Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı (Maaşı)

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve muhtaç aylığı almak, ile ilgili farklı ve kafa karıştırıcı birçok bilgi bulunmaktadır. Engelli ve muhtaç vatandaşlarımız devletin farklı birimlerinden ödenen yardım ve ödenekleri nedeni ile yapılan yardımın tek olduğunu düşünmektedir. Halbuki sosyal yardım işlemleri SGK, Belediyeler, Kaymakamlıklar ve vakıflar aracılığı ile ayrı ayrı işlem görmekte ve ödenekler ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Tabi bu yardımların birçoğunda muhtaçlık durumu aranmaktadır.  Bu makalemizde geçen aylık ödemeler 27010 sayılı resmî gazetede yayımlanan ‘Vakıflar Yönetmeliği’ kapsamındadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir yardım olan muhtaç aylığı, bazı şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu yardım ve verilen burslar ile ilgili duyurular www.vgm.gov.tr adresi üzerinden duyurulmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Devletin vakıfların nasıl çalışması gerektiğinin anlaşılması bakımından örnek olmuştur. Vakıfların din, dil ırk ve zümre gözetmeksizin gerçek ihtiyaç sahibini bularak sosyal sorumluluk görevini yerine getirmelidir. Her zaman övündüğümüz geçmişimizde bu ayrım yapılmadan ihtiyaçlı her vatandaşımıza yardım edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmî web sitesi üzerinden burs veren vakıfların listesi de yayınlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları da yapmaktadır. Bunların en önemlisi Yüksek öğretim ve orta öğretim öğrencileri için karşılıksız olarak verilen burslardır.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Alınabilme Şartları Nelerdir?

Konunun başında bahsettiğimiz gibi Engelli ve Muhtaç aylığı alabilmenin bazı şartları mevcuttur. Bu şartların sağlanması başvuru için ön koşuldur.

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile

% 40 ve üzeri engelli olan muhtaç ve çalışamayan vatandaşlarımıza aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

 • Sosyal güvencesi olmaması,
 • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
 • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olanların da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını aşmaması gerekmektedir.

2019 Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

Engelli ve Muhtaç Aylığı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli ve Muhtaç aylığı başvurusu sırasında bazı belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir. Başvurular ikametgahın bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen yapılmalıdır. Başvurular posta yolu ile ya da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait resmî web sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak şahsen yapılması eksiklik varsa tamamlanması açısından hızlı hareket imkanı sağlar ve işlemin daha çabuk sonuçlanmasında etkili olur. Başvuru için gerekli olan belgeler ise;

Vakıflar Bölge Müdürlüklerine https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/te%C5%9Fkilat-yap%C4%B1s%C4%B1/b%C3%B6lge-m%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BCkleri linkinden uulaşabilirsiniz.

 2019 Yılında Engelli ve Muhtaç Aylığı Ne Kadar Ödenecektir?

 Engelli ve Muhtaç aylığı ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı Vakıflar genel müdürlüğünün açıklaması ile hem muhtaç engelliler hem de muhtaç çocuklar için aynıdır. 2019 yılı için belirlene Engelli ve Muhtaç aylığı her ay ödenmek üzere 817,67 TL olarak belirlenmiştir. Aylık olarak ödenen bu yardımlarda muhtaç olan kişilerin maddi olarak rahatlaması, engelli vatandaşların fiziksel durumlarından kaynaklı yaşadığı zorlukları bir nebze hafifletmek ve varsa çocukların eğitim masraflarının karşılanabilmesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Kaymakamlıklar aracılığı ile ayrıca farklı yardımlar da mevcuttur bu konu ile ilgili de;

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç aylığı başvuru sorgulama için 0312 415 50 00 Vakıflar Genel Müdürlüğü iletişim hattı aranabilmektedir. Gerekli olan bilgilere ve yönlendirmelere bu hat üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvurunuzun takibini yapabilmek için bu numaraya ulaşmanız yeterli. adım adım başvuru sonucu için yönlendirileceksiniz.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Sorgulama İşlemi E-Devlette Nasıl Yapılır?

Engelli ve Muhtaç aylığının yatırılıp yatırılmadığı ve yardım bilgisini sorgulamak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. İzleyeceğiniz adımlar ise;

 • Sorgulama için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan kimlik doğrulama sayfasında;
  • TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile, kimlik doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada sorgu kim için yapılacak sorusunu göreceksiniz. Sorunun altında yer alan kendisi ya da çocuğu seçeneklerinden birini seçerek sayfanın altındaki ‘Sorgula’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Engelli Askerlik Borçlanması Başlangıcı Geriye Çeker Mi ?

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Engelli Maaşı Başvuru Takibi (Detaylı Anlatım)

Evde Bakım Maaşı 2019 Başvuru ve Şartları

 

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

16 Comments
 1. Ekim 3, 2019
  • Ekim 4, 2019
 2. Eylül 24, 2019
  • Eylül 25, 2019
 3. Eylül 20, 2019
  • Eylül 21, 2019
 4. Mayıs 15, 2019
  • Mayıs 15, 2019
  • Eylül 17, 2019
 5. Mayıs 15, 2019
 6. Mayıs 13, 2019
  • Mayıs 13, 2019
 7. Mayıs 13, 2019
  • Eylül 27, 2019
   • Ekim 1, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir