SGK Bilgi

Asker Çocuğuna Para Yardımı

09.08.2018
116
Asker Çocuğuna Para Yardımı

Vatani görevini yapmak için ülkenin dört bir yanına giden erkek bireylerin eşlerine, çocuklarına, anne ve babalarına yapılan yardıma asker çocuğuna para yardımı ismi verilmiştir. 2013 yılında yürürlüğe giren asker çocuğuna para yardımı, 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çocuk desteği eklenmiştir. Amaçlanan asıl hedef evde çalışan erkek olmadığında maddi desteğin sona ermemesi için bir miktar para yardımı yapılmaktadır.

Vatani görevini yerine getirirken erkek bireyler arkasında bıraktığı eşi, çocuğu ve annesi, babasının nasıl geçim sağlayacağını düşünmek yerine, bu ödenekten faydalanmasını sağlamak istemektedir. Asker çocuğuna para yardımı yapmak için elbette bazı koşullar vardır.

Asker Çocuğu Para Yardımı Nasıl Alınır?

Asker çocuğu para yardımı, askerlik görevini yerine getirmeye devam ettiği süre boyunca alınan maddi destektir. 12 ay askerlik yapan bir kişi için ailesine ve anne, babasına iki ayda bir olmak şartıyla askerlik süresi boyunca asker çocuğu yardımı ödeneğinden faydalanması sağlanmıştır. Ödeme almayı hak eden kişiler PTT şubelerinden hak ettikleri ödeneği kimlikleri ile bizzat müracaatları halinde çekebilirler.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Yetim Maaşı Nedir? Yetim Maaşı Alma Şartları

Askerlerin eşlerine doğrudan verilmeyen bu ödenek, çocuklara verilmektedir. Ancak çocuklarında bu ödenekten faydalanabilmesi için, asker eşinin muhtaç aylığı alması gerekiyor. Muhtaç aylığı almayan kişilerin çocuklarına asker çocuğu yardımı ne yazık ki yapılmıyor.

Bir diğer husus ise asker ailesinin yaşadığı ev 3294 sayılı kanun kapsamında bulunma şartı aranıyor. Nedir bu 3294 sayılı kanun, Kendisinin, eşinin ve bakmakla yükümlüğü olduğu çocuklarının, anne ve babasının bulundukları bölgede asgari yaşam standartlarını idame edemeyecek geliri, malı ve kazancı bulunmama hali olarak tanımlanmakta. Özetleyecek olursak asker çocuğu para yardımı almak için kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin temel gereksinimlerini karşılayamaması durumunda olması gerekiyor.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Şartlı Eğitim Para Yardımı

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Eş, anne ve babaya 275 TL olarak ödenen bu yardım çocuklar içinde 100 TL olarak 2 ayda bir ödenmekte. Asker çocuğu yardımı hak sahibi olan kişiler PTT şubelerinden kimlik belgesi ile paralarını çekebilirler. Asker çocuğu para yardımı alabilmek için “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına” yazılı bir dilekçeyle ellerinde sadece asıl kimlik belgesi, pasaport veya ehliyetle müracaat edilebilir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.