Engelli Maaşı Başvuru Takibi (Detaylı Anlatım)

Engelli maaşı başvuru takibi konusunda sizlere en net bilgileri vermek üzere detaylı bir içerik hazırladık. Engellilere devlet tarafından birçok hak verilmektedir. Verilen bu haklar arasında engelli bireylerin maddi olanaklardan da faydalanması amaçlanmaktadır. Engelli maaşı başvuru işlemleri noktasında ise durum biraz daha değişkenlik gösteriyor. Bu maaş engellilere maddi özgürlük hissiyatını yaşamaları üzere belli şartlara uygunluk göstermeleri durumunda verilmektedir. Engelli maaşı almak isteyen kişilerin bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. 2022 engelli maaşı başvuru sonucu öğrenme konusundan evvel bu maaşı ne gibi şartlar altında alınabileceği konusuna değinmek istiyorum. Genel hatlarıyla engelli maaşı alacak olan birinin:

  • Engelli olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Engelli raporu denen evrakın yetkilendirilen Devlet hastanelerinden alınması gerekmektedir.
  • Kişinin engel durumunun %40 ve üzerinde seyretmesi gerekmektedir. Eğer engel durumunuz bu sayının yani %40’ın altında kalıyorsa engelli maaşı başta olmak üzere birçok haktan faydalanamazsınız.
  • Engelli bireyin yüklü miktarda mal varlığına sahip olmaması gerekmektedir. Mal varlığı kapsamında birden fazla evi olanlar vs. Değerlendirilebilir. Evi olana engelli maaşı verilir mi sorusunun cevabı ne yazık ki olumsuz olabilir.
  • Kişinin maddi varlığı ile bu maaşa ihtiyaç duyuyor olması gerekmektedir. Eğer kişi maddi olarak ihtiyaç sahibi değilse ve en önemlisi de resmi olarak bir yerde çalışıyorsa engelli maaşı alamaz.
  • Kişinin sosyal güvencesinin olmaması ve ailesiyle birlikte yaşamaması da bazı durumlarda şart olarak koşulmaktadır.
  • Daha detaylı bilgi için ikamet adresinize en yakın olan Aile ve Sosyal politikalar müdürlüğü ile görüşmeniz gerekmektedir.

Engelli Maaşı Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı başvuru sonucu takibi için ekstra bir bilişim ortamı bulunmuyor. Bu başvurunun neticelenmesi için de kurumlar tarafından net bir süre zarfı verilmemektedir. Kişiler kişisel olarak yaptıkları başvuruda bu konu hakkında sorarak bilgi alabilirler. Engelli maaşı başvuruları genellikle 2-3 ayda belli olmaktadır. Engelli maaşı başvuru sonucu ise kişilere telefon eya SMS aracılığıyla belirtilmektedir. Yine alınan yardımlar sekmesinde de E-Devlet aracısını kullanarak işlem yapabilirsiniz. Dilerseniz bu başvuru sonucu nasıl öğrenebileceğiniz konusuna daha yakından bakalım

  • İlk olarak engelli maaşına başvuru yaparken size yardımcı olan görevliye ilgili soruları sorun ve başvuru sürecinin ortalama olarak ne kadar süreceğini öğrenin.
  • Sonrasında bu başvuru yapılan müdürlükten çıkmadan önce iletişim bilgileri isteyin. Bir ay geçtikten sonra telefonla arayarak sorgulama yapabilirsiniz.
  • En garanti ve güncel sorgulama yöntemi ise E-Devlet engelli maaşı sorgulama sürecini uygulamaktadır. E-Devlet üzerinden engelli maaşı sorgulamak için bir alt başlığımızı okumanız yeterli

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Öğrenci Engelli Raporu Ücreti Öder Mi?

2022 Engelli Maaşı Alan İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

E-Devletten 2022 Engelli Maaşı Başvuru Sonucu Öğrenme

E-Devlet engelli maaşı sorgulama işlemi için ilk olarak sisteme giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir. E-Devlet üzerinden sunulan hizmetlere ulaşmak için şifre almanız gerekir. Bu şifreyi almak için en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterlidir. 2 TL karşılığında kimliğinizi vererek şifrenizi kolayca alabilirsiniz. E-Devlet engelli aylığı başvuru sonucu sorgulama için sisteme girin ve sosyal yardım sorgulama ekranına ulaşın. Bu ekrana ulaşmak için arama çubuğuna Sosyal kelimesini yazıp çıkan sonuçlardan ilgili metine tıklamanız yeterlidir. Eğer başvurunuz onay aldıysa, bu durumda orada engelli maaşı görünecektir.

 

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir