SGK Bilgi

Engelli Raporu Oranı Hesaplama & Balthazard Hesaplama

11.09.2018
4.759
Engelli Raporu Oranı Hesaplama & Balthazard Hesaplama

Engelli raporu hesaplama konusunda ülkemizde büyük bir merak odağı bulunuyor. Vücudunda kalıcı veya geçici olarak bir aksaklık olan birisi, hemen devlet hastanelerinden alabileceği engel oranını merak ediyor. Bu oranın bu kadar derin bir şekilde merak edilmesi tamamen verilen haklardan kaynaklanıyor.

Engelli rapor hesaplama programı ile kolayca bu özürlülük oranlarınızı bir araya getirebilirsiniz. Ancak bu hesaplamayı kendiniz yapmak istiyorsanız, çok da zor olmayan bir uygulamayla bu hesabı yapabilirsiniz. Bu sayede hastaneden çıkar çıkmaz, ne kadar oranla rapor aldığınızı kolayca görebileceksiniz. Bu süreçte hastanede sizlere bir evrak verecekler. Bu konuda engelli raporu alırken dikkat edilmesi gerekenler adındaki içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Sabah erkenden hastaneye gittiğinizde ve kayıt yaptırdığınızda sizlere doktora göstermeniz ve yazdırmanız gereken bir evrak verilecektir. İşte bu evraka yazılan oranlar bir hesaplama taktiğiyle, sizlerin genel oranına yansıtılmaktadır. Kısacası bir engelli raporu almak istediğinizde, bir veya birden fazla oran toplanıp size engelli oran sonucunuz verilmeyecektir.

Öğrenci Engelli Raporu Ücreti Öder Mi?

18 Yaş Altı Engelli Yakını Yardımı

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Özürlü raporu oranları cetveli üzerinde yer alan verilere göre her doktor ilgili tıp alanı için kişinin engel oranını yazmaktadır. Sonrasında raporötör bu verileri değerlendirir ve balthazar hesaplama formülü ile ana engel oranına bağlar. Bu hesaplama formülünün adı balthazar olarak bilinmektedir.

Engelli Raporu Hesaplama

Bu hesaplama bir ya da iki farklı türden engeli olan kişilerde hesaplama yapılırken kullanılmaktadır. Bu hesaplama yöntemi evrensel geçerlilik arz etmektedir. Bu sayede kişilerin engel durumları daha net bir şekilde hesaplanma fırsatına erişir. Dilerseniz bu yöntemden biraz daha ayrıntıya girerek bahsedelim.

Engelli raporu oran hesaplama konusunda hastaneden çıkar çıkmaz hemen heyet sorumlusuna gideceksiniz. Orada size kimse bilgi vermez. Genellikle yoğun olan engelli raporu hastaneleri, özellikle kurul günlerinde hizmetlerine ara vermeden devam etmektedir. Bu nedenle özel talep ve sorularınıza cevap almama şansızlığı sizleri o günlerde karşılayabilir. Bir kişinin gözünde ve ortopedik uzuvlarında problem varsa, bu iki engel oranının genel vücuda yansıtılan engel oranına katkısı hesaplanmalıdır. Devlet kişileri %40 ve üzerinde genel vücut engeli bulundurdukları sürece engelli saymaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı

Para Yardımı Almak İstiyorum | Para Yardımı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Çıkartılır? Engelli Kimliği Nasıl Alınır?

Bu engel oranının altında kalanlar yani raporda genel engel oranı %40 altında olanlar ne yazık ki birçok engelli hakkından fayda sağlayamaz. Engel oranı hesaplama tablosunu aşağıda belirttik. O tabloya kendi verilerinizi yazarak, hemen rapor oranınızı hesaplama fırsatı bulabilirsiniz. Heyet doktorları arasında bu oranda değişiklik yapılabilir ancak bu milyonda bir ihtimaldir. Sisteme ve kanuna göre verilen bölüm engel oranları, sonrasında da yine sabit kalacaktır.

Bu nedenle çok da strese girmenize gerek yoktur. Siz değerli engelli bireyleri yakından ilgilendiren 2 konuyu daha aşağıdaki kırmızı kutunun içine bıraktık. Muhakkak okumanız gereken bu konuları, başlıklara tıklayarak okumaya başlayabilirsiniz.

Engelli Öğrencilerin Ücretsiz Taşınması Yardım

Engelli Rapor Oran Hesaplama Tablosu Programı

Engel oranı hesaplama konusunda yapmanız gerekenler oldukça kolaydır. Kişinin kaç adet yetiden dolayı engelli konumda olduğu bu noktada büyük önem arz etmektedir. Engelli rapor oranı hesaplama konusunda bilginiz olmasa bile, bizlerin sağlayacağı formül sayesinde bu hesabı kolayca yapabilirsiniz. Engellilere devlet tarafından birçok hak verilmektedir. Bu hakların alınabilmesi ve kişilerin engelli olduklarını devlete kanıtlamaları için bu raporu almaları gerekir. Bu raporu alırken hangi doktorun ne kadar engel oranı yazdığına dikkat edin.

Hatta bir boşlukta tüm doktorlara imza attırıp kaşe vurdurduktan sonra belgenin fotoğrafını çekin. Bu sayede evinizde sakin kafayla engelli rapor oranı hesaplama işlemi yaparken, daha yakından doktorların yazdıklarını inceleme fırsatı bulabilirsiniz. Birden fazla engeli olanlara engel oranı hesaplama konusunda kullanılan bu formülü, aşağıdaki yönergeleri uygulayarak sizlerde kendiniz için kullanabilirsiniz. Ufak bir hatırlatma sonrasında formülün detaylarına geçeceğiz.

Engelli raporu alırken muhakkak hangi doktorun yüzde kaç engel verdiğine dikkat edin. Bu veriler olmadan hesaplama yapılamaz.

Birden Fazla Engeli Olanların Engelli Oranı Nasıl Hesaplanır?

Engelli Raporu Hesaplama tablosunu ve yönergelerini aşağıda sizlerle paylaştık. Bunları harfiyen uygulayın ve sonrasında engel durumunuzu ve engel oranınızı raporu almadan önce kolayca tespit etme fırsatı yakalayın. Haydi başlayalım 🙂

Engelli Raporu Oran Hesaplama 1. Adım: Kaç Bölümden Engeliniz Var?

Engelli raporu hesaplaması yaparken, ilk olarak kaç alandan rahatsız olduğunuzu bulun. Yani kaç doktor, size raporda engel oranı verdiyse onu ortaya koyalım. Seçeneklerimiz aşağıdaki tablolarda yer alıyor. Tablolarda kaç adet engelli olduğunuz durum varsa, ona göre seçim yapın. Sonrasında bulduğunuz tabloya göre işlemleri yapın.

Diyelim ki sadece ortopedi size engelli oranı verdi. Bu durumda “tek engelli” tablosuna göz atmanız gerekmektedir. Diyelim ki ortopedi ve göz size engelli oranı verdi. Bu durumda “iki engelli” tablosuna göz atın. Eğer 3 ve üçten fazla alandan rapor için oran aldıysanız bu durumda “üç engelli” tablosuna bakın ve engelli oranı hesaplama işlemlerini yapın.

TEK ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ ORANI HESAPLAMA TABLOSU 

Tek bir bölümden engelli olanlar için hesaplama detayları burada yer almaktadır. Sadece ortopedi gibi bir bölümden engelli olduğunu beyan edenler yani heyet raporu alırken sadece bir doktorda rahatsızlık yaşadıklarını belirtenler bunu okumalıdır.
Bu kişilerin engelli raporları bölüm doktorları tarafından belirlenmektedir. Tek bir engel olması dolayısıyla, burada heyetin kararı ve son olarak da ilgili bölüm doktorunun kararı baz alınmaktadır. Bu nedenle doktorunuza başvurunuz. Bilgi vereceklerdir.

Devlet engelliye maaş veriyor! Haberiniz var mı? 2022 engelli maaşı için hemen buraya tıkla!

İKİ ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ ORANI HESAPLAMA TABLOSU 

İki hastane bölümünden oran alan kişiler bu tabloya göre hesaplama yapmalıdır. Mesela hem görme hem de cildiye üzerinden engeliniz bulunuyor. Bu durumda aşağıda yer alan aşamalara göre hesaplama yapmanız gerekecektir.
Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 1:

 • İlk olarak yanınıza bir kağıt bir de kalam alın. Ayrıca telefon gibi bir hesap makinesi içeren cihaz da alın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 2: 

 • Sonrasında aldığınız iki adet engel oranını kağıda yazın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 3:

 • Bu yazılan oranları büyükten küçüğe sıralayın. (Büyük olan üstte, küçük olan altta olsun.)

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 4:

 • En yüksek engel oranını, 100 sayısından çıkarın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 5: 

 • Sonrasında çıkartma işleminin sonucu ile ikinci küçük olan engel oranını çarpın.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 6:

 • Bu çıkan sonucu 100 sayısına bölün.

Engelli Raporu Oran Hesaplama Adım 7:

 • Yüze bölünmesi sonucunda çıkan sayıyı, “en büyük engel” oranına ekleyin. Çıkan sonuç engelli rapor oranı hesaplama sonucudur.

Engelli Raporu Örnek Oran Hesaplama 

Ali’nin gözden ve cildiye üzerinden 2 türde engeli var. Ali’nin engelleri şu şekilde:

 1. Görme %40
 2. Cildiye %20

Adımları uygulamaya başladık. Bakın büyüğü üste küçüğü alta yazdım. En yüksek oranı 100’den çıkaralım.

100 – 40 = 60

Sonrasında bu sayıyı ikinci küçük olan engel oranı ile direkt çarpalım.

60 x 20 = 1200

Sonrasında çıkan sonucu 100 sayısına bölelim.

1200 / 100 = 12

Bı sonucu (12) en büyük engel oranına ekleyelim.

12 + 40 = 52

Ali %52 engellidir.

Devlet engellilere haklar veriyor bilginiz var mı? Yoksa hemen öğrenin ve haklarınızı alın. Buraya tıklamanız yeterli!

ÜÇ VE DAHA FAZLA ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ RAPORU HESAPLAMA TABLOSU 
Üç veya daha fazla doktordan, engelli olmanız nedeniyle rapor aldıysanız bu durumda sizlere farklı bir hesaplama yöntemi uygulanacaktır. Engel durumunuz örnek olarak görme, duyma ve yürüme gibiyse bu durumda bu hesaplama yöntemini kullanmanız gerekir.
Engelli Oranı Hesaplama Adım 1:

Kağıt, kalem ve hesap makinesi alıp masaya oturun.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 2:

Sonrasında tüm engel oranlarınızı alt alta yazın. Büyükten küçüğe doğru sıralamayı unutmayın.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 3:

İlk olarak en büyük engel oranını ayırın. 2. ve 3. en büyük oranları yazın.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 4: 

Aynı yukarıdaki gibi bunları hesaplayalım. En büyük engel oranını bir kenara bırakın. Sonrasında 2. en büyük ve en küçük engelli oranlarını bir yere yazın. Sonrasında bu rakamların en büyük olanını (2. en büyük engel oranı) 100 sayısından çıkarın. Sonrasında çıkarma sonucunu en küçük engel oranı ile çarpın. Sonucu 100 sayısına bölün. Bu çıkan sonucu da 2. en büyük orana ekleyin. Bu yeni 2. engel oranımız olacak. Artık 2. büyük engel oranı denildiğinde bu sayıyı devreye sokmanız gerekir.

Engelli Oranı Hesaplama Adım 5: 

Birinci yani bir önceki aşamada devre dışı bıraktığımız en büyük oranı 100 sayısından çıkarın. Sonrasında bu çıkan sonucu yeni belirlenen 2. engelli oranı ile çarpın. Bu sonucu 100’e bölüp en büyük engel oranına ekleyin. Bu sizlerin matematiksel olarak alacağı engel oranı olarak ortaya çıkar.

MATEMATİKSEL MANTIĞI : 2. BÜYÜK OLAN ENGEL ORANI VE 3. YANİ EN KÜÇÜK ENGEL ORANI İLK TABLOYA GÖRE HESAPLANIR. BU HESAPTA ÇIKAN SONUÇ SONRA EN BÜYÜK ENGEL ORANIYLA YİNE BİR ÜST TABLODAKİ GİBİ HESAPLANIR. 

Engelli Oranı Örnek Hesaplama

Ali yine hastaneye gitsin ve 3 ana daldan engel oranı alsın. Bunlar da şöyle olsun:

 • Görme %40
 • Cildiye %20
 • İşitme %8

İlk hesaplama için bize 2. ve 3. engel oranları lazım yani %20 cildiye ve %8 işitme ilk adım.

20 sayısını 100 sayısından çıkaralım. Çıkan sonuç 80.

Sonrasında 80 ile en küçük oranı çarpalım. 80 x 8 = 640

Bu çıkan çarpma sonucunu 100 sayısına bölelim. 640 / 100 = 6.4

Bunu 2. en yüksek orana yanı %20’ye ekleyelim. Artık 2. ve 3. engel oranlarını birleştirip tek bir oranda topladık. Artık 2. oranımız %26,4 oldu.

Şimdi ilk oranla yeni iki oranı birleştirdiğimiz 2. oranı işleyelim.

En büyük oranı 100 sayısından çıkaralım. 100 – 40 = 60

Sonrasında bu sayıyı 2. oranımızla (%26,4 ile) ile çarpalım. 1584 çıkıyor.

Bunu ise 100 sayısına bölelim. Sonuç 1584 / 100 = 15,84 olacak.

Bunu en yüksek engelli oranına ekleyelim. Yani %40 oranına. Sonuç 55,84 çıkacak.

Ali %55,84 oranında engellidir.

60 Yaşından Büyüklere (Yaşlılara) Engelli Raporu Hesaplama Formülü Farklı!

Engelli raporu hesaplama konusunda birçok farklı bilgi piyasada yer alıyor. Bu bilgilere ek olarak devlet tarafından sunulan birçok yönetmelik ve kural meni var. Kısacası engelli raporu hakkında her denilene kulak asmayın. Devlet hastaneleri ve yine sağlık kuruluşları bu konuda doğru bilginin tek ve kusursuz adresidir. Bu noktada hiçbir problem olmadan, devlet hastaneleri üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, kişinin yaşlı olması durumunda ilgili yönetmelik gereğince orana %10 ekleme yapılmaktadır. Bu sayede kişinin yaşlılık payı da verilmektedir. Yaşlıların engelli raporu konusunda devletten alabilecekleri birçok farklı yardım bulunur. Yaşlı birinin engelli raporunu hesaplarken çıkan son sonuca 10 daha ekleyin. Yaşlılık sınırı ise 60 yaştır. 60 yaşından büyük birisi bu haktan fayda sağlayabilir. Aksi takdirde kişi 59 yaşında olsa bile bu haklardan fayda sağlayamaz.

2020 Engelli Emeklilik Hesaplama

2020 Engelli Toki Projeleri ve Başvuruları

Engelli Çalışanların Hakları Nelerdir ?


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 347 YORUM
 1. turgay dedi ki:

  merhaba sayın uzmanım 10 yıldır ilaç tedavisi gören behçet hastasıyım buna bağlı sol gözumde sağa göre daha belirgin ön üveyt rahatsızlığım var boyun fıtıgım var ayrıca kan pıhtılaşmasına bağlı faktör eksikliğim var ileri derecede olmayan bir düşüklük vergi indirimli emeklilik müracatım oldu. sağlık kuruluna gireceğim sizce emekli olabilirmiyim malulen emeklilik grubunda behçet hastalığı ile emekli oluna bıliyor bu durum vergi indirimi müracatlarında da aynımı? özel sektörde calışıyorum sigortalı işe giriş 1997 6500 güne yakın pirimim var bu şartlarda şansım nedir tesekkürler şimdidenbir hafta önce bu rahatsizları8mla beraber kanama bozukluğundan hemotolojiden % 20 özürlü rapru aldım bu durumda %40 ı geçermiyim sizce tesekkürler daha heyete girmedim bir tavsiyeniz olacakmı?

 2. ENDER ERGÜN dedi ki:

  Sağ ışık hissi yok FİTİZİS BULBİ görme yok
  Sol 0.75 renk görme normal
  Göz doktoru tanısı bu
  KARDİYOLOJİ doktoru tanısı da
  ESANSİYEL PIRIMER HİPERTANSİYON
  Bu durumda engelli rapor oranı kaç olur

 3. Yusuf dedi ki:

  Merhaba benimde sol el bas parmak hariç 4 parmak birinci eklemden koptu sağ el ise orta iki parmak tırnak yarışından koptu ayrıca sağ iki parmakta kırık rapor ne çıkar acaba

 4. Eliffffffffff dedi ki:

  Merhabalar daha oncede yazmıstım.. ama doktor kurula yollamadı. 32 lık raporun 20 sı astım. 10 troıt. 2 alerjıden aldım. Sımdı. Boyunda ıkı fıtık duzlesme.. bel emarında skalyoz egrılık . Ikı kucuk fıtık. Bırde daralma dedı doktorum. Ama hastalıklar ne boyutta bılmıyorum ellerde uyusma hıs kaybı . Bacakta kramplarda var. daralma ayaklarda agrı yapıo.. fızık tedavıye yolladı doktorum. Sızce 40 puan gelır mı ?

 5. FATİH dedi ki:

  Yanıt gelmedi acaba sorum mu görünmüyor ?

 6. FATİH dedi ki:

  Merhaba ,
  26 yaşındayım . lösemi (ALL) tedavisi gördüm. şuanda ilaç kullanmıyorum . Remisyondayım. endokrinden takıplıyım osteopini ile. ve avasküler nekroz hastalığımda var . bazı uzuvlarımda hareket kısıtlığı var . mesela kollarım . iki gözden de glokom ameliyatı oldum .
  bir işe girmek için engel raporu almak istiyorum yüzde kaç alabılırım ?

 7. ilkay dedi ki:

  merhaba;
  kroner arter hastasıyım ana damarım yüzde 100 birde kılcal damarım yüzde 80 tıkalı olmasından dolayı bypass oldum 2 damarım değişti başvursam yüze kaç engelli raporu alabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Bu durumla alakalı raporlar yapılan ameliyata ve sonrasında ki iyileşme durumuna göre oran hesaplanmaktadır genellikle Koroner Arter Ameliyatlarına % 30 – 50 arası bir oran çıkıyor. Eko durumuna göre de bu oran belirleniyor.

   1. Mehmetali dedi ki:

    Merhaba ben fmf hastasıyım 10 yıldır şiddetli ataklar geçiriyorum ve gözlerimde tavuk karası hastalığı var 43 yaşındayım rapor alabilirmiyim alırsan yüzde kaç verilir tahminen teşekkür ederim

 8. Umut dedi ki:

  Merhaba.Annem 62 yaşında.İki gözüde %50 görüyor.Kulaklarının ikiside %45 duyuyor.%40 engelli raporu alabilir miyizi?

  1. Umut dedi ki:

   Tansiyon hastalığı için devamlı ilaçta kullanmakta.

  2. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 oran çıkabilir gözüküyor ama Teşhis durumuna göre % 30 da da kalınma ihtimali var.

 9. SAVAŞ dedi ki:

  GEÇEN YIL BÖBREĞİMDE KİTLE LEZYONU SONUCU AMELİYET OLDUM BÖBREĞİMDEN TÜMÖR TEMİZLENDİ PATOLOJİ RAPORU RENAL HÜCRELİ KARSİNOM BELİRTİLDİ ONKOLOJİ %60 ÜROLOJİ %20 VERDİ BU ORANLARA GÖRE VERGİ İNİRİMİ EMEKLİ OLABİLİRMİYİM YOKSA İYİLEŞME SÜRESİNE Mİ BAKILIR
  SAYGILAR

 10. Hakan Bahçe dedi ki:

  Merhaba, 1992 yılından beri bir fiil iş hayatındayım. 27 yıl… 9600 günüm var. Çalıştığım işyerinin özel sandığı var, emekli olur isem devlete hiçbir yüküm olmayacak. Aşağıdaki yazdıklarım son 5 yılda oldu. Ekli bilgilere göre vergi indiriminden emekli olma şansım var mı? Saygılarımla,

  1-Hipertansiyon. Raporlu (düzenli ilaç kullanıyorum. Cantab 16 mg ve nexivol 5 mg.)
  2-Haşemato Troid. Raporlu ( Düzenli ilaç kullanıyorum. Euthrox 75 mg.)
  3-Kronik Anal Fissür (Anectra merhem kullanıyorum. Acayip baş ağrısı yapıyor. Fissür ayda bir tekrarlıyor)
  4-Hafif şiddette egzema
  5- 8 yıldır sürekli kulak çınlaması, çözümü yokmuş. (çıldırtıyor)Ayrıca hafif işitme kaybı.
  6- 2 gözümden katarak operasyonu geçirdim. Lnes takıldı. Şuan sıkıntı yok.
  7- Uyku sorunu. Beynim resmen uyumayı unuttu. Kendini uyumamaya programlamış gibi. Antidepresanlardan biri uyku etkili. Onu almadan uyuyamıyorum. Onu alınca bile ancak 2 saat sonra yavaş yavaş uyuyabiliyorum. (ilaçsız denedim 3 gün uyumadım)
  8- 2 yıldır Depresyon. İlk doktor Majör depresyon ikinci gittiğim Doktor unipolar depresyon yazmış. (günde 2 tane antidepresan alıyorum – ketya 25 mg. Selectra 50 mg)
  9- 2 kez bel fıtığı geçirdim. (biraz enteresan/biraz cahillik diyelim doktora gitmeden 25 dakikalık masajla atlattım, işi bilen biri, şuanda bir problemim yok.)
  10- Trigliserit ve Kollestrol yüksekliği. Sınırların biraz üzerinde (ilaçla düştü, şuan ilaç kullanmıyorum ama 2 yıldır az da olsa sınırların hep üzerinde)

  1. HAKAN BAHÇE dedi ki:

   Merhaba, cevap için yardımlarınızı rica ederim.

 11. ali ataklı dedi ki:

  saygıarımla.. sorum görünmüyor..

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Sorunuz yanıtlanmıştır.

 12. Naz47 dedi ki:

  Merhaba hocam 3 yıl önce whiplle ameliyatı oldum. Tümör psodopapillerdi 1 evre olduğunu söylediler. Radyoterapi aldım. Şimdilik tedvai olmuyorum nuks yok sizce ne kadar engel oranı verilir. Sindirim sorunu yaşıyorum sürekli organ kaybım var

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre eğer pankreas alındı ise ve sürekli diyet ve ilaç tedavisi var ise % 40 alabilmeniz mümkün.

   1. Naz47 dedi ki:

    Pankreasin 3/2 si alındı. Midenin 3/1 alındı safra kesesi, safra kanalı, pankreas kanalı onikiparmak bagirsagi, 25 cm kadar da ince bağırsak alındı. Şekerim normal düzeyde çıkıyor. İnsülin kullanmıyorum. Sürekli kramp gaz ve lavabo ihtiyacimla ilgili sorun yaşıyorum kimi zaman kabız kimi zaman ishal oluyorum. Karnım sürekli şiş kilolu değilim buna rağmen hamile gibi karnım var.

 13. ali ataklı dedi ki:

  selam..biraz detaylı anlatacağım.2018 mart ayında iş kazsı geçirdim.hala istirat raporluyum.ben yeraltında maden işçisiyim.makinanın kapağı kırılma sonucu iki bacağımla içine düştüm.sol topuğumda parçalanma yumşak doku.uzmanlara göre bişey yok.sağ baldır parçalandı.fibula.tibia kırık kalıcı pilatin var diz bilek arası.doku kaybı var 8 / 10 cm.gref yapıldı.üç ay öncesi yeni bir ameliyatta yapıldı ayak bileğim yukarı dışa oynamıyordu.düşük ayak tendom transferi yapıldı şimdi biraz yukarı oynuyor ama içe dışa oynamıyor.sinir testlerine göre n.fibula kayıp.daha bişeyler daha var.fizik tedavi devam ediyor.ben şimdi ne yapmalıyım.işgüçü kaybım kaçtır.yada yeterli özür oranı alıp emekli olabilirmiyim.boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı var 3 tane.amacım raporum bir ay sonra bitiyor doktor iş başı yaptırrsa iş yeri el değiştirdi beni kabul etmez çünkü aksıyorum ve kazlıyım.işimiz agır iş..işgücü kaybında meslek öz önünde oluyormu kayba göre nekadar alrım.kazlıyken sgk primlerimi ödemediler.özürlü raporu alırken han bıraşlara girerim.maaşım 4800 tl gibi primim yeraltı 3000 yer üstü 1200 yaş şu an 38 sgk giriş 2003 askerden sonra %40 dan emekli olurmuyum.işsiz kalmaktan korkuyorum.üç çocuğum var yardıncı olun lütfe.saygılarımla…

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Verdiğiniz bilgilere göre iş gücü kaybıyla birlikte % 55 oranı görebileceğiniz gözüküyor. en az 15 yıllık hizmet süresi de var ise emekli olabilirsiniz. Rapor bittikten sonra heyete girmelisiniz. Gelecek oranlara göre yine bir değerlendirme yapabiliriz.

 14. ali ataklı dedi ki:

  selam..2018 de işkazsından istirat raporluyum.yer altında çalışıyorum.22 aydır raporluym.sağ alt baldırımdan kazalandım.doku kaybım var parçalı kırık tibia.diz bilek arası kalıcı platin var.5 defa amiliyat oldum sonuncuda tendom trasferi yapıldı.sinir teslerine göre n.fibula yok ayak içe dışa hareketsiz.yukarı tendom tıransferinden sonra cok az yukarı oynuyor.şu an fizik tedavi devam ediyor.yürürken aparat kullanıyorum.düşük ayak var.piskolojik olarak rahat değilim.boyun düzleşmesi var.boynumda 3 adet fıtık var.bildiğim bunlar.şimdi heyet raporu almak istiyorum.tedavi bitince .iş gücü kaybım ne olur ve iş gücü kaybım beni emekli yaparmı.orana göre kaç para alırım.yada % 40 alabilirsem özür emeklisi olabilirmiyim.enfeksiyon tedavisi gördüm kazaya bağlı 1 ay.yara yerinde greflendi.ben rapor alırken hangi bıranşlardan rapor labilirim.hangi polikliniklere muayene olmaym.bana yardımcı olun lütfen.1 ay sonra iş başı vere bilirler ve iş yeri el değiştirdi.ben kazlıyım ve aksıyorum iş yeri ağır işten beni işe yaramaz bula bilir.hiç güvenmiyorum..ve bu bacakla iş bulmak zorrrrr.üç çocuğum var.kazalandığım günden bu güne primimi yatırsaydı.1 yılım kalacaktı.yer altı primim yaklşık 3000 yer üstü 1300 falen maaşım şuan icin4800 tl gibi yaşım 38 sigorta giriş askerden sonra 2003 detaylı anlatmaya çalıştım cevabınızı bekliyorum..

 15. Nazli dedi ki:

  Merhabalar . Annem 60 yasinda kolon kanseri hastasi kemoterapi isin tedavisi gördü bitti. Bagirsagi halen disarida. Bunun dışında bogazinda kitle var raporlu tansiyon ilaci kullaniyor. Sekeri sinirda bel ve boynunda fitigi var. Kalp damarlari kurdale gibiymis anjio oldu onun icin heyete basvuru yapsak yuzde kac aliriz acaba

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre %85 93 arası bir oranın çıkması beklenir.

 16. Hüseyin dedi ki:

  Saygılar diliyorum; Hocam öncelikle annem 64 yaşında ve alerjik astım,koah hastası tanısı var.Buna istinaden şeker,ve tansiyon ilaçları kullanıyor,kkb’dan ve gözden iç hastalıkların dan genel bir muayneye girip çıkmış olsa acaba ne gibi bir rapor oranı çıkar.AYRICA ASTIMI ÇOK SIKIŞTIRDIĞINDA HAVA MAKİNASINA EVDE KENDİM TAKIYORUM.Toplam raporu yüzde *90*nasıl tamamlarım teşekkürler;şimdiden vereceğiniz güzel bilgiler için HAYIRLI GÜNLER SAĞLIKLI KALIN.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hüseyin Bey merhaba,

   Belirttiğiniz hastalıklardan % 90 rapor çıkmaz. % 68 75 arası bir oran çıkabilir. % 90 raporu kendi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar olan hastalara verilebilmektedir.

 17. ATAKAN dedi ki:

  Saelamlar kortizon benim belde oyluk kemiklerinde ortepedi doktorunun dediğine göre %20 oranda kemik erimesi yapmış ve durmuş şansa ama ara ara kontrol etmek lazım dedi ve kalan yüzde %80 lik kısmıda harıl harıl kullanma dikkat et dedi ve benim belde ve boyunda ayrıxa fıtıkta var bu şartlarla engelli rapor almam mümkünmü ve oran kaç olur acaba alabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Atakan Bey,

   İleri seviyeye ulaşmayan fıtıklar oran çıkmamaktadır. Kemik erimesi için ise % 10 15 ten yukarı bir oran çıkmaz. Bu nedenlerle % 40 orana ulaşmanı pek mümkün görünmüyor.

 18. RECEP ERDOĞAN dedi ki:

  MERHABA HOCAM, BEN 50 YAŞIMDA 2014 YILINDA VERGİ İNDİRİMDEN FAYDALANARAK %44 ENGEL OARNIM İLE ERKEN EMEKLİ OLDUM, 3 HAFTA ÖNCE SSK EVRAK GELDİ TEKRAR HEYETE GİRMEM GEREKTİĞİNİ %40 ALTINDA ENGEL ORANIM ÇIKARSA EMEKLİ AYLIĞIMIN KESİLECEĞİNİ ÖĞRENDİM. GEÇEN HAFTA HASTANE DOKTORLARINDAN ALDIĞIM ORANLAR KULAK %10, BEYİN CERRAHİ %10 TANSİYON 10 YALNIZ ENDESKORİN DOKTORU ORAN SÖYLEMEDİ ŞEKER TIP 2 HASTASIYIM AÇLIK ŞEKERİM 216 TOKLUK 206 3 AYLIK 5.9 (ESKİ RAPORDA ŞEKER %20 İDİ) BİR DE HOCAM KALP DAMAR BACAĞIMDAKİ VARİS İÇİN ULLURSOYANA GİRDİM DOKTOR SOL BACAĞIMDAN VARİS VAR AMİLİYAT OLMAN GEREKİR DEDİ ZATEN 32 YIL ÖNCE ASKERDEKEN VARİSDEN AMİLİYAT OLMUŞTUM YANİ KALP DAMAR DOKTORU DA BANA VERDİĞİ ORANI SÖYLEMEDİ BU DURUMDA SİZCE ENGEL OARINIM NE OLUR CEVAPLARSANIZ ÇOK SEVİNİRİM. SAYGILARIMLA.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Recep Bey,

   Şeker için yine % 20 gibi bir oran çıkabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla yeni hesaplamaya göre de % 42 gibi bir oran çıkabilir.

 19. Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben posterior fossa kitle beyin amaliyatı oldum serebellar kitle eksizyonu C1 total laminektomi uygulandı heyete girsem yüzde kaç rapor alırım

 20. Elif dedi ki:

  Kurula gırdım astım 20 troıt 10 cıltte alerjı 2 aldım yıllarca cektıgım agrıların sonucu bu sene öğrendım. Fızık tedavı vs gordum zamanın da . boynumda ıkı fıtık duzlesme his kaybı var. DüZ tabanım. Mıdede genetık rahatsızlık var cilteki alerjı ılerledi tum vucut alerjıde kanıyo. Kasınıyo. Goruntu olarak rahatsız edıcı psıkıyatrıde puan verır mı bu hastalıklarla sizce 40 puana ulasırmıyım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,

   mevcutta % 25 civarı bir oranınız zaten mevcut. Diğer rahatsızlıklarda bu oranı önemli şekilde etkiler. Özellikle Fıtığın oluştırduğu hiz kaybı. Heyete girmenizde fayda var. % 40 ı bulabileceğinizi düşünüyoruz.

 21. Hakan dedi ki:

  Merhabalar,
  Öncelikle paylaşımınız için çok teşekkür ederim.
  Babam 62 yaşında, sol göz %20, sağ göz tamamen görme yetisini kaybetmiş vaziyettedir. Ayrıca Bel fıtığı rahatsızlığı bulunmaktadır uzun süredir fizik tedavi muayenesi uygulanmaktadır. Ek olarak tansiyon rahatsızlığı bulunmaktadır ve daimi olarak tansiyon ilacı kullanmaktadır.
  Heyet raporu için başvuruda bulunduk sizce tahmini özürlülük oranını yüzde kaç alabiliriz ? 60 yaş üzeri için ilave edilen puan toplam özürlülük oranına %1 mi yoksa %10 olarak mı ilave edilmektedir.

  Teşekkürler, İyi Akşamlar dilerim.

  1. Hakan dedi ki:

   Düzeltme yapayım yanlış anlaşılması;

   Sol göz %80 görme engelli, sağ göz tamamen görme yetisini kaybetmiş durumdadır.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Hakan Bey merhaba,

    Tek göz % 30 diğer gözle birlikte yaklaşık % 60 oran çıkar. Diğer hastalıklarla birlikte % 70 civarı bir oranın çıkabileceğini düşünmekteyiz. %10 toplam raporun üstüne eklenmez yani % 60 +10 % 70 olmaz. Verieln oranlarla birlikte değerlendirilir. Örnek verirsek Göz % 50 + fizik tedavi %20 + 60 yaş üstü olduğu için + % 10 eklenir. bu oranlarda yazımızda bahsettiğimiz gibi Balthazard formülü ile hesaplanarak oran çıkar.

  2. Serpil dedi ki:

   Merhaba efendim engel orani basvurumda kasimin 19 unda hemeteloji bolumu %60 oran verdi imzaya sunulmus rapor asamasinda iken ssk sevk kaidi ıle tekrar basvurum sonucu gene 02 12.2019 tekrar ayni oran verildi ertesi gun raporumun iptal oldugu bilgisini aldim hemeteloji bolumu faktor 5lden homozigot a svo gecirmis olmama ragmen oran in sifir olduhunu soyledi boyle birsey mumkun olabilirmi peki

   1. Serpil dedi ki:

    Efendim banada cevap vrrirmisiniz neden boyle birsey olmus olabilir

    1. Serpil dedi ki:

     Merhaba efendim ssk sevkle hastaneye basvurum sonucu malulen emeklilik icin kardiyoloji 41 noroloji de 5 verdi malulen emekli olabilirmiyim sizce

   2. Serpil dedi ki:

    Doktor muayenede tanima bakip oran cetveline gore oranimi verdi obur doktor da gorup orani ertesi gun iptal etmis

 22. ayse dedi ki:

  merhaba
  ben mastektomi ameliyatı oldum (kanser olamadan alındı) 2015 yılından vertikom var düzenli ilaç alıyorum. troitten ameliyet oldum şimdi tekrarladı.ayak aşil kemiğimde çürüme ve tendomlarından zorlanarak yürüyorum ben engelli rapaoru alabilirmiyim alırsam oaranı kaç olur.
  teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ayşe Hanım

   aşilden ve troitten oranlar çıkar ama % 28 lerde kalacağını düşünüyoruz.

 23. Mustafa Katıtaş dedi ki:

  Merhabalar Babam 76 yaşında 30 senedır belfıtığı var kendisinde sağ ayak topuğu bir kazadan ötürü rahatsız gözlerınde sarı nokta hastalığı var sağ göz % 60 görmekte sol göz tahminimce % 15 görmekte , Beyninden gelen bir sinirsel rahatsızlığı bulunmakta bu da titremeye yol acmakta maalesef herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamakta. Şeker ve Tansiyon rahatsızlıkları da var . Engelli raporu için başvuru yapsak % kaç alabiliriz acaba ? Şimdiden verecek olacağınız cevaptan ötürü teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Babanıza % 63 72 arası bir oran çıkabilir.

 24. Omer dedi ki:

  Merhaba sol bilek radius uc kirigi var parçalı 8 vida plak takıldı tam bukemiyorum ve güç yok dirseğim de kırık aynı zamanda ağrı var bileğim şişiyor fazla iş yaptigimda bel fıtığından ameliyat oldum parmaklarim uyuşuk ağrı var yine fitik çıkmış zor çalışıyorum acaba engel rsporu çıkarmı sedef hastalığı da var aynı zamanda

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre % 40 oran çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

 25. Yılmaz dedi ki:

  merhabalar vergi indirimi için hastaneye başvurdum iki bölüm için heyet girdim göğüs hastalıkları %35 beyin cerrahisi %10 vermiş kurulda bunu % 42 ye düsurmusler ve raporu Ankaraya göndermişler sizce baltazhar uygulanirmi şimdiden teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Yılmaz Bey,

   % 35 + 10 oran % 42 olarak hesaplanmaktadır yani düşme yok. Hesaplama doğru. Ankara’ dan da % 40 civarı çıkabileceğini düşmeyeceğini düşünüyoruz.

 26. Canan dedi ki:

  Merhaba benim sol gözüm 8.75 sağ gözüm 5.50 miyop bel fıtığı kulakta kristaller oynamış ve kollarımda sinir sıkışması var sag kolumda daha baskın ve gözlerimde astimat var yüzde kaç rapor verilir acaba

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Hastalıklarınızın derecesine göre puan verilebilir. Gözlükle görmenizde sıkıntı yok ise oran çıkmaz. Kristel sinir sıkışması ise ancak tedavi sonrası bir orana tabi olur. bu nedenle tahmini bir oran verebilmemiz çok zor.

   1. Serpil dedi ki:

    Merhaba efendim %65 engel oranim var 2006 6 eylul sigorta girisim 2610 da purimim var nasil emekli olurum bilgi verirseniz sevinirim saygılar

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba Serpil Hanım,

     01/09/2006 tarihli sigorta başlangıcına göre 3920 gün prim ve 18 yıl hizmet süresine tabisiniz. Eğer en az % 10 iş gücü kaybı alırsanız malulen de emekli olabilirsiniz.

     1. Serpil dedi ki:

      Çook teşekkür ederim cevabiniz icin

     2. Serpil dedi ki:

      Merhaba efendim kardiyoloji %41suresiz rapor verdi hemeteloji orani ile%65oran toplami cikiyor simdi %10 luk is gucu kaybi neye gore ve kim karar veriyor bu %10 luk kaybi benim cikarmi peki

     3. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      Raporda ayrıca belirtilmesi gerekiyor. Heyet doktorlarına veya sekreterkliklerinden bilgi alabilirsiniz

     4. Serpil dedi ki:

      Tekrar merhaba efendim bugun heyetten toplam puanim cikti ama raporu 1.2 ay içinde cagarip verceklermis %76 oran cikmis hemeteloji %60 kardiykardiyoloji %41 sonucunda ssk ya malul emeklilik icin basvurdum zaman kaybetmemek icin sizce bu arani dusururlermi ssk dan 10 yillik ve 1800 gunum bulunmakta

     5. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      Vergi indirimi almadan emeklilik işleminiz sonuçlanmaz. Raporun % 70 den aşağı düşeceğini düşünmüyorum. dolayısıyla 70 e de düşse yine 76 ile aynı şartlarda emekli olabilirsiniz.

     6. Sevda dedi ki:

      Mrblar hocam 3 yıl önce whipple ameliyatı oldum. Radyoterapi aldım. Psodopapiller tümör cinsi ve 1. Evre denilmişti. 3 yıl geçti şu an tedavi olmuyorum nuks yok. Bana whipple ameliyatı oldum diye kaç puan verilir ve iyileşmiş olsakta kansere puan var mı?

 27. soner dedi ki:

  hocam merhaba raporu bugün aldım % 100 oran çıktı ssk emeklilik için başvuracagım maaaş ne kadar fark eder
  SG

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Soner Bey,

   Maaş farketmez ancak erken emekli hakkınız olur.

 28. Mustafa dedi ki:

  Meraba size bir sorum olacak. Ben 46 yaşındayım hiper tansiyon şeker artı 144 kiloyum bu durumda yüzde kaç rapor alabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Oboziteden % 40 rapor alabilme olanağınız var. ancak önce Tüp mide ameliyatı yapılmasını tavsiye edebilirler.

 29. Gökhan lüver dedi ki:

  İyi günler vergi indirimi engelli sağlık kuruluna girdim kalp damar Cerrahisi tedaviye cevap veren periferik arter hastalığı %30 verdi kardiyoloji baypas %30 ve tansiyon %20 verdi acaba rapor oranım nedir Teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Gökhan Bey,

   Balthazard hesaplamasına göre verdiğini oranlar göre engel oranınız % 61 olarak hesaplanmaktadır.

 30. Süleyman dedi ki:

  Merhabalar benim bir sorum olucak anneme %85 rapor verilmis yanliz sag bacaginda 1 yil önce platin takili ottapediye muyene icin girdik lakin raporda eklem agrisi diye puan verilmemis biz belirtmisdik platin takili diye rötken cekilmisdi bunun icin itiraz edebilirmiyiz yada bu bir engel sayilmiyormu birde raporun aciklama kisminda hic bir aciklama yok yasalar geregi bir aciklama belirtilmelimi teşekkür ederim simdiden.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Süleyman Bey merhaba,

   Platinin yürüme ye olumsuz bir etkisi yok ise sırf platin var diye oran verilmez. Olumsuz bir durum görmediği için oran vermeme hakkı var.

  2. Salih dedi ki:

   Merhaba hocam
   Yemek borusu kanseri oldum. Yemek borum ve midemin giriş kısmı alındı şuan kemotrapi ve hemen sonrası da ışın tedavisi göreceğim. Ayrıca boynumda fıtık var ameliyat oldum bir platin takılı. 1968 doğumluyum 1995 siğorta girişim ve 5303 siğorta günüm var. özürlü puanım
   ne kadar olur

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Salih Bey,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 58 civarında bir oran çıkar. Vergi indirimi de alarak erken emekli olabilirsiniz. Raporunda iş gücü kaybınında belirtilmesine dikkat edin.

   2. Salih dedi ki:

    Hocam merhaba
    Başta vermiş olduğunuz cevap için tşk ederim. Onkoloji bana zaten 60 verdi diğerlerini bilmiyorum bide iş gücü kaybını nasıl isteyeceğiz tşkler şimdi den.

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Salih Bey,

     Boyun fıtığından çok yüksek oran çıkmaz. Ama oranınızı % 70 e kadar yükseltebilir.

 31. Mustafa denizli dedi ki:

  iyi günler benim sag gözüm doğustan görmüyor.sol gözümde 1/2 görüyor ve sarı leke hastalıgı var acaba raporum kac çıkar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Tek göz görmeme % 30 çıkıyor ikisinde de görme problemi olduğu için % 45 55 arası bir oranın çıkabileceğini düşünüyoruz.

 32. ali dedi ki:

  hocam kolay gelsin annem kanser hastası üroloji 85 (30+30+25 şeklinde ),onkoloji 40,genel cerrahi 40 (30+10 şeklinde),kadın doğum 4 puan verdi annem 60 yaş üstü oran kaç çıkar acaba teşekkürler kolay gelsin

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Aynı daldan verilen oranlar kendi içinde ayrıca hesaplanır Üroloji 30+30+25 hesaplamada % 63 çıkar. Genel Cerrahi 30+15 hesaplamada % 41 çıkar toplamda % 40 + % oranların toplamına göre 60 yaş altı ise % 87,4 oran çıkar. 60 yaş üstü ise 88,6 olarak hesaplanır.

  2. Özkan dedi ki:

   Tek göz görme tembelliği var son derece görmüyor buna kac puan rapor veriyorlar

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Özkan Bey merhaba,

    Sadece Tek göz görme engeli var ise % 30 civarı çıkmaktadır. % 40 için yeterli olmuyor.

 33. Ali K. dedi ki:

  Merhaba hesaplama ile ilgili sorum olacak üroloji (30+30+25), genel cerrahi (30+15), onkoloji (40) ve kadın doğum 4 puan verdi bu durumda oran kaç oluyor hesaplama yapılırken üroloji ve genel cerrahi de kendi içinde balhtazar a göre mi oranlanıyor. teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Ali Bey,

   Aynı daldan verilen oranlar kendi içinde ayrıca hesaplanır Üroloji 30+30+25 hesaplamada % 63 çıkar. Genel Cerrahi 30+15 hesaplamada % 41 çıkar toplamda % 40 + % oranların toplamına göre 60 yaş altı ise % 87,4 oran çıkar. 60 yaş üstü ise 88,6 olarak hesaplanır.

 34. UMUT METİN dedi ki:

  Merhaba benim size bir sorum alacak.Benim doğuştan sağ bacağımda kas yetmezliği var ve raporda %32 engel oranı yazıyor.Raporda yazan yazı: Doğuştan sağ alt ekstremitede atrofi.Sağ kalça fleksiyon 95, abd 45, add 10 ,rotasyonlar 25 ,sağ diz fleksiyon 110 , ayak bilek dorsi fleksiyon 5 ,plant.Fleksiyon 25 . Sağ bacakta 1 cm kısalık.Sağ baldır 4 cm. sağ uylukta 3 cm. Yazmaktadır.
  Teşhis bölümünde ise :Fiziksel tıp ve rehabilitasyon : G26 – Ekstrapiramidal bozukluklar ve hareket bozuklukları , başka yerde sınıflanmış hastalıklarda. Yazmaktadır.

  Çalıştırılamayacağı İşlerin Niteliğin de ise : Uzun süre ayakta durmayı gerektiren , ağır ve tehlikeli işlerde çalışamaz. Yazmaktadır.
  Ben bir kaç doktora da girmiştim. muayene de oldum.Mesela gözüm uzağı seçemiyor.Cildimde vitaminsizlikten kaynaklı olarak mantar çıkıyor.Rapor almadan önce doktora sormuştum bu mantar silinir mi diye oda bana bu mantar türü kaybolmaz ilacı kullanırsan sadece lekeler gider ama kullanmadığın da tekrar çıkacaktır.Demişti.Bende başka doktorlara girdikten sonra bir cildiyeye de sıra alıp gittim.Buna % vermeyiz dediler kanunda yazıyor mu hangi hastalığın ne kadar yüzdesi olduğu yoksa kendi inisiyatifine mi bağlı doktorun_? vücut mantarı engel olarak görülmüyor mu_? Ayrıca Midem de asitli şeyler yeyince ağrıma , yanma yapıyor o engel sayılır mı_? Birde normalden fazla unutkanlığım var. % 32 rapor verdiler ve heyete girdiğimde karşımdaki kişi bir kelime sordu neyin var diye_? Kas yetmezliğim var dedim. Telefonu çaldı akrabasıymış 10 15 dk boyunca konuştu bir süre sonra ayaklarım ağrıdı ve oturdum koltuğa.Sonra bizi dışarı çıkarttılar.Ben bu işten hiç bir şey anlamadım_? 1.5 saat sonra da raporumuzu toplu olarak dağıttılar saat 18,30 da. sonuç olarak %32 raporum var.Bu anlattıklarıma göre raporum %40 ı geçer mi_? Şimdiden teşekkürler.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Umut Bey Merhaba,

   durumunuz detaylı bir şekilde anlatmışsınız. er hastalığın hesaplandığı bir çizelge mevcut. aynı hastalığın derecesine göre oranlar faklılık gösteriyor. Başlangıçsa düşük ağır safhada ise yüksek oranlar çıkmaktadır. Mantardan, Unutkanlıktan veya gastritten mide yanmasından oran çıkmaz. Normal yaşamsal ve iş aktivitelerinizi yerine getirmekte engel olacak durumlar orana dahil. edilir. Bir süre geçtikten sonra tekrar heyete girebilirsiniz.

  2. Havva Gül dedi ki:

   Merhaba,benim sol bacagimda ana damar tıkalı periferik arter hastalığı anjio raporunda cerrahi müdahale şansı yoktur yazıyor.Kalbim sağ tarafta yada sağa yakın ,gözlük kullanıyorum. Sağ sol 2.75 numara , ayaklarım da düz tabanlık var birde sağ ayağında kırık olduğu için platin ve vida var , bu durumda vergi indirimi ne baş vursam% kaç engel raporu alabilirim

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Havva Hanım,

    Kalbin sağ tarafa yakın olması engel sayılmaz. 2.75 derecede gözlükte oran verilmez. Kırık oluşumundan sonra platin de bir tedavi şeklidir. Çok ağır iş olmadıkça engel sağlamaz. Damar tıkanıklığı mevcudunda en fazla %15 engel oranu çıkabilir. O da etkilediği duruma göre değişkenlik gösterir.

 35. irfan özağaç dedi ki:

  hocam mehahaba ben %61 raporluym yıl ve pirimim doldu 04/12/2019 aralıkta engelli emeklilik için sgk dilekçemi verecem ondan sonra nezaman haber gelir bana birde aylık maaşı nekadar bağlanır.teşekkür ederim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba İrfan Bey,

   Emeklilik işlemleri 60 güne kadar sürebiliyor. Priminiz asgari ücretten yattı ise 1100 – 1300 TL arasında bir maaşın bağlanması beklenir.

 36. Engin koşar dedi ki:

  İyi günlerde ben hipertansiyon akut anjio ödem gıda alerjisi ve psikiyatri de sürekli panik atak ve anjio ödem atak tedavisi şeker hastalığı konuşma bozukluğu gözde gözlük ve dişlerimde protez mevcut yüzde kaç rapor alabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Engin Bey,

   Verdiğiniz bilgiler göre % 48 54 arası bir oranın çıkabileceğini düşünüyoruz.

 37. Adem dedi ki:

  Ben 2000 yılında %40.5 surekli raporum var sol böbrek ile dalağın alınması böbrek 30 dalak 10.5 vergi indirimi almadım rapor değişir mi

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Adem Bey,

   2000 yılından sonra oranlarda güncellemeler yapıldı. Aynı oranlar çıkmayıp düşmesi yüksek ihtimal.

 38. Murat EYÜBOĞLU dedi ki:

  Merhabalar, sol kulak %115 sağ kulak %111 ileri derecede işitme kaybım var. Bunun dışında opere olmamış boyun 2 yerde ve bel 1 yerde fıtığım var. Rapor oranım kaç olur?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Tek kulak duymama durumunda en fazla % 20 çıkar. İki kulak birden % 35 tahmini bir oran olur. Diğer rahatsızlıklarla birlikte % 40 bulabileceğinizi düşünüyoruz.

 39. derbin dedi ki:

  bende sol ayakta kalça çıkığı diyabet obezite anemi var yüzde kaç rapor alabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Kalça çıkığı ile ilgili rapor yürüyüş bozukluğu ve kısalık durumuna göre değişmektedir. Eğer tek baston kullanmak zorunda iseniz % 40 üzeri rapor çıkar yoksa 8 38 arası bir oran verilir. Obezite de bu yürümye aksaklığa sebebiyet verir. Buna göre % 40 ı bulabilirsiniz.

 40. mustafa dedi ki:

  merhaba tıp 1 dıyabet hadtasıyım 3 aylık seketım son bır yılda 300 altına dusmuyor acaba % kaç rapor ala bilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey

   “Açlık kan şekeri sürekli olarak 200 mg’ın üstünde ve bu değerin altına düşürülemeyen, ketoz gösteriyor olması” şartı ile % 40 ve üzeri rapor çıkmaktadır. Sizin şekeriniz 300 ün altına düşmüyorsa engel oranı çıkacaktır.

  2. Serpil dedi ki:

   Merhaba efendim bende svo gecirdim 2015 te beynime pihti atti kalpte dogustan delik oldugu ogrenildi hamile oldugum icin dogumdan sonra semsiye ile kapatildi faktor 5l den homozigot tanisi kondu .aurt kapak tutuk ve kalpte kacak var dendi ayrica mitral yetmezlik var ozur orani nedir.malulen emeklilik hakkim varmidir pirimim 2610 gun banada cevap verirmisiniz

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Serpil Hanım,

    Kardiyovasküler den dolayı en az % 40 enegel oranı çıkabileceğini düşünüyorum. Bu da erken emeklilik sağlar. 60 yaş üzeri iseniz malul emeklilik için de müracaat edebilirsiniz.

   2. Serpil güven dedi ki:

    Merhaba efendim bugun kardiyoloji ye girdim %41 oran verdi hemetelojide en az %40 vercegini soyledi daha yüksek cikabilir faktor 5l den homozigot ve 2015 te beynime pihti attigi icin sizden ricam hemeteloji yide 40 olarak baza alsak rapor orani kac cikar birde 2610 pirimim var 39 yasindayim ssk dan emeklilik hakkim varmi efendim

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Serpil Hanım merhaba,

     Verdiğiniz bilgilere göre engel oranınız % 65 olarak hesaplanacaktır. Bu orana göre de Sigorta başlangıcını blirtirseniz emeklilik şartlarınızı söyleyebiliriz. https://www.sgkbilgi.net/2019-engelli-emeklilik-hesaplama

 41. fatih şimşek dedi ki:

  merhabalar doğuştan çift taraflı kalça çıkığı rahatsızlıgım var 2000 yılında %45 raporum vardı vergi indirimi almadım şua gittiğimde ynei rapor alacaksın denildi yeni rapar başvurusu yapsam kaç çıkar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Fatih Bey merhaba,

   Kalça çıkıklarında yine % 40 civarı bir oran çıkmaktadır. Oranın düşeceğini düşünmüyoruz.

 42. Deniz dedi ki:

  Merhaba Miyopi ve astigmat (b7-f4) koduyla askerlik yapamaz durumdayım. Göz numaralarım aşağıdaki gibidir sizce kaç oran alırım bu numaralara ?

  SAĞ: Miyop 4.50 (astigmat: 4.25) , SOL: Miyop 6.25 (astigmat:4.0
  Tam emin olmamakla birlikte %60 ve %50 görememe durumum var.
  lütfen sorumu cevaplar mısınız ?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Deniz Bey,

   Askerlik için elverişsiz olmanıza rağmen & 60 görme bozukluğu % 40 engel oranı için yeterli olmaz. % 25 30 civarı bir oran çıkabilir.

 43. Bülent dedi ki:

  Benim sorumu cevaplarmısınız lütfen
  Daha evvel sordum ve cevaplandı ama sorum yanlış anlaşılmış.
  Benim rahatsızlığım pankreas malign neoplazmı.( Kötü huylu pankreas kanseri )
  Kemoterapi ve radyoterapi tedavisi görüyorum.
  Yara çapı küçülünce whipple ameliyatı olacağım.
  Önce bildiğimi söyleyeyim, sonra sorumu sorayım.
  Şu an için geçici engelli raporu alma imkanım var ( % 60 ile 80 arası oran veriliyor )
  Şunu sormak istiyorum
  Whiple ameliyatı sonrasında, sürekli yani süresiz engelli raporu almam mümkün olabilirmi yoksa o zamanda bana yine geçici yani 1-2 yıllık rapormu verirler ????
  Ve % de kaç oranında rapor verirler.
  Teşekkür ediyorum.
  Cevabınızı mail adresime yazarsanız memnun olurum.Sorduğum soruyu tekrar aradığımda bulamıyorum.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Bülent Bey,

   Ameliyat sonrası tedavi süresince yine süreli verme ihtimalleri yüksek. sonrasında süresize çevrilecektir.

 44. ACIL HASTA dedi ki:

  BİR GÖZÜM %90 GÖRMÜYOR 7.50 NUMARASI VAR 1 GÖZÜM %70 GÖRMÜYOR 6,50 NUMARASI VAR ASKERDEN MUAFIM HER İKİ GÖZDEDE ASTİGMAT VE GÖZ TEMBELLİĞ VAR ORAN % KAÇ GELİR RİCA ETSEM YARDIMCI OLIURMUSUNUZ

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   % 90 görmeyen göz için % 20 civarı, % 70 görmeyen göz içinde yine aynı oranların çıkacağını düşünüyorum. dolayısıyla % 40 orana ulaşmanız kuvvetle muhtemel.

 45. İdris dedi ki:

  Selam!
  Sol gözde total körlük sağda gözde ise hem yakını hem uzağı görememe sorunsalı, bunların yanında da sırta ağrı yani bel fıtığı.
  Tüm bunlar hesaplandığında % kaçlık bir oran verilir?

  Bir de vergi indiriminden ve engelli kadrosundan yararlanmak için sağlık kurulu ne için rapor alacaksınız dediğinde nasıl bir cevap vermeyelim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   İdris Bey merhaba,

   Gözünüz için % 30 – 35 arası bir rapor çıkar. Bel ile ilgili size yarattığı hareket kısıtlığı belirlenerek rapor verilir. Yani % 40 a ulaşabilmesi belinizin durumuna bağlı. Hastaneye engel oranı için heyete girmek istediğinizi belirtebilirsiniz.

  2. Tayfun dedi ki:

   Merhaba hocam , babaannem 90 yaş cıvarında. Yatalak hasta , belden altı tutmuyor, kemik erimesi ve alzaymır hastalığı var . Böyle bir hastaya kaç oranında rapor veririler acaba. Teşekkür ederim

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Tayfun Bey,

    Verdiğiniz bilgilere göre Babannenize %85 – 93 arası bir oran çıkabilir.

 46. TAYFUN dedi ki:

  merhaba ben annem için rapor almak istiyorum. annemde işitme kaybı var. yanında normal konuşursanız duymaz bağırmanız lazım. ayrıca hipertansiyon var tedeavi görüyor. diyabet var insülin kullanıyor, iştah kesici ilaçlar içiyor. yıllar önce rahmi alındı ve son olarak haziran 2019 da felç geçirdi sol taraf. fiziktedevi ile iyileşti ama bir miktar hala var. kansulandırıcı ilaç kullanıyor vs tahmini rapor oranımız ne olur?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre annenize % 64 72 arası bir rapor çıkabilir.

  2. Serkan dedi ki:

   Selam benim hastam yatalak .bilinc kapalı . Konuşamıyor . Besin burundan mama takviyesi .ve felç sağ Kısmı 94 yaşında

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Serkan Bey Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % 90 üzeri rapor çıkması beklenir.

 47. Ekin dedi ki:

  Merhaba
  Her iki kalca total protez takıldı engelli raporu almak için başvurdum
  Sadece ortopedi 25+25 puan verdi
  Bununla %40 rapor çıkma ihtimali var mıdır?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   %25 + 25 oran ile rapor oranınız %44 olarak hesaplanır. Yani engel oranı için yeterli olur.

   1. Ekin dedi ki:

    Teşekkürler

   2. Bülent dedi ki:

    Merhaba hocam.Ben pankreas kanseri tedavisi görüyorum.Kemoterapi ve radyoterapi alıyorum.Yara çapı küçüldüğünde whipple ameliyatı olacağım.Şu an yani tedavi esnasında engelli raporu alabiliyorum ve % 60 – 80 arası geçici engelli raporu alabiliyorum.Benim merak ettiğim konu şu.Tedavi esnasında değilde, tedavi bitiminde yani whipple ameliyatı sonrasında sürekli engelli raporu verme ihtimalleri varmıdır.Tahmini engelli oranı kaç olur.Şimdiden teşekkür ederim.

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Rahatsızlığınızın tedavi sürecinde de geçici rapor alabilirsiniz. Ancak oranın % 60 -80 arası olması için umarız değildir ama kötü huylu bir tümörün söz konusu olması gerekmektedir.

     1. Bülent dedi ki:

      Merhaba hocam.Hastalığımın adı Pankreas malign neoplazmı.Ben whipple ameliyatı sonrasında, sürekli yani geçici olmayan engelli raporu alabilme imkanım olabilirmi diye merak ediyorum.Whipple ameliyatı sonrasında tahmini oran kaç olur acaba.
      Teşekkür ederim.

  2. Ahmet dedi ki:

   Merhaba ben posterior fossa kitle amaliyatı oldum serebellar kitle eksizyonu C1 total laminektomi uygulandı askeri heyetten çürük raparu aldım normal heyete girsem yüzde kaç rapor alırım teşekkürler

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Ahmet Bey,

    Tümör iyi huylu ise denge gibi yan etkileri yok ise engel raporu çıkmaz.

 48. Zozan Balta dedi ki:

  Merhaba gœzlerimde Vor+1,0(-2,08167)0,8
  +0,50(-3,-8180)0,8 hipermetrop astigat var
  Ayrıca hadis astım +tekrarlayan hemoptoziler ile takipte,hemoptozi için yakin tarihli BT=sağda hemokistler solda fibrotik değişiklikler
  SFT FEV11,63 FVC/,55 FEV1/FLLY),98
  BRONŞ ARTER EMVOLİZASYON
  hastada hadis astım+şeker bulgular düşünüldü
  Fizik tedavi dotiruda kas ve iskelet sorun var yazmış heyetten yüzde kaç oranı alavilirim hocam

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilerde göz görme bozukluğu, astım, ve buna bağlı rahatsızlıklar görülüyor. Kas iskelet ile ilgili yorumlayabileceğim bir ifade yok. ancak Bu bulgulara göre % 40 ı geçeceğinizi düşünüyorum.

  2. Zeki şeker dedi ki:

   Hoca iyiakşamlar zeki ben benim eşimde yüzfelcinden 30 gözden 9 onkoloji 20 verdi acaba kaç puan yapar cevap yazabilir misiniz

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Zeki bey merhaba,

    Balthazard formülüne göre hesaplanan oran % 49 dur.

 49. Trkmngzc dedi ki:

  Merhaba bende babam için ötv raporu çıkartma istiyorum tavuk karası var görmesi %10 altına düşmüş engel oranı sanırım 50 yası 65 ve koah rahatsızlığı var raporlu birde anksiyete rahatsızlığı var işitme kaybıda mevcut ama cihaz kullanmıyor acaba hak kazananilirmiyiz

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Verdiğiniz bilgiler ile yaklaşık % 67 75 arası bir oranın çıkabilmesi söz konusu. bu nedenle ÖTV muafiyeti için gerekli olna % 90 oranı yakalayamazsınız.

 50. Nurten dedi ki:

  Merhabalar. Kolaylıklar diliyorum. İşe girişte verilen rapor oranı daha sonra yükselirse emeklilik tazminatını etkiler mi, etkilerse nasıl etkiler?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nurten Hanım merhaba,

   Emeklilik kıdem tazminatını etkilemez. Sadece emeklilik süre ve priminizin kısalmasını sağlar.

  2. Cemil yaman dedi ki:

   Merhaba beyinden tümör aldırdım kafatasına kemikleri koyamadılar iplantta takamadılar bebek bingildagi gibi boş orası sağ kulağım tamamen sağır birde yeni kaza geçirdim belde ve omurumda kırıklar var el bileğime vida takıldı ayak kırıldı bu durumda tahminen nekadar rapor alınır. Dönerseniz sevinirim.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre % % 55 65 arasında bir oran çıkabileceğini düşünüyoruz.

 51. Toprak dedi ki:

  daha önceden 2 defa mesaj yazdım neden silindi acaba ? önceden onay bekliyor diye ibare vardı ?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Sorunuzu tekrar yazar mısınız. sistemde göremedik.

   1. Toprak dedi ki:

    tekrardan merhabalar ötv indiriminden yararlanmak için babama rapor almayı düşünüyoruz. Babam 61 yaşında babamın durumu ise 4 defa sağ ayağından (femur kırığı) ameliyat oldu ayağında kırık platin vidası var ve sağ ayağında kısalık mevcut topallıyor, 25 yıldır diyabet hastası – insülin kullanıyor, polinöropati hastalığı mevcut ilaçları için raporu da var, gözlerinde 2 defa ameliyat oldu son zamanlarda dr götürmedik ama gözlerinde problem var diyabete bağlı, ayaklarında özellikle sağ ayağında dolaşım problemi var ilaçları için aynı şekilde raporu mevcut bu durumda ötv muafiyetinden yararlanabilir miyiz? oran kaç çıkabilir ?
    cevaplarınız için şimdiden teşekkürler. iyi günler.

    1. Metin dedi ki:

     Merhaba mitral kapak değişikliği yapıldı protez kapak takıldı aort kapak ta 1 yıla degisecek sağ ön çapraz bağ ameliyatı oldum birde hipo tansiyonum var rapor oranı ne kadar olur?

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      Verdiğiniz bilgilere göre % 48 56 arasında bir oran çıkabilir.

 52. Özben dedi ki:

  Merhaba,
  Meme Ca kitle alındı kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördüm grade 3
  Ankilozan spondilit orta derecede
  Ülseratif Kolit orta derecede
  Tahmini olarak ne kadar rapor alabilirim hesaplayabilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Engelli raporu oranları oldukça düştü bu nedenle A.S için diğer rahatsızlıklar için tahmini % 25 oranı geçmez.

 53. Burak dedi ki:

  merhaba
  sizlere 3 sorum olacak.
  1- Babamın %91 (1 yıllık ) engelli raporu var – Ötv indiriminden yararlanabilir miyiz
  2- Araç ruhsatı benim üzerime olabilir mi?
  3- Araç ruhsatı babamın üzerine olması durumunda benim eşim aracı kullanabilir mi

  teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba, Burak Bey,

   engel oranı % 90 nın üzerinde olduğu için ötv muafiyetinden yararlanabilirsiniz. Araç ruhsatı babanızın üzerine olacak. 3. dereceye kadar olan yakınlar kullanabilir. Yani eşinizin kullanmasında da bir sakınca bulunmuyor.

   1. Burak dedi ki:

    merhabalar cevaplar için teşekkürler
    karayolları trafik yönetmeliğine göre yurtiçinden satın alınan engel oranı %90 üzeri olanlar için kullanıcı kısıtı kalkmış olarak görünüyor ayrıca noter yönetmeliğine göre de tescil işinde belgeye kullanıcı kısıtı getirilmemiş.
    Tüm bunlara rağmen ziyaret ettiğim araç bayisi eşimin kullanamayacağını ısrarla söylüyor.
    en net bilgiyi hangi kamu kurumundan öğrenme şansımız olacaktır.
    çok teşekkürler

 54. HÜSEYİN dedi ki:

  karaciğer nakil + orta düzey ülseratif kolit+ behçet tahminen kaç alır teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Behçet hastalığınızın durumuna göre şekillenecek bir rapor oranı gözüküyor. Verdiğiniz bilgilere göre tahmini % 40 55 arasında bir rapor çıkabileceğini düşünüyorum.

 55. YUSUF DONMA dedi ki:

  merhabalar
  dedem icin basvuru yapmıştık ötv indiriminden faydalanmak icin acaba ne olur
  yaşı : 75
  Fizik Tedavi : 60
  Göz : 32
  KBB : 35
  nöröloji : 15
  dahiliye : 10
  kardiloji : 30

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Yusuf bey merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre engel oranı 60 yaş üstüne göre ; % 91 çıkıyor. Ötv siz araç imkanı mevcut.

 56. ANIL dedi ki:

  MERHABA KOLAY GELSİN ÇÖLYAK ENGEL ORANI 25, HEPATİT C ENGEL ORANI 15 VE VİTİLİGO DERİ RAHATSIZLIĞI ENGEL ORANI 5 OLAN RAPORDA, ÇÖLYAK VE HEPATİT SİNDİRİM SİSTEMİ RAHATSIZLIĞINA GİRİDİĞİ İÇİN İKİSİ TOPLANARAK İKİ ENGELLİ OLANLAR İÇİN ENGELLİ ORANI HESAPLAMA TABLOSUNDANMI HESAP YAPILIR.

  İYİ ÇALIŞMALAR

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   çölyak ve hepatit ayrı değerlendirilir verdiğiniz bilgilere göre engel oranınız 60 yaş altı ise 39 oran çıkıyor.

 57. AhmetG. dedi ki:

  Merhabalar. İşitme kaybı yaşadım 2 yıl önce. Sağ kulak 10db Sol kulak 70db çıktı ölçümlerde. Oran ne kadar çıkar acaba?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Yrni engel oranı ölçümlerinde hz e göre hesaplanmaktadır. Ancak eski sisteme göre gidersek iki kulak için tahmini % 20 25 arası bir oran çıkabilir.

 58. Serpil dedi ki:

  Selam hipertansiyon seker belimde 2 tane fitki solunum testi sonucum fvc 93 fev1 90 fev1 ratio 101 pef 87 fef 74 agir asos ahi 36.8 kullandigim cihaz cpap heyete girdim yuzde kac cikar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sibel Hanım Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre Raporunuzun % 40 50 arasında çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

 59. akın dedi ki:

  sinir sistemi % 60
  görme sistemi % 32
  sindirim sistemi % 25
  yas 64 bu oranlarla rapor yüzdesi kaç olur teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Akın Bey Merhaba,

   verdiğiniz bilgilere göre Balthazard hesaplamasına göre engel oranınız % 82 olarak hesaplanmaktadır.

 60. sevinç genç dedi ki:

  bu arada yaşımı yazmayı unuttum yaşım 55 ve bırkaç yıllık sıgotam var

 61. sevinç genç dedi ki:

  mrb ben sıze ıkı kez yazdım ve çok tşkkr ederım cvp yazdınız dün heyet raporunun sonucunu almaya gıttım son bır doktorların tıplanıp karar vardıgı aşamaya geldım kalp cerrahının verdığı %50 lık puana ıtıraz ettıler %50 çok dedlıer bacak kesılırse % 40 ancak verılıyor sızın kesılmemıl dedıler pazartesı tekrar gıdıcem doktoruma aç gözlü degılım yanlış anlamayın lütfen ıkı lıseya gıden çocuğum var ve bazen evtemızlığıne gıdıyordum ancak ıdare edıyorum şimdı gidemıyorum artık hatta kendı evımı bıle artık temızleyemıyorum
  kardeolojı %55 verdı
  dahılıye %20 ortopedı %36 verdı
  kalp damarın verdığı % 50 ye ıtıraz edılıyor ya %40 yada % 20 dıyorlar pazartesı bllı olacak benım ıstedığım emeklı olmak kalp damar % 20 veya % 40 verırse yınede emeklı olmama yeterlımı heyetın vereceğı rapor en az % 60 olmalıymış emeklı olabılmem için işe gıtme ımkanım artık bıttı bu yüzden emeklıolmak ıstıyorum şimdıden çok çok teşekkür ederım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sevinç Hanım Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilerde ki oranlarla bile Engel oranınız % 70 in üzerinde çıkıyor. Yani malulen emeklilik içim yeterli bir oran çıkacaktır.

   1. sevinç genç dedi ki:

    çok tşkkr ederım sayenızde rahatladım gönlüme su serptınız korukyordum çok çok teşekkür ederım

   2. H. Serkan Ertuğrul dedi ki:

    Mrb annem 65 yaşında bir gözü yok protez takılı diğer gözü numaralı. anjiyo oldu ve stent takıldı. 20 senedir şeker hastası ve insülin kullanıyor. yüksek tansiyon var. guatr ameliyatı oldu. belinde kırık ve çökme var vücudunda saçma olduğu için emar çekilmiyor. 2 hafta öncede kolon ameliyatı oldu ve kolonun bir kısmı alındı ve devamında kemoterapi alıcak. Bunun durumda yüzde kaç engel raporu alına bilir.

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Verdiğiniz bilgilere göre % 80 civarı bir oran alması beklenir.

     1. Ali dedi ki:

      Merheba, 85 yaşında bir kişi, kemik erimesi, alzaymır ve belden aşağı kısım tutmuyor yatalak yani böyle biri ne oranında rapor alabilir teşekkür ederim

     2. SgkBilgi dedi ki:

      Ali Bey merhaba,

      % 85 – 90 arasında bir rapor alabileceğini tahmin ediyoruz.

   3. Recep dedi ki:

    Merabalar ben ortapediden72 kardiloji 29 ve sekerdende 34 aldim

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba Recep Bey,

     Verdiğiniz bilgiler göre Balthazard formülüne göre ; 30 yaş altı ise % 87 olarak oranınız hesaplanacaktır.

 62. ismail dedi ki:

  %40 ile engelli raporum var prim gün sayım 8400 hizmet 26 yıl oldu ne kadar maaş alırım.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Prim ‘PEK’ tutarları bilgisi olmadığından maaş hesaplaması yapamayız.

 63. Sibel dedi ki:

  Selam hipertansiyon seker bel fitigi uyku apnesi yuzde kac verir

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sibel Hanım merhaba,

   Verdiğiniz hastalıkların ağır seviyeler değilse oran çıkmaz. Çok daha ağır rahatsızlıklarda bile oranın çıkmama durumu oluşuyor. Daha çok kalp rahatsızlıkları, İskelet rahatsızlıkları. Uzuv kayıplarında oran çıkabilmektedir. İlaçla bile azaltılamayan durumların oluşması gerekiyor

   1. Sibel dedi ki:

    Yazdiklarim ulasmiyomu acaba

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Sibel Hanım,

     Danışmanlarımız kısa süre sonra dönüş yapacaklar

    2. Lale dedi ki:

     engelli raporum yüzde 88 ama ağır engelli yazmıyor kdv ve ötv ‘den yararlana biliyormuyum.

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Lale Hanım merhaba,

      Ötv muafiyeti alabilmek için en az % 90 oranda rapor almanız gerekir. Mevcut durumda yararlanamazsınız.

     2. Hakan dedi ki:

      Merhaba ;
      Babam 84 yaşında ,
      Kendisinin bir bacağı diğerinden 8 cm gibi bir kısalıkta , bastonla zor yürüyebilmekte.
      Ayrıca bir kulak %80 diğer kulak %40 işitme kaybı mevcut ,
      3 kere anjiyo ve bir kere by-pass ameliyatı geçirdi
      kalp hastalığı var ve bu sebepli düzenli olarak ilaç kullanmakta.
      Ayrıca uzun yıllardır reçeteli olarak şeker ve tansiyon hastalığından dolayı ilaç kullanmakta.
      Ayrıca gözlerde %30 civarında görme engeli bulunmakta.
      bakımını evde bakıcı sağlamakta.
      Bu şartlarda ortalama olarak ne gibi bir rapor çıkabilir ?
      Teşekkürler

     3. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba Hakan Bey,

      Verdiğiniz bilgilere göre % 78 86 arasında bir oran çıkabilir.

   2. Yasin dedi ki:

    Merhabalar babamın %80 engelli oranı var ötv den yararlanabilirdi ruhsal şizofreni hastası

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Ortopedik rahatsızlık neden ile raporlu olmayanların en Az % 90 engel raporu ile ötv muafiyetinden yararlanabilmektedir.

     1. Yasin dedi ki:

      Tekrar heyete girme şansımız var mi peki çünkü hastalığı surekli teşkil eden birşey şuan çocuk gibi babam nederseniz tamm diyor. Annem vasisi olarak tayin ettirdin bu gibi durumlarda ne gibi bir yol izlemeliyim verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

     2. SgkBilgi dedi ki:

      Yasin Bey merhaba,

      Günlük zorunlu ihtiyaçlarını yani banyo ve tuvalet ihtiyacını kendi başına giderebiliyor ise % 90 an çıkmaz.

 64. Fatma dedi ki:

  Benide kbb gittim sol %84 sağda %94 cıktı heyete gireceğim hocam engeli raporu çıkarmı

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Fatma Hanım Merhaba,

   Kulak duymama durumlarda tek kulak için azami % 20 veriliyor. Duymama oranı çok yüksek çıkmış iki kulakta da sorun oluştuğundan + 40 ı bulabileceğinizi düşünüyorum.

 65. Mücahit Demir dedi ki:

  İyi akşamlar geçenlerde heyete girdim kifoskolyoz ve astım hastasıyım kifoskolyoza %44 verdiler astımada %30 verdiler hesapladığmda %60 oluyor ama bugün e nabızdan baktım engel oranı %40 yazıyor acaba neden olabilir

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Mücahit bey marhaba,

   Balthazard formülüne göre hesaplama yapılıyor. Konuyu yazımızda detaylı bir şekilde anlattık. Hesaplama sonucuna göre sizin hesaplamanız doğru % 60 çıkıyor. Vergi indirimi için maliyeye mi başvurdunuz. Orada düşmüş olabilir mi ?

   1. Mücahit Demir dedi ki:

    Hayır maliyeye başvuru yapmadım 2022 için başvuru yaptım eger rapordan anlıyorsanız size fotoğrafını gönderebilirim

   2. Mücahit Demir dedi ki:

    Merhaba
    Hayır vergi indirimi için başvuru yapmadım 2022 için başvuru yaptım eger rapordan anlıyorsanız size fotoğrafını gönderebilirim bir bakın isterseniz

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Mücahit Bey,

     Raporunuzu Yönetici bilgisiyle sosyal medyadan gördüm. Evet oranlarınız bildirdiğiniz gibi. Rapor için sgk ya itirazda bulunmanızda fayda var.

     1. Mücahit Demir dedi ki:

      İtiraz sonucu yeniden heyete mi gireceğim yoksa oranlarda düzeltme mi olacak
      Teşekkürler

     2. SgkBilgi dedi ki:

      Hesaplama ile ilgili itirazınız değerlendirilecektir.

    2. Cahitbtpl dedi ki:

     Merhabalar.Babama 4 ayrı poliklinikten özür oranıverildi.şu şekilde
     Kardiyoloji;EFy%45
     Klas 3 KAH %50
     Klas 1 kapak%10
     Dahiliye
     DM %20
     Evre3 kby %50
     Hipelidmi%10
     KBB
     %6
     Göz
     %20
     Yaş:74
     Acaba engel orani kaç çikar.teşekkürler

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      Verdiğiniz bilgilere göre Balthazard hesaplamasına göre % 94 bir oran çıkmaktadır.

  2. Ersin dedi ki:

   Merhaba benim sorum şu oğlum yüzde 20 ile 39 rapor verdiler eyitim gerekseni için bunun için kaymakamlık yardım alabilir miyim oğlum için teşekür ederim

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Ersin Bey,

    Kaymakamlıklarda Şartlı eğitim yardımı da mevcut. https://www.sgkbilgi.net/sartli-egitim-para-yardimi başvuru yapabilirsiniz.

 66. sima dedi ki:

  mrb kolay gelsin öncelikle benim doğuştan sağ elimde 3 parmak yok baş ve küçük parmak da eğri düzgün değil, elde kavrama yok ötv için rapor almam gerekiyor %kaç olur var olan raporum rapor oranını düşürüyorlarmış yardımcı olur musunuz

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sima Hanım Merhaba,

   2012 den sonra alınan raporlar öncekilere göre daha düşük çıkabiliyor. Alt eklemlerde kemiksel işlevle ilgili sorun var ise raporun % 40 altında olmasının da önemi yok alınabiliyor. Siz mevcut oranı yazmamışsınız.

   1. Sima dedi ki:

    Oncelikle cvp verdignz icin tsk ederim .mevcut raporum %55, sag elde 2 3 ve 4.parmak yok kalanlarda sekil bozuklugu var eklemlerde duzgun degil harket kisitligi var yani,bu durumda %40 raporun altina dusmez dimi

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Sima Hanım merhaba,

     Verdiğiniz bilgilere göre en gel oranınız mevcut dönemler içinde % 50 57 arası bir orana sahip. bu nedenle raporunuzun düşeceğini düşünmüyorum.

  2. Onur oguz dedi ki:

   Merhaba ben 27 yaşımdayım 8 yaşında okul çıkışı araba çarptı sol ayak bileğimin üzerinden geçerken fren yapıyor ve 10 metre sürükleyip koparıyor bu durum sinir hasarı kas hasarı hareket kısıtlılığı ve bacakta kısalığa sebep oluyor durumum baya kötü iş için heyet raporu almaya çalışıyorum 5 bölümden yüzde alıyorum şuan 4 tanesi belli oldu fizik tedv. %14 Beyin cerrahi %20 Plastik cerrahi %10 Ortapedi %14 diğer diğer 2si belli değil şuan alabilirmişim acaba yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Onur Bey merhaba,

    Mevcut durumda % 47 gibi bir oran çıkıyor. diğerleri ile % a yaklaşacağını düşünüyorum.

 67. Murat dedi ki:

  Selam.Benim halamın gögüz ve karaciğer kanseri var ömür boyu ilaç kullancak hiç sgk yok .evde tek gelir eşinin emeklisi.emekli olabilir mi kanser hastalarına tatınan kanser teşhisi olan her hasta emekli sayılcak tan yararlanabilirmi.nereye başvurması lazım.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Murat Bey Merhaba,

   Emekli maaşı alma hakkı yok. ancak eğer eşi 1120 tl den az alıyor ise engelli muhtaçlık maaşı alabilir.

 68. sevinç genç dedi ki:

  mrb soruma yanıt verrdiğiniz için çok tşkkr ederım dün heyete kalan muayenelerım için girdim ve hepsi sonuçlandı yanı kalp damar cerrahıden %50
  kardıyolojıden %55
  fızık ortooedıden %36
  dahılıyeden de %20 aldım
  mümkünmü acaba tekrar hesaplamanız ve bır sorum daha olacak prım borçlarım var bunlar olduğu halde malulen veya normal emeklı olabılıyormuyum şimdiden tşkkr ederım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sevinç Hanım merhaba,

   Önceki oranlara % 20 Dahiliye eklenmiş. bu son oranlara göre engelli oranınız % 88 e çıkmış oldu.

 69. suat dedi ki:

  merhaba,
  2 ayağımdan çocuk felci geçirdim. Sol ayağım cihazlı, sağ zayıf, kaslar güçsüz, ağır taşıyamıyorum.1976 İstanbul doğumlu 2004 başlangıçlı bir şirkette çalışmaktayım. raporlar artmasaydı emekliydim. Ayağıma taktığım cihaz artık sıkıp acı vermekte ve sinir yapmaktadır.gözler uzağı görmemekte, kulakta sorun yapmakta. Yorulduğumda kalp hızlı atmaktadır. vs. rapor daha önce %42 verdiler çok. Benim durumuma göre az merdivenleri dizimden tuta tuta çıkmaktayım.illa sizce tekerli sandalyeyle gitmek gerek dolu dolu 15 yıl çalıştım. dizlerdeki ağrı ve kasılmadan fizik tedaviye başladım emara göre. erken nasıl emekli olurum. Yürümekte zorluk çekiyorum ayaklar çekmiyor.yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Suat Bey Merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Durumunuzu anlıyoruz. % 42 engel raporu aldıkta sonra artan bir rahatsızlık varsa ki daha da kötüleşmiş gözüküyor. % 60 ve üzerine çıkartabilirseniz 2 yıl daha erken emekli olabilirsiniz. Bizce heyete tekrar girmenizde fayda var. Raporunuz mutlaka yükselecektir. Ama % 50 lerde de kalabilir. Tahmin etmek çok güç.

 70. adem ince dedi ki:

  yas 47 25 sene sıgorta 7826 prım var
  akcıgerden %0
  seker %20
  boyun fıtıg %8
  tansıyon %8
  urolojı %5
  kbb %4
  oranım kac olur e tşklr

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Adem Bey merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre Balthazard formülüne göre % 38 oran hesaplanmaktadır.

 71. Hüseyin Dedeoğlu dedi ki:

  Slm ben seker hastasıyım 13 senden beri artı astım hastasıyım artı 3 defa anju oldum tansiyo var özürlü raporu almayı düşünüyorum yüzde kaç çıkabilir bana

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Astım hastalığında artık cihaz yardımı alıyorsanız % 40 ı geçen bir oran çıkabilir. İlaç ile tedavi olunabiliyorsa rapor çıkmaz. Kalp, solunum yolları ve şeker hastalığı beraber değerlendirilir. Tahmini oran vermek zor ama % 40 ı bulabileceğinizi düşünüyorum

   1. Yusuf dedi ki:

    Merhaba benimde sol el bas parmak hariç 4 parmak birinci eklemden koptu sağ el ise orta iki parmak tırnak yarışından koptu ayrıca sağ iki parmakta kırık rapor ne çıkar acaba

 72. sevinç genç dedi ki:

  ben dün heyete gırdım ve kalp damar cerrahıden %50
  kardıyolojıden %55
  fızık ortooedıden %36
  aldım ama daha dahılıye ve işitme cıhazına gırcem şeker hasasıyım şimi şu orande kaç olmuş olu acaba henuz daha tamamlanmadı ama ssk malulen emeklı olabılırmıyım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Sevinç Hanım merhaba,

   Verdiğiniz oranlara göre mevcut durumda Balthazard hesaplamasına göre; % 86 lık bir oran çıkmaktadır. Bu oran malulen emeklilik için yeterli gözüküyor.

 73. Behiye dedi ki:

  Merhaba …
  Iç hastalıkları % 40
  Fizik %12
  Göz %6
  Aceba engel oranım kaç olur.simdiden teşekkür ederim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Behiye Hanım merhaba,

   Balthazard formülüne göre 60 yaş altı iseniz % 50, 60 yaş üstü ise % 55 engel oranı hesaplanmaktadır.

 74. Metin dedi ki:

  Nefroloji 65
  Kalp 50
  Kulak 16
  Hasta 63 yaşında engel oranımız kaç çıkar acaba tesekkurler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Metin Bey merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre Balthazard formülüne göre; engel oranı % 87 olarak hesaplanmaktadır.

 75. ERDİL dedi ki:

  Merhaba, klasik fenilketonüri hastası olan 19 yaşındaki kardeşim engelli raporu alabiliyor mu?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Erdil Bey Merhaba,

   Klasik fenilketonüri hastalığı başından teşhis edilerek tedavi ile durudurulmuş ise oran çıkmaz. Ancak Zeka geriliğine neden olmuş ise en az % 40 engel oranı çıkacaktır.

  2. Hasan dedi ki:

   1975 doğumluyum 1989da sgk girişim var 2007 kadar yer üstünde çalıştım 2007 den sonra maden işçisi olarak çalışmaya devam ettim şu an işsizim yaştan dolayı kimse iş vermiyor ben Su anda emekli olmak için ne yapmam lazım yüzde elli işitme kaybım var emekli olmak için bana yol gösterir misiniz tescil no 1……. tc 3…….. şimdiden teşekkürederim

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Yer üstü ve yer altı prim günlerini de yazarsanız yardımcı olalım.

    1. Hasan durukan dedi ki:

     Yer altı 4460 yer altı 3340

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Hasan Bey merhaba,

      Verdiğiniz bilgilere göre primleriniz dolmuş ancak 51 yaşında emekli olabiliyorsunuz. % 50 işitme kaybı % 40 rapor için yeterli olmaz. Eğer rapor alabilseydiniz. hemen müracaat edebilecektiniz. Başka bir rahatsızlığınız var ise hepsi için heyete girmeniz gerekiyor. Maalesef işsizlik bu dönemde herkes için büyük sorun.

 76. murat dedi ki:

  babam ( 74 yaşında )
  onkoloji %80
  göz % 20
  Kalp % 10

  bu durumda engel oranımız kaç çıkar
  teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Murat Bey merhaba,

   Babanız 60 yaş üstü olduğu için % 10 da eklenerek engel oranı % 87 olarak hesaplanmaktadır.

   1. Murat dedi ki:

    60 yaş üstü %10 ilavesi nasıl kullanılıyor .( sitenizdeki 3 lü hesaplama sonucu 86 çıkıyor , %10 ilavesi ile 96 olmuyor mu , %10 ilave tam olarak nasıl kullanılıyor)
    teşekkürler

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Murat Bey Merhaba,

     % 10 ilavesi çıkan sonuca değil aynı başka bir rahatsızlık varmış gibi formüle ekleniyor. Yani %80+20+10+10 olarak hesaplamaya dahil ediliyor.

  2. Kerem dedi ki:

   Merhaba 28 yaşımdayım ve genetik bir göz hastalığına sahibim yüzde 70 oranında görüyorum eğri büğrü de olsa görme şu an için var zamanla görmeyi kaybedeceğim ve ayrıca tekrarlyan mevrotik bozukluk sebebiyle askerlikten muaf edildim göz hastalığı daha sonra tespit edildi eve mahkum yaşıyorum ek olarak boyun fıtığı da mevcut rapor almak istiyorum nasıl bir oran çıkar acaba ?

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Kerem Bey Merhaba,

    Gözlükle düzeltilebilir bir görme bozukluğu ise % 10 dan fazla oran çıkmaz. nevrotik bozukluk durumununa göre de bir oran değerlendirilmesi yapılır. Çok göreceli bir durum doktor teşhisine bağlı yaklaşık bir tahmin yürütmemiz zor.
    .

 77. Ahmet dedi ki:

  Merhaba. Beyınde tömurum var amliyat oldum patoloji 2 derece çıktı. Kaç değerece rapor alabiliri acaba. Tümörümün yarısı duruyor.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ahmet bey merhaba,

   Rapor hesaplamalarında tümör ün iyi huylu veya kötü huylu olmasına bakılıyor. Umarız sizin ki iyi huyludur. Bu durumda rapor oranı çıkmaz. Kötü huylu ise 2. derecede % 40 45 arası bir oran çıkabilmektedir.

 78. Meral dedi ki:

  Gastro 50
  Kalp 50
  Endoüroloji 10
  Göz3

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Meral Hanım Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre;

   Engel oranı % 78 olarak hesaplanmıştır.

 79. Ayşe çelik dedi ki:

  hocam ben behcet ankilozan spondolit ve otoinflamatuar bağırsak hastalığım var.ayrıca pafa sendromu ve ailevi akdeniz ateşi olabilir dediler.netleşmedi.fibromiyalji ve astım hastalıgım da var.memurum çalışıyorum.bu hastalıkların verdigi sıkıntılardan dolayı çok zor çalışıyorum.anti tnf ,kolşisin ve ımuran kullanıyırum..astım ilacimda var düzenli.hayat kalitem düşük .emeklliliğimi öne çekmek için.engel raporu alabilir miyim

  .

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ayşe Hanım Merhaba,

   ankilozan spondolit rahatsızlığınızda sabahları tutulma durumu olmuyor ve iğne veya ilaçla normale dönülebiliyor ise çok fazla oran çıkmaz. Ama kış ve mevsim geçişlerinde dayanılmaz bir durum oluşur. birçok hastalığınız mevcut. Zaten bu hastalıklarınızın günlük aktivitelerinizi etkileme durumuna göre rapor hesaplanıyor. Tahmini bir oran verebilmemiz doğru olmaz. Ama heyete girerseniz % 40 a ulaşabilme olanağı yüksek. Heyete girmenizi tavsiye ederim.

 80. CEM dedi ki:

  MERHABA
  MS Hastasıyım
  NOROLOJİ %64
  GÖZ %59
  GASTROENTOLOJİ %35
  ÜROLOJİ %25
  oran verdi acaba engel oranım kaç olur
  teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Cem Bey merhaba,

   Verdiğiniz oranlara göre Balthazard formülü hesaplaması ile % 92 lik bir engel oranı çıkmaktadır.

 81. Erhan05 dedi ki:

  Samsun araştırma hastanesinden dahiliye bölümü Hiperlipidemi %10, hiper tansiyon %10, kardiyoloji %10, fizik tedavi bölümü %10+1 ve %4+1 oran vermiştir. Benim Baltazar hesabım kaç çıkar. Yardımcı olurmusunuz.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Erhan Bey Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre Balthazard formülüne göre % 38 lik bir oran çıkmaktadır.

 82. önder dedi ki:

  selam ;
  göz %32
  kulak %12
  epilepsi %20
  diyabet %10
  bu raporla sizce % kac rapor alırım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Önder Bey Merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre 60 yaş altı olarak % 57 lik bir oran çıkmaktadır.

 83. haci bayram norgaz dedi ki:

  Tip 1 şeker 40 hp tansiyon 10 psikiyatri 20 raporum oldugu halde bana verilen oran yüzde 57 bana verilen oran doğrumu bilgi verirseniz sevinirim buna itiraz hakkom varmıı nekadar sürede kullanabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hacı Bayram Bey,

   Verilen oranların hesaplamasına göre 60 yaş altı iseniz & 56,8 çıkıyor ki bu da hesaplamanın doğru yapıldığını gösteriyor. Hastalık için verilen oranlara itiraz edebilir. Yeniden heyete girebilirsiniz.

 84. Berat dedi ki:

  Slm kolaygelsin benim boyun düzleşmem var ileri derece tam nekadar olduğunu röntgen gösteriyor ve iş verimim çok düştü dayanılmaz bi ağrı var ve kulaklarım az işitiyor malulen emekli olabilmek için ne yapabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Boyun düzleşmesi sancılı bir hastalık ama tek başına engelli oranı için yeterli olmaz. Kulaklarınızdaki duyma oranına göre bir hesaplama yapabiliriz. Ancak % 40 a yetişmez gibi gözüküyor. Tüm hatalıklar için tam teşekküllü devlet hastanesinde heyete girmelisiniz.

 85. ekrem dedi ki:

  onkoloji 80
  Beyin cerrahi 9
  Dahiliye%10 HT+%10 Prostat ca = 19 demiş
  üroloji 10
  Hasta 64 yaşında

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ekrem Bey merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere Göre Balthazard formülü hesaplaması sonucunda % 89 gibi bir oran çıkmaktadır.

 86. Savaş dedi ki:

  Sol göz ileri derece astigmat.kalp damarlarım da bridge var.Lad de stent takılı.Sizce engel oranı kaç olur.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Savaş Bey merhaba,

   Açık kalp ameliyatlarında kalbin durumuna göre oran verilebiliyor. Ancak stent bunun için yeterli olmuyor. Gözünüz için de gözlükle dahi puslu görme varsa oran verilebilir. Mevcut durumda engel oranı verileceğini düşünmüyorum.

 87. Mustafa dedi ki:

  Selam hocam ben inşaata düştüm belimi kırdım 8pilatin var ve ömür boyu kalacak askerlik yapmadım çürük verdiler ve hiç bi iş te çalışmıyorum psikiyatri tedavi goruyom 3 aydr heyete girsem yüzde kaç alırım sol kulagmdada yüzde 30 duymuyor sizce kaç alırım

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Mustafa Bey,

   Öncelikle geçmiş olsun Sol kulak % 30 duymaması % 5 ten yukarı bir oran vermez. Pisikiyatır tedavisinde olayın etkisinin atılması sağlanmaya çalışılıyor sanırım. Konmuş bir tanı yok. Platinler sonrasında hareket kıstlığı meydana geldi mi ? Buradan durumunuz için oran değerlendirmesi çok zor görünüyor.

   1. Mustafa dedi ki:

    Hocam pilatinler duruyor ve ben eğilip kalkmaiyom spor yapamiyorum ayakta çok kalamiyorum koşu yapamıyor umm hareket yapamiyorum bu yüzden askerlik yapmadım çürük verdiler ve psikiyatrist te ankesetiye bozukluğu ilaac kullanıyorum dnenesem
    Tahminen kaç verirler sizce tskr

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Mustafa Bey,

     Platinlerin yaşamsal aktivitelerde etkisi olduğu görünüyor. Engel oranlarını çok düşürüdüler. Tahminen % 25 35 arası gözüküyor ama şansınızı denemekte fayda var.

     1. Gizem dedi ki:

      Hocam Wolf parkinson vhite var 3kez ablasyon oldum ama hiçbir faydasını görmedim 4 5ay iyi sonra tekrar ritim bozukluğu oluo ve işim aşırı eforlu beni zorluo ama agır işlerde calısamaz raporu istiyor kıdem tazminatı vermek için alabilirmiyim sizce

 88. Yavuz dedi ki:

  Merhaba 2012 tarihli raporum var. Sol alt ekstemitede polio sekeli teşhisiyle.. yüzde 40 sürekli raporluyum.. Vergi muafiyeti için Maliye yeni rapor istiyor.. Raporu yenilemek için aynı hastaneye gitsem oran düşer mi? Ayrıca sağ göz 3 sol göz 0.75 derece astimrat var.. Teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Yavuz Bey merhaba,

   Sol alt ekstemitede polio sekeli rahatsızlığı ile ilgili koltuk değneği ve kısa bacak veya uzun bacak breysini kullanıyormusunuz. Koltuk değneği kullanıyorsanız iki mi tek mi kullanıyorsunuz. Bunları da detaylı yazarsanız oran hakkında tahminimiz daha yakın olur.

  2. Murat dedi ki:

   Bilgi için teşekkürler.atlatılmış lemfoma ve tberküloz a oran vermiyorlarmı.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Evet rahatsızlıklar atlatıldığı için oran çıkmaz

 89. Ramis dedi ki:

  Efendim benim malüliyet dosyam ankarada oradan farklı birimlere ek1 dosya diye gönderildi 4 tane ayrı ayrı birimlere 4b emeklilik servisi vesaire buna benzer 3 kuruma daha bu neyin göstergesi raporun onayımı reddimi teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ramis Bey merhaba,

   Normal prosedür işliyor. herhangi bir red gözükmüyor. Yani olumsuz bir durum yok

 90. Uğur dedi ki:

  İyi günler. Babam miyastenia gravis hastası aynı zamanda tansiyon hastası. Solunum yetmezliğinden kaynaklı trakeostomi açıldı ve ventilasyon cihazına bağlı kaldı. Ventilatör cihazı olmadığı zaman nefes darlığı yaşıyor. Engel oranımız kaç çıkar. Yardımcı olursanız sevinirim. 71 yaşında

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Uğur Bey Merhaba,

   Myastenia gravis ile birlikte tedavi altında olmasına rağmen nefes almanın yanında konuşma ve yutmada da belirgin bir güçlük çekme durumu var mı ? Bu durumlar mevcut ise en az %60 bir oran veriliyor. Bunun yanında 60 yaşının üstünde olduğu için %10 da ek oluyor diğer rahatsızlıklarla birlikte % 80 ile 87 arasında bir oran çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

 91. Nuran koç dedi ki:

  Merhaba eşim iş kazası sonucu omur ilik.ameliyati ameliyatı oldu 12 platin var heyete çıktı beyin sinir cerrahi 100 de 11 verdi sonucumu ne olur acaba

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nuran Hanım merhaba,

   Yüzde 11 derecelik bir eğrilik var engel oranına yetecek bir oran çıkmaz. Başka bir rahatsızlığı yok ise en fazla %8-12 civarında bir oran çıkar.

 92. Kerim dedi ki:

  Selamlar, hepatit b taşıyıcısıyım, karacigerde biraz büyüme ve enzimlerde biraz artış varmış. Ayrıca sağ gözümde %80 gibi göz tembelli vardı ve omurilik eğırilim var dereceyi tam bilmiyom ama en fszla 10 sanirim. Yuzde kaç rapor alirim tesekurler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Kerim bey Merhaba,

   Karaciğer rahatsızlığı oranı etkilemez. % 80 tembellik te % 15 – 20 bir oran verilebilir. % 10 Omur ilik eğriliği Oranı en fazla 5-10 arasında etkiler. Dolayısıyla Raporunuz en fazla %25 30 arası çıkabilir.

   1. Kerim dedi ki:

    Teskur ederim. Hepatit b etkilemiyormu

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Kerim Bey,

     Hepatit B taşıyıcılık kendi başına etkilemez. Ancak Allah korusun karaciğerinize ciddi olumsuz bir etkisi olursa tekrar değerlendirilir

    2. ferda dedi ki:

     Merhaba benim oğlum apitik otizmli eski raporunda doktor %70 ağır engelli vermişti şimdi %59 verdi bakım maaşı alabiliyormu oğlum

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      % 50 nin üzerinde ki engelliler için bakım maaşı alabilirsiniz. Konu ile ilgili https://www.sgkbilgi.net/evde-bakim-maasi-2019 yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 93. Murat dedi ki:

  İyi günler, TSK’dan psikonevretik reaksiyon ( kronik nitelik) tanısı ile malülen emekli oldum. Şimdi,şeker tansiyon,kolesterol ile ilgili raporlu ilaç kullanıyorum. Ayrıca belimde platin var. Bunlara göre engelli raporu alırsam yüzde oranım ne olabilir? İkinci olarak yüksek oran verilirse evde bakım yardımı alabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,

   Psikonevrotik reaksiyon rahatsızlığı ile ilgili en az %45 engelli raporu alabilirsiniz. Diğer rahatsızlıklarınız oranı çok yükseltmez en fazla 5 puan yükseltir. Evde bakım yardımı alabilmeniz için banyo, tuvalet gibi zorunlu ihtiyaçlarınızı kendi başınıza giderememe ve tek kaldığınızda psikolojik rahatsızlıktan dolayı kendine zarar verebilme ihtimali olması gerekmektedir.

 94. Hasan dedi ki:

  Alerjik boranşit ileri derecede kerata kornos bu nedenlerle askerden çürük aldım maluliyet raporum neçıkar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Hasan Bey merhaba,

   Keratokonus rahatsızlığınız eğer tek gözde ise % 25 – 30 arasında bir oran çıkar. Alerjik bronşitiniz solunum ve dolaşım fonksiyonunda yaptığı olumsuzluklara göre oran belirlenir en az % 20 oran verilir. Bu rahatsızlıklarınıza % 40 ı bulan bir oran çıkabilir. Heyete girmenizde fayda var.

  2. Murat dedi ki:

   Merhaba.hockin lenfoma ıv b atlattım 6 yıl oldu…..aynı tarihte mdr tberkülos atlattım….şuanda astım var raporlu ipravent kullanıyorum…..ilaçlardan sag kulagımda az duyma kaybı ve cınlama var….doğuştan omirilik te L2 de kemik yok et sıkışmış….bu rahassızlıklarıma kaç oran cıkar tahmini bişey söyleye bilirmisiniz.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Murat Bey merhaba,

    Verdiğiniz bilgiler çok yoruma açık durumda Astım hastalığı ilaçla dengelenebiliyorsa % 10 dan yukarı bir oran çıkmaz. Kulak isşitme kaybı as olduğu için % 5 gibi bir oranı bulabilir. l 2 de bulunan durumun ise hareket kısıtlılığını ne kadar etkilediği önemli eğilip doğrulurken biraz ağır kaldırıken ayakta geçirilen sürede verdiği rahatsızlık nedir ? bunlar ölçülecek ve bir oran belirlenecek. Burada size oran çıkartabilecek rahatsızlık omurilikteki durumun etkisi değerleri size yeteli oran çıkartmaya yetmez.

 95. Ramis dedi ki:

  Sağ dirsekte çıkık var sol bilek dirsek arası radius ulna kemikleri kırık sonucu yanlış kaynama obsesif kompülsüf bozukluk 7yıl sürekli hastalığa bağlı ilaç kullanıyorum kaç rapor alırım teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ramis Bey merhaba,

   Obsesif Kompülsüf bozukluk engel oranları hastalığın durumuna göre şekilleniyor. Verdiğiniz bilgilere göre ilaçla kısmen iyileşme olduğunu görüyorum. Bu tahmini % 30 gibi bir oran çıkabilir. diğer ortopedik rahatsızlıklarla birlikte % 40 ı bulabileceğiniz kanaatindeyim.

   1. Ramis dedi ki:

    Kısmen düzelme yok efendim aksine ilave ilaç verildi obsesif kompülsüf bozukluk sağ dirsek çıkık buna dayalı kolda yamukluk sol bilek dirsek arası radius ulna kemikleri yanlış kaynama buna dayalı kolda yamukluk teşekkürler

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Ramis Bey Merhaba,

     Durumunuza göre Obsesif bozukluk ile igili % 50 gibi bir oran çıkabilir. Diğer rahatsızlıklarla %65 70 arası bir oran çıkar yaş 60 üstü ise ilave % 10 eklenir. Geçmiş olsun…

    2. Murat dedi ki:

     Merhaba hocam sol Gözde keratokonus var yüzde 20 görüyor ayreyeten skolyos rahatsızlığım var birde iş kazası sonucu sağ el işaretparmak kopması sonucu yüzde 10 rapor aldım toplam oran yüzde kaç olur

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba Murat Bey,

      Göz ve El parmağı kaybı beraber düşünüldüğünde % 25 lik bir orsn çıkabilir. Skolyozun derecesi rapor oranının %40 a ulaşıp ulaşamayacağını belirleyecektir.

  2. Bekir dedi ki:

   Babam 70 yasinda onkoloji %60, göğüs hastaliklari%40,üroloji ise%5 rapor yüzde kaç çıkar yardımcı olur üstünüz.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre Balthazard hesaplaması sonucu % 79 oranı çıkmaktadır.

 96. ayhan dedi ki:

  2002 sürekli raporum vr vergi dairesi yenısını ıstyr hemotoloji rahatszım 2017 yılında hastanede yeni rapor başvurdugumda 100/40 vrmıo vergi ındrımden yrarlanmak ıcın nasıl yol izlemeliyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Ayhan Bey Merhaba,

   30/03/2013 tarih ve 28603 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Engellilik Ölçütü Sınıflandırması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik gereği bu tarihten önceki raporlara vergi indirimi için tekrar rapor istenebiliyor. Tekrar heyete girme hakkınız var başka bir hastanede heyete girebilirsiniz.

   1. ayhan dedi ki:

    baş vursam da cıkmaz dıye başvuramıyorum 2017 de başvurdum 100/40 oranı yakalamıyorum 🙂

  2. Ramis dedi ki:

   Hocam ben Ramis yelek 28/5 maddeden 4b bağ-kur dan erken emeklilik için baş vurdum 4799 bağ-kur pirim günüm var bana %40 üzerinde rapor almam gerektiğini söylediler dosyam ankarada sonucu merakla bekliyorum hastalıklarım obsesif kompülsüf bozukluk aşırı takıntı 7yıldır sürekli ilâç kullanıyorum ayrıyeten ortapedik sorunlarım var sol bilek dirsek arası radius ulna kemikleri kırık sonucu ameliyat gözle görülür şekilde kolda eğrilik ve sağ dirsekte çıkık var tedavi olamadım beni bu konuda aydınlatırmısınız teşekkürlerr

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Ramis Bey,

    Sorunuzu daha önce aşağıda ki şekilde yanıtlamıştık

    Ramis Bey Merhaba,

    Durumunuza göre Obsesif bozukluk ile igili % 50 gibi bir oran çıkabilir. Diğer rahatsızlıklarla %65 70 arası bir oran çıkar yaş 60 üstü ise ilave % 10 eklenir. Geçmiş olsun…

    1. Ramis dedi ki:

     Hocam özür dileyerek son bir sorum olacak obsesif kompülsüf bozukluk 7yıl sürekli ilâç kullanıyorum ama pisko tarapi ve hastane de tedavi görmedim imkansızlıklardan dolayı bunun alabilecegimiz rapora etkisi olurmu yalnız kullandığım ilaçların bilgisi sgk ilaç raporunda mevcut teşekkürler

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Ramis Bey merhaba

      Estağfirullah biz sorularınızı yanıtlamak için buradayız. Obsesif kompulsif rahatsızlığı da oranı yükseltir. Heyette tüm rahatsizlizliklariniz değerlendirmeye alinacaktir

 97. ÇAĞDAŞ DOĞRUÖZ dedi ki:

  Merhabalar, 40 yaşındayım. Aritmim ve hipertansiyonum var. Engelli oranım kaç acaba. Bu çalıştığım firmam adına önemli. İlginiz için teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Çağdaş Bey Merhaba,

   Aritmi bozuklukları seviyesine göre değişik oranlara sahip % 10 dan % 100 e kadar oran veriliyor. Aritmi ve Hipertansiyon birlikte değerlendirilir. Aşağıdaki tablodan değerlendirme yapabilirsiniz. Bazı veriler olsa idi hesaplama yapabilirdik.

   ARİTMİLER
   Klas 1:
   1-Kişi günlük aktiviteleri esnasında asemptomatiktir, EKG veya Holter’de aritmisi gösterilmiştir 10
   2-Kişiye aritmi nedeniyle ablasyon veya cerrahi işlem yapılmıştır ve günlük aktivite sırasında asemptomatiktir 10
   Klas 2:
   Kişi günlük aktiviteleri esnasında asemptomatiktir, EKG veya Holter’de aritmisi gösterilmiştir ve aşağıdakilerden birisi varsa (fonksiyonel kapasite 1 veya 2);
   a) ilaç tedavisi veya kalıcı kalp pili ile semptomları giderilmiştir 20
   b) aritmi devam etmektedir ve organik bir kalp hastalığı vardır 20
   c) aritmi nedeniyle İCD implante edilmiştir 30
   Klas 3:
   1-Kişinin ilaç tedavisi veya kalıcı kalp piline rağmen semptomları sürmektedir ve EKG veya Holter’de aritmi gösterilmiştir (fonksiyonel kapasite 3) 40
   2-Kişinin aritmisini düzeltmek amacıyla ablasyon veya cerrahi işlem veya İCD implantasyonu uygulanmıştır, fakat semptomları devam etmektedir (fonksiyonel kapasite 3) 50
   Klas 4:
   Kişinin aritmisini düzeltmek amacıyla aşağıdakilerden birisi uygulanmıştır fakat aritmiye bağlı semptomları devamlıdır ve hastanın günlük aktivitelerini engellemektedir (fonksiyonel kapasite 3 veya 4) 100
   1. İlaç tedavisi d) Cerrahi müdahale2. Kalıcı kalp pili e) İCD implantasyonu3. Kateter ile ablasyon

 98. selma dedi ki:

  Merhaba benim annem 87 yaşında düşme sonucu kalça protezi takıldı tekrar düştü diz kapağına kadar çoklu kırık kalçaya kadar platin takıldı gene düştü ayak bileğini kırdı ev içinde Walkır la yürüyor dişarda tekerlekli sandalye ile şekeri var ünsilin kullanıyor kalp yetmezliği var kalp kapağında kireçlenme var.Hipertansiyon hastası.Böbrek yetmezliği var üre 80 keratin 1.50 çıkıyor tiroit var yükselince ilaç alıyor 3 ayda bir tiroitleri kontrol ediliyor 1 cm nodül var kireçlenmiş.kulağı az duyuyor safra kesesi çamurlaşmış ameliyat etmiyorlar.hafif unutkanlık var 2 gözünden katarak ameliyatı var.Denge kaybı var.Annem engelli raporu % Kaç alır .Şimdiden teşekkürler.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Selma Hanım,

   Verdiğiniz bilgilerden Ortapedik rahatsızlık en çok oranı alır. diğer rahatsızlıklarla birlikte % 85 – % 90 arası bir oran çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

  2. Mahmut dedi ki:

   A tipik psikoz kronik ve 20 numara miyopi hastasi yuzde kac rapor alabilir

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Mahmut Bey Merhaba,

    A tipik psikoz kronik rahatsızlık durumunuza göre %45 – 80 arası bir oran çıkıyor. 20 numara miyopi rahatsızlığında gözlükle bile puslu görüyorsunuz sanırım. Bu durumda % 20 civarı bir oran çıkabilir. Tüm rahatsızlıklarla birlikte % 55 – 70 arası bir oran çıkabileceğini tahmin ediyoruz.

 99. İlhan dedi ki:

  İyi akşamlar oğlum 8 ay önce beyin tümörü ameliyatı oldu.ameliyattan sonra tiroid , şekersiz diyabet ve böbrek üstü bezi yetmezliği 3 adet ilaç kullanıyor. Endokrinoloji doktoru rapor yüzde kaç verir. Bilgi verirseniz sevinirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Tiroid ile ilgili oranlar;

   1-Fonksiyon bozukluğuna neden olmamış veya iyileşmiş %0
   2- Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap veren.) %10
   3- Kalıcı hipotiroidi (tedaviye cevap vermeyen veya günlük 400 mikrogram ve daha fazla tiroksin gerektirenler) %40

   Tiroidle ilgili yukarıdaki bulgulara göre hareket edebilirsiniz. Diabet % 10 – 15 arası oran verilir. Böbrek üstü bezinin de % 10 -15 etkisi olur. Tüm hastalıkları toplarsak Tahmini olarak % 40 ın üzerine çıkar. Tabi Heyete girdiğinde teşhislere göre değişkenlik gösterebilir. Biz verdiğiniz bilgilerden oran çıkartmaya çalışıyoruz.

  2. Mahmut dedi ki:

   babamın Bi gözü hiç görmüyor diğeri gözlükle şeker hastalığı var kalp krizi geçirdi iki stent takıldı ayrıca bağırsakdan 8 cm kadar almışlar rapor oranı kaç olur 63 yaşında babam

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Mahmut Bey,

    Tek göz görme kaybı ile ilgili % 30 oran veriliyor. % 15 gibi diğer göz çıkar. % 10 da 60 yaş üstü olduğu için hesaplamanın üstüne konur. Diğer hastalıklarla birlikte % 60 -65 arasında bir oranın çıkacağını tahmin ediyoruz.

 100. NURTEN YILDIZ dedi ki:

  Kolay gelsin hocam .
  KONUŞMA %20 işitme % 10
  BEYİN VE SİNİR CERRAHİ % 4
  İÇ HASTALIKLAR % 10
  YAŞ : 61
  BU SONUÇLARA GÖRE ENGELLLİLK ORANIMIN KAÇTIR
  Not: ilk sorduğumda hatalı bilgiler vermiştik bu oranlar üzerinden hesaplanması.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nurten Hanım merhaba,

   Verdiğiniz bilgilere göre engel oranı % 44 olarak hesaplanmaktadır.

 101. Zafer Kocaoğlan dedi ki:

  Çalışma hayatında çalışma gücünün %10u azalırsa sürekli ödenek alabileceğimi söylediler.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   İş gücü kaybı en az % 60 olarak hesaplanır ise malülen emekli olabilirsiniz.

 102. NURTEN YILDIZ dedi ki:

  Kolay gelsin hocam .
  KBB % 10 KONUŞMA %20 işitme % 10
  BEYİN VE SİNİR CERRAHİ % 4
  İÇ HASTALIKLAR % 10
  YAŞ : 61
  BU SONUÇLARA GÖRE ENGELLLİLK ORANIMIN KAÇTIR.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   KBB %35 orandan hesaplanır, Beyin Cerrahi % İç hastalıkları ise %10. Balthazard formülü hesabına göre 60 yaş üstü olduğu için %10 eklenir.

   Buna göre %50 bir engelli oranı mevcut.

  2. Mustafa dedi ki:

   Selam hocam ben inşaata düştüm belimi kırdım 8pilatin var ve ömür boyu kalacak askerlik yapmadım çürük verdiler ve hiç bi iş te çalışmıyorum psikiyatri tedavi goruyom 3 aydr heyete girsem yüzde kaç alırım sol kulagmdada yüzde 30 duymuyor sizce kaç alırım

 103. Zafer Kocaoğlan dedi ki:

  Merhabalar ben belimden ameliyat oldum .8 platin takıldı.Cigerlerimde slikosiz başlangıcı vardır.Kasik fıtığı ameliyatı oldum.Mide de gastrit bağırsak ta ödem ayaklarda mantar tespiti yapıldı.Bunlardan toplam kaç oran alırım şimdiden teşekkürler..

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Belinizdeki platinlerin hareket kısıtlılığı ile ilgili durumu etkiler. Durumunuza göre; % 8 – 50 arasında oranlar veriliyor. Slikosiz hastalığı ile ilgili yine etkisi önemli. Tedavi sonrası devam eden bir rahatsızlık var ise en az %20 oran çıkar. Bağırsak hastalığı ile ilgili % 10 gibi bir oran çıkabilir. Yani verdiğimiz oranlara göre %40 a yakın bir sonuç var. Burada doktorların bu hastalıklarınızın yaşamsal aktivitelerinizi nasıl etkilediğini teşhis edip yazacağı rapor önemli.

   1. Zafer Kocaoğlan dedi ki:

    Anladım teşekkürler sağolun ben bugün de beni ameliyat eden doktorum la görüştüm %13 alirsin dedi bana ayakta ki mantar mide deki gastrit için oran verilmez ki devamlı işgöremezlik ödeneği ne kadar bağlanır şimdiden teşekkürler…

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Zafer Bey Merhaba,

     Dediğimiz gibi hastalıkların yaşamsal faaliyetlerine etkisi önemli. Biz genellikle verilen oranları söyleyebiliyoruz. Mantar ve midedeki gastrit için oran verilmez. Zaten yorumda onları katmadık. Platinlerde teşhise göre 8-50 yani ucu açık. Slikosizin de aşaması önemli. % 40 çıksa da devamlı iş göremezlik çıkmaz. Erken emekli olabilme durumu doğar.

 104. Selma bal dedi ki:

  Slm daha onceki raporum 100 /71 daha sonra gasrit reflu ve norolajik parkinson baslangici cikti ve sag bobregim islevini kaybetti birde astim icin hava kullaniyorum haftaya yeniden girecegim heyete ( ayrica meme kanseri ameliyat oldum lenf bakildi ve omur boyu kolumu kollamak zorubdayim sinek bile isirmayacagini soyluyor doktorlar ve guc kaybi var bu durumda ortapedik sayiliyormu sayilmiyorsa nicin bu kolumu kullanmamma gerektigini hep kollayacagim soyleniyor bana aciklarmisiniz tsk ediyorum

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Sonradan oluşan rahatsızlıklarınızla birlikte raporunuzun %83 -87 Arasında bir orana ulaşacapını tahmin ediyoruz.

 105. Bastas dedi ki:

  Merhaba
  1-Omurilik(ense) içinde tümör aldırdım.(patoloji:Grande II)
  2-Bel ve boyunda fıtık var, ayrıca boyun düzleşmesi var
  3-Boyun eklem hareket açıklığı
  Döndürme:45/40
  Öne/geriye:35/45
  Yana bükme:35/35
  Ameliyat kaynaklı fizik göremiyorum.
  4-Kardiyoloji sporcu kalp teşhisi koydu.
  5-Göğüs has.SFT fvc:3.69. Fev:3.58
  6-Alerji rinit astım (j45) tanısında raporlu ilaç kullanıyorum.
  Oran % kaç olur.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Boyun eklem açıklığından %5 ten yaklaşık 15 oran çıkar, Sporcu kalbi teşhisi % 10 – 15 arasında bir oran çıkar, Diğer rahatsizliklarınız % 5 eklenir. Yaklaşık % 30-35 bir oran çıkar. Tabi Tedavi süreci bittikten sonra fizik tedavi de iyileşme durumu da göz önüne alınacaktır. Fizik tedavi sonrazı gireceğniz heyet raporu ile tam oran blirlenir.

   1. Bastas dedi ki:

    Merhaba
    3yıl önce kurula girdiğimde,
    Omurilik tümörü ameliyatı tından ve bel fıtığı ndan
    28+2 vermiş lerdi.
    Diğer rahatsız lıkları bu yıl çekap yaptırdığımda öğrendim.sizin diğerlerindeki hesabınız en az % 30 çıkarsa, kuruldan Total %60 çıkacağını sanıyorum.
    Teşekkürler

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Biz diğer hastalıklarınızla birlikte bir değerlendirme yaptık. % 60 a ulaşmasa da % 40 ın üzerinde bir rapor çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Tabi doktor teşhis ve yorumları raporda oranında değişiklik yapabilir.

     1. Evren dedi ki:

      Kolay gelsin bende basvuru yaptım noroloji%80+40 fizik%60+40piskyatri%50 raporum yuzde kac olur hesaplamasını bilmiyorum da tesekurler

     2. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      %80+40
      %60+40
      %50

      Oranlara göre % 98 lik bir engel oranı çıkıyor.

  2. Sibel dedi ki:

   Merhaba hipertansiyon ve psikiyatri tanimlanmamis depresif nobet rapor sonucum ne olur

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Sibel Hanım Merhaba,

    Sürekli yenileyen bir depresif nöbet durumu var ise % 40 bir rapor oranı verilebilir. Hiper tansiyon için % 8 10 arası bir oran verilmektedir. Bu ikisi ile birlikte tahmini % 46 gibi bir oran çıkabilir.

    1. Sibel dedi ki:

     Tesekkurederim yakinda heyete gircem sonucunu yazarim

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba,

      Biz teşekkür ederiz. sonucunuzu bekliyoruz.

    2. Gizem dedi ki:

     Hocam merhaba 2015 2016 2018 tarihlerinde 3kere katater ablasyon yapıldı Wolf parkinson vhite tanısı konuldu ama sikayetler devam ediyor işim eforlu efor anında daha da carpıntı oluyor agır işlerde calısamaz raporu alabilirmiyim yada engelli raporu işyeri bu belgemi getirmeden kıdem tazminatı vermiyor

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Gizem Hanım merhaba,

      Wolf Parkinson White rahatsızlığınız çarpıntı, göz kararması veya baygınlığa neden oluyor mu? Bu durumlar mydana geliyor ise ağır işte çalışmaz raporu alabilirsiniz.

  3. Fatma dedi ki:

   Hocam size birsey soracağım bn kbb gittim orda doktor test yapti testim Sol %84 sagda%94 cikti kulaklık verdi bn engeli raporu almak istiyorum cikarmi

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Fatma Hanım Merhaba,

    Kulak duymama durumlarda tek kulak için azami % 20 veriliyor. Duymama oranı çok yüksek çıkmış iki kulakta da sorun oluştuğundan + 40 ı bulabileceğinizi düşünüyorum.

  4. Gönul dedi ki:

   Mrb.benım ikitane çocuğum var kiradayım eşim işsizlik muası alıyo benim %61 engelli raporum var ama hiçbir şeyden yararlanamıyom engelli muası bile bağlamıyorlar yardımcı olursanız sevınırım

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Gönül,

    Sadece eşiniz işsizklik maaşı alıyorsa asgri muhtaçlık durumunu sağlıyorsunuz. Başvuru yapın tekrar 2022 engelli maaşınız bağlanır.

 106. ümit dedi ki:

  merhaba
  genel cerrahi % 20
  dahiliye % 20+10+10+10
  fizik tedavi % 20+7+5+7+7
  nefroloji % 55+10
  kardioloji % 50+50+20 oranları verdi yaş 78 buna göre rapor oranı kaç olur.
  iyi çalışmalar

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Raporlarda genellikle her bölüm için tek oran çıkar ama sizdekinde toplanmayıp ayrı ayrı yazılmış buna göre ortalaması alınıp hesap yapılmalı; Bu hesaplamımıza göre 60 yaş üzeri olduğu için % 10 da eklenerek rapor oranı; % 77 olarak hesaplanmıştır.

   1. Umut dedi ki:

    Hocam merhaba
    77 oranı nasıl hesapladınız sadece kardiolojin verdiği 50+50+20 puan bile balthazar formülüne göre % 80 çıkıyor acaba ben mi yanlış hesaplıyorum

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Yazımda hata var %97 lik bir oran çıkıyor.

     1. ümit dedi ki:

      hocam merhaba raporu bugün aldık tam da dediğiniz gibi % 97 oran çıktı yardımlarınız için teşekkür ederim.iyi çalışmalar…

     2. SgkBilgi dedi ki:

      Merhaba Ümit Bey

      Elimizden geldiğince detaylı hesaplama yaparak cevaplamaya çalışıyoruz. Güzel temennileriniz için biz teşekkür ederiz. Sağlıklı günler.

    2. Murat dedi ki:

     Bilgi için teşekkürler.kanser ve tberküloz atlatıldıgı için oran verilmiyormu..

     1. SgkBilgi dedi ki:

      Murat Bey merhaba,

      Evet rahatsızlıklar atlatıldığı için oran çıkmaz. Rica ederiz….

 107. Erdoğan dedi ki:

  Merhaba,
  04.11.2003 tarihli Devlet Hastanesinden alınan Sağlık Kurulu Raporu:
  Sağ göz hiper astigmat tashihle 8/10 Sol fitizis bulbi görme yok.özür durumuna göre görme kaybı oranı % 40.
  08.10.2002 tarihli Askeri Hastane Raporu:
  Sol göz küçülmüş (fitizik) ve hiperenik olarak izleniyor.Sağ göz yatay eksende +2,000, dikey eksende +4,250 kırma kusuru mevcut olup, sol gözünde refle alınmıyor.Görmesi sağ gözde 0,6 sol göz ışığı görmez düzeydedir.
  Yukarıdaki açıklamalar ışığında 2019 yılı engelli rapor oranı hesaplama cetveline göre özür oranı % kaç olur.
  İyi çalışmalar,
  Saygılarımla,

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba;

   Verdiğiniz bilgilere göre Sol göz fitizis bulbi görme ve küçülmeyle birlikte ışığı görmez düzeyde olduğun dan %32 lik bir oran diğer gözdeki hiper astigmattan % 10-12 oranı çıkar. ikisi birlikte eski rapora yakın tahmini % 40 – 45 arasında bir oran çıkacaktır.

 108. Hayriye dedi ki:

  Gastroloji %10. (Reflü) Dahılıye %10(haşimato). Ortopedi%50+50 çift kaa protez. Yardımcı olur musunuz

 109. Erdem dedi ki:

  Tek gözün protez hiç görmüyor diyer göz normal görüyor engel oranı kaç olur teşekkür ederim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Tek göz hiç görmeme durumunda % 30 oranında rapor çıkmaktadır. Başka bir rahatsızlığınız yok ise %40 engel oranına ulaşamazsınız.

  2. Tayfun dedi ki:

   Merhaba. Baba annem için bakım yardımı için rapor çıkarmı. Kendisi yatalak, belden altı tutmuyor. Kemik erimesi ve alzaymır hastası. Yaşı 90 civarında. Acaba ne oranda rapir verirler. Teşekkür ederim.

   1. SgkBilgi dedi ki:

    Merhaba Tayfun Bey,

    Babanneniz ağır engelli gözüküyor. Şartlar sağlanırsa bakım aylığı alınabilir.

 110. fatıh dedi ki:

  beyınve sinir cerrahisinden%10
  fiziksel tıpve rehabiliştasyondan%15+40
  dahiliye%20
  kardiyalojiden%50+10+10+20
  kulak burun%8
  ortepetıden%25
  66 yasında anen bu raporla sizce % kac rapor alır

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Merhabalar,
   Net hesaplama için her bölümden alınan oranları detaylı bir şekilde yazar mısınız?

   1. Zuhal ÖZTÜRK dedi ki:

    Merhaba,
    2018 de gözlerde görme alanında rakamdan dolayı %40 ve romatoid artrit rahatsızlığım var. Fakat devlet hastanesinde romatoloji bölümü olmadığı için, tıp fakültesinden de remisyonda diye yazı verildiği için değerlendirilmedi ama kurul başkanı bacağımdaki aksamadan dolayı %10 ekledi ve %46 aldım. Ancak Ankara’da oran %36 ya düştü. 1 yılı geçtiği için tekrar başvurmak istiyorum. Gözlerdeki oranda artış var. Yıllardır böbreklerim de taş oluşur ve birkaç kez kırdırdım ve son 2 ayda 2 kez flexıble ırs yönetimiyle operasyon geçirip 2 kez stent takıldı. Romatoid artrit şuanda remisyonda değil sol dizden topallama, sağ el baş parmak deforme oldu birkaç parmakta az deforme var sabah kısıtlılığı sürekli devam ediyor beş bölgesinde ağrı ve omuzlarda ağrı var 15 dk bile yürüyemiyorum ve mabthera isimli bir kemoterapi ilacı alıyorum. Kulaklarda işitme kaybı var işyeri hekimi söyledi. Migren var. Sürekli olarak demir anemisi çıkıyor ilaçla tedavi edilsede çok düşüyor. Birde yıllar önce sol göğüste kitle alındı ama iyi huylu çıktı. Bunlar oranı yükseltir mi? Yada var olan raporumu düşürür mü? Hem ağrılarım arttı hem de işim ağır. Bilgi vermenizi rica ederim. Teşekkür ederim.

    1. SgkBilgi dedi ki:

     Merhaba,

     Romatoloji bölümü olan başka bir devlet hastanesinde heyete girmeniz daha iyi olacaktır. Verdiğiniz bilgiler ve durumunuz % 52 lerde bir oranı işaret ediyor. tüm rahatsızlıklarınızla ilgili bölümlerde mutlaka muayene olun. Ankara^dan da raporun onaylanacağını düşünüyorum.