Engelli Kimlik Kartı Fotoğraf Yenileme

Engelli kimlik kartı fotoğraf yenileme nasıl yapılır? işte bu garip ama bir o kadarda önemli soruyu cevaplıyoruz. Günümüzde devlet tarafından engellilere büyük haklar verilmektedir. Engellilerin bazı durumlarda raporlarını göstererek imkanlardan faydalanması gerekebilir. Ancak her zaman kişinin raporu yanında taşıması mümkün olmayacağından, bu gibi durumlarda kullanılması üzere kişilere engelli kimliği verilmektedir.

Verilen bu kimlik sayesinde kişiler raporun orijinal kağıdını göstermeden kendilerini tanıtabilir, engellilere tanınan haklardan yararlanabilirler.  Engelli kartı fotoğrafı ise zaman içerisinde yıpranabilir ya da engelli kişinin yaşının büyümesi ile fotoğraf eskiye ait olabilir.

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

Engelli Raporu Hesaplama

Engelli Kimlik Kartındaki Fotoğraf Neden Önemlidir?

Engelli kimlik kartı sizin raporunuzu ve durumunuzu kanıtlayan bir karttır. Bu nedenle bu karta iyi bakmalı ve bilgilerin açıkça okunabilir olduğundan emin olmanız gerekir. Örnek bir senaryo sunalım. Eğer engelli kimliğiniz bünyesinde bulunan fotoğrafınız sizin şimdiki haliniz ile pek alakalı değilse bu durumda bindiğiniz dolmuş şoförü sizden ücret isteyebilir. Bu nedenle vücudunuzda ve özellikle yüzünüzde oluşan değişimleri kimlik fotoğrafını minimum 5 senede bir güncelleyerek resmiyete taşımanız gerekir.

Engelli Kimliği Yenileme

Aynı zamanda engelli kimliği geçerlilik süresi de oldukça önemlidir. Geçerlilik süresi “sürekli” olmayanların kimlik kartında yazan süresi sonlandıktan ve tarih geçtikten sonra en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine gitmeleri gerekmektedir. Kimliğin geçerlilik süresi geçtikten sonra kesinlikle bu kimlikten dolayı sahip olduğunuz hakları kullanamazsınız. Karşınızdaki insanlarla gereksiz yere polemik yaşayabilirsiniz.

Engelli Kimliği Yenileme Nasıl Yapılır?

Engelli kimliği yenileme işlemi için ilk olarak yeni birere fotoğraf çektirin. Bu fotoğraflarda ekstra biz özellik aranmamaktadır. Oldukça ucuz fiyatlara çektireceğiniz normal iki adet vesikalık fotoğraflar en yakın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne gidin. Sonrasında danışma memuruna derdinizi anlatın ve memurla işlemleri başlatın. Orada eski kimliğinizi teslim etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle eski kimliğiniz yanınızda olsa iyi olur.

Yenileme talebinize istinaden engelli raporu da gerekmektedir. Eğer hali hazırda bir raporunuz varsa onunla gidin. Büyük ihtimalle bu raporun durumuna bakılarak sizden yeni rapor istenmez. Ancak yeni bir rapor istenirse, ilinizde yetkisi bulunan bir başka devlet hastanesinden engelli raporu almanız gerekebilir. Engelli raporu almak konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak için engelli kategorimizde yayınlanan içeriklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Engelli Kimlik Kartı Kaç Günde Çıkar?

Engelli kimlik kartı çıkma süresi başvuru yaptığınız İl Müdürlüğü bünyesinde yapılan işlerin yoğunluğuna göre değişkenlik gösterebilir. Eğer yoğun olmayan bir ilde bu başvuruyu yaptıysanız, bu durumda tarafınıza maksimum 5 iş günü içerisinde engelli kimliği verilecektir. Eğer daha yoğun bir yerde başvuru yaptıysanız, bu durumda bu süre 2 haftaya kadar uzayabilir.

Engelli kimliği sorgulama işlemi için başvuru esnasında memurdan ne zaman çıkacağı hakkında bilgi alarak süreci tamamlayabilirsiniz. Kurumun telefon numarasını da alırsanız, kartın çıkıp çıkmadığını arayarak öğrenebilirsiniz.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

9 Comments
 1. Mayıs 12, 2019
  • Mayıs 13, 2019
   • Temmuz 4, 2019
    • Temmuz 5, 2019
    • Temmuz 5, 2019
 2. Nisan 26, 2019
  • Nisan 27, 2019
   • Mayıs 16, 2019
    • Mayıs 16, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir