SGK Bilgi

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı (Maaşı)

13.05.2019
909
Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı (Maaşı)

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve muhtaç aylığı almak, ile ilgili farklı ve kafa karıştırıcı birçok bilgi bulunmaktadır. Engelli ve muhtaç vatandaşlarımız devletin farklı birimlerinden ödenen yardım ve ödenekleri nedeni ile yapılan yardımın tek olduğunu düşünmektedir. Halbuki sosyal yardım işlemleri SGK, Belediyeler, Kaymakamlıklar ve vakıflar aracılığı ile ayrı ayrı işlem görmekte ve ödenekler ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Tabi bu yardımların birçoğunda muhtaçlık durumu aranmaktadır.  Bu makalemizde geçen aylık ödemeler 27010 sayılı resmî gazetede yayımlanan ‘Vakıflar Yönetmeliği’ kapsamındadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir yardım olan muhtaç aylığı, bazı şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu yardım ve verilen burslar ile ilgili duyurular www.vgm.gov.tr adresi üzerinden duyurulmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Devletin vakıfların nasıl çalışması gerektiğinin anlaşılması bakımından örnek olmuştur. Vakıfların din, dil ırk ve zümre gözetmeksizin gerçek ihtiyaç sahibini bularak sosyal sorumluluk görevini yerine getirmelidir. Her zaman övündüğümüz geçmişimizde bu ayrım yapılmadan ihtiyaçlı her vatandaşımıza yardım edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmî web sitesi üzerinden burs veren vakıfların listesi de yayınlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları da yapmaktadır. Bunların en önemlisi Yüksek öğretim ve orta öğretim öğrencileri için karşılıksız olarak verilen burslardır.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Alınabilme Şartları Nelerdir?

Konunun başında bahsettiğimiz gibi Engelli ve Muhtaç aylığı alabilmenin bazı şartları mevcuttur. Bu şartların sağlanması başvuru için ön koşuldur.

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile

% 40 ve üzeri engelli olan muhtaç ve çalışamayan vatandaşlarımıza aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

 • Sosyal güvencesi olmaması,
 • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
 • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olanların da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını aşmaması gerekmektedir.

2019 Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli ve Muhtaç Aylığı Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli ve Muhtaç aylığı başvurusu sırasında bazı belgelerin hazır bulundurulması gerekmektedir. Başvurular ikametgahın bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne şahsen yapılmalıdır. Başvurular posta yolu ile ya da Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait resmî web sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak şahsen yapılması eksiklik varsa tamamlanması açısından hızlı hareket imkanı sağlar ve işlemin daha çabuk sonuçlanmasında etkili olur. Başvuru için gerekli olan belgeler ise;

Vakıflar Bölge Müdürlüklerine https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri linkinden ulaşabilirsiniz.

 2019 Yılında Engelli ve Muhtaç Aylığı Ne Kadar Ödenecektir?

 Engelli ve Muhtaç aylığı ne kadar 2019 yılı sorusunun cevabı Vakıflar genel müdürlüğünün açıklaması ile hem muhtaç engelliler hem de muhtaç çocuklar için aynıdır. 2019 yılı için belirlene Engelli ve Muhtaç aylığı her ay ödenmek üzere 817,67 TL olarak belirlenmiştir. Aylık olarak ödenen bu yardımlarda muhtaç olan kişilerin maddi olarak rahatlaması, engelli vatandaşların fiziksel durumlarından kaynaklı yaşadığı zorlukları bir nebze hafifletmek ve varsa çocukların eğitim masraflarının karşılanabilmesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Kaymakamlıklar aracılığı ile ayrıca farklı yardımlar da mevcuttur bu konu ile ilgili de;

Şartlı Gebelik ve Doğum Yardımı Nedir ? Nasıl Alınır ?

(ŞSY) Şartlı Sağlık Para Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Başvuru Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç aylığı başvuru sorgulama için 0312 415 50 00 Vakıflar Genel Müdürlüğü iletişim hattı aranabilmektedir. Gerekli olan bilgilere ve yönlendirmelere bu hat üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvurunuzun takibini yapabilmek için bu numaraya ulaşmanız yeterli. adım adım başvuru sonucu için yönlendirileceksiniz.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Sorgulama İşlemi E-Devlette Nasıl Yapılır?

Engelli ve Muhtaç aylığının yatırılıp yatırılmadığı ve yardım bilgisini sorgulamak için E-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. İzleyeceğiniz adımlar ise;

 • Sorgulama için öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Açılan kimlik doğrulama sayfasında;
  • TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz ile, kimlik doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada sorgu kim için yapılacak sorusunu göreceksiniz. Sorunun altında yer alan kendisi ya da çocuğu seçeneklerinden birini seçerek sayfanın altındaki ‘Sorgula’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Engelli Askerlik Borçlanması Başlangıcı Geriye Çeker Mi ?

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Engelli Maaşı Başvuru Takibi (Detaylı Anlatım)

Evde Bakım Maaşı 2019 Başvuru ve Şartları

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. samet dedi ki:

  merhaba 2016 yilinda is kazasi gecirdim once kendi imkanlarimla egitim arastirmadan %47 surekli engelli raporu aldim vergi indirimide aldim 47 olarak …sonrasinda is kazasindan oturu surekli is kazasi maasi baglanmasi icin hastaneye sevkketti ssk oradanda %56 uzerinden surekli isgormezlik geliri baglandi ..sorum bu emekli olabilmem icin napmam lazim hocam ?

 2. mehmet sarıkaya dedi ki:

  %83 ile smekli oldum araba ala bilmek icin tekrar busburu yaptim %89 aldim ikinciye tekrar basvuru yaptim yine %89 aldim rtapedik olmadigi icin alamiyorum biyere basvuru yapip bilgi alabilecegim bir yer varmi 1’derece engelliyim ama araba alamiyorum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Mehmet Bey,

   İtiraz sonucu da % 89 çıkmış 1 yıl geçmeden tekrar başvuru yapamazsınız. Dava açabilirsiniz

 3. Ersin dedi ki:

  Merhaba ben ersin fertan benimişe giriş im 10.7.1993 5822 günüm var 25 yıl çalışmışlıgım var nezaman emekli olabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ersin Bey,

   10/07/1993 tarihli sigorta başlangıcına göre normal emeklilik şartlarınız;

   – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür

   1. Arife dedi ki:

    Mrh 2006 Ekim girişliyim yüzde 40 engelim var 2583 günüm doldu ne zamn ve kaç yaşında emekli olurum şimdiden tşkler

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Arife Hanım merhaba,

     Verdiğiniz bilgilere göre 4240 gün prim ve 20 yıl hizmet süresine tabisiniz. Dolayısıyla 1657 gün prime ve 7 yıl hizmet süresi doldurmanız gerekmektedir.

 4. Filiz Altindag dedi ki:

  Ben 2007 evlendim evlenmeden once bagkurdan babamin ayligini aliyordum ve ceyiz parasi almadim simdi alabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Filiz Hanım,

   SGK ödemelerinde zaman aşımı süresi 5 yıldır. Bundan dolayı almanız mümkün değil.

 5. CEM dedi ki:

  MERHABA ENGELLİ EMEKLİLERİ YENİDEN İŞE SGK BİLGİSİNDE EMEKLİ MAAŞI KESİLİYORMU BU DOĞRUMU

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Cem Bey,

   Eskiden % 10 olarka destek primi kesintisi vardı Yaklaşık olarak 2 yıl önce bu kalktı. bu nedenle mevcut yasalara göre bir kesinti durumu yok.

 6. Zafer kahraman dedi ki:

  Ben zafer engel oranını yazmayı unuttum %50 engelli raporum var

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Zafer Bey,

   Verdiğiniz bilgilere göre 4.100 prim gününe ve 16 yıl sigortalık süresine tabisiniz. 2087 prim günü çalışarak 9 yıl sonra emekli olabileceksiniz. Yani primleri sağladığınızda 2028 yılında emekli olabilirsiniz.

  2. Güngör dedi ki:

   Gnyd.ben engellilerin çalışma saatleri ile ilgili bilgi almak istiyorum.ben özel sektör de çalışıyorum.günde 10 saat çalışıyorum.hafta tatillerinde çalıştsırıyorlar.sabah 8 / akşam 18 den sonra da ertesi sabaha kadar icap adı altında nöbet tutuyorum ve sabah aynen devam ediyorum.bu icap 2 haftada bir oluyor.ve bütün bunlara karşı asgari ücretten başka vermiyorlar.yani mesai parası yok.çalisanlara rahatlıkla bağırıp çagirabiliyorlar.bu çalışma şekli kanunen normalmi.saygılarımla.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba,

    Bu çalışma şekli engelli değil diğer çalışanlar için de normal değil. ancak maalesef işsizliğin bu seviyelerde olması bazı işverenlere cesaret veriyor. Engelli çalışan hakları ile ilgili https://www.sgkbilgi.net/engelli-calisanlarin-haklari-nelerdir yazımızı okuyabilirsiniz.

 7. Zafer kahraman dedi ki:

  Merhaba ben zafer engelli erken emeklilik kac yıl sonra olduğunu hesablarsanız sevinirim doğum tarihim 07.11.1994 işe giriş tarihi 26.06.2012 toplam prim gün sayım 2013 gün kac yıl sonra emekli olurum

 8. Özkan çalışkan dedi ki:

  Biraz önce doğum tarihini unuttum onuda yazayım 24 03 1977

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Özkan Bey Merhaba,

   20 yıllık hizmet süresine ve 4240 gün prim şartınız var. Verdiğiniz bilgilere göre 470 gün primi doldurduktan sonra 8 yıllık hizmet süresini beklemeniz gerekiyor. Bu durumda 2027 yılında emekli olabileceksiniz.

 9. Özkan çalışkan dedi ki:

  Ben emeklilik için bir soru soracağım 2007nin 8ci ayında sigorta girişim var şuanda 3770günüm var %46daraporum var ne zaman emekli olurum

  1. EMRAH dedi ki:

   Merhaba 2 yil süreli rapor 55 orandı yüzde 55 vergi indirimi aldım süresiz dendi şimdi yeni rapor süresiz ilimdeki yüzde 45 engel oranı tekrar vergi indirimi almam gerekiyormu vergi dairesi gerek yok dedi ssk giris
   01. 16 2013 toplam 2021 günüm var

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Emrah Bey,

    Tekrar vergi indirim belgesi almanıza gerek bulunmamaktadır.