Süt Parası

Süt parası devlet tarafından kadınlara sunulan sosyal bir haktır. Süt parası hakkında bilinmesi gerekenleri kanunlara dayandırarak anlattığımız bu içerikte; süt parası miktarı konusundan, süt parası başvurusu hususuna varıncaya kadar hemen her türlü detayı anlatıyoruz. Süt parası yardımı almak istiyorum diyenler için hemen her detayı mercek altına aldık.

Süt parası, devletin kadınlara karşı sağladığ sosyal bir olanaktır. 2010 yılı itibariyle yerini kanunda alan bu olanak, aslına bakılırsa çok da yeni bir maziye sahiptir. Bu olanak bünyesinde yeni doğan çocuğa devlet yardımı yapılarak, çalışan ebevyn kesiminin rahatlatılması amaçlanmaktadır. Bu sosyal devlet politikasını izleyen Türkiye Cumhuriyeti için uygun bir hak tanıma eylemidir. Süt parası devlet tarafından karşılıksız olarak verilen ve geri ödemesi mümkün olmayan bir ödeme türüdür. Hibe (karşılıksız) yardımlar arasında, kanun hükmüyle yer almaktadır.

Süt Parası Nedir? Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası kanun hükmüyle vatandaşa sunulan bir olanaktır. Süt Parası 5510 sayısı ile anayasada yer alan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu ile tanınan bir haktır. 5510 sayılı kanun içerisinde bulunan 1. maddenin (a) ve (b) bentlerine ilişkin sigorta hükümlerine göre sınırlamalara sahip olan süt parası yardımı kişilerin belli şartları taşıması durumunda işlem görmektedir.

Süt parası almak için 4/A ve 4/B hükümlerine ilişkin şartları barındırıyor olmanız ve bunların tam zamanlı olarak uygulanması gerekir. Süt parasının kanunda geçen ismi, emzirme parası olarak sunulmaktadır. Devlet, yeni doğum yapan ve aynı zamanda çalışan kadına “emzirme parası” adı altında yardım yapmaktadır.

Bu kanunun yazılı haline ulaşmak için internet tarayıcınızın satırına, “5510 sayılı kanun” yazdığınızda en üstte çıkan indirme linkine tıklayarak metni tamamen indirebilirsiniz.

Vefat Eden Çocuğa Süt Parası Verilir Mi?

Kanundaki adıyla emzirme parası, halk arasındaki adıyla süt parası ödeneği belli başlı şartlar altında verilmektedir. Bu şartların bir kısmı ödenek alacak olan anne ve baba için geçerli olurken, kalan şartlar ise bahsi geçen çocuk üzerinde geçerli sayılıyor. Süt parası alınacak çocuk hakkında belli başlı soruları sizler için derledik. İşte bazı alt başlıklar:

sut-parasi-babaya-verilir-mi

sut-parasi-babaya-verilir-mi

Anne ve baba süt parası alma şartlarını karşılıyorsa, bu durumda ilk çocuk için süt parası başvurusu yapılabilir.

İkinci ve Diğer Her Çocuk İçin Süt Parası Alınır Mı?

Her çocuk için çocuk parası almak mümkündür. İkize süt parası ve üçöüze süt parası gibi yardımlar tamamen karşılanmaktadır. Her şartları sağlayan çocuk için bu emzirme parası yardımı yapılabilir.

Vefaat Eden Çocuk İçin Süt Parası Alınır Mı?

5510 sayılı kanun hükmünce, yaşamını yitiren çocuklar için ne yazık ki süt parası alınamamaktadır. Bu noktada hiçbir istisna bulunmamaktadır.

Süt Parasını Kimler Alabilir?

Süt parası almak için gerekenler hakkında detaylı bilgi vermeden evvel genel hatlarıyla kimlerin süt parası alabileceğini görüşmek istiyorum. Süt parası alabilmeniz için aşağıdaki şartları barındırmanız gerekmektedir. Daha doğrusu çalışan ve çalışmayan kadına süt parası ödeneği aşağıdaki gibi şekillenmektedir.

 • 5510 sayılı kanunun 4/A kısmında bulunanlar. Sigortalı olanlar ve dolayısıyla devlet memuru olanlar.

 • 5510 sayılı kanunun 4/B kısmında bulunanlar. Burası eski sisteme göre Bağ-Kur üzerinden ödeme yapanları kapsamaktadır.

 • 5510 sayılı kanuna göre, herhangi bir işte çalışmayan ve sigortası bulunmayan kadın için de belli olanaklar bulunmaktadır. Sigortasız ve çalışmayan kadının “süt parası” alabilmesi için eşinin yukarıdaki şartları taşıyor olması gerekmektedir. Eşi sigortalı ve işte çalışan kadın, kendisi çalışmasa bile süt parası (emzirme parası) almaya hak kazanır. Çalışmayan kadın da süt parası alır.

sut-parasi-basvuru-ve-sartlari

sut-parasi-basvuru-ve-sartlari

Süt Parası Kimlere Verilir? Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

Süt parası almak için belli şartları taşımanız gerekmektedir. Süt parası alma şartları sigortalı olanlar ve olmayanlar için farklıdır. Yukarıda da görüldüğü üzere süt parası çalışan kadına da, çalışmayan kadına da verilmektedir. Süt parası alma şartları arasında genel bir değerlendirme yapmamız neredeyse olanaksız. Bu konuda yapılması gereken değerlendirme için her sigorta grubuna göre farklı bir başlık açacağız. Sigortalıya süt parası şartları ve sigortasıza süt parası şartları aşağıda yer alıyor.

Eğer kadın çalışıyorsa, bu durumda aşağıdaki sigorta kollarına göre kadının ilgili şartları barındırıyor olması gerekmektedir. 

4/A Sigortalı Olanlar Süt Parası Almak İçin Ne Yapmalı?

Memur süt parası, sigortalı çalışan süt parası ve diğer çalışan sigortalılar için bu statüde bulunanlar yapılmalıdır. Memurlar, SSK sigortalılar ve diğer bir patron altında çalışanlar bu şartları yerine getirdikleri takdirde süt parası alabilirler. Süt parası almak isteyen memur ve dengi meslek erbaplarının yapması gerekenler şu şekildedir:

 • Başvuru yapılmadan bir yıl önceki takvim yılı içerisinde 120 gün boyunca sigorta pirim ödemesi yapılmış olmalıdır.

4/B Sigortalı Olanlar Süt Parası Almak İçin Ne Yapmalı?

Bağ-kur sigortası olanlar süt parası almak istiyorsa ve yine Bağ-Kur üyeleri de süt parası almak istiyorlarsa, bu durumda onların da ayrıca bir şartları bulunmaktadır. Bağ-Kur süt parası için uygun bir platformdur. Bu sigorta ve güvence altında bulunanlar için şart şu şekildedir:

 • Başvuru yapılması için kişinin (annenin ya da babanın) 120 gün süreyle son bir yılda pirim sahibi olması gerekmektedir.

 • 4/B bünyesinde sigorta borcunun olmaması. Sigorta borcu olana süt parası verilmemektedir.

Sigortam Vardı, Sonra Kesildi! Bu Durumda Ne Olur?

Sigortası kesilene süt parası kanunu bünyesinde belli bir kalıp sunulmuştur. Böylesi bir durumda çocuğun sigorta kesim tarihinden 300 gün sonrasında doğması durumunda, son 15 ay içerisinde 120 günlük sigorta pirimi buluınan kişiler süt parasına başvuru yapabilirler.

Bu konuda net bir bilginiz yoksa, bu durumda herhangi bir PTT şubesinen 2 TL karşılığında “e-devlet şifresi” alarak hemen E-Devlet süt parası için sigorta sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Süt parası sigorta sorgulama için SGK sorgulamaları size yardımcı olacaktır.

Süt Parası Babaya Verilir Mi? Baba Süt Parası Alır Mı?

Anneye süt parası sigorta şartları sağlandığı takdirde verilir ayrıca eğer doğum sonrasında uygunsuz bir durumda olan anne bankaya ulaşamazsa; bu durumda süt parası çocuğun babasına verilir. Anne sigortalı olması durumunda, kurumundan ödemeyi alamaz durumdaysa babaya vekalet veren anne babanın süt parası alması noktasında yetki verebilir. Anne sigortasız, baba sigorta altındaysa yani eşi sigortalı olana süt parası verilmesi gerekiyorsa, bu durumda süt parası çocuğun babasına verilecektir.

sut-parasi-ne-kadar

sut-parasi-ne-kadar

Süt Parası Miktarı Ne Kadar? Süt Parası Ücreti Kaç TL?

Süt parası miktarı tamamen devlet kontrolü altında belirlenmektedir. Devlet kurumları tarafından yıllık enfilasyon miktarına göre belirlenen bu ücret, ilk çocuk deneyimiyle başlatılır. Süt parası ücreti tamamen ihtiyaçların birim fiyatlarına göre belirlenmektedir. Yıllara göre süt parası kaç lira sorusunun cevabı şu şekildedir:

 • Ocak 2017 133 TL

 • Ocak 2013 94 TL

 • Ocak 2012 89 TL

Yukarıda görüldüğü üzere gittikçe artan süt parası tutarı, ihtiyaçlara göre şekillenen bir yapıya sahiptir. Güncel süt parası miktarı 149 TL olarak anne ve babalara sunulmaktadır. Bu yıllar ilerledikçe yine artacaktır.

Süt Parası Miktarı, Tutarı Kim Tarafından ve Hangi Kurum Tarafından Belirlenir?

Süt parası tutarını belirleyen kurum Sosyal Güvenlik temelli, 5510 sayılı kanun bünyesinde yer almaktadır. Kişi süt parası almak için başvuru yaptığı tarih itibariyle uygulanan tarifeden sorumlu tutulmaktadır. Bu miktara itiraz veya artış talebinde bulunmak gibi bir hakkınız bulunmamaktadır. Süt parası miktarı hemen her sene Kurum Yönetim Kurulunca belirlenmektedir. Bu belirlenen miktara göre işlem yapılmaktadır.

Süt Parası Zam Alır Mı? Süt Parası Zammı Ne Zaman Yapılır?

Devlet kasasından çıkan her ödenek için olduğu gibi süt parası zam ile yükselebilir. Bu süreçte herhangi bir pürüz bulunmamaktadır. Süt parası zammı her yılın bütçe planlaması sonrasında yapılır. Buna genel olarak bir tabir ekleyecek olursak süt parasına gelen zam, genel itibariyle Ocak ayında yani yıl başında yansıtılmaktadır.

Süt Parası Her Ay Mı Ödenir? Süt Parası Aylık Mıdır?

Süt parası aylık olarak verilmeyen bir devlet yardımıdır. Bu yardım, bir kez verilir ve daha sonrasında verilmez. İkinci süt parası alma talebinde bulunmanız için yine hamile olmanız ve çocuk sahibi konumuna gelmeniz gerekmektedir.

Her çocuğa süt parası verilmesi devlet kanunları tarafından belirtilmektedir.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Süt parası başvurusu için yapılması gereken süreç oldukça kolaydır. Süt parası alma başvurusu internet üzerinden ne yazık ki yapılamaz. Süt parası başvurusu E-Devlet platformu üzerinden de yapılmamaktadır. Bu ve benzeri koşullar altında vaatler sunan reklamlara itimat etmeyiniz. Süt parası başvuru merkezi tamamen kurumlar çatısı altında yer almaktadır. Süt parası gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır.

Süt Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Süt parası başvuru yapma işlemi için Sosyal Güvenlik Kurumu merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. Yaşadığınız il veya ilçe bünyesinde yer alan en yakın SGK kurumuna gitmeniz yeterli olacaktır. Süt parası başvurusu dilekçe ile yapılmaktadır. Süt parası başvuru formu ve Süt parası başvuru dilekçesi kurum bünyesinde hazır nüshalar halinde bulunmaktadır. Ortadan ücretsiz olarak alıp işleme dahil edebilirsiniz.

Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler ve Evraklar Nelerdir?

Süt parası başvurusunda istenen belgeler oldukça kolay bir şekilde temin edilebilir. Bu başvuru için ilgili kuruma gitmeniz durumunda, sizlerden istenecek olan belgeler sırasıyla şu şekildedir:

 • Kimliğiniz,

 • Bebeğin doğum belgesi

 • Varsa bebeğin kimliği

Bebeğin doğum belgesi ile süt parası almak mümkündür. Eğer bu durumda kimliği varsa, onunla başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Her başvuru bünyesinde muhakkak çocuğun “doğum belgesi” bulunmalıdır.

Bu belgeler arasında yer alan kendi kimliğiniz için kurum bir fotokopi talep edecektir. Bunu dışarıda bir kırtasiyeden 25 kuruş bütçeyle halledebilirsiniz. Kurumda rica etmeniz durumunda, orada da fotokopi çekebilirler.

Süt Parası Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Süt parası başvuru sonucu ortalalama olarak 20 günlük bir süre sonrasında ortaya çıkmaktadır. Süt parası alma süresi de bu sürece bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Süt parası başvuru sonucu ne zaman çıkar sorusunu soranlar için ortalam bir değer verdik. Kişisel verilerinizin araştırılması ve tespit yapılması daha uzun sürebilir. Bu nedenle sabırlı olmak en mantıklı seçenektir.

sut-parasi-basvuru-sorgulama

sut-parasi-basvuru-sorgulama

Süt Parası Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Süt parası başvurusu sorgulama işlemi için içeriğin en başında da belirttiğimiz üzere, herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi almanız yeterli olacaktır. Bu şifre ile sisteme giriş yaparak, Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetleri arasından seçim yapın ve “Emzirme Parası/Süt Parası” menüsüne gelin.

Orada süt parası başvuru sonucunu kolayca görebilirsiniz. Telefondan süt parası sorgulama işlemi için de, başvuru yaptığınız kurumun dahili telefon numarasını arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

Süt Parası Sorgulama

Süt Parası Emzirme Ödeneği Yardımı 2019

Süt Parası Başvurusu Yaptık, Süt Parası Ne Zaman Yatar?

Süt parası birkaç aylık masrafların bir araya getirilmesi şeklinde ödenmektedir. Her çocuğa bir kereye mahsus olarak ödenen bu masraflar, tamamen devlet kontrolü altında yapılmaktadır. Devlet işleri hemen ilerlemediği için süt parası ne zaman yatar sorusunu fazla abartmadan sormanız gerekir. Devlet bünyesinden hususi ödenek çıkarmak zorlu bir süreçtir.

Süt parası ne zaman yatacak sorusunun cevabı ortalama olarak 25 gün sonunda belli olmaktadır. Süt parası başvuru sonucu kaç günde sonuçlanır sorusu ile eş değer bir mantığa sahiptir. Başvuru süreci tamamlanıp kabul edilmeniz durumunda ortalama 20 günlük bir süreç sonrasında süt parası hesabı üzerinden parayı alabilirsiniz. Ancak hemen kurum tarafından ödeme yapılacağı konusuna inanmayın.

Hangi Bankadan Çekilir? Ne Zaman Çekilir?

Süt parası hangi bankaya yatar sorusunu soranlar için kısa ve öz bir cevap vereceğiz. Annelerin ve babaların doğum sonrası masraflardan daha kolay şekilde çıkabilmesi için verilen bu yeni doğan ödeneği devlet bankaları tarafından verilmektedir. Süt parası çekme işlemi Ziraat Bankası bünyesinden yapılabilir. PTT süt parası veren bankalar arasında yer almaktadır. Her iki banka bünyesinden de tahsilat yapabilirsiniz. Burada verilen tüm bilgiler her iki banka için de geçerlidir. Memur maaşları dahil, hemen her türlü devlet ödeneğini bünyesinden çıkaran Ziraat Bankası, bu konuda da halka hususi ödeme yapmaktadır. Ziraat Bankası süt parası tahsilatı konusunda birkaç temel soruyla, sizlerin merak ettiği soruların cevaplarını ortaya koyalım.

Süt Parası Yattıktan Sonra, Kaç Gün İçerisinde Çekilebilir?

Süt parası yattıktan 5 sene sonrasına kadar kolayca çekilmektedir. 5 sene sonrasında alınmayan paralar devlet hazinesine geri dahil edilmektedir.

Süt Parası Ziraat Bankası Kartı İle Mi Alınır?

Hayır, Ziraat Bankası bünyesinden verilen Süt parası bir seferlik açılan hesap üzerinden verilmektedir. Herhangi bir banka veya kredi kartına gerek yoktur.

Süt Parası Ziraat Bankası Hesabından Alınırken Ücret Ödenir Mi?

Süt parasını Ziraat Bankası bünyesinden tahsil etmeye gittiğinizde sizlerden ekstra bir ücret alınmayacaktır. Yardım ödeneklerinin tahsilatı için bir ücret alınmaz.

Süt Parası Ziraat Bankasından Nasıl Çekilir?

Süt parasını bankadan çekmek için kişi kendisi olarak ya da tüzel vekalet sahibi kişi adıyla bankaya gitmelidir. Burada kişinin kimliği yanındaysa sorun yoktur. Vezne sırası alarak, vezne görevilisine “Süt Parasını hesaptan çekmek!” istediğinizi söylerseniz size yardımcı olacaklardır.

Süt Parası Ziraat Bankasından Parça Parça Çekilir Mi?

Süt parasını bankadan alma süresinde banka görevlisi ile görüşerek paranın bir kısmını çekmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu neticede parayı kalan kısmıyla beraber 5 sene süreyle geri Ziraat Bankasından kimliğinizle başvuru yaparak tahsil edebilirsniz.

Süt Parası Yattı Mı Sorgulama?

Süt parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için belli başlı sorgulama yolları bulunurken, ne yazık ki devletin bu yönde açtığı ayrıca bir destek kolu bulunmamaktadır. Süt parası yardımı konusunda görevli olan kurumlar kısa süreli işlem hacmine sahip oldukları için bu gibi temel gerektiren uygulamarı barındırmazlar. Süt parası yattı mı öğrenme işlemi için internetten destek almanız mümkün değildir. Süt parası sorgulaması için E-Devlet başta olmak üzere, diğer banka yönergelerini de takip etmeniz fayda etmeyecektir.

Süt parası yatırıldı mı sorgulaması için bankaların iletişim merkezlerinden de destek alamazsınız. Süt parası sorgulama işlemi için yapılması muhtemel tek yol banka şubelerine gitmek olacaktır. Orada vezneden sıra alarak sorgulama işlemi yapabilir, yattıysa oradan tahsilat yapabilirsiniz.

Sizler için süt parası yattı mı sorgulama konusunda bazı sıkça sorulan soruları derledik.

Süt Parası Sorgulaması İçin Hangi Bankaya Gidilir?

Süt parası sorgulama banka üzerinden yapılırken sizlere verilen banka adını baz almanız gerekir. Başvuruda sormanız halinde, PTT mi yoksa Ziraat Bankası üzerinden mi alacağınız konusunda size bilgi verilir. Eğer verilmediyse Ziraat’e gitmeniz yeterlidir.

Süt Parası Sorgulaması İçin Ayın Kaçında Gitmek Lazım?

Süt parası yattı mı sorgulaması için başvuru yaptığınız aydan itibaren 20 gün sonraki tarihe göre bir sonraki veya ilgili ayın 15’inden sonra gitmeniz faydalı olacaktır. Ödemeler 8 ile 14. günler arasında yapılır ancak garanti olarak süt parası sorgulaması yapmak ve süt parası çekmek için ayın ortasındna sonra gitmeniz faydalıdır.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir