyle müracaatı tamamlanır.

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Ne Zaman Kesilir ?

Şartlı Sağlık yardımından faydalanan çocuğun;

 • Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu tarihlerde sağlık kontrollerinin yaptırılmaması,
 • 72 ayını doldurması,
 • Yardım kaydının bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına haber verilmeksizin ikamet adresinin değişmesi,
 • Annenin sigortalı bir işte çalışmaya başlaması,
 • Babanın sigortalı bir işte çalışmaya başlaması,
 • Hanesinin Mütevelli Heyeti tarafından muhtaçlık durumunun ortadan kalktığının tespit edilmesi,
 • Vefat etmesi,
 • Hak sahibi ebeveyninin vefat etmesi,

halinde yardım durdurulur.

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Ödemeleri Ne Zaman Yapılır ?

Şartlı Sağlık Yardım Programı hak sahibi ödemeleri yılın tek ayları olan; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılacaktır. Ödemeler, takvime bağlı ve periyodik olarak ilgili ödeme aylarının 24’ü ile 28’i arasında yapılmaktadır.

Buna göre,  T.C. kimlik numarasının son rakamı;

‘0’ olanlar ilgili ödeme ayının 24’ünde,

‘2’ olanlar ilgili ödeme ayının 25’inde,

‘4’ olanlar ilgili ödeme ayının 26’sında,

‘6’ olanlar ilgili ödeme ayının 27’inde,

‘8’ olanlar ilgili ödeme ayının 28’inde, ödemelerini alabileceklerdir.

Ödeme günü hafta sonu Cumartesi gününe denk gelenler Cuma gününden itibaren ödemelerini alacaklardır. Ödeme günü hafta sonu Pazar gününe denk gelenler ise, Pazartesi gününden itibaren ödemelerini alacaklardır. 

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nasıl Sorgulanır ?

Sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sisteme girildikten sonra arama bölümüne “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” yazılmalıdır. Sorgulamalarda eğitim, muhtaçlık maaşlarını sorgulaması yapılabiliyor. Ödemeler yapılmazsa ALO 183 hattı arayarak da sorgulama yapılabiliyor.

E- Devlet sisteminden Sırayla;

 • E- hizmetler,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
 • Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama

şeklindedir .

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Maddi Yardım ve Maaş Sorgulama 2019

2019 Temmuz Zamlı Sosyal Yardım Tutarları Ne Kadar ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.