SGK Bilgi

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları. Ev fiyatlarının yüksek olması. Bankaya yatırılan vadeli hesap faizlerinin yüksek faiz getirisi nedeni ile kiralık dairelerin azalarak, birçok dairenin satılığa çıkması nedeni ile kiralık evlerin azalması ve buna istinaden kiraların yükselmesi. Faizlerin seçili bankalarda düşmesine rağmen tekrar artması veya belli projelerle sınırlandırılması birçok bankada hala yüksek seyretmesi konut alacakların hayallerini suya düşürmüştü. Bu sebeplerden dolayı da orta gelirli vatandaşların kesesine de hitap edebilen Toki Konutları ile ilgili uzun süredir bir bekleyiş vardı. Bu bekleyiş 2019 seçimlerinden önce gelen haberle gerçekleşti. Son gelişmelere göre TOKi projeleri, yerleri, büyüklükleri, başvuru bedelleri, peşinatlar ve vadeler netleşti ve işlemler sonuçlandı. 26 Haziranda da kuralar çekilerek evler sahiplerini buldu. Toki Konutları ile ilgili uzun süredir bir bekleyiş vardı. Bu bekleyiş Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın17 yıldır sürdürdüğümüz şehircilik hamlesine yeni bir altın halka daha eklemiş oluyoruz. Ülke genelinde 96 millet bahçesi TOKİ tarafından inşa ediliyor. İlk 50 binlik konut projesi büyük ilgi görmüştü. Biz de sayıyı artırmaya karar verdik. Ülkemizin 81 vilayetinde 100 bin sosyal konutun daha inşa sürecini başlatıyoruz demesi TOKİ vasıtası ile ev alacakları şartlarla ilgili bekleyişe sevk etti. 2020 yılı projeleri için aynı şartları taşımasını beklediğimiz için yazımızda 2019 yılı için merak edilen bu projelerle ilgili bilgileri derledik. 2020 yılında yapılacak Toki projelerinin detayını ve Engelli vatandaşlara sağlanan kolaylıkları da yazımızda bulacaksınız.

Konut Büyüklükleri Nasıl Olacak ?

Yeni yapılacak projelere göre konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde olacak. 2+1 konutlar 75 ile 85 metrekare büyüklüklere sahip olacak. 3+1 konutların büyüklükleri ise 100 metrekare olacak.

Başvurular Nereye Yapılacak ?

Başvurular yine banka kanalıyla yapılacak. Bu projeler genellikle devlet bankaları aracılığı ile olduğundan başvurular Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerine yapılabilecek. Ayrıca E devletten de başvurular alınmaya başlandı. E devlette toki başvurusu yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/toki-konut-is-yeri-basvurusu linkini tıkladıktan sonra şifrenizi girerek kurasına girmek istediğiniz projenin ilinden başlayarak son safhada projeyi seçeceksiniz. Başvurunuzun geçerli olabilmesi için 15 Ocak 2020 ye kadar 2+1 daireler için 500 TL 3+1 daireler için 1000 TL yi Ziraat veya Halk bankası hesaplarına yatırmanız gerekmektedir.

E-Devlete Nasıl Girilir? E-Devlete Giriş Nasıl Yapılır? (video)

TC ile E Devlet Şifresi Öğrenme – Detaylı Sorgulama

İlk Başvuruda Ne Kadar Ödeme Yapılacak ?

Halk Bankası ve Ziraat Bankası’nın yetkili şubelerine başvuru için giden vatandaşlar 2+1 konutların başvuru bedeli olarak 500 lira, 3+1 konutlar için ise 1000 lira ödeme yapacak Kura sonucunda ev sahibi olamayanlar başvuru ücretlerini aynı banka şubesinden geri alabilecek.

Evler Sahiplerini Nasıl Bulacak?

Başvurular sonlandıktan sonra konutların ihalesi yapılacak ve satış fiyatları belirlenecek. Başvuru sahipleri arasında TOKİ tarafından ilan edilecek tarihte ‘Hak Sahibi Belirleme’ kurası çekilecek. Bu kuraların yeri ve saati TOKİ’nin internet sayfasında duyurulacak. Kura sonucunda ev sahibi olanlardan peşinat tahsil edilecek ve kalan ödeme taksitleri teslimattan sonra başlayacak.

2020 Başvuru Tarihleri Ne Zaman Başlayıp Bitecek ?

Konutlar için başvurular 16 Aralık 2019 ve 15 Ocak 2020 tarihleri arasında alınacak. Konutlara daha önce TOKİ’den ev almamış ve konut kredisi kullanmamış aylık geliri 5.500 TL’den düşük olanlar başvuracak (İstanbul İçin 6.000TL).

2020 Toki Başvuru Şartları Nelerdir ?

 Projeye başvuru yapabilmek için, başvuru sahibinin;

 • T.C. vatandaşı olması,
 • Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
 • Toplu Konut İdaresinden  konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),
 • Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
 • Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),
 • Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5.500  TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 6.000 TL olarak uygulanmaktadır.),
 • Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

2020 Toki Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

 • Kimlik Fotokopisi,
 • Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları “Hak Sahipliği Belgesi”
 • Engelli vatandaşlarımız, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 40 engelli olduğuna dair),
 • Emekli vatandaşlarımız, Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan Emekli Kimlik Belgesini veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren belge veya yazı gerekmektedir.

Konut Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Konut fiyatları projelerin yerlerine kat ve konumlarına göre değişiklik gösterecek.

Ancak;

2+1 konutların fiyatları 238 bin 400 liradan başlayacak  ve kura sonucunda evlerine kavuşanlar %10 Peşinat daha ödeyecek. Buna Göre en az ödenecek peşinat tutarı 23 bin 840 lira olacak. Kalan tutar ise 240 aya kadar ödenebilecek

3+1 konutların fiyatları 272 bin 533 liradan başlayacak ve kura sonucunda evlerine kavuşanlar %10 Peşinat daha ödeyecek. Buna Göre en az ödenecek peşinat tutarı 27 bin 253  lira olacak. Kalan tutar ise 240 aya kadar ödenebilecek.

2020 de İstanbul Toki Projelerinde Kaç Konut Yapılacak ?

Alınan bilgilere göre Toki’ nin 2019 projelerine İstanbul’ da yaşanan başvuru patlaması nedeni ile ucuz Toki projelerinin devam edilmesine karar verildi ve bu bağlamda 10.000 adet daha konut yapılması kararı alındı. Engelliler içinde ayrı bir kontenjan açılması söz konusu. Bu konutlardan yararlanmak için en az % 40 engelli olunması ve diğer genel şartları sağlaması yeterli olacak.

2020 de Diğer Bölgelerde Toki Projelerinde Kaç Konut Yapılacak ?

Tüm bölgelerde toplam 100 bin konut yapılacak. Bu konutlar şehrin nüfus yoğunluğuna göre belirlenecek. 50 bin konut projesinde hemen hemen her ile yapılmıştı. Yine her ile yapılması düşünülüyor. Talep alımları ile ilgili tarihler ve yapılacak iller açıklandığında sitemizden bilgilendirme yazısını yayınlayacağız. Güncel konuları sitemizde takip etmeye devam edin..

Ayrıntılı Bilgiye Toki başvuru ekranından https://i.toki.gov.tr/100BinKonut/ ulaşabilirsiniz.

 

2020 TOKİ Projeleri Nerede, Hangi İllerde Yapılıyor?

2019 Engelli Maaşı ve 65 Yaş Maaşı Temmuz Ayında Artacak Mı ?

Engelli Raporu Oranı Hesaplama

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 36 YORUM
 1. Elif dedi ki:

  Annem 51 yaşında %89 engelli vasisi benim başvuru yaparken nasıl yapmamız gerekiyor

 2. Nezire dedi ki:

  Ben 91 engelliyim ama eşimin geliri bu verilerin üstünde ben kendi adıma basvurabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Nezire Hanım,

   Aynı ikametgahta kalanların toplam maaşına göre katılım sağlanıyor dolayısıyla siz katılamazsınız.

   Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 6.000 TL olarak uygulanmaktadır.),

 3. Sedat dedi ki:

  Mrb parayı yatırmadım ikinci kez başvuru yapma imkanım var mı

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Sedat Bey,

   Soruyu tam olarak anlamadık. Başvuru sırasında ödeme de alınıyor. E devletten mi müracaat ettiniz ?

 4. Halil Ölmez dedi ki:

  Esselemu aleyküm. 26 yaşında vasisi olduğum oğlum , yüzde90 engelli oğlum adına yazılabilir miyim? Yalnız benim adıma kayıtlı bir gecekondu ev var.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Halil Bey,

   OĞlunuz adına müracaat edebilirsiniz. Çocuğunuzun adına gayrimenkul olmaması yeterli

 5. BELGİN ÖZKUL dedi ki:

  KIZIM %92 ENGELLİ BEN ANNESİ VE VASİSİ OLARAK BAŞVURU YAPABİLİYORMUYUM

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Belgin Hanım,

   25 yaşını doldurdu ise vasisi olarak yapabilirsiniz. 25 yaş altı ise yapamazsınız.

  2. Yıldız gumustas dedi ki:

   Meraba oglum yuzde 98 engelli 18 yasindan kucuk onun adina basvuru yapabiliyormuyum

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Yıldız Hanım,

    25 yaşını doldurmayanlar bu projeden yararlanamazlar.

  3. Ertuğrul dedi ki:

   Eve kızının adına giriyorsun zaten bende engelli yim girdim

 6. Serkan dedi ki:

  Merhaba 95 doğumluyum 25 yaşıma girmeme 3 ay kaldı 2020 TOKİ’ye başvurabilirmiyim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Serkan Bey merhaba,

   25 yaşını doldurmadığınız için maalesef başvuru yapamazsınız.

  2. ZEYNEP dedi ki:

   Merhaba % 96 engelliyim.uzerime %50 evim var .bana getirdigi gelir 550 .ben tokiye bas vurabilirmiyim. Bu yuzde %50 tapu beni engellermi

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Zeynep Hanım,

    Hisseli tapusu olanlar da başvuru yapabiliyor. Başvurunuzu yapabilirsiniz.

 7. Seda dedi ki:

  Merhaba engelli olarak kuraya katılınca çıkmazsa normal olarak ayrıca kuraya otomatikmi alınıcaz tekrar biz mi başvuracağız

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Seda Hanım merhaba,

   engelli çıkmaz ise otomatikman diğer kurraya dahil edilirsiniz. Tekrar başvuru yapmanıza gerek bulunmuyor.

 8. Nursel er dedi ki:

  Esim 91 engelli ben 40 engelliyim esimin babadan kalma kucuk bir daire var ben tokiye yazilabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Nursel Hanım,

   Başvuru şartlarında ; Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç) ibaresi var buna göre siz de tokiye yazılamazsınız.

 9. Serkan dedi ki:

  Merhaba tilkiden ankaradan ev almak istiyorum ankarada oturuyorum adıma engelli aracım var %55 raporum var ev alabilirmiyim teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Serkan Bey,

   Aracınızın olması ev almanıza engel değil. Eşinize veya vasiais bulunduğunuz evlatlarınızın üzerine ev yoksa başvuru yapabilirsiniz. Başvurular Ziraat bankasına yapılmaktadır.

 10. Salih dedi ki:

  Hocam ben engelliyim yüzde 40 nasıl başvurabilirim engelli ne zamn

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Salih Bey merhaba,

   Ayrım yok 16 aralıktan itibaren herkes başvurabiliyor. Siz ayrıca engelli kontenjanından yararlanacaksınız. Bu kontenjandan çıkmaz ise yine gene kontenjandan kuraya devam edeceksiniz.

 11. Orhan dedi ki:

  Hakkari ilinde de konut yapılacakmı

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Orhan Bey,

   Hakkari merkez için 300 konut gözüküyor.

 12. Nedim dedi ki:

  Slm 100/49 engelliyim Elazığ TOKİ engelli başvurusu için aradım böyle bir proje yok dediler sizdeki listede elazig vaxr

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Nedim Bey,

   Elazığ merkezde 2 adet proje var. Ziraat bankasına başvuru yapabilirsiniz.

   1. ZEYNEP dedi ki:

    Merhaba % 96 engelliyim.uzerime %50 evim var .bana getirdigi gelir 550 .ben tokiye bas vurabilirmiyim. Bu yuzde %50 tapu beni engellermi

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba Zeynep Hanım,

     Hisseli tapusu olanlar da başvuru yapabiliyor. Başvurunuzu yapabilirsiniz.

 13. Hakan aksoy dedi ki:

  Ordu da bu TOKİ evleri yapılacakmı buradaki engelliler istanbulamı taşısınlar ikametgahlarını orduya da kulak verin lütfen

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hakan Bey,

   Yeni toki projeleri var. Yine Türkiye geneli olması bekleniyor. Bu açıklama seçim sonrası yapılmıştı. Yeni projeler açıklandığında sizlere sitemizden duyuracağız.

 14. Mirac gokhan akbay dedi ki:

  24.12.1998 girisli devlet memuruyum %87engelle raporum var surekli rapor yeni aldim.vergi indirimim var.vergi indirimine gore emekli oldugumda maas ve ikramiyem ne olur tsk .

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey,

   Hesaplama yapılabilmesi için tüm ücret ve bordro bilgilerinizin olması gerekmektedir. Mevcut durumda hesaplama yapmamız mümkün değil.

 15. Hatice dedi ki:

  Merhaba benim %70 Engelli raporum var
  Başakşehir kayabaşından ev almak istiyorum 2020 deki toki evlerinden.. Kendim gebzede oturuyorum istanbuldan alma şansım varmı? Varsa başvuru tarihi ne zaman
  Teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım,

   İkametgahınız Kocaeli il sınırlarında olduğu için İstanbul il sınırları içerisinde toki ye katılmazsınız.