SGK Bilgi

Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

28.08.2018
1.211
Engelli Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Engelli raporu almak , rahatsızlıklarınızın vücuda etkisini anlatmak, kendinizi ifade edebilmek çok zordur. Sizin yaşadığınızı çektiğiniz güçlüğü size oran verenlere anlatabilmeniz bazen mümkün olmaz. Onlar ellerinde bulunan radyoloji ve tahlil sonuçlarına göre karar verirler. Bu konuya öncelikle açıklama getirmek ve engelli raporu konusunda sizleri daha da farklı bir bakış açısına dahil etmek istiyorum. Engelli olmak bir karar ya da seçim değildir. Bizlere sunulan hayatın içerisinde ki intihan bilincini kesinlikle unutmamak gerekir. Her ne olursa olsun dik durmalı ve şartları en iyi şekilde idare etmek üzere planlamalıyız. Engelli raporu alırken yaşanan ruhsal sıkıntıları bir kenara bırakın. Engellilere devletimiz tarafından verilen birçok hak bulunuyor. Engellilerin hukuki hakları konusunda bilinmesi gereken birçok farklı unsur yer almaktadır. Yaşam alanlarından devlet olanaklarına varıncaya kadar engelli raporu faydaları sizlere birçok farklı kolaylığı bir arada sağlayacaktır. Bu nedenle vücudunuzda yer alan engel durumundan ötürü temel yetilerinizi ve duygularınızı bir kenara bırakıp engelli raporu alma konusuna daha yakından bakmanız gerekmektedir.

Engelli raporu alırken ilk olarak sorunlarınızı iyi ifade etmeniz gerekmektedir. Engelli raporu almak sadece bir doktora görünüp çıkmak anlamına gelmemektedir. Devlet politikalarına göre kişinin engelli durumundan ötürü belli haklara sahip olabilmesi için tüm vücut engel oranının ortada olması gerekmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen hastalıkların engel oranları çizelgesine göre birçok farklı kriterde uygulamalar yapılmaktadır. Sizlerin vücut tüm engel oranınıza istinaden mevcut engel durumunuzun oranı ortaya çıkarılır. Bu rapor sizlerin engel durumunu resmi kaynaklarla kanıtlamış olduğunuz anlamına gelmektedir.

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Engelli Kimlik Kartı Fotoğraf Yenileme

Engelli Raporu

Engelli raporu alırken dikkat edilmesi gerekenler listemizin başında doktora derdinizi iyi anlatmanız geliyor. Doktorların hepsinin odasına girip, sorununuzdan bahsedeceksiniz. Sonrasında onlar sizin form kağıdınıza bilgileri yazacak ve bir engel oranı verecek. Burada fazlasını değil hakkınızı alabilmeniz için gerekli hemen her türlü bilgiyi kendi adınıza iletmeniz gerekmektedir.

engelli raporu

İkinci aşamada ise sizlere çok daha iyi bir öneride bulunacağız. Engelli raporu hastaneleri içerisinde büyük bir kargaşa ile karşılaşma olanağınız bulunur. Hatta bu olanaktan öte artık bir zorunluluk kıvamına gelmiştir. Engelli raporu almak için hastaneye gittiğiniz saate çok dikkat edin. Engelli raporu saatleri açısından oldukça önem arz etmektedir. Hastaneye ne kadar erken giderseniz o kadar erken sıra alıp doktorlarla görüşmeye başlayabilirsiniz. Bu nedenle engelli raporu veren hastaneler konusunu ilinizde yer alan devlet hastanelerini arayıp öğrendikten sonra haftanın engelli heyet günü gelince sabah erkenden hastaneye gidin. Gider gitmez, hemen başvuru formunu (bu form yakınlarda toplu olarak bulunuyordur.) doldurun. Kimliğimizi hazırlayın ve vezne kapısının önünde sıraya geçecek şekilde hazır bekleyin. Bu sayede kolay engelli raporu alma fırsatını birkaç saat az uyuyarak elde etmiş olursunuz.

Engelliler hakkında diğer içerikler;

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) Yatıran 2022 Engelli Maaşı Alabilir Mi?

Öğrenciler İçin Ücretsiz Engelli Raporu Alma Yöntemi

Engelli raporu ücreti kişi kendi talep ettiği sürece hastaneden hastaneye değişmekle birlikte ortalama olarak 200 TL civarında seyretmektedir. Ancak kişi öğrenciyse veya bir iş yeri tarafından özellikle sevk talebi istinasıyla gönderildiyse, bu durumda devlet engelli raporu alma ücreti konusunda indirim yapar ve kişiye ücretsiz engelli raporu alma hakkını tanır. Öğrenciyseniz ve bir şekilde engelli raporu almanız gerektiyse bu durumda ilk olarak hastaneye gitmeden bir hafta öncesine kadar okuduğunuz okuldan öğrenci belgesi alın. Sonrasında bu belgeyi de hastaneye getirerek sıraya sabahtan girin.

Bedava engelli raporu nasıl alınır sorusunu soranlar için öğrencileri kapsayan düzenli bir cevap verdik. Öğrenci raporunu veren öğrenciler genellikle ösym için engelli raporu almak istedikleri için bu noktada vezne görevlisi konuya istinaden hiçbir problem çıkarmayacaktır. ÖSYM için engelli raporu almanın faydaları ve ÖSYM engellilere sağlanan haklar başlıca şu şekilde sıralanabilir. Elbette bu haklar ve ayrıcalıklar kişinin engel durumuna ve gireceği sınava göre değişkenlik gösterebilir. Bu ÖSYM engelli başvurusu noktasında memur tarafından tarafınıza ifade edilecektir.

 • Büyük puntolu soru kitapçığı
 • İşaretleyici yani kodlayıcı hizmet
  • Soru kitapçıklarında yazı boyutu büyütülebilir ancak kodlama kağıdında büyütülse bile illa ki kodlama için görevli bir memur yanınıza verilir.
 • Merdiven çıkamayanlara destek,
 • Ek süre olanakları,
 • Farklı ve karışık şekillerden uzak sorular,
 • Ek süre olanakları

Yukarıdakilerden bazılarını ÖSYM engelli öğrenci sınav başvurusu esnasında bildirmeniz gerekmektedir. Orada ki başvuru formuna işaretleme yapmanız durumunda size sınav gününde istediğiniz her olanak sağlanır. Ayrıca ÖSYM engelli öğrenci ücreti de diğer öğrenciler ile aynıdır.

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

Engelli Raporu Aslı Gibidir Almayı Unutmayın!

Engelli raporu alacaklara tavsiyeler listemizde yavaşça sona doğru ilerliyoruz. Engel durumunuzu çeşitli kurum ve kuruluşlara kanıtlamak üzere alacağınız bu rapor, alım aşamasında yapacağınız birkaç detay hareketle daha iyi bir hale gelebilir. Engelli raporu alanlar genellikle engelli raporu aslı yazan kağıdı alıp hastaneden uzaklaşırlar. Daha sonrasında bu raporun talep edilmesinde ise zor duruma düşerler. Engelli raporu fotokopisi geçerli midir ve engelli raporu fotokopisi kabul edilir mi sorusunu soranlar için maalesef kabul edilmediği bilgisini verelim. Bu belgeler onay gerektirdiği için engelli raporu aslı gibidir mühürlü belgelerinizi almanız gerekir. Bunu raporu almaya gittiğiniz gün hastane personelinden rica ederek ücretsiz bir şekilde yaptırabilirsiniz.

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

EKPSS Tercihleri Ne Zaman? EKPSS Atama Açıldı Mı?

Engelli raporu aslı gibidir ücreti sonradan yaptırmanız durumunda NOTER aslı gibidir ücret tarifesine göre alındığı için size pahalıya patlayabilir. Hazır raporu almaya gitmişken, hastane personelinden rica edin ve raporunuzun aslı gibidir çıktılarını edinin. Bu çıktılarda kırmızı renkte ASLI GİBİDİR mührü yer alacaktır.

2020 Engelli Emeklilik Hesaplama

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı (Maaşı)

Engelli Çalışanların Hakları Nelerdir ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. vural4646 dedi ki:

  slm Hocam ben kahramanmaraş tan vural 14 ekim 2019 tarihinde trafik kazası geçirdim ve ayagımda tibia alt uç kırıgı ve fibula uç kırıkları meydana geldi 3 platin toplamda 22 vida takıldı doktorum krıktan sonra kemiğimde erimeler başladıgını siyledi yaklaşık 11 ay oldu halen şiddetli agrılar çekmekteyim ayagım şişiyor yürümede dahi zorlanıyorum.
  ve kurul raporu için hastaneye gittiğimde DOKTOR BENİMLE DALGA GEÇTİ senin hiç bir şeyin yok dedi sizce ( bu yapılan işlemlere göre benim birseyim yokmu ) Bu agrıların gitmesi için rahat yürüyebilmek için NE YAPMALIYIM
  hocam şimdiden Teşekkür ederim

 2. bgsv dedi ki:

  merhaba,

  2006 yılınsa skolyoz ameliyatı oldum eğrilik derecem %48 idi, daha sonra buna bağlı gelişen göğüs asimetrisi sebebiyle 2013 yılında ikinci bir ameliyat oldum, bu yıl da boynumda fıtık olduğu tespit edildi, sürekli tutulmalar yaşamakla birlikte oturmaya bağlı şiddetli sırt ağrıları yaşıyorum, çalışmak normalden fazla yormaya başladı ama engelli için başvuruda bulunabilir miyim? olumlu sonuç alabilir miyim?

 3. yunis demir dedi ki:

  MERHABA AĞIR DERECE UYKU APNESİ VE RAMATOID ARTRITTEN YÜZDE KAÇ RAPOR ALIRIM KOLAY GELSİN

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Yunis Bey merhaba,

   Uyku apnesi % 10 gibi etkiler. Ramatoıd artrıt sıvı aldırma noktasında ağır bir şekilde etkiliyor ise % 55 gibi bir oran çıkar. Henüz ağırlaşmamış ve ilaçla tedavi da ağrı azaltılarak günlük aktiviteler düzenli sağlanıyor ise % 15 den yukarı bir oran çıkmaz.

 4. Meral dedi ki:

  Merahaba Sayın Yetkili,
  2003 yıllında sağ bacakta sinovial sarkom teşhisi kondu. Kemo – radyoterapi – ve ameliyat oldum. Düşük ayak oluştu ve düzelmiyor. 2007 yıllında nüks etti. Sağ bacağa tümör protez kondu. Sol bacaktan damar alındı ve sağ bacağa eklendi. Gevşemeden dolayı 2009 yıllında mekanızma komple değişti. Nisan 2010 yıllında %42 ortopedi engelli sürekli olan sağlık raporu aldım. 2011 yıllında akciğer met yaşadım. Akçiğerden ameliyat oldım. Lob alınmadı. Radyoterapi gördüm. 2018 yıllında bacağımda yaşadığım ağrılardan dolayı ( düşmelerime bağlı olarak protez yamuk duruyordu ve baskı yaptığı için ağrı oluyordu) tümör protez rezeksiyon ameliyatı geçirdim. Şubat 2019 da engelli ehliyeti aldım. Otomatik ve özel tertibat verdiler. Sağlık raporumda sağ kelimesi yazmadığı ve özel tertibat değerlendirilmediği için sıfır araç alamıyorum. Raporu güncellemesi yapmıyorlar. Yeni rapor çıkartmam gerekiyormuş . Fakat yeni rapor çıkartırsam oranımın düşmesi söz konusu olabilrimış. Ben erken emekli yasasından faydalanıp emekli oldum. Ayrıca şu an işyerinde engelli kadrosunda çalışıyorum. Bu haklarımı kaybetmek istemiyrom.Bu durumda ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olabilrseniz sevinirum. Hastanedi dr bilgi vermiyorlar. Ayrıca raporumum eski olduğunu ve yenilemem gerektiğini söylüyorlar. Ama Raporum sürekli. Kafam çok karışık. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Hiç kimse net bi bilgi vermiyor.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre oranının yine % 40 ın üzerinde çıkar. Bazı hastalıkların oranları düştü. ancak sizin ki gibi sabit ve sürekli olan engellerin oranı çok düşmedi. Heyete girdiğiniz takdirde yine % 40 ın üzerinde çıkabileceğini düşünüyorum.