SGK Bilgi

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

24.08.2018
336
Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

Engelli kimlik kartı çıkartma ve engelli kimliği ile alakalı olarak detayları bu makalemizde elimizden geldiğince sizlere sunacağız. Kişi engelli ise bunun devlet ve kurumları tarafından net olarak bilinmesi gerekir. Engelli kimlik kartı da bunun birebir aracısı olarak verilmektedir. Ülkemizde yaşayan milyonlarca engelli için engelli hakları sunulmaktadır. Sunulan bu engelli haklarından yararlanmak için illa ki raporun aslı gibidir fotokopisini götürmeniz gerekmez.

Bir kuruma veya kişiye gerek haklarınız, gerekse de durumunuz aracılığıyla engelli olduğunuzu belirtmek için engelli kimlik kartını kullanmanız gerekmektedir. Engelli kimlik kartı ile engelli hakkı sağlayan alanlardan indirim ve benzeri haklar kazanabilirsiniz. Engelli kimlik kartı başvurusu hakkında merak edilen hemen her türlü detayı sizlere anlatacağız.

Engelli kinlik kartı başvurusu sonrasında cüzdan boyutunda olan bu kartla, istediğiniz hemen her alanda engelli olmanız durumundan dolayı sizlere sunulan hakları kullanabilirsiniz. Engelli kimlik kartı faydaları bu noktada sizlere büyük olanaklar sağlayacaktır. Engelli Hakları adı altında hazırladığımız içeriğe hemen giderek, engelli kimlik kartı yararları başta olmak üzere engelli olmanızdan dolayı size sağlanan tüm devlet odaklı yardımı görebilirsiniz. Engelli kimlik kartı devamlı olarak yanınızda olmalıdır.

Engelli Kimlik Kartı Fotoğraf Yenileme

Engelli Maaşı ve 65 Yaş Maaşı 2020 Ocak Ayında Artacak Mı ?

Engelli Raporu Hesaplama

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Engelli kimlik kartı sorgulama işlemi için önemlidir. Allah göstermesin, başınıza bilincinizi kapatacak şekilde bir kaza geldiğinde sizlere tıbbi personel tarafından müdahale yapılması gerekirken bu engelli kim kartının yanınızda olması sizlere yardımcı olacaktır. Bu sayede sağlık personeli size daha yakın ve bilinçli şekilde müdahale uygular.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Engelli kimlik kartı başvurusu en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. En yakın Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne giderek engelli kimliği başvurusu için işlemleri başlatabilirsiniz. Bu işlemler için gerekli bazı evraklar bulunmaktadır.

Engelli kimlik kartı başvurusu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Sadece kendi evraklarınızı getirip ilgili masaya teslim etmeniz bu kartı alabilmeniz için yeterli olacaktır. Engelli kimlik kartı almak için hangi kuruma gitmemiz gerekir sorusunu soranlar için buraya tıklayarak illere göre başvuru yerlerinizi görebilirsiniz.

Bizler bazı iller için hangi adreslerden engelli kimlik kartı başvurusu yapılacağını sizlere bir aşağıdaki satırda belirttik. Buralarda yer alan müdürlüklere giderek başvurunuzu kolayca yapabilirsiniz.

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

Engelli Raporu Nasıl Alınır? Engelli Maaşı Ne Kadar?

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu Ankara ilinde yaşayanlar için:

Anafartalar Caddesi No : 70 Ulus/ANKARA

 • Tel. (0312) 418 66 62
 • Fax. (0312) 425 96 04

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İzmir ilinde yaşayanlar için:

Gazi Bulvarı No.:97 Çankaya, Konak iZMİR/TÜRKİYE

 • Tel. 232 446 33 52
 • Fax. 232 441 53 05

Engelli kimlik kartı başvurusu İstanbul ilinde yaşayanlar için:

Prof. Dr. Kazım İsmail Gürkan Cad. No:10 Cağaloğlu /Fatih

 • Tel. 0212 511 42 75
 • Fax. 0212 526 44 49

Engelli Kimlik kartı başvurusu Adana ilinde yaşayanlar için:

Kenan Evren Bulvarı Toros Mahallesi 78029 Sokak No :3 Çukurova/ADANA

 • Tel. 0 (322) 458 84 24
 • Fax. 0 (322) 224 84 72

Engelli kimlik kartı başvurusu Trabzon ilinde yaşayanlar için:

Değirmendere Mahallesi Sezai Uzay Caddesi Yalçın Sokak No:1 Trabzo

 • Tel. (0462) 230 19 74
 • Fax. (0462) 230 21 34

Bu kurumların direkt adreslerine gitmeniz gerekmektedir. Telefondan engelli kimlik kartı başvurusu veya internetten engelli kimlik kartı başvurusu olanağı ne yazık ki henüz ülkemizde bulunmamaktadır. Engelli kimlik kartı başvurusu gerekli belgeler listesi aşağıda yer almaktadır. Engelli kimliği başvuru evrakları konusunda yine kurumların telefon numaralarını da arayarak bilgi alma fırsatı bulabilirsiniz.

 • Engelli raporunun 2 aslı gibidir kopyası ve orijinal belgesi.
 • Engelli bireyin 3 adet standart vesikalık fotoğrafı.
 • İlgili kişi refakatçisi ile birlikte kişinin kimliği

Bunların haricinde kalan engelli kimlik kartı başvuru formu ve engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi kurum tarafından size verilecektir.

Engelli Kimlik Kartı Sorgulama ve Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Engelli kimlik kartı sorgulama işleminde, kişinin yukarıdaki veya kendi adresinde ki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğünü araması yeterlidir. Zaten engelli kimlik kartı başvurusu esnasında bu konu hakkında da bilgi verilecektir. Kartın ne zaman çıkacağı ve engelli kimliği çıkış süresi hakkında bilgi verecektir. Yoğun olmayan illerde, ilgili kurum tarafından bu kimlik kartı bir hafta içerisinde teslim edilmektedir. Engelli kimlik kartı sorgulama E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Engelli kimlik kartı sorgulama E-Devlet üzerinden buraya tıklanarak yapılabilir. E-Devlet engelli kimlik kartı ile alakalı başvuru sürecinizi size bildirmektedir.

Engelli Kimlik Kartı Özellikleri Nelerdir? Engelli Kimlik Kartı Nasıl Bir Şeydir?

Engelli kimlik kartı hemen her engelli tarafından daha önce görülmeyen bir yapı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu karta sahip olarak yasal sınırlar içerisinde kimlik kartınıza bağlı engelli olma durumunuzu kanıtlayabilirsiniz. Engelli kimlik kartı üzerinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı logosu bulunmaktadır. Bu logonun altında kişinin vesikalık resmi ve kimlik bilgileri yer alır. Kişinin engel durumuna istinaden ise aşağıdaki bilgiler kimlik kartı üzerinde yazmaktadır.

 • Engel yüzdesi,
 • Engel sürekli/süreksiz bilgisi,
 • Kartın verilmiş olduğu ilin adı ve bilgisi,

Engelli kimlik kartı geçerlilik süresi sonsuz olarak bilinmektedir. Başvuru yapan kişilerden yeni engelli raporu istenmesi durumu olası bir ihtimaldir. Eğer raporunuz sürekli olarak verilmiş ve bu bilgi de kimlik kartına işlendiyse kimlik kartı geçerlilik süresi bu noktada bir hayli uzun olacaktır.

Engelli Kimlik Kartı Faydaları Nelerdir?

Engelli kimlik kartı faydaları sizlere özellikle devlet kurumlarında kendisini hissettirecektir. Engelli olmanız dolayısıyla devlet ve özel kurumların sıralarında öncelik hakkına sahip olduğunuzu belirtmek isteriz. Engelli kimlik kartı faydaları da tam olarak bu noktada görev yapmaktadır. Engelli kimlik kartı yararları sayesinde kişi kendisinin yasal olarak engelli bir birey olduğunu kanıtlayabilir. Bu kart ayrıca otobüs ve şehir içi taşımacılık bünyesinde sağlanan olanaklarda da kullanılmaktadır. Engelli kimlik kartı faydaları için biraz uğraşmanız ve ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekir. Aksi takdirde sistemlerde engelli hakları statüsü altında olmadığınız için engelli kartınızı gösterseniz bile sizlere hak tanınmayacaktır. Bu nedenle engelli kimlik kartını aldıktan sonra, hizmet talep edeceğiniz kuruma direkt başvuru yapmanız sizlere tavsiyemiz olacaktır. Bu kartın sizde olması haklarınızı ortaya koymanız noktasında büyük faydalar sağlar.

Engelli Kimlik Kartı Nerelerde Geçerlidir?

Engelli kimlik kartı nerelerde geçerlidir sorusunu soran okurlarımız için bu kartın her ilde bulunan kurum tarafından farklı şartlar altında yorumlandığını belirtelim. Örnek vermek gerekirse, engelli kartıyla otobüse binmek istiyorsanız 81 ilin belediye danışmanlıklarına gitmeniz gerekmektedir. Her ilin harcama ve olanak miktarı nedeniyle sağladığı olanaklar ve sunduğu şartlar farklılık göstermektedir. Genel olarak engelli kimlik kartının geçerli olduğu yerler şu şekildedir:

 • devlet kurumları,
 • özel sektör sıraları,
 • eğitim kurumları,
 • Vezne ve belediyeler.

2020 Engelli Emeklilik Hesaplama

Öğrenci Bursu Alanların 2022 Engelli Maaşı Kesilir Mi ?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı (Maaşı)

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.