Notice: mts_ad_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_ad_300_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_Widget_Tabs_2 içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_googleplus_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: mts_subscribe_widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510

Notice: Social_Profile_Icons_Widget içindeki WP_Widget oluşturucu yordam 4.3.0 sürümünden bu yana desteklenmiyor! Yerine
__construct()
kullanın. in /home/sgkbilg2/public_html/wp-includes/functions.php on line 4510
Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Yardımı

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Yardımı

Engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması yardımı henüz devlet yapısı 2010 yılındayken gündeme gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlık hizmet kolları tarafından başlatılan bu kampanya kapsamında, engelli öğrencilere taşıma hakkı verilmiştir. Engelli öğrencilerin sosyal ve maddi hakları arasında hiç şüphesiz örgün eğitim alanları da bulunmaktadır. Örgün eğitimin önemini ve gerekliliğini vurgulayan kanunlarımız neticesinde, engelli öğrencilere okul servisi olanağı verilmiştir.

Engelli öğrencilerin okula taşınmaları olanağı içerisinde sunulan bir diğer olanak ise öğrencilerin devlet kurumlarına da direkt olarak taşınmasını sağlamaktır. Devlet kurumlarına gitmeleri durumunda, ilgili birim ile iletişime geçerek engelli öğrenci servisleri ile taşınmaları devlet yöneticileri tarafından sunulan olanaklar arasında yer almaktadır. Kısacası engellilerin hukuki hakları adı altında birçok farklı olanak sağlanmaktadır.

Engelli Raporu Hesaplama

Evde Bakım Maaşı 2019 Başvuru ve Şartları

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

Engelli Öğrencilere Taşıma Yardımı

2010 yılında aktif olarak gündeme gelen bu uygulama kapsamında bir senelik eğitim öğretim dönemi içerisinde 40.000 kişiye yakın öğrenci taşınmıştır. Engelli öğrencilerin okula taşınması noktasında yapılan bu uygulamaların, büyük katkıları bulunmaktadır. Engelli öğrencilerin taşınmasında kurallar ve kanun hükümleri şu şekilde sıralanabilir.

 • Özel eğitim ihtiyacı duyan öğrencilerin eğitim görmesi ve teşvik edilmesi noktasında faydaları bulunmaktadır.
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü üzerinden gerekli kaynak tahsis edilmektedir.
 • Günümüzde her ilin bağlı Belediyeleri tarafından güncel özürlü öğrencilerin taşınması olanağı bulunur.

Engelli öğrencilerin taşınması konusunda, engelli öğrencileri taşıyacak olan servis araçlarının 2010 şartlarına göre belirlenmiş ve 2019 yılı şartlarına göre uyarlanmış özellikleri bulunmaktadır. İhale hükmü ile tahsis edilen servis araçlarının engelli öğrencilere elverişli konumda olması engelli öğrencilere ücretsiz taşıma hakkı uygulaması bünyesinde hak olarak sunulmuştur.

Engelli Kimlik Kartı Fotoğraf Yenileme

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Günümüzde Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Hakkı

Engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması konusunda öncesinde Başbakanlık tarafından düzenlenen bu uygulama, sonrasında tamamen belediye ve yardımlaşma kurumlarına bırakılmıştır. Denetimi ve organizasyon işlemi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen engelli öğrencilere ücretsiz servis hakkı, günümüzde halen uygulanmaktadır. Bu uygulamanın gelecek süre içerisinde son bulması veya gerilemesi gibi bir olanak yer almadığı gibi, engelli öğrenci taşıma hakkı konusunda da gerek 2022 sayılı kanun gerekse de diğer kanunlar içerisinde geliştirmeler yapılmaktadır. Devlet engellilere ve özellikle yaşlılara elinden gelen hemen her türlü olanağı sağlamaktadır.

Engelli Öğrenci Servis

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Servisle Taşınması Hususunda Kullanılacak Araç Özellikleri

Engelli öğrencilerin ücretsiz taşınması konusunda bilinmesi gereken temel unsurlar burada yer alıyor. Engelli öğrenci servisleri için 2010 yılında yayımlanan bildirgelere göre ağır şart ve özellikler hizmet sağlayıcılarında aranıyor. Bu engelli evlatlarımızın verimli bir şekilde taşınması için olması gereken bir uygulamadır. Özürlü öğrencilerin ücretsiz taşınması sırasında kullanılacak olan araçların ve araçları kullanacak olan şoförlerin özellikleri 2010 yılında temel hatlarıyla belirlenmiştir. Günümüzde ise Okul servis araçları yönetmeliği bünyesinde kurallar sabitlenmiştir ve güncel sınırlara göre güncellenmiştir. Bu sınırlara göre genel hatlarıyla engellilerin okul servisi özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Engellilerin Okul Servisi Özellikleri

 • Taşıma yönetmeliğine tamamen uyumlu araçlar olmalıdır.
 • Araçlar kapasite altında öğrenci taşımaya zorunludur.
 • Araçlar 10 kişi ve altında öğrenci taşımamalıdır.
 • Servis güzergahı başta olmak üzere servisin trafikte ki temel ilerleyişi hakkında ki tüm detaylar devlet kurumları tarafından en uygun şartlara göre belirlenmektedir.
 • İhale ile alınan engelli öğrenci servisi şoförleri için aranacak özellikler:
  • Önceden engelli servis şoförlüğü yapmış olması gerekir.
  • Önceden trafikte veya eğitim kurumlarında ceza almamış olması gerekir.
  • Kendi içerisinde sorunlu olmamalıdır. İşini düzgün ve titiz yapmalıdır.
 • Projenin yani engelli ücretsiz servis uygulaması şoför ücreti ve finans kaynakları için her ilin Ziraat Bankasından destek alınacaktır.

Engelli öğrencilerin okula taşınması konusunda alınması gereken önlemler genel hatlarıyla bu şekildedir. Buna ek olarak, yasalar ve kanunlar bünyesinde de birçok farklı uygulama bulunur. Genel olarak şikayet değerlendirmesi ve yönlendirmesi yetkisi il valiliklerine verilmiştir.

Engelli Öğrenci Ücretsiz Taşıma Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır?

Engelli öğrencilerin hukuki hakları arasında yer alan özürlü çocukları okula taşıma hakkı çerçevesinde valilik kapsamlı çalışmalar yapıldığı için E-Devlet gibi genel platformlar üzerinden başvuru yapmak pek mümkün değildir. Engelli öğrenci servis başvurusu ücretsiz  olarak yapılmak isteniyorsa, bu durumda ilk olarak okul idaresi ile görüşme yapılmalıdır. Sonrasında ise valilik makamına gerekli tedbirler uyarınca bir dilekçe yazılmalı, sonrasında geleceğe yönelik adımlar atılmalıdır. Bu başvuru sürecinde engelli öğrencilerin ücretsiz taşıma servis hakkı ile ilişkili kurumlara başvuru yapılabilir.

Gerek görmeniz durumunda CİMER dahil olmak üzere her alana ulaşabilirsiniz.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

2 Comments
 1. Eylül 10, 2019
  • Eylül 10, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir