Engelli Raporu Oranı Hesaplama

Engelli raporu hesaplama konusunda ülkemizde büyük bir merak odağı bulunuyor. Vücudunda kalıcı veya geçici olarak bir aksaklık olan birisi, hemen devlet hastanelerinden alabileceği engel oranını merak ediyor. Bu oranın bu kadar derin bir şekilde merak edilmesi tamamen verilen haklardan kaynaklanıyor.

Engelli rapor hesaplama programı ile kolayca bu özürlülük oranlarınızı bir araya getirebilirsiniz. Ancak bu hesaplamayı kendiniz yapmak istiyorsanız, çok da zor olmayan bir uygulamayla bu hesabı yapabilirsiniz. Bu sayede hastaneden çıkar çıkmaz, ne kadar oranla rapor aldığınızı kolayca görebileceksiniz. Bu süreçte hastanede sizlere bir evrak verecekler. Bu konuda engelli raporu alırken dikkat edilmesi gerekenler adındaki içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sabah erkenden hastaneye gittiğinizde ve kayıt yaptırdığınızda sizlere doktora göstermeniz ve yazdırmanız gereken bir evrak verilecektir. İşte bu evraka yazılan oranlar bir hesaplama taktiğiyle, sizlerin genel oranına yansıtılmaktadır. Kısacası bir engelli raporu almak istediğinizde, bir veya birden fazla oran toplanıp size engelli oran sonucunuz verilmeyecektir.

Öğrenci Engelli Raporu Ücreti Öder Mi?

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Özürlü raporu oranları cetveli üzerinde yer alan verilere göre her doktor ilgili tıp alanı için kişinin engel oranını yazmaktadır. Sonrasında raporötör bu verileri değerlendirir ve balthazar hesaplama formülü ile ana engel oranına bağlar. Bu hesaplama formülünün adı balthazar olarak bilinmektedir.

Engelli Raporu Hesaplama

Bu hesaplama bir ya da iki farklı türden engeli olan kişilerde hesaplama yapılırken kullanılmaktadır. Bu hesaplama yöntemi evrensel geçerlilik arz etmektedir. Bu sayede kişilerin engel durumları daha net bir şekilde hesaplanma fırsatına erişir. Dilerseniz bu yöntemden biraz daha ayrıntıya girerek bahsedelim.

Engelli raporu oran hesaplama konusunda hastaneden çıkar çıkmaz hemen heyet sorumlusuna gideceksiniz. Orada size kimse bilgi vermez. Genellikle yoğun olan engelli raporu hastaneleri, özellikle kurul günlerinde hizmetlerine ara vermeden devam etmektedir. Bu nedenle özel talep ve sorularınıza cevap almama şansızlığı sizleri o günlerde karşılayabilir. Bir kişinin gözünde ve ortopedik uzuvlarında problem varsa, bu iki engel oranının genel vücuda yansıtılan engel oranına katkısı hesaplanmalıdır. Devlet kişileri %40 ve üzerinde genel vücut engeli bulundurdukları sürece engelli saymaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

Bu engel oranının altında kalanlar yani raporda genel engel oranı %40 altında olanlar ne yazık ki birçok engelli hakkından fayda sağlayamaz. Engel oranı hesaplama tablosunu aşağıda belirttik. O tabloya kendi verilerinizi yazarak, hemen rapor oranınızı hesaplama fırsatı bulabilirsiniz. Heyet doktorları arasında bu oranda değişiklik yapılabilir ancak bu milyonda bir ihtimaldir. Sisteme ve kanuna göre verilen bölüm engel oranları, sonrasında da yine sabit kalacaktır.

Bu nedenle çok da strese girmenize gerek yoktur. Siz değerli engelli bireyleri yakından ilgilendiren 2 konuyu daha aşağıdaki kırmızı kutunun içine bıraktık. Muhakkak okumanız gereken bu konuları, başlıklara tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz.

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Yardım

Engelli Rapor Oran Hesaplama Tablosu Programı

Engel oranı hesaplama konusunda yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Kişinin kaç adet yetiden dolayı engelli konumda olduğu bu noktada büyük önem arz etmektedir. Engelli rapor oranı hesaplama konusunda bilginiz olmasa bile, bizlerin sağlayacağı formül sayesinde bu hesabı kolayca yapabilirsiniz. Engellilere devlet tarafından birçok hak verilmektedir. Bu hakların alınabilmesi ve kişilerin engelli olduklarını devlete kanıtlamaları için bu raporu almaları gerekir. Bu raporu alırken hangi doktorun ne kadar engel oranı yazdığına dikkat edin.

Hatta bir boşlukta tüm doktorlara imza attırıp kaşe vurdurduktan sonra belgenin fotoğrafını çekin. Bu sayede evinizde sakin kafayla engelli rapor oranı hesaplama işlemi yaparken, daha yakından doktorların yazdıklarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Birden fazla engeli olanlara engel oranı hesaplama konusunda kullanılan bu formülü, aşağıdaki yönergeleri uygulayarak sizlerde kendiniz için kullanabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma sonrasında formülün detaylarına geçeceğiz.

Engelli raporu alırken muhakkak hangi doktorun yüzde kaç engel verdiğine dikkat edin. Bu veriler olmadan hesaplama yapılamaz.

Birden Fazla Engeli Olanların Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır?

Engelli Raporu Hesaplama tablosunu ve yönergelerini aşağıda sizlerle paylaştık. Bunları harfiyen uygulayın ve sonrasında engel durumunuzu ve engel oranınızı raporu almadan önce kolayca tespit etme fırsatı yakalayın. Haydi başlayalım 🙂

Engelli Raporu Oran Hesaplama 1. Adım: Kaç Bölümden Engeliniz Var?

Engelli raporu hesaplaması yaparken, ilk olarak kaç alandan rahatsız olduğunuzu bulun. Yani kaç doktor, size raporda engel oranı verdiyse onu ortaya koyalım. Seçeneklerimiz aşağıdaki tablolarda yer alıyor. Tablolarda kaç adet engelli olduğunuz durum varsa, ona göre seçim yapın. Sonrasında bulduğunuz tabloya göre işlemleri yapın.

Diyelim ki sadece ortopedi size engelli oranı verdi. Bu durumda “tek engelli” tablosuna göz atmanız gerekmektedir. Diyelim ki ortopedi ve göz size engelli oranı verdi. Bu durumda “iki engelli” tablosuna göz atın. Eğer 3 ve üçten fazla alandan rapor için oran aldıysanız bu durumda “üç engelli” tablosuna bakın ve engelli oranı hesaplama işlemlerini yapın.

TEK ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ ORANI HESAPLAMA TABLOSU 

Tek bir bölümden engelli olanlar için hesaplama detayları burada yer almaktadır. Sadece ortopedi gibi bir bölümden engelli olduğunu beyan edenler yani heyet raporu alırken sadece bir doktorda rahatsızlık yaşadıklarını belirtenler bunu okumalıdır.
Bu kişilerin engelli raporları bölüm doktorları tarafından belirlenmektedir. Tek bir engel olması dolayısıyla, burada heyetin kararı ve son olarak da ilgili bölüm doktorunun kararı baz alınmaktadır. Bu nedenle doktorunuza başvurunuz. Bilgi vereceklerdir.

Devlet engelliye maaş veriyor! Haberiniz var mı? 2022 engelli maaşı için hemen buraya tıkla!

İKİ ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ ORANI HESAPLAMA TABLOSU 

İki hastane bölümünden oran alan kişiler bu tabloya göre hesaplama yapmalıdır. Mesela hem görme hem de cildiye üzerinden engeliniz bulunuyor. Bu durumda aşağıda yer alan aşamalara göre hesaplama yapmanız gerekecektir.
Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 1:

 • İlk olarak yanınıza bir kağıt bir de kalam alın. Ayrıca telefon gibi bir hesap makinesi içeren cihaz da alın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 2: 

 • Sonrasında aldığınız iki adet engel oranını kağıda yazın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 3:

 • Bu yazılan oranları büyükten küçüğe sıralayın. (Büyük olan üstte, küçük olan altta olsun.)

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 4:

 • En yüksek engel oranını, 100 sayısından çıkarın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 5: 

 • Sonrasında çıkartma işleminin sonucu ile ikinci küçük olan engel oranını çarpın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 6:

 • Bu çıkan sonucu 100 sayısına bölün.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 7:

 • Yüze bölünmesi sonucunda çıkan sayıyı, “en büyük engel” oranına ekleyin. Çıkan sonuç engelli rapor oranı hesaplama sonucudur.

Engelli Raporu Örnek Oran Hesaplama 

Ali’nin gözden ve cildiye üzerinden 2 türde engeli var. Ali’nin engelleri şu şekilde:

 1. Görme %40
 2. Cildiye %20

Adımları uygulamaya başladık. Bakın büyüğü üste küçüğü alta yazdım. En yüksek oranı 100’den çıkaralım.

100 – 40 = 60

Sonrasında bu sayıyı ikinci küçük olan engel oranı ile direkt çarpalım.

60 x 20 = 1200

Sonrasında çıkan sonucu 100 sayısına bölelim.

1200 / 100 = 12

Bı sonucu (12) en büyük engel oranına ekleyelim.

12 + 40 = 52

Ali %52 engellidir.

Devlet engellilere haklar veriyor bilginiz var mı? Yoksa hemen öğrenin ve haklarınızı alın. Buraya tıklamanız yeterli!

ÜÇ VE DAHA FAZLA ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA TABLOSU 
Üç veya daha fazla doktordan, engelli olmanız nedeniyle rapor aldıysanız bu durumda sizlere farklı bir hesaplama yöntemi uygulanacaktır. Engel durumunuz örnek olarak görme, duyma ve yürüme gibiyse bu durumda bu hesaplama yöntemini kullanmanız gerekir.
Engelli Oranı Hesaplama Adım 1:

Kağıt, kalem ve hesap makinesi alıp masaya oturun.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 2:

Sonrasında tüm engel oranlarınızı alt alta yazın. Büyükten küçüğe doğru sıralamayı unutmayın.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 3:

İlk olarak en büyük engel oranını ayırın. 2. ve 3. en büyük oranları yazın.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 4: 

Aynı yukarıdaki gibi bunları hesaplayalım. En büyük engel oranını bir kenara bırakın. Sonrasında 2. en büyük ve en küçük engelli oranlarını bir yere yazın. Sonrasında bu rakamların en büyük olanını (2. en büyük engel oranı) 100 sayısından çıkarın. Sonrasında çıkarma sonucunu en küçük engel oranı ile çarpın. Sonucu 100 sayısına bölün. Bu çıkan sonucu da 2. en büyük orana ekleyin. Bu yeni 2. engel oranımız olacak. Artık 2. büyük engel oranı denildiğinde bu sayıyı devreye sokmanız gerekir.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 5: 

Birinci yani bir önceki aşamada devre dışı bıraktığımız en büyük oranı 100 sayısından çıkarın. Sonrasında bu çıkan sonucu yeni belirlenen 2. engelli oranı ile çarpın. Bu sonucu 100’e bölüp en büyük engel oranına ekleyin. Bu sizlerin matematiksel olarak alacağı engel oranı olarak ortaya çıkar.

MATEMATİKSEL MANTIĞI : 2. BÜYÜK OLAN ENGEL ORANI VE 3. YANİ EN KÜÇÜK ENGEL ORANI İLK TABLOYA GÖRE HESAPLANIR. BU HESAPTA ÇIKAN SONUÇ SONRA EN BÜYÜK ENGEL ORANIYLA YİNE BİR ÜST TABLODAKİ GİBİ HESAPLANIR. 

Engelli Oranı Örnek Hesaplama

Ali yine hastaneye gitsin ve 3 ana daldan engel oranı alsın. Bunlar da şöyle olsun:

 • Görme %40
 • Cildiye %20
 • İşitme %8

İlk hesaplama için bize 2. ve 3. engel oranları lazım yani %20 cildiye ve %8 işitme ilk adım.

20 sayısını 100 sayısından çıkaralım. Çıkan sonuç 80.

Sonrasında 80 ile en küçük oranı çarpalım. 80 x 8 = 640

Bu çıkan çarpma sonucunu 100 sayısına bölelim. 640 / 100 = 6.4

Bunu 2. en yüksek orana yanı %20’ye ekleyelim. Artık 2. ve 3. engel oranlarını birleştirip tek bir oranda topladık. Artık 2. oranımız %26,4 oldu.

Şimdi ilk oranla yeni iki oranı birleştirdiğimiz 2. oranı işleyelim.

En büyük oranı 100 sayısından çıkaralım. 100 – 40 = 60

Sonrasında bu sayıyı 2. oranımızla (%26,4 ile) ile çarpalım. 1584 çıkıyor.

Bunu ise 100 sayısına bölelim. Sonuç 1584 / 100 = 15,84 olacak.

Bunu en yüksek engelli oranına ekleyelim. Yani %40 oranına. Sonuç 55,84 çıkacak.

Ali %55,84 oranında engellidir.

60 Yaşından Büyüklere (Yaşlılara) Engelli Raporu Hesaplama Formülü Farklı!

Engelli raporu hesaplama konusunda birçok farklı bilgi piyasada yer alıyor. Bu bilgilere ek olarak devlet tarafından sunulan birçok yönetmelik ve kural meni var. Kısacası engelli raporu hakkında her denilene kulak asmayın. Devlet hastaneleri ve yine sağlık kuruluşları bu konuda doğru bilginin tek ve kusursuz adresidir. Bu noktada hiçbir problem olmadan, devlet hastaneleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, kişinin yaşlı olması durumunda ilgili yönetmelik gereğince orana %10 ekleme yapılmaktadır. Bu sayede kişinin yaşlılık payı da verilmektedir. Yaşlıların engelli raporu konusunda devletten alabilecekleri birçok farklı yardım bulunur. Yaşlı birinin engelli raporunu hesaplarken çıkan son sonuca 10 daha ekleyin. Yaşlılık sınırı ise 60 yaştır. 60 yaşından büyük birisi bu haktan fayda sağlayabilir. Aksi takdirde kişi 59 yaşında olsa bile bu haklardan fayda sağlayamaz.

2019 Engelli Emeklilik Hesaplama

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli Çalışanların Hakları Nelerdir ?

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

309 Comments
 1. Aralık 11, 2019
  • Aralık 12, 2019
 2. Aralık 10, 2019
  • Aralık 12, 2019
 3. Aralık 8, 2019
  • Aralık 9, 2019
 4. Aralık 6, 2019
 5. Aralık 3, 2019
  • Aralık 5, 2019
 6. Kasım 29, 2019
  • Kasım 29, 2019
   • Aralık 2, 2019
  • Aralık 3, 2019
   • Aralık 9, 2019
   • Aralık 10, 2019
 7. Kasım 26, 2019
  • Aralık 9, 2019
 8. Kasım 20, 2019
  • Kasım 21, 2019
 9. Kasım 16, 2019
  • Kasım 16, 2019
 10. Kasım 15, 2019
  • Kasım 16, 2019
 11. Kasım 7, 2019
  • Kasım 8, 2019
   • Kasım 15, 2019
    • Kasım 16, 2019
     • Kasım 16, 2019
     • Kasım 16, 2019
     • Kasım 19, 2019
     • Kasım 19, 2019
     • Kasım 21, 2019
 12. Kasım 7, 2019
  • Kasım 8, 2019
 13. Kasım 7, 2019
  • Kasım 8, 2019
 14. Kasım 7, 2019
  • Kasım 8, 2019
 15. Kasım 6, 2019
  • Kasım 7, 2019
 16. Kasım 4, 2019
  • Kasım 5, 2019
 17. Ekim 30, 2019
  • Ekim 31, 2019
  • Kasım 7, 2019
   • Kasım 8, 2019
 18. Ekim 30, 2019
  • Ekim 31, 2019
 19. Ekim 28, 2019
  • Ekim 31, 2019
  • Kasım 21, 2019
   • Kasım 23, 2019
 20. Ekim 28, 2019
  • Ekim 28, 2019
 21. Ekim 27, 2019
  • Ekim 28, 2019
 22. Ekim 26, 2019
  • Ekim 28, 2019
 23. Ekim 26, 2019
  • Ekim 28, 2019
 24. Ekim 26, 2019
  • Ekim 28, 2019
 25. Ekim 23, 2019
  • Ekim 26, 2019
  • Kasım 9, 2019
   • Kasım 12, 2019
   • Kasım 14, 2019
 26. Ekim 23, 2019
  • Ekim 26, 2019
 27. Ekim 17, 2019
  • Ekim 17, 2019
 28. Ekim 13, 2019
  • Ekim 26, 2019
 29. Ekim 8, 2019
  • Ekim 11, 2019
 30. Ekim 4, 2019
  • Ekim 7, 2019
  • Ekim 10, 2019
   • Ekim 11, 2019
 31. Ekim 1, 2019
  • Ekim 2, 2019
  • Ekim 4, 2019
   • Ekim 7, 2019
 32. Eylül 26, 2019
  • Eylül 27, 2019
   • Eylül 28, 2019
   • Ekim 5, 2019
    • Ekim 7, 2019
     • Ekim 12, 2019
  • Aralık 6, 2019
   • Aralık 9, 2019
 33. Eylül 25, 2019
  • Eylül 26, 2019
  • Kasım 5, 2019
   • Kasım 6, 2019
 34. Eylül 19, 2019
  • Eylül 21, 2019
 35. Eylül 11, 2019
  • Eylül 12, 2019
  • Ekim 19, 2019
   • Ekim 21, 2019
 36. Eylül 9, 2019
  • Eylül 10, 2019
   • Eylül 10, 2019
    • Ekim 31, 2019
     • Kasım 1, 2019
 37. Ağustos 27, 2019
  • Ağustos 28, 2019
 38. Ağustos 26, 2019
  • Ağustos 27, 2019
   • Ağustos 28, 2019
 39. Ağustos 24, 2019
  • Ağustos 26, 2019
 40. Ağustos 9, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 41. Ağustos 1, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 42. Temmuz 30, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 43. Temmuz 27, 2019
  • Ağustos 22, 2019
 44. Temmuz 26, 2019
  • Temmuz 26, 2019
 45. Temmuz 26, 2019
 46. Temmuz 26, 2019
  • Temmuz 26, 2019
   • Temmuz 26, 2019
   • Ekim 11, 2019
    • Ekim 12, 2019
     • Ekim 12, 2019
     • Ekim 14, 2019
   • Aralık 5, 2019
    • Aralık 6, 2019
 47. Temmuz 25, 2019
  • Temmuz 26, 2019
 48. Temmuz 22, 2019
  • Temmuz 23, 2019
   • Temmuz 29, 2019
    • Temmuz 30, 2019
    • Eylül 24, 2019
     • Eylül 25, 2019
   • Ekim 5, 2019
    • Ekim 7, 2019
     • Ekim 7, 2019
     • Ekim 8, 2019
 49. Temmuz 20, 2019
  • Temmuz 22, 2019
 50. Temmuz 18, 2019
  • Temmuz 19, 2019
   • Temmuz 19, 2019
   • Temmuz 19, 2019
    • Temmuz 19, 2019
     • Temmuz 19, 2019
     • Temmuz 19, 2019
    • Ekim 28, 2019
     • Ekim 30, 2019
  • Ekim 23, 2019
 51. Temmuz 16, 2019
  • Temmuz 17, 2019
   • Temmuz 20, 2019
    • Temmuz 22, 2019
  • Temmuz 26, 2019
   • Temmuz 26, 2019
 52. Temmuz 10, 2019
  • Temmuz 11, 2019
 53. Temmuz 9, 2019
  • Temmuz 9, 2019
 54. Temmuz 8, 2019
  • Temmuz 8, 2019
 55. Temmuz 7, 2019
  • Temmuz 8, 2019
 56. Temmuz 6, 2019
  • Temmuz 6, 2019
 57. Temmuz 5, 2019
  • Temmuz 5, 2019
 58. Temmuz 1, 2019
  • Temmuz 1, 2019
 59. Haziran 26, 2019
  • Haziran 26, 2019
 60. Haziran 20, 2019
  • Haziran 20, 2019
  • Haziran 25, 2019
   • Haziran 26, 2019
    • Haziran 27, 2019
     • Haziran 27, 2019
 61. Haziran 18, 2019
  • Haziran 19, 2019
   • Haziran 19, 2019
    • Haziran 19, 2019
  • Aralık 9, 2019
   • Aralık 10, 2019
 62. Haziran 16, 2019
  • Haziran 17, 2019
 63. Haziran 13, 2019
  • Haziran 14, 2019
 64. Haziran 11, 2019
  • Haziran 12, 2019
 65. Haziran 10, 2019
  • Haziran 11, 2019
 66. Mayıs 29, 2019
  • Haziran 2, 2019
 67. Mayıs 29, 2019
  • Haziran 2, 2019
 68. Mayıs 27, 2019
  • Mayıs 27, 2019
 69. Mayıs 26, 2019
  • Mayıs 27, 2019
 70. Mayıs 24, 2019
  • Mayıs 26, 2019
 71. Mayıs 16, 2019
  • Mayıs 16, 2019
 72. Mayıs 14, 2019
  • Mayıs 15, 2019
   • Mayıs 17, 2019
    • Mayıs 17, 2019
     • Haziran 25, 2019
 73. Mayıs 12, 2019
  • Mayıs 13, 2019
  • Temmuz 2, 2019
   • Temmuz 2, 2019
 74. Mayıs 9, 2019
  • Mayıs 9, 2019
 75. Mayıs 5, 2019
  • Mayıs 6, 2019
 76. Mayıs 2, 2019
  • Mayıs 3, 2019
 77. Mayıs 2, 2019
  • Mayıs 3, 2019
   • Mayıs 3, 2019
    • Mayıs 3, 2019
    • Temmuz 28, 2019
 78. Mayıs 1, 2019
  • Mayıs 2, 2019
 79. Nisan 27, 2019
  • Nisan 27, 2019
  • Temmuz 1, 2019
   • Temmuz 2, 2019
 80. Nisan 24, 2019
  • Nisan 25, 2019
   • Nisan 25, 2019
    • Nisan 26, 2019
    • Temmuz 6, 2019
     • Temmuz 7, 2019
  • Haziran 27, 2019
   • Haziran 27, 2019
 81. Nisan 22, 2019
  • Nisan 22, 2019
   • Nisan 23, 2019
  • Nisan 26, 2019
   • Nisan 27, 2019
    • Nisan 29, 2019
     • Mayıs 1, 2019
 82. Nisan 20, 2019
  • Nisan 20, 2019
 83. Nisan 6, 2019
  • Nisan 6, 2019
  • Mayıs 14, 2019
   • Mayıs 14, 2019
 84. Nisan 6, 2019
  • Nisan 6, 2019
  • Nisan 12, 2019
   • Nisan 12, 2019
 85. Nisan 3, 2019
  • Nisan 3, 2019
 86. Nisan 1, 2019
  • Nisan 4, 2019
 87. Nisan 1, 2019
  • Nisan 1, 2019
  • Mayıs 14, 2019
 88. Mart 31, 2019
  • Nisan 1, 2019
   • Nisan 1, 2019
    • Nisan 1, 2019
 89. Mart 27, 2019
  • Mart 27, 2019
 90. Mart 25, 2019
  • Mart 25, 2019
   • Mart 25, 2019
    • Mart 26, 2019
     • Mart 27, 2019
     • Mart 27, 2019
  • Haziran 20, 2019
   • Haziran 21, 2019
    • Haziran 21, 2019
     • Haziran 21, 2019
    • Haziran 25, 2019
     • Haziran 26, 2019
  • Temmuz 20, 2019
   • Temmuz 22, 2019
 91. Mart 24, 2019
  • Mart 25, 2019
   • Mart 27, 2019
    • Mart 27, 2019
     • Nisan 12, 2019
     • Nisan 12, 2019
    • Temmuz 2, 2019
     • Temmuz 2, 2019
 92. Mart 23, 2019
  • Mart 23, 2019
 93. Mart 13, 2019
 94. Mart 4, 2019
  • Mart 19, 2019
  • Ekim 10, 2019
   • Ekim 11, 2019
 95. Aralık 29, 2018
  • Ocak 14, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir