SGK Bilgi

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

24.08.2018
4.183
Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi sorusu hemen herkes tarafından cevabı merak edilen bir potansiyele sahip. 65 yaş aylığı günümüz hükumeti tarafından ortaya çıkarılan ve yaşlı kesimi ilgilendiren bir ödemedir. Bu aylığı alabilmek için 65 yaş aylığı şartları arasından tüm şartlar sağlanmaktadır. 65 yaş maaşı almak için kişinin belli bir yoksulluk seviyesinin altında ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Kişinin emekli bir eşinin olması, kişinin sosyal güvencesi olması anlamına gelmektedir. Oysa ki, 65 yaş maaşı alma şartları arasında kişinin sigortasız olması gerekçesi ön plana sunulmaktadır. Bu noktada kişinin bağlı olduğu kişinin sigortalı olması durumu, 65 yaş aylığı almaya engel durumlar arasında yer almaktadır. Ancak Eşi emekli olan kadınlara veya erkeklere belirli şartları sağlaması halinde 65 yaş aylığı verilebilir. Yazımızın devamında sağlanması gereken şartların ne olduğunu detaylıca yazdık.

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

65 yaş aylığı şartları arasında oldukça sert maddeler yer alıyor. Bu maddelerin bu denli sert olmasının sebebi ise yaşlılık maaşını gerçekten ihtiyacı olan kimselere ulaştırma çabasıdır. 65 yaş aylığı almak için gerekli belgeler ile birlikte ilgili kuruma gittiğinizde, sizlerin maddi durumundan tutunda sigorta hacmine kadar hemen her şeye göz atılacaktır.

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Kimlere Verilir?2020

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?2020

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

65 aylığı miktarı ise günümüzde yaşlılık maaşına yapılan zam ile birlikte aylık 672 TL olarak güncellenmiştir. Yapılan düzenlemeyle birlikte 65 yaş maaşı hesaplama konusunda da büyük değişimlere imza atıldı.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları Nelerdir? Kimler 65 Yaş Maaşı Alabilir?

65 yaş aylığı almak istiyorum diyenler için bizler güncel olarak 65 yaş aylığı alma koşulları adı altında bir liste hazırladık. Hemen herkes bu listeye uygunluk sağladığı takdirde 65 yaş aylığı alabilmektedir. Bu maaşı alabilmek için adı üzerinde 65 yaşını doldurmuş yaşlılara dahil olmanız gerekmektedir.

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Öğrenci Bursu Alanların 2022 Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

 • 65 yaş aylığı almak için kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • 65 yaş aylığı almak isteyen kişinin hiçbir geliri olmamalıdır.
 • 65 yaş aylığı alacak olan kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olmaması gerekir.
 • 65 yaş aylığı alacak kişinin 65 yaş aylığı gelir hesaplama tablosundan başarılı bir şekilde çıkması gerekir. Bu da eve giren gelirin, asgari ücretin üçte birinden daha az olması anlamına gelmektedir.
 • Kişinin yoksul durumda olması gerekir. Ayrıca üzerine çok fazla taşınmaz mal kaydı olan bireylerde ne yazık ki, 65 yaş aylığı alamayanlar listesine dahil olmaktadır.
 • Eğer aile fertlerinin kişi başına geliri net asgari ücretin 1/3 ünden düşük ise 65 yaş aylığı alınabilmektedir. 2020 yılı için kişi başına düşen gelir tutarı 672,00 TL dir

65 yaş aylığı gelir hesaplama için Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan son güncellemeye dikkat edin. 65 yaş aylığı için eve giren gelir sadece iki eşten ibaret görülmektedir. Çocuğum çalışıyor 65 yaş aylığı alabilir miyim diyenler için sadece aylık olarak size ve eşinizin adına yatan geliri baz almanız gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilmez? Yaşlı Maaşını Kimler Alamaz?

 • 65 yaş aylığı verilmeyen kişiler temel olarak maaş alan,
 • Sigortası olan,
 • Nafaka alan,
 • Sigorta pirimi yatıran,
 • Dul parası veya 2022 maaşı alan,

65 yaş aylığı alamayanlar kimlerdir sorusuna da en detaylı şekilde cevap verdik. Bu kişiler sosyal hayat şartları ve aylık gelir düzeylerinin yeterli görülmesi nedeniyle 65 yaş aylığı alamayan gruba dahil edilmektedir. Bu maaştan faydalanmak için kişinin muhtaçlık durumunu kanıtlar nitelik eylemler sergilemesi gerekmektedir.

İlginizi çekebilir;

2020 Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli Maaşı ve 65 Yaş Maaşı 2020 Ocak Ayında Artacak Mı ?

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

 

65 Yaş Aylığı Almak İstiyorum! Başvuru Nasıl, Nereden ve Kime Yapılır?

65 yaş aylığı başvurusu için bulunduğunuz yaşam alanına bakan kaymakamlık tarafından sosyal yardımlaşma vakfı birimine gitmeniz gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı için başvuru yapabileceğiniz kurumdur. Sonrasında sizlerden valilikten bazı evraklar almanız, gerekirse vasilik kararını mahkeme üzerinden almanız istenir. SGK 65 yaş aylığı için uygunluk raporu verecektir. Kısacası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı sonrasında size 65 yaş aylığı alma aşamaları konusunda bilgi verilir. Orada bulunan formu doldurmanız maaşınızın başvurusunu yapmanıza vesile olacaktır.

65 Yaş Aylığı Sorgulama (E-Devlet) Üzerinden Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı e-devlet üzerinden kolayca sorgulanmaktadır. E-Devlet 65 yaş aylığı konusunda sosyal yardımlar sekmesinde hizmet sunan bir yapıya sahiptir. 65 yaş aylığı yattı mı sorgulama işlemi için ilgili menüye giriş yapmanız yeterlidir. Öncesinde kimliğiniz ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek, sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi aldıktan sonra buraya tıklayarak, 65 yaş aylığı sorgulama ekranına ulaşmanız gerekmektedir. Sonrasında size açılan ekrandan giriş yapmanız durumunda size 65 yaş maaşı yattı mı sorusunun cevabı verilecektir.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli Maaşı Alanlar 65 Yaş Maaşı Alabilir Mi ?

2022 Engelli Maaşı Adres Değişikliğinde Kesilir Mi ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 31 YORUM
 1. emre dedi ki:

  Merhaba. Babam 4 sene önce vefat etti. Emekli maaşı anneme bağlandı. Annem 65 yaşında üstünde. Kendisi bu parayı alabilir mi?

  1. emre dedi ki:

   Bu arada maaşı 2400 lira.

 2. İsa dedi ki:

  Merhaba babam 1700 TL alıyor ev kira annem yaşlılık aylığı alabilir mı kıra 750 TL

 3. EMIR dedi ki:

  Merhaba benim annem babamdan kalan 1000 tl emekli maasi aliyor. Bende sigortali iste calisiyorum buna ragnen annem 65 yaş ayliğini alabilir mi ? Tesekur ederim

 4. EMIR dedi ki:

  Merhaba benim annem babamdan kalan emekli ayliği aliyor. Ortalama 1000 tl bende sigortali bir işte çalişiyorum acaba annem 65 yaş ayliğini alir mi. Tesekur ederim.

 5. Ayhan dedi ki:

  Merhaba Babamın herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri yok.Toki’ye sosyal konut için başvuru yaptı.65 yaş üstü maaş bşvuru’suna engel olurmu.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Toki başvurusu maaş başvurusuna engel olmaz.

 6. Fırat dedi ki:

  Mrb, babam maaşı 1200 lira. Ama daha 3 cocuğuna bakıyor. Annem 65 yaşını dolduruyor. 65 yaş maaşını alabilir mi lakin annemin üstünde 2 ev var. Tapusu annemin adına. MAAŞ alabilir mi

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Fırat Bey merhaba,

   Bababınızın maaşının 2 ye bölünmesi ile ortaya çıkan gelir alabilme şartlarınız sağlıyor. Lakin Anneniz adına 2 ev olması maaş elmasına engel olabilir.

 7. Cenan dedi ki:

  Merhaba babam emekli ama evde 4 kişi yaşiyorlar babamin maaşi 2100 lira annem yaşlilik maaşi alabilirmi

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Cenan Hanım,

   Eşi emekli olanlarda hesaplama eşlerin ortalamasına göre yapılıyor. Ortalaması 1050 tl, 2019 için sınır 609 tl olduğundan anneniz 65 yaş maaşı alamaz.

 8. Barış dedi ki:

  Merhaba benim annem 66 yaşında babam emekli 1900 civarı maaşı var evleri kira 700 TL ama kontrat felan yok annenin alma şansı nedir ve kendisi Parkinson hastası ihtiyaçları fazla oluyor .. Teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Barış Bey merhaba,

   Eşlerde gelir iki ye bölünüyor. Bu gelir 609 tl altı çıkarsa alınabiliyor. Siz de bu durum 950 tl çıkıyor. Dolayısıyla alamaz.

 9. Serdal akkuzu dedi ki:

  Merhaba ben %48 engelli raporum var fakat aile olarak 7kisi yaşıyoruz benim sigortamdan hepsi yararlanıyor baba ve annem,de yararlanıyor ama aylık geliri yok kira gelirimiz var.aylik2000 lira bu durum da anne ve babam yaşlılık aylığı alabilir mi teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Serdal Bey merhaba,

   Anne ve babanın gelirleri ikametgahta yaşayanlardan bağımsız belirleniyor. Sadece ikisinin gelirinin ortalaması alınıyor. Kira geliri anne veya babanızın üzerinden ise 2 ye bölündüğünde kişi başına 1000 tl edeceğinden 2019 yılı için belirlenenen 609 TL den yüksek olacağı için 65 yaş maaşı alamaz. Kira geliri başka bir ailenin üzerinde ise ikisi de 65 yaş maaşı alabilir.

 10. birsen dedi ki:

  Ben emekli sandığına bağlı olarak çalışıyorum. Anneme sosyal güvence yönünden bakmakla yükümlüyüm. Benim sağlık güvencemden yararlanıyor. Hiç bir geliri olmayan anneme 65 yaş maaşı bağlandı. Bu durumda annem benim sağlık güvencemden yararlanmaya devam eder mi, edemiyorsa ne yapmam gerekli, ssk da bununla ilgili yani eski sosyal güvencesi düşer yönünde bir hüküm var mı*

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Birsen Hanım,

   Anneniz 65 yaş aylığına bağlandığından sizin sigortanızdan düşer şöyle ki kanunda -65 yaşını doldurmuş Muhtaç,Güçsüz ve Kimsesizlikten dolayı Aylık almakta olanlar, genel sağlık sigorta kapsamındadır der.

 11. Feride dedi ki:

  Komşumun kocası Bağkur dan emekli maaşı 1.500 tl eşi 65 maaş alabilirmi

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Feride Hanım merhaba,

   İkisinin ortalamasında kişi başına düşen gelir 2019 yılı için 609 tl nin üzerinde olduğu için 65 yaş aylığı alamaz.

   1. Canan dedi ki:

    Merhaba, Annemin hiç sigortası olmadı yalnız üzerine kayıtlı oturduğu evin arsası ve babasından kalan hisseli arsalar var lakin bunların anneme herhangi bir geliri bulunmamaktadır. Ve ayrıca babam emekli ama Annemle babam resmi olarak boşanmasa da Fiilen 30 yılı geçkin süredir ayrılar ikametgahları farklıdır.Resmi nafaka değil ama icra yolu ile babamdan annemin hesabına para kesilmektedir. Bu durumda Annem 65 yaş aylığı alabilir mi?

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba Canan Hanım,

     anne ve babanızın geliri resmi olarak evli oldukları için toplamda 2019 yılı için 1220 tl yi geçiyor ise 650 yaş aylığı alamaz.

 12. Miray dedi ki:

  Merhaba,
  Annem 65 yaşını doldurdu , herhangi bir geliri veya şahsi bir malvarlığı yoktur. Babam, Bağ-Kur emeklisi ve annem babamın sağlık güvencesinden faydalanıyor. Babamın emekli maaşı net 2000tl fakat banka , maaşını borçlanma nedeniyle kesintiye uğratıyor elimize geçen toplam 650 TL … Evde 3 kişi ikamet ediyoruz , annem yaşlılık maaşı alabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Babanızın maaşı annenizle birlikte 2 ye bölündüğünde 1000 tl eder. Hesaplamada borca kesinti değerlendirilmez. Dolayısıyla anneniz 65 yaş maaşı alamaz.

 13. mehmetı demir dedi ki:

  01.02.1989 ssk başlangıcım var 1990 -1992 arası 18 ay askerliğim var şu an itibarı ile 2563 gün prim gün sayım var
  askerliğimi borçlanmalımıyım ne şartlarla ne zaman emekli olurum teşekkürler..

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Eğer askerliği borçlanırsanız prim gün sayınız 3103 olur kalan günleri de isteğe bağlı prim öderseniz 3600 günle 60 yaşında emekli olma hakkınız var.

   1. mehmetı demir dedi ki:

    teşekkür ederim…
    normal şartlarda nasil nezaman emekli olabilirim

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     01.02.1989 ssk başlangıcı sigorta başlangıcına göre normal emeklilik şartlarınız ise;

     – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

 14. zeynep dedi ki:

  annem 69 yaşında. hiç ssk sı olmadı. üzerine hiç bir malı yok. Fakat babam bağkur emeklisi. Acaba annem yaşlılık maaşından faydalanabilir mi ?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Zeynep hanım,

   Eğer bağkur emeklisi babanızın maaşı 1220 tl den düşük ise anneniz 65 yaş maaşı alabilir.

 15. Fruk yavuz dedi ki:

  9
  01 .03.1967 dogum tarihim.işe giriş tarih 01.03 1993.sgk
  Başlangç askerlikten sonra .18 ay askerlik yaptm.askerlik borçlanmasi ne kadar yapmam lazim ne zaman emekli olurum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   01/03/1993 tarihli sigorta başlangıcınıza göre;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

   Yaklaşık 4 ay borçlanma yaparsanız 53 yaşında 1 sene daha erken emekli olabilirsiniz. Borçlanma sonraki durumunuz aşağıdaki şekilde olacaktır.

   İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.11.1992 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 53 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dir.