SGK Bilgi

Engelliler Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir?

Engelliler Adına Alınan Aracı (Arabayı) Kimler Kullanabilir?

Engelliler adına alınan aracı kimler kullanacağı sorusu sürekli kafa karışıklığına neden olmaktadır. Engel raporu olan kişilerin araç alımlarında ÖTV indiriminden yararlanma hakkına sahip olmaktadır. Engelli vatandaşlara sağlanan indirim hakkından yararlanmak için araç alımlarında engel durumunu gösteren raporlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kişilerin engel durumunu gösteren raporlarda engel oranına göre araç alım şartları belirlenmektedir. Geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından engelliler için sağlanan desteklere bir yenisi eklendi. Araç alımında uygulanan ÖTV vergisinin engelliler için kaldırılması konusunda çıkarılan yasa doğrultusunda, engelliler araç alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyor. Bu muafiyet doğrultusunda, pek çok engelli vatandaş, ÖTV indiriminden yararlanarak araç satın almaya başladı. Kısa süre içerisinde pek çok kişi tarafından ilgi gören bu ayrıcalık, bazı kişiler tarafından suistimal edildiğine dair tepki alması nedeniyle oldukça büyük tartışmalara konu oldu.

Engelli araç sahipleri satın aldıkları araçları 5 yıl süresince kullanmak zorundadırlar. 5 yıllık süre dolmadan araçlarını satmak zorunda kalan araç sahipleri araç satışlarında ÖTV tutarını ödeyerek satış işlemini gerçekleştirirler.

Araba Almak İçin Engelli Raporu Oranı Kaç Olmalı ?

Engelli rapor uygulamaları 2 farklı şekilde olmaktadır. Kişinin engel durumuna göre alacağı araçlarda yapılan uygulamalar şu şekildedir;

 • %40 oranında engel raporu sahiplerinin satın alacakları araçlarda engellinin kendi kullanacağı araçlar olarak sınıflandırılmaktadır.
 • %90 oranında engel raporu ile alınan araçlar ise engelli kişinin yakınlarının yararlanması için uygulanan indirimleri kapsamaktadır.

%90 ve üzeri oranında engel sahibi raporu olan kişilerin raporlarında özel engelli aracı kullanabilir olduğu belirtilmiş ise sahip oldukları özel aksamlı araçlarını kullanabilirler. Engel durum araç kullanmaya izin vermeyen kişilerin ise 1. Dereceden başlayarak 3.dereceye kadar olan yakınlarının ÖTV siz araç alma hakkı bulunmaktadır. Bu durumda araç satın alımlarında aracı kullanacak olan kişinin bizzat bulunması gereklidir.

İlginizi çekebilir;

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

2019 Engelli Araç Alım Şartları Nelerdir ?

2019 engelli araç alım şartlarına uygunluk gösteren kişiler ÖTV indirimi ve ÖTV muafiyet hakkına sahip olarak araç satın alabilirler. Engelli kişilerin ÖTV’den muaf ya da ÖTV indirimi ile araç alması engel seviyelerinin belirlenmesi ile ortaya çıkar ve belirlenen engel seviyelerine göre araç alım şartları değişir. Engelli araç alımlarında şartlar şu şekildedir;

 • %90 üzeri engel sahibi olan kişilerin ÖTV indirimli araç almaları için engel oranını gösteren rapora ihtiyaçları vardır. Araç kullanmaya müsait olmadıkları raporda belirtilen kişilerin aracı şoförleri ya da 3.dereceye kadar yakınlarından birisi kullanabilir.
 • %90 engel haricinde ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanır.
 • Araç alımlarında trafik tescil işlemini yapılması gerekir.
 • Aracı kullanacak olan kişiye ait belgeler bulunması gerekir.
 • Engelliye ait olan araçların kullanımı başkaları tarafından yapılamaz.
 • Engelli aracı kimin kullanacağı satın alma sırasında belirlenmelidir.
 • Engelli araçları 5 yıl boyunca satılamaz.

5 yıllık süre dolmadan aracın satışı gerçekleşirse ÖTV vergisi ödenmelidir. Aracın süre dolmadan atışı ancak ÖTV vergisi ödendikten sonra yapılabilir. Aracı satın alacak kişi de engel sahibi ise belirtilen süre 3 yıla düşürülmektedir.

Engelli ÖTV İndirimi ile Araç Alımlarında Ne Kadar İndirim Elde Ediliyor?

Araç alımlarında aracın engelli bir kişiye satılması esnasında engelli araç fiyatları 200 bin Türk Lirasının altında olduğu zaman ÖTV indirim uygulaması yapılmaktadır. 200 bin Türk Lirasının üzerinde olan araçlarda ÖTV indirim geçerliliği bulunmamaktadır. ÖTV indirimi ile araç alımlarında, her ne kadar adı “ÖTV indirimi” olarak geçiyor olsa da, aslında ÖTV ve MTV muafiyeti sağlanmakta. Satış fiyatı üzerinden herhangi indirim yapılmamakta. Engelli indirimi ile araç alacak kişi, MTV ve ÖTV vergilerinden muaftır. Bunun dışında, herhangi bir sigorta veya başka bir ücrette herhangi bir indirim veya muafiyet bulunmaz. 2018 yılı itibariyle, ÖTV oranları, 40.000 TL altı araç bedeli için %45, 40.000 – 70.000 TL arası araç bedeli için %50, 70.000 TL üzeri için %60 olarak belirlenmiştir.

Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar

Araç alımlarınızda ÖTV indiriminden yararlanmak için öncelikle sürücü belgesine ihtiyacınız bulunuyor. Sürücü belgenizi uygun şekilde temin ettikten sonra, ÖTV indirimi alabileceğinize dair sağlık raporuna ihtiyaç duyulmaktadır. Bu rapor sağlık kuruluşlarından temin edilmelidir. Çoğu durumda bu rapor üzerinde ÖTV indiriminden faydalanabileceğinize dair gerekli ibareler bulunur. Eğer sakatlık oranı %90 üzerindeyse, bu ibareye gerek duyulmamaktadır. Alacağınız sağlık raporu doğrultusunda, araçta herhangi bir tertibata ihtiyaç duyulup duyulmadığına dair karar makine mühendisleri tarafından verilecek ve size iletilecektir.

Araç satın alırken istenen belgeler araçların alımları sırasında tamamlanmış olmalıdır. Engelli araç alımlarında gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Engel oranını gösteren ve engelli kişinin araç kullanıp kullanamayacağına dair ibarenin bulunduğu ve sağlık kurulu heyeti tarafından verilen rapor istenmektedir.
 • Satın alınan aracı engel sahibi kişi kullanmayacak ise aracı kullanan kişiye ait B sınıfı ehliyet bulunması gerekir.
 • Satın alınan aracı engelli kişi kendi kullanacak ise H sınıfı ehliyet bulunması gerekir.

İlginizi çekebilir;

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli Çalışanların Hakları Nelerdir ?

Engelli ÖTV İndirimi ile Alınan Aracın Satışı

Bu indirimden faydalanarak aldığınız araçların 5 yıl içerisinde satışını yapmak yasaktır. Eğer bu süre dolmadan satış yapılırsa, araca ait ÖTV muafiyeti ortadan kalkar ve verginin ödenmesi gerekir. Aynı zamanda, herhangi bir satış yapılması halinde, ÖTV indiriminden faydalanmak için 5 yıl beklemek gerekir. ÖTV indirimi ile alınan araçlar tek şart ile satılabilir. 5 yıl dolmadan, ÖTV muafiyetini koruyarak aracınızı sadece araç sahibi ile aynı engel grubuna sahip bir kişiye satabilirsiniz. Bu durumda yine yeni araç alımı için 5 yıl beklemeniz gereklidir.

Engelliler Adına Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanıp kullanmayacağı “kara yolları trafik yönetmeliğinde” belirlenmiştir. Buna göre;

 • Engelliler adına alınan araçları araçta yapılan donanım değişikliğine göre şu kişiler kullanabilir. % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı.

Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam ediyor

 • H sınıfı sürücü belgesi bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve bir de benzer sakatlığı bulunan H sınıfı sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor.
 • Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmadı.
 • Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir.

Yukarıda engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanıp kullanmayacağına dair maddelerde adı geçen “H sınıfı” sürücü belgesi kaldırılmış olup yerine kişinin engel durumuna göre A veya B engelli sınıfı ehliyet getirilmiştir.

2019 Engelli Emeklilik Hesaplama

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. cem dedi ki:

  komşumun %90 engelli aracı var kendim kullana biliyormuyum

 2. alişakır dedi ki:

  Engelliler adına alınan aracı kimlerin kullanıp kullanmayacağı “kara yolları trafik yönetmeliğinde” belirlenmiştir. Buna göre;

  Engelliler adına alınan araçları araçta yapılan donanım değişikliğine göre şu kişiler kullanabilir. % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı.

  ifadesini bizlerin uygulayabilmesi için kanun maddesinin ve düzenlemesinin tarih ve sayısın verebilir misiniz. aracımda düzenleme yaptıramıyorum onun için gerekli.teşekkürler.

 3. Murat dedi ki:

  Merhaba Kayınvalidem %91 engelli raporu aldı ve adına araç almamı istiyor fakat kendinin ehliyeti yok. Benim aracı kullanmam da sakınca olabilir mi? Ya da aynı adres de ikamet etme şartı var mı?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   % 91 engelli olduğu için kullanıcı olarak yazdırmak şartı ile kullanabilirsiniz. Bir sakınca yok.

 4. Sibel dedi ki:

  Yüzde 56 süresiz engelli raporum var ,engelli hakkından yarlanarak ötv siz araba alabilirmiyim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sibel Hanım merhaba,

   Engeliniz Ortopedik değil ise % 56 rapor ile ÖTV muafiyetli araç alamazsınız.

 5. Recep dedi ki:

  Merhaba.. Benim kayın pederimde ötv indiriminden yararlanması amacıyla ve h ehliyetini yenilemek amacıyla 2 ayrı heyet raporu başvuru yaptık.. Bugün her iki raporu da aldık..sol ayakta 10 cm kısalık var ve sol el orta parmağı yok.. Rapor oranı yüzde 39.. Bu durumda ötv den indirim alabilir mi.. Yani sol bacak olması sebebiyle rapor oranı önemsiz olduğunu biliyorum ve otomatik araç kullanabılır.. Raporunda da özel tertibatlı araç kullanabilir yazıyor.. Ehliyet olanında da engelli b ehliyet alır yazıyor.. Benim aklımı kurcalayan şu…1- İl Sağlık müdürlüğünden otomatik araç alabilir yazısı dediğimiz yazıyı almamız mı gerekiyor. 2- sol el orta parmağın olmaması ötv indirime engel midir.. Teşekkürler..

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Recep Bey merhaba,

   % 39 da olsa tertibatlı araç kullanabilir yazması ötv muafiyeti alması için yeterli. İl sağlık müdürlüğünden ayrıca yazı almanıza gerek yok rapor yeterli. Sol el orta parmak olmaması da engel teşkil etmez.

 6. emin gül dedi ki:

  engelliler adına alınan araçları araçta yapılan donanım değişikliğine göre şu kişiler kullanabilir. % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı.
  yukarıda bazı açıklamalar var ve terettüt oluşdu bende, yanıtlarsanız sevinirim,
  3 yıl öncesi %90 üzeri engelli raporu bulunan kayın biladerim adına araç aldık, beraber ikamet ediyoruz her türlü bakım ve tüm ihtiyaçları tarafımızdan karşılanıyor. alınan aracı kızım oğlum ve zaman zaman eniştesi olarak ben kullanıyorum bur da sıkıntı gelinim ve ben eniştesi olarak kullanmamız 3.ncü derece kan ve sıhri akraba sayılmıyor oluşumuz, bununla ilgili daha öncesi fatsa sulh kukuk hakimliğinin vermiş olduğu bir karar üst mahkemece de onanınca sigorta şirketleri olan kazalarda kullanamayacak kişiler sınıfına girenlerce yapılması halinde tanzim etmiyor ki bende defaten konumumuz gereği kasko sigortası yaptırmak için girişimde bulunduğumda bu konuyu detaylı anlatıp sonuç istediğimde mahkeme kararı gereği bizlerin böyle bir durumla karşılaşırsak tanzim edemeyeceklerinden sigorta yapamıyorlar.
  anladığım kadarı ile karayollarının ilgili yönetmeliğine göre bizim durumuzda veya yukarıda sizin açıkladığınız metinde aracı kullanmamızda yasal bir engel yok ancak trafik kasko sigortası kapsamında meydana gelebilecek bir kazai durumda tanzim söz konusu değil
  yasa veya yönetmeliklerde bir değişiklikmi oldu acaba aydınlatırsanız seviririm. iyi çalışmalar

 7. emin gül dedi ki:

  engelliler adına alınan araçları araçta yapılan donanım değişikliğine göre şu kişiler kullanabilir. % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda “3. derece yakınlar” vb. hiç bir kısıtlama kalmadı.
  yukarıda bazı açıklamalar var ve terettüt oluşdu bende, yanıtlarsanız sevinirim,
  3 yıl öncesi %90 üzeri engelli raporu bulunan kayın biladerim adına araç aldık, beraber ikamet ediyoruz her türlü bakım ve tüm ihtiyaçları tarafımızdan karşılanıyor. alınan aracı kızım oğlum ve zaman zaman eniştesi olarak ben kullanıyorum bur da sıkıntı gelinim ve ben eniştesi olarak kullanmamız 3.ncü derece kan ve sıhri akraba sayılmıyor oluşumuz, bununla ilgili daha öncesi fatsa sulh kukuk hakimliğinin vermiş olduğu bir karar üst mahkemece de onanınca sigorta şirketleri olan kazalarda kullanamayacak kişiler sınıfına girenlerce yapılması halinde tanzim etmiyor ki bende defaten konumumuz gereği kasko sigortası yaptırmak için girişimde bulunduğumda bu konuyu detaylı anlatıp sonuç istediğimde mahkeme kararı gereği bizlerin böyle bir durumla karşılaşırsak tanzim edemeyeceklerinden sigorta yapamıyorlar.
  anladığım kadarı ile karayollarının ilgili yönetmeliğine göre bizim durumuzda veya yukarıda sizin açıkladığınız metinde aracı kullanmamızda yasal bir engel yok ancak trafik kasko sigortası kapsamında meydana gelebilecek bir kazai durumda tanzim söz konusu değil
  yasa veya yönetmeliklerde bir değişiklikmi oldu acaba aydınlatırsanız seviririm. iyi çalışmalar

 8. Sevgi dedi ki:

  %85 engelim var işitme engeli ve kanser tedavisi gördüğüm icin tedavim bitti araba alabiliyormuyum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Sevgi Hanım,

   Ötv muafiyetli araç alabilmek için en az % 90 oran almalısınız.

  2. Seher dedi ki:

   Merhaba %98 engelli raporu olan kiz kardeşim var. Annem evde bakım aylığı alıyor. Engelli aracı almak istesem kız kardeşi olarak annemin aldığı maaşı keserler mi .Ayrıca benimle birlikte eşimin o aracı kullanmasına izin verilir mi

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Seher Hanım,

    evde bakım maaşı haneye giren gelire göre ödenmektedir. Bu nedenle araç alımından sonra da kesilmez. Siz ve eşiniz kullanabilir.