Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Para yardımı almak istiyorum diyen okurlarımız için SGK Bilgi ailesi olarak geniş çaplı bir içerik hazırladık. Devletler, vatandaşlarının taleplerini yerine getirmek ve kendi çaplarında sosyal hizmetler sunabilmek için kazanç sağlamaktadır. Belediyelerden yardım almak istiyorum diyen birisine, devletin tüm kolları yardım etmek zorundadır. Unutmayınız, devlet dışarıdan bakıldığı kadar gaddar bir yapı değildir. Özellikle milletimizin sağladığı devlet anlayışı ile; devletin görevi mazlumun ve yardım isteyenin yanında olmaktır. 

Kaymakamlık para yardımı ne kadar sorusunu soran bir vatandaşa, ilk olarak durum testi yapılır. Devletin tavrı, kesinlikle kişilerin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Devletler, eğer kişinin ihtiyacı varsa yardım vermektedir. Kişinin ihtiyacı yoksa bu durumda devlet başka ihtiyaç sahiplerine iletmek üzere bu yardımı ortadan kaldıracaktır.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Evde Bakım Maaşı 2019 Başvuru ve Şartları

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Ülkemizde de bu noktada uygulamalar bulunmaktadır. Para yardımı yapan kurumlar devlet tarafından konulan muhtaçlık sınırına göre hareket etmektedir. Eğer kişi devlet yasalarına göre “muhtaç” konumdaysa bu duruma istinaden maddi para yardımı yapılmaktadır. Kişinin muhtaç olup olmadığı ise, muhtaçlık hesaplama ile ortaya çıkmaktadır.

Para Yardımı Almak

Muhtaçlık hesaplama tablosunu aşağıda bizler sizler adına çizdik. Oraya bakarak kendi gelir ve gider durumunuza göre muhtaçlık durumunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. 0543 674 01 52 para yardımı telefon numaraları gibi birçok farklı duyum ortalıkta dolaşıyor. Bu gibi asılsız para yardımı vaatlerine kulak vermeyiniz. Para yardımı yapan kurumları sizlere söyleyeceğiz. Bunlar haricinde hiçbir kaynaktan gelen maddi yardımı kabul etmeyiniz. 

Kaymakamlık para yardımı dilekçesi ile başvuru alan bir kurumdur. Aslına bakılırsa devlet, kimseye habersizce “sen mahcup durumdasın, al sana para yardımı” demez. Kişinin kendisini devlet kurumlarına bildirmesi gerekmektedir. Kaymakamlık yardımları nelerdir sorusunu soranlar için de ufak bir açıklamamız olacak. Lakin ilk olarak kişinin kendisini ifade etmesi gerekmektedir. Belediye para yardımı ise yine belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıkan ödeneklerdir. 

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Kaymakamlık yardım parası ne kadar sorusuna da aşağıdan kolayca cevap bulabilirsiniz. Ayrıca, bu kurumlar ilden ile değişkenlik gösteren yapılara sahiptirler. Bu nedenle ilk olarak ulusal anlamda yardım sağlayan kurumlara başvuru yapmanızı öneriyoruz. Paraya ihtiyacım var yardım almak istiyorum diyenlere genel anlamlı bir şekilde, yardım alma tekniklerini sağlayacağız. Dilerseniz devlet kurumlarından nasıl ve ne şekilde yardım alabileceğinizi sizlerle paylaşalım. 

Para Yardımı Almak İstiyorum Diyenler Hangi Yardım Kurumlarına Gitmeli?

Para yardımı almak istiyorum nereye gitmeliyim diyen birisi için ilk olarak yayım organı olarak ne kadar ciddi bir tavır takındığımızı bildirmek isteriz. İlk olarak yardım almak istiyorsanız, belli başlı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Gelir belgesi denilen bir şey vardır. Gelir durumunuz aşağıda ise, bu durumda yardım almaya hak kazanırsınız. Para yardımı almak için nereye gitmeli konusunu halletmeden önce bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer maddi durumunuz iyiyse yardım almaya çalışmayın bu konuda yasalar oldukça iyidir.

Kredi borcu gibi kişisel bir ödemeniz varsa bu durumda, yardım almanız olanaksızdır. Bu yardımlar ve kurumlar sadece gerçekten maddi sorunu olan kişilere hizmet etmektedir. Para yardımı veren kurumlar kişilerin memur olup sonradan batmasına dikkat etmezler. Yani kökenden bu yana çalışmamış, geliri olmayan, az geliri olan, hasta olan, mazlum olan, düşkün olan kişilere bu kurumlar tarafından yardım yapılmaktadır. Aksi takdirde sonradan zor duruma düşen kişilere yardım verilmemektedir. Bu nedenle bu kurumlara başvuru yapmadan önce gerekten yardıma ihtiyaç duyup, duymadığınızı tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer gerçekten maddi ihtiyaçlarınız varsa hemen bu kurumları listeleyelim.

Para Yardımı Veren Devlet Kurumlarından Bazıları 

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri / Her ilde olur.

Milli Eğitim Vakfı / Her ilden ulaşılabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı / İlçelerde de vardır.

Kaymakamlıklar

Belediye Yardım Kolları

Başbakanlık

Cumhurbaşkanlığı

Para Yardımı Almak İstiyorum Diyenler Kurumlara Gitmeden Önce Ne Yapmalı? Para Yardımı Almak İçin Gerekli Evraklar!

Para yardımı almak istiyorum diyen birisinin tüm bilgileri zaten E-Devlet üzerinde yer almaktadır. Bu bilgilere tüm yardım kuruluşları da erişim hakkı sahibi konumunda müdahale edebilmektedir. Bir yardım kuruluşuna gitmeden önce sizlere durum tespiti yapmanızı öneriyoruz. Muhtaçlık sınırına göre durumunuzu tespit etmeniz gerekmektedir. Para yardımı alabilir miyim diyenler için aşağıda hesaplama yapmanıza olanak sağlayan bir tablo hazırlayıp bıraktık. Buna göre devletin gözünde muhtaç olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Muhtaç olanlara devlet yardımı veren kurumlar tamamen kişinin aylık olarak gelirine odaklı hareket etmektedir. Yukarıdaki tabloda yeşil olarak görülen kısımlarda yer alan kişilere devlet yardım kuruluşları tarafından büyük ihtimalle para yardımı verilmektedir. Bu sizin Türkiye sınırları içerisinde rahatlıkla geçinemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Maddi yardım almak isteyen birisinin yapması gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir. Bunlar sadece kurum yetkililerine olumlu bir izlenim sunmanız yönünde size fayda sağlayacaktır. Yoksa bunları yaparak %100 yardım alabilirsiniz demiyorsunuz.

 • Giyiminize dikkat edin. (eldeki imkânlarınız dahilinde yapabilmeniz yeterlidir.)
 • Kuruma giderken çocuklarınızın ve kendinizin kimliğini yanınızda götürün.
 • Üzerinizde silah veya kesici alet ile kurumlara girmeye çaba göstermeyin.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

10 Comments
 1. Haziran 7, 2019
  • Haziran 7, 2019
 2. Şubat 19, 2019
 3. Şubat 14, 2019
  • Şubat 18, 2019
 4. Aralık 27, 2018
  • Ocak 14, 2019
 5. Aralık 27, 2018
  • Ocak 14, 2019
  • Ağustos 22, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir