SGK Bilgi

SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK Prim Borcu Sorgulama

SGK
22.05.2018
305
SGK Borç Sorgulama Nasıl Yapılır? SGK Prim Borcu Sorgulama

SGK borç sorgulama işlemi genel sağlık sigortası ile birlikte iki farklı alanda sorgulanmaya başlandı. Bu sorgulama işlemlerinden ilki daha önce işveren olarak bir işyerini işleten kişilerin çalışanları için ödemesi gereken sigorta prim tutarı, ikincisi ise sigortalı olarak çalışmayan kişinin biriken genel sağlık sigortası borcudur. Bizler SGK prim borcu  sorgulama başlıklı bu yazımızda öncelikle işverenlerin sigorta borçlarını nasıl sorgulayacağını, ne kadar borçlarının olduğunu nasıl öğreneceğini, sonrasında ise genel sağlık sigortası borç sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Sosyal Güvenlik kurumu prim borcu sorgulama işlemleri işveren açısından 3 ya da 4 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlardan ilki sizlerinde aklına geldiği gibi SGK Müdürlüğüne giderek bireysel sorgulamanın yapılmasıdır. İkinci SGK borç sorgulama yöntemi ise E Devlet internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bir sonraki sigorta borç sorgulama yöntemimiz SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden sorgulama yapılmasıdır. Son sorgulama yöntemimiz ise SGK işveren portalı borç sorgulama işlemidir.

SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulama E Devlet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Tabi bunun için bir E Devlet şifresine ya da çalıştığınız bir bankanın internet bankacılığı giriş bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra buradan SGK tarafından sunulan tüm hizmetlere ulaşabilirsiniz.

sgk-borc-sorgulama-islemleri

sgk-borc-sorgulama-islemleri

SGK prim borcu sorgulama işlemi E Devlet üzerinden öğrenilebileceği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilerek de öğrenilebilir.

SGK İşveren Borç Sorgulama İnternet Sitesi

SGK işveren borç sorgulama işlemleri genellikle SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Gerekli sorgulama işlemleri için buradan ilgili internet sitesine ulaşabilirsiniz. Tabi bu alanı kullanabilmek için E-SGK giriş bilgilerinizin bulunması gerekmektedir. Bu bilgiler elinizde bulunmuyor ise mali müşavirinize ulaşarak gerekli bilgileri temin edebilirsiniz. SGK işveren borç sorgulama işleminizin ardından bir ödeme yapmayı düşünüyorsanız, buradan SGK’nın online tahsilat sistemine erişebilir, online olarak SGK borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Engelli Maaşı 2022 Aylığı Bu Sene Zam Alır Mı?

4B Nedir? Kimler 4B Kapsamındadır?

4D Nedir? Kimler 4D Kapsamındadır?

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardımlar

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Genel sağlık borç sorgulama işlemleri kendi içinde iki farklı yöntem ile yapılabilmektedir. Bunlardan ilki SGK’nın internet sitesi üzerinden yapılacak olan GSS borç sorgulama işlemi, ikincisi ise E Devlet üzerinden yapılacak olan GSS borç sorgulama işlemidir.

İlginizi Çekebilir; SGK Ölüm Yardımları (Cenaze ve Diğer Yardımlar Detaylı)

Genel sağlık sigortası borç sorgulama işleminizi SGK’nın internet sitesi üzerinden yapmak isterseniz, buradan ilgili alana ulaşabilirsiniz. Gerekli alanları doldurduktan sonra genel sağlık sigortası toplam borcunuz aynı ekran üzerinde sizlere gösterilecektir. Yine aynı ekran üzerinden dilerseniz GSS borcunuzu online olarak ödeyebilirsiniz.

sgk-borc-sorgulama-sgk-online

sgk-borc-sorgulama-sgk-online

E Devlet GSS Borç Sorgulama

Genel sağlık sigortası borç sorgulama E Devlet internet sitesi üzerinden de detaylı bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için öncelikle E Devlet internet sitesi olan turkiye.gov.tr adresine E Devlet şifreniz ya da çalıştığınız bankanın internet bankacılığı bilgileri ile giriş yapmalısınız. Giriş işleminin sonrasında sayfada yer alan arama bölümüne genel sağlık sigortası yazdığınızda size bazı alanlar sunulacaktır.

genel-saglik-sigortasi-borc-sorgulama-e-devlet

genel-saglik-sigortasi-borc-sorgulama-e-devlet

Bu alanlardan Genel Sağlık Sigortası Tahsil ve Prim Sorgulama başlığına tıkladığınızda hem toplam genel sağlık sigortası borcunuzu hem de bu borçlara ait ayları görebilirsiniz. Yine bu alandan da online olarak kredi kartınız ile genel sağlık sigortası borcunuzu ödeyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=UI74JlqiAmg


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.