SGK Bilgi

Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

SGK
30.08.2018
764
Muhtaç Asker Ailelerine Para Yardımı

Muhtaç asker ailelerine para yardımı günümüzde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilen bir sosyal yardımdır. Oğlunuz ya da eşiniz askerlik görevini yapmak üzere evinden ayrıldı ise, bu durumda devlet bir görev bilerek muhtaç asker ailelerine maaş vermektedir. Verilen bu maaşın tamamen karşılıksız olarak verilmesi, devletin askere ve sorumluluklarına ne kadar saygılı olduğunu göstermektedir.

Muhtaç asker ailesi yardım sorgulama konusuna varıncaya kadar hemen her konuyu bu makale altında anlatacağız. Temel bilgilere ek olarak muhtaç asker ailesi yardım miktarı konusuna da yakından bakacağız. Asker ailelerine maaş sorgulama işlemi için birçok farklı yanıltıcı bilgi internet ortamında dolaşmaktadır. Aksine, bu bilgilerin tamamı yanlış olmakla birlikte sorgulama işleminin kişilerin E-Devlet hesapları üzerinden kolayca zaman kaybı olmadan yapılabilmektedir.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Asker Çocuğuna Para Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Asker Ailelerine Para Yardımı

Ayrıca asker çocuğuna yardım programı adı altında da anneye yapılan ödemeye ek olarak askere gidenin çocuğuna yardım kampanyası da bulunmaktadır. Asker çocuğuna maaş uygulaması da yine bu statüde uygulanmaktadır .

Elbette ki, asker ailelerine yapılan tek yardım bu değildir. Belediyelerin asker ailelerine yardım konusunda da yürüttükleri çalışmalar bulunmaktadır. Belediyeler, devlet kurumlarından aldıkları yardım bütçeleri ile yakını askerde olan aile fertlerine belli başlı ödenekler vermektedir. Aynı şekilde Kaymakamlık asker yardımı yapan bir diğer yapılanma olarak gösterilebilir. Asker ailelerinin verimli olması ve daha ileriye gidebilmesi için bu gibi temel maddi yardımlar yapılmaktadır. Asker ailesi maaşı ne zaman verilecek sorusunu soranlar içinde alt başlıklarımız içerisinde genel hatlarıyla bir açıklama yapacağız. Askerin ailesine yapılan yardımlar hakkında hemen her türlü detayı burada bulabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Barınma Yardımları 20

Sosyal Yardımlaşma Maddi Yardım ve Maaş Sorgulama 2020

Asker Ailelerine Para Yardımı 2020 Yılında Kimlere Verilir?

Muhtaç asker ailelerine yardım programı olarak adlandırılan bu program sayesinde, birinci dereceden akrabası olup bakmakla sorumlu kişi konumunda olan kişilerin diğer aile fertlerine karşı olan sorumlulukları askerlik görevini yaparken bile aksatılmamaktadır. Muhtaç asker ailelerine maaş konusunda ödeme askerlik süresi boyunca yapılmaktadır. Sonrasında bu yardım ortadan kalkmaktadır. Oğlum askere gitti maaş almak istiyorum diyenler için hemen her detayı anlatıyoruz. Fakir asker ailelerine maaş yardımı konusuna dilerseniz daha fazla uzatmadan geçelim. Askere giden eşten maaş almak isteyenlerin de konumuza dahil olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Asker ailelerine para yardımı konusunda elbette ki belli başlı şartlar bulunmaktadır. Şartlara bir alt başlıkta ulaşabilirsiniz. Bu asker ailelerine maaş yardımı kişinin belli başlı akrabalarına verilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre genç ve askerlik çağına gelmiş bir erkeğin bakmakla sorumlu olabileceği iki temel kişi bulunmaktadır. Bu kişiler sırasıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Evliyse “resmi nikahlı” eşi,
 • Annesi
 • Babası

Bunların haricinde kalan kişiler muhtaç asker ailelerine maaş yardımı alamazlar. 2 ayda bir asker ailesi maaşı için yukarıdaki kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. Bu kişilerin de yine şartları taşıyor olması gerekmektedir.

Asker Ailelerine Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Asker ailelerine para yardımı alma konusunda yapılması gerekenler kanun hükmünde belirlenmiştir. Kanunda bulunan şartların dışında kalan kişilere askere giden eş için maaş yardımı verilmemektedir. Askere giden çocuk için para yardımı alma şartları konusunda belli kriterlere uygun olmanız gerekmektedir. Asker ailelerine para yardımı şartları ve muhtaç asker ailelerine maaş yardımı şartları aşağıdaki belirtildiği şekilde sıralanabilmektedir.

Asker eşlerine maaş yardımı şartları ve asker annelerine maaş yardımı şartları burada!

 • 2022 engelli maaşı alanlara da askerdeyken verilen maaş yardımı yapılmaktadır.
 • Askere giden kişi eğer ki resmi nikahlı olmak şartıyla evliyse, bu durumda eşine maaş alma hakkı düşer.
 • Evli olan askere giden bireyin, annesi ve babası dolaylı olarak maaş alma hakkını kaybetmektedir.
 • Eğer askere giden bireyin evli olmadığı bilgisi varsa, kişiye verilen maaşı annesi veya annesi vefat etmişse babası alabilir.
 • Muhtaç asker ailelerine maddi yardım alabilmek için askerin arkasında bıraktığı kişilerin sosyal güvencesi olmamalıdır.
  • Eşi varsa, eşinin sigortasız olması gerekmektedir.
  • Annesi yaşıyorsa, annesinin sigortasız olması gerekmektedir.
  • Annesi ölmüşse, babanın sigortasız olması gerekmektedir.
 • Eğer yukarıdaki şartlar varsa, Vakıf Mütevelli heyeti tarafından muhtaçlık kararı alınmalıdır. Muhtaç asker ailesi tamamen muhtaç olmaya aday gösterilirse, bu durumda başvuru kabul edilir. Vakıf Mütevelli heyeti muhtaçlık kararı için farklı kriterlere bağlı bir değerlendirme yapmaktadır.

Asker Ailelerine Para Yardımı Kaç TL? Muhtaç Asker Ailesi Miktarı!

Muhtaç asker ailelerine maaş yardımı miktarı hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Asker ailesine yardım ne kadar sorusunu soranlar için bizler kanunu araştırdık. Bu noktada muhtaç asker ailelerine yapılan yardım Kaç TL diye soranlara hemen cevap verelim.

2 Ayda Bir Muhtaç Asker Ailelerine Yardım Miktarı : 550 TL

Aylık muhtaç asker çocuklarına yardım miktarı : 170 TL

Askere gidenin çocuğuna verilen maaş çocuk başına 100 TL olacak şekilde aylık hesaplanır. 2 ayda bir ödenir. Annesi, eşi veya babası tarafından alınacak olan aylık 250 TL asker ailesi maaşı 2 ayda bir verilecektir. Yani muhtaç asker ailelerine 2 ayda bir 550 TL muhtaç asker ailesi yardımı yapılır. Buna ek olarak bir de çocuk varsa, bu durumda her çocuk için 2 ayda bir 340 TL de asker çocuğu yardımı verilecektir.

Muhtaç Asker Ailelerine Verilen Para Yardımı Maaşı Ne Zaman Yatar?

Muhtaç asker ailelerine maddi yardım maaşı aylık olarak verilmemektedir. Asker ailelerine 2 ayda bir olarak ödenen bu yoksulluk maaşı, evin erkeği yokken ihtiyaçların rahatça giderilebilmesi için yapılmaktadır. Bu maaşın başvurusu sonrasında maksimum 1 ay itibariyle size geri dönüşle durumu bildirilecektir. Ne zaman yatar sorusuna da kurum cevap verir. Muhtaç asker ailelerine maaş ne zaman yatar sorusunu başvuru yaparken Vakıf görevlisine sorarak net bir bilgi alabilirsiniz.

Muhtaç Asker Ailelerine Maddi Para Yardımı Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

Muhtaç asker ailelerine maddi yardım başvurusu için yapılabilecek birçok işlem bulunmaktadır. Asker ailelerine maaş başvurusu için birden fazla aşamalı bir yol izlenmektedir. Bu noktada sizlerin başvuru başlatmak için gerekli olan tek bilginiz kimlik kartınızdır. Muhtaç asker ailesine maaş başvurusu için giderken yanınızda sadece kimlik kartınızın olması yeterli olacaktır. Başvuru süreci tam olarak şu şekilde ilerler.

 • Asker ailelerine maaş yardımı başvurusu için ilk olarak en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf binasına gidin.
 • Sonrasında muhtaç asker ailesine maddi yardım başvurusu yapmak istediğinizi belirtin.
 • Sonrasında kimlik bilgileriniz üzerinden sahip olduğunuz mallara kadar her türlü bilgi ortaya çıkarılır.
 • Vakıf tarafından görevli olan memurlar, ilgili kişinin evine gelir ve inceleme yaparlar.
 • Asker ailesinin muhtaç olması durumunu kanıtlayan bir rapor ortaya çıkmışsa, başvurunuz ilgili heyet tarafından onaylanır.

Sonrasında ise size bilgi verilerek asker ailesi maaşı almak istiyorum diyerek maaş başvurunda bulunmanız nedeniyle, maaşınızın onay aldığı bilgisi paylaşılır.

Muhtaç Asker Ailelerine Maddi Yardım Sorgulama! Muhtaç Asker Ailesi Maaşı Yattı Mı?

Asker ailelerine maaş yattı mı sorusunu sormadan evvel E-Devlet konusunda ne kadar bilgi sahibi olduğunuzu öğrenmek istiyoruz. Muhtaç asker eşlerine maaş sorgulama konusunda sizlerin E-Devlet sistemine giriş yapabilmesi gerekmektedir. Asker ailesi maaşı ne zaman verilecek sorusuna cevap bulmanızın iki farklı yolu bulunuyor. Dilerseniz asker ailesi maaşı yattı mı sorusuna nasıl cevap bulabileceğinizi iki madde çatısı altında anlatalım.

 • Kimliğinizle PTT şubesine gitmek. Bu zordur ve zaman kaybı yapan bir sorgulama yöntemidir. Asker ailelerine maaş E-Devlet üzerinden kolayca sorgulanabilmektedir. PTT üzerinden kimliğinizi vererek sorgulama yaparak, adınıza açılan ücretsiz ve limitsiz hesapta para olup olmadığını öğrenebilirsiniz.
 • E-Devlet asker ailelerine maaş sorgulama işlemi için buraya tıklamanız yeterlidir. Giriş yaptıktan sonra asker ailelerine maaş konusunda sorgulama yapabilir ve durumunuzu görebilirsiniz. Eğer E-Devlet kullanmayı bilmiyorsanız ve şifreniz yoksa aşağıdaki kırmızı bölüme tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.