SGK Bilgi

Öğrenci Bursu Alanların 2022 Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

19.05.2019
427
Öğrenci Bursu Alanların 2022 Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

Öğrenci bursu alanların 2022 engelli maaşı kesilir mi ? İhtiyaç sahibi Engelli vatandaşlarımıza sosyal devlet olmanın gereği olarak maaş bağlanmaktadır. Bu maaşın alınabilmesi için bazı şartların oluşması gerekmektedir. Bu şartların biri de kişi başına düşen gelirin Asgari ücretin 1/3 ünden daha az olması gerekmektedir. Bu kanuni tabirle ‘muhtaçlık’ durumudur. Muhtaçlık durumunun hesaplanmasında belli başlı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerde Engelli öğrencilerin 2022 maaş alabilmesi için yapılan muhtaçlık testinde aldıkları öğrenci burslarının hesaplamaya katılıp katılamadığı soru işareti olarak karşılarına çıkmaktadır.  Bu yazımızda Kimler 2022 Engelli Maaşı Alabilir ? Engelli Maaşı Nasıl Alınır ? 2019 Yılı 2022 Maaşı Ne Kadar Ödenmektedir ? konularını anlattıktan sonra Öğrenci bursu alanların 2022 engelli maaşı kesilir mi ? sorusuna yanıt bulacağız.

Kimler 2022 Engelli Maaşı Alabilir ? 

2022 sayılı kanun ile birlikte maaş alabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Buna göre engellilerin durumlarına göre farklı 3 şarta göre maaş değerlendirmesi yapılmaktadır.

 • 18 yaşından büyük ve engellilik oranı %70’in üstünde olanlara,
 • 18 yaşından büyük ve engellilik oranı %40 ve %69 arasında olanlara,
 • 18 yaşından küçük engelli yakını olanlara maaş bağlanmaktadır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır ?

2020 sayılı kanuna kapsamında engelli maaşı alınabilmesi için engelli bireylerin evlerinde kişi başına düşen gelirin toplam olarak net asgari ücretin 1/3’üne denk gelmesi gerekmektedir. 2019 yılı için bu tutar 609 TL dir. Muhtaçlık değerlendirmesi; hanede yaşayan tüm bireylerin gelir, servet ve harcamaları ile nafaka yükümlülüğü dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu hesaplamada bazı gelirler hesaba katılırken bazı gelirler ise hesaba katılmaz. Bunlara örnek verecek olursak; 2022 sayılı Kanun kapsamındaki evde ikamet eden başka  yaşlı ve engelli aylıkları muhtaçlık hesaplanmasında gelire dâhil edilmezken Evde bakım yardımı muhtaçlık hesaplanmasına dâhil edilmektedir.

2019 Yılı 2022 Maaşı Ne Kadar Ödenmektedir ?

Engelli maaşları her sene zam almaktadır 2019 yılı için aşağıdaki şekilde verilmektedir.

 • %40 ile 69 arası için 483 TL,
 • %70 ve üzeri için 724 TL dir.
 •  Evde bakım aylığı ise 1315 TL dir

Engelli Maaşları Hangi Tarihlerde Ödenmektedir ?

Engelli maaşları bahsettiğimiz gibi düzenli olarak ödenen maaş niteliğindedir maaşları 3 ayda bir engelli bireylere yapılan bir yardım çeşidiyken artık aylık olarak ödenmektedir. % 40 ın üzerinde raporu olan her engelli birey şartları sağladıkları sürece bu yardımdan faydalanabilir. Ödemeler PTT şubeleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ödeme günleri ise doğum tarihlerinin son rakamına göre belirlenmiştir. Buna göre;

 • Doğum tarihinin son rakamı 0-5 olan kişilere her dönemin 5. günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 1-6 olan kişilere her dönemin 6. günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 2-7 olan kişilere her dönemin 7. günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 3-8 olan kişilere her dönemin 8. günü.
 • Doğum tarihinin son rakamı 4-9 olan kişilere her dönemin 9. günü. Ödemeler yapılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yatıran 2022 Engelli Maaşı Alabilir Mi?

Engelli Maaşı Alınabilme Şartları Nelerdir ?

Engelli Maaşı Alınabilmesi için ilk şart engellilik oranını belirten %70 ve üzeri ile %40 ve %69 arası olacak şekilde alınan engelli raporlarıdır. Bu raporlara sahip bireylerden;

 • Kanunen bakmakla sorumlu olduğu kimsesi olmayanlar,
 • Sosyal Güvenlik Kurumları tarafından verilen desteklerden birini almamak,
 • Nafaka bağlanmamış veya bağlanması durumu olmayan,
 • Mahkeme kararı sonucu ya da doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir geliri olmayan,
 • Her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması, kanunda ifade edilen muhtaçlık sınırının altında olan kişilerin yanı sıra, bu koşulları bünyesinde barındırıp kanunen bakmaya sorumlu olduğu 18 yaşını doldurmamış engelli yakını olanlar, bakımın yapılabilmesi için aylık ortalama gelirinin kanunla belirlenen muhtaçlık sınırından daha az olması koşulu ile bu maaşı alabilmektedirler.

2022 Engelli Maaşı Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Sosyal Yardım Vakıflarına müracaat için bazı evraklar gereklidir. Bunlar ise;

 • Mal bildirimi formu;
 • Dilekçe
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Sağlık kurulundan alınan rapor
 • 2 tane vesikalık fotoğraf
 • Yoksulluk belgesi Maaş almadığınızı belgeleyen bir resmi kağıt

Öğrenci Bursu Alanların 2022 Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

2022 Engelli maaşı bazı şartlarda durdurulur veya kesilir. Aylık almakta iken Engelli öğrenciler karşılıksız yani geri ödemesi olmayan burslar alabilmektedir. Bu burslar vakıflar, İş insanları gibi özel olarak verileceği gibi Başbakanlık, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Belediyeler tarafından da verilebilmektedir. İşte bu alınan bursların muhtaçlık hesaplamasına yani dolaylı olarak 2022 Engelli maaşına etkisi nasıl olmaktadır? Bu konu da verilen cevap ise karşılığı belli bir süre sonra ödenmesi gereken tutarlar (öğrenim kredisi gibi) ise muhtaçlık hesaplamasında gelir olarak dikkate alınmamasına rağmen karşılıksız alınan ve geri ödemesi yapılmayacak olan burslar muhtaçlık hesaplamasında dikkate alınmaktadır. 2019 yılı için bu burslar eğer ortalama geliri 609 TL den yukarıya çekiyor ise 2022 Engelli maaşı kesilir. Ancak burs alınmasına rağmen gelir muhtaçlık sınırının altında kalıyor ise 2022 Engelli maaşınız kesilmeyecektir.

2022 Engelli Maaşı Adres Değişikliğinde Kesilir Mi ?

2022 Engelli Maaşı Alan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

2022 Maaş Sorgulama 2019


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Zühal poslu dedi ki:

  S.a benim %70 ağır engelli bir oğlum var eşimden yıllar önce ayrıldım.2011 de ağır engelli ve sürekli rapor aldık yimdi oğlum 18 yayına girecek 2 ay sonra bizim aldığımız maaşlar kesilirmi bizden tekrardan napor istenirmi.biz 8 yıldır sakım ücreti ve engelli parası alarak geçimimizi sağlıyoruz benim çalışacak imkanım yok sürekli oğlumun okuluna gidip onun yanında bulunmam gerek tek başına yetemiyor.lütfen yardımcı olurmusunuz bizim maaşımızı kesmesinler çok rezil oluruz.bu arada oğlumu sürekli ayda bir doktora götürüyorum böbrek hastası böbreği çürümüş

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Zühal Hanım merhaba,

   Ağır engelli olduğu için yine bakım maaşı ve engelli maaşı almaya devam edersiniz. Mağdur olmamak için kaymakamlığa bağlı sosyal hizmet müdürlüklerine konuyu izah edin.