SGK Bilgi

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

08.09.2018
642
Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları başlığı altında, sizlere barınmadan ve ev yardımlarından söz edeceğiz. Ülkemizde, maddi durumu düşük olan ailelere yönelik olarak birçok farklı yardım sunulmaktadır. Bu yardımların asıl amacı kişileri daha iyi bir seviyede ki yaşama ilerletmektir. Özellikle düzenli geliri olmayan veya kötü bir maddi duruma sahip olan insanlara barınma yardımı yapılmaktadır.

Barınma yardımı adı altında, kişilerin konaklama şartlarına yönelik olarak yardımlar yapılmaktadır. Kişilerin, hayat şartlarına elverişli olarak düzenlemek devlet yardım kuruluşlarının öncelikli görevleri arasında olmaktadır. “Şu fani dünyada, başını sokacak bir evin olsun!” diyen büyüklerimizin bu sözlerini hiç de küçümsemeden dinlemek gerekiyor.

Buradan da anlaşılacağı üzere, insan her ne konumda ve şekilde olursa olsun, iyi kötü bir ev sahibi olması gerektiği öğüdü ortaya çıkmaktadır. Evsizler için devlet tarafından barınma ve bakım kampları, huzur evleri gibi birçok proje yürütülmektedir. Bunlara ek olarak ev sahibi olan ancak evinin durumu yaşam standartlarının asgari seviyesinden daha az olan kişilere de devlet tarafından yardımlar sağlanmaktadır. Devlet barınma yardımları konusunda tahmin edilenden çok daha fazlasını vatandaşlara sunmaktadır. Sosyal konut projesi altında birçok yeni ev ve ev tamiratı yapılırken, yine ev onarımı adı altında da birçok farklı yeni uygulama yapılmaktadır.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Barınma yardımı sosyal yardımlaşma kolları ve devlet kurum çatıları altında çalışan bütçe yöneticileri tarafından sağlanmaktadır. Bu noktada bu yardımlar 3294 sayılı kanun çerçevesinde yer alan şahıslara verilmektedir. Net bir şart metni olmasa bile, bu kanun çatısı altında yer alan kişilerin unvan ve bilgileri açıktır.

Barınma yardımı alma şartları konusunda başvurunuzun değerlendirilmesi esnasında elde edilecek koşul ve yeni veriler oldukça açıktır. Başvuru yapan bireylerin ilk olarak muhtaç durumda ve fakir olması aranacaktır. Bunlara ek olarak, devlet tarafından mal varlığı her ne şekilde olursa olsun, güvence ve bakım sorumluluğu altına alınan başka birkaç insan grubu daha bulunmaktadır. Devlet tarafından bakım ve sorumluluk altına alınan insan grupları başlıca şu şekilde sıralanabilir.

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımı Alabilen Diğer Aileler:

Ayırmaksızın doğal afetten evi ve hanesi zarar görenler,

Şehit yakınları, şehit aileleri barınma yardımı alabilir,

Gazi aileleri ve gazilere barınma yardımı verilir.

Kişinin 5 sene süreyle orada ikamet etmesi şartı bazen aranır.

Sosyal Yardımlaşma Maddi Yardım ve Maaş Sorgulama 2020

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Barınma yardımı kimlere yapılır sorusuna sanıyorum ki genel anlamda bir aydınlanma gelecek şekilde cevap verdik. Muhtaç olan ve maddi gücü olmayan, engelli olan, şehit ailesi olan, gazi veya gazi ailesi olan, durumu olmayan, fakir olan, parası olmayan, geçinemeyen, dul ve parası olan genel anlamda “muhtaç ve zor durumda olan” herkese devlet barınma yardımı alma olanağı sunmaktadır. Depremde evim gitti diyorsan devlet barınma yardımını sana sunar, yangında evim gitti diyenler için maalesef devlet bir yardım sunmaz. Elbette devlet yardım fonlarına erişecek kadar büyük bir felaket olduysa ve “doğal afet” kapsamında yer alan bir eylem gerçekleştiyse Cumhurbaşkanlığı ve diğer yardım fonu bulunan kurumlar elbette ki sizlere yardımda bulunacaktır. Kısacası devlet mazlumun ve mağdur olanın yanındadır diyerek ve devletimize güç dileyerek paragrafımı noktalamak istiyorum Dilerseniz yardım detaylarına geçelim.

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Barınma Yardımı Kimlere Yapılır?

Barınma yardımı kimlere yapılır sorusu altında birçok noktaya dokunan cevaplar vereceğiz. Şimdi ilk olarak yukarıda yer alan paragrafta anlattığımız gibi barınma yardımı belli şartları taşıyan özel durumlu insanlara devlet tarafından sunulmaktadır. Barınma yardımı sunan kurumların adı ve maddi olanakları durumun ölçütlerine ve müdahale türüne göre değişir. Siz başvuru yapmadan bulabilir de. Ancak konumuz şu anda o değil. Barınma yardımı başvurusu yapan birisine birkaç aşamalı testler yapılır. Genel hatlarıyla başvuru yapan barınma yardımı almak istiyorum diyenlere koşulacak olan şartlar şu şekildedir:

 • Kişinin gelirinin olmaması,
 • Kişinin gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması,
 • Kişinin engelli veya düşkün durumda olması,
 • Kişinin evinin yaşanamayacak halde olması,
 • Kişinin şehit ailesi olması,
 • Kişinin gazi veya gazi ailesinden olması,
 • Kişinin doğal yollarla oluşan afetlerden biriyle kötü olması,

Barınma yarımı detay listesi ve 3294 sayılı kanun değişikliği sonrasında devlet yetkilileri büyük sorunlarla baş eden insanlara yönelik olarak daha büyük fırsatlar sunmaktadır. Sosyal yardım kimlere verilir sorusuna cevap olarak da yukarıdaki kimseleri verebiliriz. Kişinin gelir testi sonrasında durumunun net bir şekilde ortaya çıkmasıyla birlikte, yapılması amacıyla başvuru yapılan yardımlar sırasıyla uygulama altına alınacaktır. Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar ve hizmetler tamamıyla bu kural çerçevesinde işler ve vatandaşlara bu şartlar altında resmiyete dayalı olarak teslim edilir. Bu sayede adaletli ve herkesin ortak hak sahibi olduğu bir potansiyel ortaya çıkmaktadır ki, bu da devletin sosyal olmasının yanında taşıması gereken başlıca özellikler arasında yer almaktadır.

Doğal afet sonrasında barınma yardımı talebinin 1 yıl içerisinde ilgili kurumlara başlıca CİMER olmak üzere iletilmesi gerekmektedir. Günümüzde ilerleyen iletişim ve haber kaynakları sayesinde devletin hemen her şeyden haberi olur. Bu güçlü yapısı sayesinde, olay sonrasında kurumlar genellikle tespiti yapılan doğal afet mağdurları için barınma yardımı çalışmalarını başlatmaktadır.

Para Yardımı Almak İstiyorum

Kişinin zor durumda olması,Barınma Yardımı Şartları Madde Madde

 • Kişi gelirinin asgari ücretin üçte birinden az olması
  • Hesaplama için 16 yaşından büyük olan kişilerin aylık gelirleri toplanır ve hanede yaşayan şahısların sayısına bölünür. Sonrasında bu hesaba göre kişinin muhtaçlık durumu ortaya çıkar.
 • Şehir ailesi olunması, gazi ailesi veya gazi olunması durumunda şart aranmaz.
 • Engelli olan kişilerin önceliği vardır.
 • Evsiz olmak, ev alamayacak ve kirada oturamayacak kadar kötü olmak,
 • Kişinin sahip olduğu evin yaşanamayacak halde olması,
 • Kişinin geçinemiyor ve maddi sıkıntılarla mücadele ediyor olması.

Barınma Yardımı Başvurusu

Sosyal yardım nedir ve barınma yardımı nedir sorusuna yeterli bir şekilde cevap verdik. Ayrıca bunlara ek olarak, barınma yardımının hangi şartlar altında özellikle “kimlere” verileceği konusuna da yakından değindik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için mantıklı bir adım olabilir. Her türlü durum ve tespit için bu kurumun il müdürlüklerine gitmeniz yeterli olacaktır. Oradan gerekirse sizleri diğer kurumlara yönlendirerek sorunun çözülmesine yardımcı olurlar.

Ev Yapımı/Onarımı Başvurusunda Devlet Tarafından İstenen Evraklar

Kişinin gelir bilgileri,

Kişi eğer doğal afet yaşadıysa hasar tespit evrakları,

Ev varsa ve onarım gerekiyorsa evin ilgili tapu kayıtları,

Gerekirse geçici veya kalıcı olarak devlet çatısı altında konaklama ve yaşam hakkı tanınmaktadır. Bunlara ek olarak yine gerekli görülmesi durumunda kişilerin evlerinde onarım çalışmaları yapılmaktadır. Eğer evin tekrar satın alınması gerekiyor ise bu durumda devlet düğmeye basar ve şartlara uygun bir konut projesiyle anlaşmaya gider. Bu durumlarda kişilere yani mağdur olmaları nedeniyle evlerinden olan şahıslara devlet eş değer maliyetli evler satın almaktadır. Burada kişilere verilen evler, kişilerin maddi olanaklarını değiştirmeyecek olmakla birlikte zengin etmeyecek ancak eski malın da değerini koruyacak konumdaysa tercih edilmektedir. Bu şartlara uygun satın alımı mümkün ve resmi işlemlerinde herhangi bir sıkıntı çıkmayacak evler devlet barınma yardımı fonu tarafından aranır. Öngörülen metrekare boyutuna göre yaşanılması uygun kişi sayısı devlet kuralları kapsamında şu şekilde belirlenmiştir:


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. kadir dedi ki:

  merhaba babam emekli 2070 maaşı var başka hiçbir geliri yok istanbulda kira ücreti maaşının büyük kısmını alıp götürüyor üzerine hiçbir mal varlığı yok. köye ev yapıp orda geçinmek için başvurabılırmı hane halkı 2 kişi annem ve babam

 2. ayse dedi ki:

  Merhaba barınma yardımı için evin kendi üzerimize mı olması gerekir yarım kalan evi diyelim sahibi yaptiramiyor ama kendinin oturacak evi de var bana diyor sen yaptır otur diye benim de yaptıracak gücüm yok o evi yine de yardım alabilir miyim sigorta mız yok ev kira hatta sosyal yardımlaşma dan da yardım aliyorum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Evin oturulmayacak kadar kötü olduğu durumlarda sosyal yardım yardımları bulunabiliyor. Boya badana gibi eğer her taraf küf vb değilse destek alamazsınız.

 3. Ferhat dedi ki:

  Ben çalışmıyorum hastayım evim kira eşim engelli kızım otizm ona bakıyor büyük kızım lise öğrencisi son sınıf servisini zor ödüyoruz gelirim sadece engelli maaşı ve evde bakım maaşı buda yetmiyor bir de 2ayda 120₺ögrenci parası alıyorum geçim zor durumdayız başka nasıl yardım alırım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ferhat Bey,

   Belediyelerin sosyal yardımlaşma hizmet birimleri mevcut. buralardan da yakacak ve gıda yardımı talep edebilirsiniz.

 4. Nesrin Cengiz dedi ki:

  SGK kan var sagdece blrkşşinin şrheti üzerinde olduğu işin ama çalışmıyorum para yardımı alabikşrmşyim belede engelliyim raporum var engelli şer için pata yardımı. Batmı

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nesrin Hanım Merhaba,

   Eğer ssk lı çalışan olarak gözüküyorsanız. sistem sorgulamasında çıkacaktır. Eğer bir firmada değil de isteğe bağlı ödüyorsanız. Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yapabilirsiniz. Ancak yardım alabilmek için sadece engelli olmak yeterli değil. Maddi olarak muhtaç olmanız gerekmektedir.