SGK Bilgi

Öğrenci Engelli Raporu Ücreti Öder Mi?

13.10.2018
87
Öğrenci Engelli Raporu Ücreti Öder Mi?

Öğrenci engelli raporu ücreti konusunda günümüz yönetmelik ve kanunları tarafından güvence altına alınmıştır. Devlet tarafından finanse edilen bu hizmet kapsamında, rapor almak isteyen bir öğrenci ise bu durumda hastanelerde talep edilen ücretten muaf olmak mümkündür.

Engelli raporu günümüz Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş devlet ve araştırma hastahaneleri bünyesinde verilmektedir. Engelli raporu almak için herhangi bir özel hastahaneye başvuru yapamazsınız. Kanunlara ve Sağlık Hükümleri gereğince yapılan değerlendirmeler ile bu rapor verilmelidir. Uygunluk noktasında her şeyin önlemler çatısı altında yer almasını isteyen Devlet yetkilileri, engelli raporu veren hastahaneler için kısıtlamalar getirmiştir. Öğrenci bireylerde yine kendi illerinde yer alan yetkili hastahaneleri kullanmak zorundadır.

Engelli Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Engelli raporu almak kaç para diye soranlara her il için net bir şey diyemiyoruz. Ortalama 200 TL civarında bir ücret talep eden hastaneler kişinin okuyor olması durumunda belli ayrıcalıkları devreye sokmaktadır. Engelli raporu almak için hastaneye gitmeden önce kişi eğer öğrenciyse ilk olarak muaf olmasını sağlayan belgeyi edinmesi gerekmektedir.

Engelli Raporu Yükseltme Mümkün Müdür?

İlkokul, ortaöğretim kurumları ve son olarak üniversiteler bünyesinde eğitim gören bireyler için ücretsiz engelli raporu almanın yolu öğrenci belgesinden geçmektedir. Öğrenci birey hastahaneye engelli raporu almak maksadıyla gitmeden önce eğer yanında kendisine ait ve okul yönetimi tarafından düzenlenmiş bir öğrenci belgesi alırsa bu durumda hiçbir ücret ödemeden bedava engelli raporu alma hakkı kazanır. Bu hak sadece öğrenciler ve sevkliler için geçerlidir.

Engelli Raporu İçin Sıra Beklemeyin!

Engelli raporu almak için hastahaneye gittiğimizde zemheri bir kalabalık tarafından karşılanacaksınız. Orada erkenden toplanan kalabalık sizlerin önünde olacağından bekleme süresi sizi zora sokabilir.

Engelli Raporu Hesaplama

Tüm doktorlarla görüşmeniz ve bir de orada sıra beklemeniz gerektiğini düşünürsek bu durumda sabah sırayı erkenden edinip, doktorlar gelir gelmez evrakı işlemeye başlamanız sizin faydanıza olacaktır. Engelli raporu almak için sabah saat 7’de ilde yetki sahibi olan hastaneye başvurun. Bu sayede sıra bekleme derdinden tam anlamıyla kurtulmuş ve işinizi erkenden bitirmiş olursunuz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.