SGK Bilgi

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

13.05.2019
337
Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı Başvuru Formu

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve muhtaç aylığı almak, ile ilgili farklı ve kafa karıştırıcı birçok bilgi bulunmaktadır. Engelli ve muhtaç vatandaşlarımız devletin farklı birimlerinden ödenen yardım ve ödenekleri nedeni ile yapılan yardımın tek olduğunu düşünmektedir. Halbuki sosyal yardım işlemleri SGK, Belediyeler, Kaymakamlıklar ve vakıflar aracılığı ile ayrı ayrı işlem görmekte ve ödenekler ayrı ayrı hesaplanmaktadır. Tabi bu yardımların birçoğunda muhtaçlık durumu aranmaktadır.  Bu makalemizde geçen aylık ödemeler 27010 sayılı resmî gazetede yayımlanan ‘Vakıflar Yönetmeliği’ kapsamındadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan bir yardım olan muhtaç aylığı, bazı şartlara uygunluk sağlandığında alınabilmektedir. Bu yardım ve verilen burslar ile ilgili duyurular www.vgm.gov.tr adresi üzerinden duyurulmaktadır.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Devletin vakıfların nasıl çalışması gerektiğinin anlaşılması bakımından örnek olmuştur. Vakıfların din, dil ırk ve zümre gözetmeksizin gerçek ihtiyaç sahibini bularak sosyal sorumluluk görevini yerine getirmelidir. Her zaman övündüğümüz geçmişimizde bu ayrım yapılmadan ihtiyaçlı her vatandaşımıza yardım edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü resmî web sitesi üzerinden burs veren vakıfların listesi de yayınlanmaktadır. Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları da yapmaktadır. Bunların en önemlisi Yüksek öğretim ve orta öğretim öğrencileri için karşılıksız olarak verilen burslardır.

Engelli ve Muhtaç Aylığı Alınabilme Şartları Nelerdir?

Konunun başında bahsettiğimiz gibi Engelli ve Muhtaç aylığı alabilmenin bazı şartları mevcuttur. Bu şartların sağlanması başvuru için ön koşuldur.

Annesi ya da babası olmayan muhtaç çocuklar ile

% 40 ve üzeri engelli olan muhtaç ve çalışamayan vatandaşlarımıza aşağıdaki şartların tamamını sağlamaları halinde muhtaç aylığı bağlanmaktadır.

 • Sosyal güvencesi olmaması,
 • Herhangi bir gelir veya aylığı bulunmaması,
 • Mahkeme kararı veya kanunla bakım altına alınmamış olması,
 • Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı mevcut olmaması veya olanların da bunlardan elde edeceği aylık ortalama gelirinin yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı miktarını aşmaması gerekmektedir.

Vakıflar bölge müdürlüklerine https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/teskilat-yapisi/bolge-mudurlukleri linkinden ulaşabilirsiniz

Vakıflar Genel Müdürlüğünün Engelli ve muhtaç aylığına başvuru için aşağıda bulunan formun doldurulması zorunludur.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Engelli ve Muhtaç Aylığı (Maaşı)


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Ekrem dedi ki:

  2.formdaki 6 tane boşluğa kimlerin isimlerini yazacaz lütfen yardımcı olurmusunuz.tesekurler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ekrem Bey merhaba,

   İkametgahınızda bulunan kişilerin isimlerinin yazılması gerekmektedir.

 2. Ümmiye dedi ki:

  %49 engelleyim hiç bir yerden gelirim yok işsizim faydalanmak için yardımcı olabilir miyim ne yapmalıyım.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ümmiye Hanım,

   Vakıflar Bölge Müdürlüklerine https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/te%C5%9Fkilat-yap%C4%B1s%C4%B1/b%C3%B6lge-m%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BCkleri linkinden ulaşabilirsiniz. buralar bizzat giderek veya e devlet vasıtası ile internetten başvuru yapabilirsiniz.

   1. Emin Murat dedi ki:

    E devletten nasil basvuru yapabilirim?

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba Emin Bey,

     E devletten henüz başvuru yok. Ancak takibi yapılabilmektedir.

 3. Nazikter yildiz dedi ki:

  Meraba ben %72engelliyim bu maaşı almak istiyorm sosyal güvence yok yardımcı olurmusunz lutfen

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   https://www.vgm.gov.tr/kurumsal/te%C5%9Fkilat-yap%C4%B1s%C4%B1/b%C3%B6lge-m%C3%BCd%C3%BCrl%C3%BCkleri linkinde bölge müdürlükleri mevcut. https://www.sgkbilgi.net/vakiflar-genel-mudurlugu-engelli-ve-muhtac-ayligi-maasi yazımızda başvuru şartları hakkında bilgi alark. Bölge müdürlüklerine başvuru yapabilirsiniz.

 4. Esra inpınar dedi ki:

  Yardım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Esra Hanım merhaba,

   Hangi Konuda yardımcı olabiliriz ?