SGK Bilgi

Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

SGK
06.09.2018
912
Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Para yardımı almak istiyorum diyen okurlarımız için SGK Bilgi ailesi olarak geniş çaplı bir içerik hazırladık. Devletler, vatandaşlarının taleplerini yerine getirmek ve kendi çaplarında sosyal hizmetler sunabilmek için kazanç sağlamaktadır. Belediyelerden yardım almak istiyorum diyen birisine, devletin tüm kolları yardım etmek zorundadır. Unutmayınız, devlet dışarıdan bakıldığı kadar gaddar bir yapı değildir. Özellikle milletimizin sağladığı devlet anlayışı ile; devletin görevi mazlumun ve yardım isteyenin yanında olmaktır. 

Kaymakamlık para yardımı ne kadar sorusunu soran bir vatandaşa, ilk olarak durum testi yapılır. Devletin tavrı, kesinlikle kişilerin durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Devletler, eğer kişinin ihtiyacı varsa yardım vermektedir. Kişinin ihtiyacı yoksa bu durumda devlet başka ihtiyaç sahiplerine iletmek üzere bu yardımı ortadan kaldıracaktır.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Ülkemizde de bu noktada uygulamalar bulunmaktadır. Para yardımı yapan kurumlar devlet tarafından konulan muhtaçlık sınırına göre hareket etmektedir. Eğer kişi devlet yasalarına göre “muhtaç” konumdaysa bu duruma istinaden maddi para yardımı yapılmaktadır. Kişinin muhtaç olup olmadığı ise, muhtaçlık hesaplama ile ortaya çıkmaktadır.

Para Yardımı Almak

Muhtaçlık hesaplama tablosunu aşağıda bizler sizler adına çizdik. Oraya bakarak kendi gelir ve gider durumunuza göre muhtaçlık durumunuzu ortaya çıkarabilirsiniz. 0543 674 01 52 para yardımı telefon numaraları gibi birçok farklı duyum ortalıkta dolaşıyor. Bu gibi asılsız para yardımı vaatlerine kulak vermeyiniz. Para yardımı yapan kurumları sizlere söyleyeceğiz. Bunlar haricinde hiçbir kaynaktan gelen maddi yardımı kabul etmeyiniz. 

Kaymakamlık para yardımı dilekçesi ile başvuru alan bir kurumdur. Aslına bakılırsa devlet, kimseye habersizce “sen mahcup durumdasın, al sana para yardımı” demez. Kişinin kendisini devlet kurumlarına bildirmesi gerekmektedir. Kaymakamlık yardımları nelerdir sorusunu soranlar için de ufak bir açıklamamız olacak. Lakin ilk olarak kişinin kendisini ifade etmesi gerekmektedir. Belediye para yardımı ise yine belediyeler tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıkan ödeneklerdir. 

Sosyal Yardımlaşma Yakacak Yardımları 2020

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları 2020

Sosyal Yardımlaşma Gıda Yardımları 2020

Şartlı Eğitim Para Yardımı 2020

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı 2020

Kaymakamlık yardım parası ne kadar sorusuna da aşağıdan kolayca cevap bulabilirsiniz. Ayrıca, bu kurumlar ilden ile değişkenlik gösteren yapılara sahiptirler. Bu nedenle ilk olarak ulusal anlamda yardım sağlayan kurumlara başvuru yapmanızı öneriyoruz. Paraya ihtiyacım var yardım almak istiyorum diyenlere genel anlamlı bir şekilde, yardım alma tekniklerini sağlayacağız. Dilerseniz devlet kurumlarından nasıl ve ne şekilde yardım alabileceğinizi sizlerle paylaşalım. 

Para Yardımı Almak İstiyorum Diyenler Hangi Yardım Kurumlarına Gitmeli?

Para yardımı almak istiyorum nereye gitmeliyim diyen birisi için ilk olarak yayım organı olarak ne kadar ciddi bir tavır takındığımızı bildirmek isteriz. İlk olarak yardım almak istiyorsanız, belli başlı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Gelir belgesi denilen bir şey vardır. Gelir durumunuz aşağıda ise, bu durumda yardım almaya hak kazanırsınız. Para yardımı almak için nereye gitmeli konusunu halletmeden önce bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer maddi durumunuz iyiyse yardım almaya çalışmayın bu konuda yasalar oldukça iyidir.

Kredi borcu gibi kişisel bir ödemeniz varsa bu durumda, yardım almanız olanaksızdır. Bu yardımlar ve kurumlar sadece gerçekten maddi sorunu olan kişilere hizmet etmektedir. Para yardımı veren kurumlar kişilerin memur olup sonradan batmasına dikkat etmezler. Yani kökenden bu yana çalışmamış, geliri olmayan, az geliri olan, hasta olan, mazlum olan, düşkün olan kişilere bu kurumlar tarafından yardım yapılmaktadır. Aksi takdirde sonradan zor duruma düşen kişilere yardım verilmemektedir. Bu nedenle bu kurumlara başvuru yapmadan önce gerekten yardıma ihtiyaç duyup, duymadığınızı tespit etmeniz gerekmektedir. Eğer gerçekten maddi ihtiyaçlarınız varsa hemen bu kurumları listeleyelim.

Para Yardımı Veren Devlet Kurumlarından Bazıları 

Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlükleri / Her ilde olur.

Milli Eğitim Vakfı / Her ilden ulaşılabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı / İlçelerde de vardır.

Kaymakamlıklar

Belediye Yardım Kolları

Başbakanlık

Cumhurbaşkanlığı

Para Yardımı Almak İstiyorum Diyenler Kurumlara Gitmeden Önce Ne Yapmalı? Para Yardımı Almak İçin Gerekli Evraklar!

Para yardımı almak istiyorum diyen birisinin tüm bilgileri zaten E-Devlet üzerinde yer almaktadır. Bu bilgilere tüm yardım kuruluşları da erişim hakkı sahibi konumunda müdahale edebilmektedir. Bir yardım kuruluşuna gitmeden önce sizlere durum tespiti yapmanızı öneriyoruz. Muhtaçlık sınırına göre durumunuzu tespit etmeniz gerekmektedir. Para yardımı alabilir miyim diyenler için aşağıda hesaplama yapmanıza olanak sağlayan bir tablo hazırlayıp bıraktık. Buna göre devletin gözünde muhtaç olup olmadığınızı kolayca anlayabilirsiniz.

Muhtaç olanlara devlet yardımı veren kurumlar tamamen kişinin aylık olarak gelirine odaklı hareket etmektedir. Yukarıdaki tabloda yeşil olarak görülen kısımlarda yer alan kişilere devlet yardım kuruluşları tarafından büyük ihtimalle para yardımı verilmektedir. Bu sizin Türkiye sınırları içerisinde rahatlıkla geçinemeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Maddi yardım almak isteyen birisinin yapması gerekenler aşağıdaki şekilde sıralanabilir. Bunlar sadece kurum yetkililerine olumlu bir izlenim sunmanız yönünde size fayda sağlayacaktır. Yoksa bunları yaparak %100 yardım alabilirsiniz demiyorsunuz.

 • Giyiminize dikkat edin. (eldeki imkânlarınız dahilinde yapabilmeniz yeterlidir.)
 • Kuruma giderken çocuklarınızın ve kendinizin kimliğini yanınızda götürün.
 • Üzerinizde silah veya kesici alet ile kurumlara girmeye çaba göstermeyin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Songül dedi ki:

  Tokiye başvurmak istiyorum ama benim tek gelirim 2022 yani 760₺ 2 tane çocuğumla aylık 500₺ lik kiraya bir evde oturuyorum bana Kalan para elektiriğe ve suya bazen yetiştiremiyorum bile hergün ordan burdan borç dileniyorum, bunu bile sonuna ödüyemez hale geliyorum, bana kimler allah’tan başka, akıl fikir verebilir diye düşünüyorum kendime bile yorum bulamazken sizlere de bulamıyacağım kesin. Inşallah ben tekrar delirmeden Allah yardım eder bana diye umuyorum saygılar.

 2. Zeynep dedi ki:

  4 cocuk var 900milyon kira veriyorum 3 u okula gidiyir hicbir mal varligimiz yok esim2200maas aliyor kredi kart borclarimiz var birikmis faturalar okula gid3n cocuklarim icin ekonomik destekten faydalanabilirmiyim nereye basvurabilirim saygilar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım,

   Sosyal yardımlaşma hizmet brimlerinde şartlı eğitim yardımı gibi öğrenci yardımları mevcut. Kaymakamlıklara bağlı bu brimlere başvuru yapabilirsiniz. ayrıca belediyelerinde aynı adda hizmet brimleri bulunmaktadır. buralara da başvuru yapınç

 3. Zemzem yeşlikaya dedi ki:

  Hamileyim eşim çalışmiyır bir yasında çocuğum var bez mama süt gibi yardımınızı bekliyorum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Zemzem Hanım merhaba,

   İl veya ilçenizde bulunan aile ve Sosyal hizmetler müdürlüğüne müracaat ediniz. Ayrıca Belediye sosyal hizmet müdürlüklerine başvurmalısınız. Gıda, giyecek ve birçok yardım mevcut mutlaka dönüş alırsınız.

 4. hakan dedi ki:

  yardım parası almak istiyorum

 5. MEHMET ALİ dedi ki:

  BEN CEZA EWINDE ÇIKTIM AYAGIMDA ELEKTRONIK KELEPÇE KAMU HİZMETIM 7 GUN İMZAM VAR EW HAPSIM VAR HİÇ GELİRIM YOK BAKANIM YOK BABAM GILDE OTURUYORUM BAKMIYOLAR SOSYAL YARDIMLASMA AİLENIN DURUMU IYI DIYE RED OLDU NASIL BI YOL IZLEYIP PARA YARDIMI ALABILIR EKONOMİMİ KOLAYLASTIRIRIM

  1. admin dedi ki:

   Sosyal yardımlaşma ailenin durumunu neyi göstererek ret etti. Ne gibi bir gelir bulunuyor.

 6. Meral sapul dedi ki:

  Nasıl yardımlardan faydalanabilirim

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Eğer şartlarınız uyuyorsa TC vatandaşı olmanız durumunda ilinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü size yardımlar hakkında bilgi verecektir.

 7. Meral sapul dedi ki:

  Benim üç çocuğum var eşim ceza evinde çocuklarım okula gidiyor ve hicgelirim yok çocuk pasında baska

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   İlinizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek hakkınız olan para yardımlarını sorgulayabilirsiniz.

  2. Ayyuş bozkaya dedi ki:

   Esimden ayriyim bosandim engelli oglum var zor durumdayim emekli sandigindan maas aliyodum maasim kesildi üvey annem oldu icin her seyi yapan bi karakter aylimi kesdiler engelli oglum 18 yasina girdi icin ayli kesildi kiraciyim kirami odeyemiyorum nede fatura yatirabiliyorum zamqn oyle bi zaman olmuşki kadin calisirsa kötü oluyo etrafimiz sapiklarla dolmuş kime guvenip kime sıgınacaz yardima basvurdum bikereye mahsus nakdi yardim aldim 150 tl bundan ne yapilir.yardim elinizi uzatmanizi bekliyorum lütfen allah aşkina allahimdan baska kimsem yok