SGK Bilgi

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

SGK
29.08.2018
238
Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

Yaşlılar ve engelli olan vatandaşlar, hayatlarını rahatça ilerletememeleri nedeniyle devlet tarafından koruma altına alınmaktadır. Yaşlılık para yardımı uygulaması da bunlardan yola çıkılarak devlet tarafından alınan önlemler arasında yer almaktadır. Yaşlı olmak, iş gücünden yoksun kalmak ve hastalıklarla mücadele etmek anlamına gelmektedir. Yaşlılar genç yaş dönemlerinde eğer çalışmış ve emeklilik hakkı elde etmişlerse bu durumda hiçbir sorun yoktur. Ancak yaşlı bireyler geçmişte yaşlılık dönemlerine fayda sağlayan işler yapmadıysa, bu durumda yaşlılık maddi yardım olanakları kişilerin mağdur olmaması maksadıyla devlet kurumları tarafından sağlanmaktadır.

Devlet muhtaç olması ve güçten düşmesi nedeniyle hemen her yaşlıya bakmakla sorumludur. Devletin vatandaşlarına karşın sorumlu olduğu konular elbette sadece yaşlılara verilen maaş ile sınırlandırılamaz. Aksine bu sınırlar oldukça geniştir. Geçmiş Türkiye olanakları ve imkânları incelendiğinde, günümüzde sunulan hak ve sorumluluk ödeneklerinin ne kadar iyi olduğu ortaya çıkmaktadır. 2022 sayılı kanun kapsamında muhtaç olması olası olan her vatandaş güvence altına alınmıştır. 2022 yaşlılık maaşı ve 2022 engelli maaşı bunların başında gelirken, devlet mazlum durumda olan herkesin elinden tutmayı görev bilmiş durumdadır.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Evde Bakım Maaşı 2020 Başvuru ve Şartları

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Yaşlılık Para Yardımı

Devletten yaşlılara verilen maaş hakkında halk arasında konuşulan bir sürü yanlış bilgi yer alırken, devlet yetkilileri yaşlılık maaşı hakkında ki görüşlerini 2022 sayılı kanun bünyesinde belirlemişlerdir. Bu sayede kimin ne şartlar altında bu maaştan yararlanıp, kimlerin muaf olacağı sorunsalı ortadan kalkmıştır. Devlet yaşlılık aylığı sayesinde her yaşlıya el uzatmaz. Düzenli herhangi bir geliri olan veya aracılı olsa bile sigortası ödenmeye devam eden yaşlılar için yaşlılık maaş hakkı verilmez. Bu yaşlılardan daha geride olan ve fakirlik ile mücadele eden kişilere yaşlı maaşı verilmektedir. Bu nedenle eğer düzenli ve rahat bir yaşantınız varsa bu yoksulları hedef alan maaşa yaklaşmayınız. Başvurunuz kati suretle kabul edilmeyecektir.

Kira alan yaşlılar, emekli olan yaşlılar, sigortalı yaşlılar, çalışan yaşlılar ve maddi durumu yerinde olan yaşlılar 2022 yaşlı maaşı haklarından fayda sağlayamazlar. 2022 yaşlı maaş hakları adı altında devlet, sadece yoksul olan yaşlılara maaş olanağı sunmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmalı ve şartlara uygunsanız başvuru yapmalısınız.

Evde Bakım Yardımı Nedir? Kimler Evde Bakım Maaşı Alabilir?

Bakıcı Çalıştırana 700 Lira Devlet Desteği Bakıcı Parası Nasıl Alınır?

Yaşlılık Maaşı Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olması gerekmektedir.
 • 65 yaşını bitirmiş olması gerekir.
 • Muhtaçlık sınırının altında olmalıdır.
 • Hukuki yollarla edineceği bir geliri olmamalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden maaş almamalıdır.
 • Bakmakla yükümlü kişisinin olmaması gerekir. (babası, annesi)

Yaşlılık Maaşı muhtaçlık Sınırı Nedir?

Muhtaçlık sınırı günümüz şartları için 483 TL olarak belirlenir. Bu tutarın altında gelir sahibi olanlar maaş alabilirler.

yaşlı aylığı

2022 yaşlılık maaşı

Yaşlılık Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

 • En yakın Mal Müdürlüğüne gidin.
 • Yanınızda sadece kimlik olması yeterlidir.
 • Eşi yaşıyorsa eşinin de gitmesi gerekmektedir.
 • Burada üzerine kayıtlı mallar başta olmak üzere her şey çıkarılır.
 • İkamet belgesi ve diğer unsurlar kolayca ilgili kurumlardan kurum arası yazışmayla alınır.
 • Burada kişiye verilen formun doldurulmasıyla birlikte başvuru tamamlanır.

Yaşlılık Maaşı Miktarı Yıllara Göre Ne Kadar Arttı?

Yaşlılık maaşı 2022 kanunu kapsamında 3 aylık olarak ödenmektedir. Kişinin vefat etmesi veya yukarıdaki şartlardan birine sahip olması durumunda yaşlılık maaşı kesilme eylemi gerçekleştirilir. Yıllara göre yaşlılık maaşı zam oranları her sene başında devlet kurumları tarafından belirlenmektedir. Yaşlılık maaşı zammı konusunda devletin tutumu, enflasyon ve diğer giderlere karşın az olmayan bir maaş standardı yakalamaktır.

2022 maaşı kaç TL sorusunu soranlara bu sene için yaşlılık maaşının 812 TL olarak ödeneceği bilgisini paylaşalım.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.