Notice: mts_ad_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_ad_300_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_Widget_Tabs_2 içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_googleplus_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_subscribe_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: Social_Profile_Icons_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510
Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi 65 Yaş Aylığı Alma Şartları

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

Eşi emekli olan 65 yaş aylığı alabilir mi sorusu hemen herkes tarafından cevabı merak edilen bir potansiyele sahip. 65 yaş aylığı günümüz hükumeti tarafından ortaya çıkarılan ve yaşlı kesimi ilgilendiren bir ödemedir. Bu aylığı alabilmek için 65 yaş aylığı şartları arasından tüm şartlar sağlanmaktadır. 65 yaş maaşı almak için kişinin belli bir yoksulluk seviyesinin altında ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Kişinin emekli bir eşinin olması, kişinin sosyal güvencesi olması anlamına gelmektedir. Oysa ki, 65 yaş maaşı alma şartları arasında kişinin sigortasız olması gerekçesi ön plana sunulmaktadır. Bu noktada kişinin bağlı olduğu kişinin sigortalı olması durumu, 65 yaş aylığı almaya engel durumlar arasında yer almaktadır. Ancak Eşi emekli olan kadınlara veya erkeklere belirli şartları sağlaması halinde 65 yaş aylığı verilebilir. Yazımızın devamında sağlanması gereken şartların ne olduğunu detaylıca yazdık.

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

65 yaş aylığı şartları arasında oldukça sert maddeler yer alıyor. Bu maddelerin bu denli sert olmasının sebebi ise yaşlılık maaşını gerçekten ihtiyacı olan kimselere ulaştırma çabasıdır. 65 yaş aylığı almak için gerekli belgeler ile birlikte ilgili kuruma gittiğinizde, sizlerin maddi durumundan tutunda sigorta hacmine kadar hemen her şeye göz atılacaktır.

Evde Bakım Maaşı 2019 Başvuru ve Şartları

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

65 aylığı miktarı ise günümüzde yaşlılık maaşına yapılan zam ile birlikte aylık 601 TL olarak güncellenmiştir. Yapılan düzenlemeyle birlikte 65 yaş maaşı hesaplama konusunda da büyük değişimlere imza atıldı.

65 Yaş Aylığı Alma Şartları Nelerdir? Kimler 65 Yaş Maaşı Alabilir?

65 yaş aylığı almak istiyorum diyenler için bizler güncel olarak 65 yaş aylığı alma koşulları adı altında bir liste hazırladık. Hemen herkes bu listeye uygunluk sağladığı takdirde 65 yaş aylığı alabilmektedir. Bu maaşı alabilmek için adı üzerinde 65 yaşını doldurmuş yaşlılara dahil olmanız gerekmektedir.

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Ev Hanımları Örgü Örerek Emekli Olabiliyor!

 • 65 yaş aylığı almak için kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir.
 • 65 yaş aylığı almak isteyen kişinin hiçbir geliri olmamalıdır.
 • 65 yaş aylığı alacak olan kişinin sigortalı bir işte çalışmıyor olmaması gerekir.
 • 65 yaş aylığı alacak kişinin 65 yaş aylığı gelir hesaplama tablosundan başarılı bir şekilde çıkması gerekir. Bu da eve giren gelirin, asgari ücretin üçte birinden daha az olması anlamına gelmektedir.
 • Kişinin yoksul durumda olması gerekir. Ayrıca üzerine çok fazla taşınmaz mal kaydı olan bireylerde ne yazık ki, 65 yaş aylığı alamayanlar listesine dahil olmaktadır.
 • Eğer aile fertlerinin kişi başına geliri net asgari ücretin 1/3 ünden düşük ise 65 yaş aylığı alınabilmektedir. 2019 yılı için kişi başına düşen gelir tutarı 609,67 TL dir

65 yaş aylığı gelir hesaplama için Maliye Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan son güncellemeye dikkat edin. 65 yaş aylığı için eve giren gelir sadece iki eşten ibaret görülmektedir. Çocuğum çalışıyor 65 yaş aylığı alabilir miyim diyenler için sadece aylık olarak size ve eşinizin adına yatan geliri baz almanız gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Kimlere Verilmez? Yaşlı Maaşını Kimler Alamaz?

 • 65 yaş aylığı verilmeyen kişiler temel olarak maaş alan,
 • Sigortası olan,
 • Nafaka alan,
 • Sigorta pirimi yatıran,
 • Dul parası veya 2022 maaşı alan,

65 yaş aylığı alamayanlar kimlerdir sorusuna da en detaylı şekilde cevap verdik. Bu kişiler sosyal hayat şartları ve aylık gelir düzeylerinin yeterli görülmesi nedeniyle 65 yaş aylığı alamayan gruba dahil edilmektedir. Bu maaştan faydalanmak için kişinin muhtaçlık durumunu kanıtlar nitelik eylemler sergilemesi gerekmektedir.

65 Yaş Aylığı Almak İstiyorum! Başvuru Nasıl, Nereden ve Kime Yapılır?

65 yaş aylığı başvurusu için bulunduğunuz yaşam alanına bakan kaymakamlık tarafından sosyal yardımlaşma vakfı birimine gitmeniz gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı için başvuru yapabileceğiniz kurumdur. Sonrasında sizlerden valilikten bazı evraklar almanız, gerekirse vasilik kararını mahkeme üzerinden almanız istenir. SGK 65 yaş aylığı için uygunluk raporu verecektir. Kısacası Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı sonrasında size 65 yaş aylığı alma aşamaları konusunda bilgi verilir. Orada bulunan formu doldurmanız maaşınızın başvurusunu yapmanıza vesile olacaktır.

65 Yaş Aylığı Sorgulama (E-Devlet) Üzerinden Nasıl Yapılır?

65 yaş aylığı e-devlet üzerinden kolayca sorgulanmaktadır. E-Devlet 65 yaş aylığı konusunda sosyal yardımlar sekmesinde hizmet sunan bir yapıya sahiptir. 65 yaş aylığı yattı mı sorgulama işlemi için ilgili menüye giriş yapmanız yeterlidir. Öncesinde kimliğiniz ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek, sadece 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Bu şifreyi aldıktan sonra buraya tıklayarak, 65 yaş aylığı sorgulama ekranına ulaşmanız gerekmektedir. Sonrasında size açılan ekrandan giriş yapmanız durumunda size 65 yaş maaşı yattı mı sorusunun cevabı verilecektir.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

8 Comments
 1. Ağustos 20, 2019
  • Ağustos 22, 2019
   • Ağustos 25, 2019
    • Ağustos 26, 2019
 2. Ağustos 2, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 3. Nisan 3, 2019
  • Nisan 3, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir