SGK Bilgi

SGK Ölüm Yardımları (Cenaze ve Diğer Yardımlar Detaylı)

SGK
28.11.2018
1.115
SGK Ölüm Yardımları (Cenaze ve Diğer Yardımlar Detaylı)

SGK ölüm yardımları kişilerin sigorta kapsamında vefat etmeleri durumunda, geride bıraktığı aile üyelerine ödenen maddi desteklerdir. Aslına bakılırsa SGK tarafından ödenen tek bir yardım bulunmaktadır. SGK kapsamında devlet güvencesi ile sigortalı olan hemen herkes şartları taşıdığı sürece bu yardımdan faydalanabilir. SGK cenaze ödeneği hakkında hemen her türlü bilgiyi burada sizler ile birlikte paylaşacağız. Yazımızı SGK cenaze ödeneği şartları , miktarı ve SGK cenaze parası başvurusu ile ilgili hemen her detayı sunuyoruz.

SGK cenaze parası almak isteyenler için ilk olarak bazı şartların var olduğunu belirtelim. Sitemizde yer alan önceki SGK bağlantılı içeriklerde olduğu gibi yine yazışma süreci yaşamanız gerekebilir. Doğum Parası bunlardan bir tanesi. Doğum yaptıysanız bu yardımdan ve Süt Parası desteğinden faydalanmayı deneyebilirsiniz.

SGK cenaze ödeneği ve vaki talebi olarak resmi kayıtlarda bu yardım yer almaktadır. Bu yardım sadece cenaze masraflarını kapsamakta olup, masrafları üstlendiğini belgeleyen kişilere verilmektedir.

2 Ayda Bir Dul Maaşı | 2 Ayda Bir Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Kimlere Verilir?

Yaşlılık Para Yardımı 2022 sayılı Kanun

SGK Cenaze Yardımları Nelerdir?

SGK cenaze yardımları nelerdir sorusunun cevabı aslında oldukça kolay. SGK sigorta güvencesi altına aldığı kişilere olanaklar sunsa da, öyle fazla ve seçeneklerin fazla olduğu bir dünya ne yazık ki yok. Yani SGK’nın sigortalılara sunduğu olanaklar bir hayli kısıtlı. Eğer SGK tarafından güvence altında olan birisi vefat etmişse bu durumda bu kişinin sorumluluğunu alan bireylere tek seferlik olmakla birlikte cenaze ödeneği verilir ve masraflar böylece karşılanır.

SGK tarafından yapılan yardımlar demeye hiç de gerek yok. Ölen kimseye yapılan yardımlar arasından bugün Cenaze Parası konusunu işleyeceğiz. Kişi sigortalı ve çalışan Birisiyse bu durumda güvencesi bulunmaktadır. Bu da elbette kişiye kötü durumlarda katkı sağlar. SGK sigortalı vatandaşın ardında kalanlara maaş bağladığı gibi güncel masrafların karşılanmasına da yardımcı olmaktadır. Kişinin ölümünden hemen sonra, dilekçe ile başvurulduğu takdirde ve şartlar sağlandığı halde 5 sene içerisinde alınabilen yardıma SGK cenaze parası yardımı adı verilmektedir.

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Ziraat Bankası Cenaze Yardımı Sorgulama

Dilerseniz durmadan kullandığımız “SGK cenaze yardımı alma şartları” konusuna daha yakından bakalım.

SGK Cenaze Yardımı Almak İsteyenler Hangi Şartları Taşımalıdır?

“SGK Cenaze Parası Yardımı Alma Şartları” oldukça basittir. Kişi eğer sigortalı ise bu durumda istediği yardımdan büyük oranda faydalanabilir. SGK tarafından sağlanan yardımlardan faydalanmak için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine dilekçe ile birlikte “yazılı” başvuru yapılması gerekir. İlk şartımız dilekçe yazılmasıdır.

Emekli sandığı cenaze yardımı ile bahsedilen yardım aynı şeyi temsil etmektedir. Emeklilerde şartları taşıdıkları sürece bu yazıda anlatılan cenaze yardımı olanağından faydalanabilirler.

Almak için kişinin ölüm esnasında bazı durumlarda olması gerekmektedir. Şüphe ve bazı adli ölümlerde kişilerin SGK cenaze parası alması mümkün olmayabilir ancak normal ve standart ölümlerde böyle bir sorun bulunmuyor. Dilerseniz hangi hallerde meydana gelen ölümlerin “cenaze yardımı parası” alabileceğine bakalım.

  • İş kazası sebebiyle, iş sahasında ve görev dahilinde yapılan bir işte meydana gelen aksaklık nedeniyle vefat edilmesi durumunda SGK cenaze desteği verilir.
  • Meslek hastalığı olarak bilinen, kişinin çalışma şart ve ortamından kaynaklık olan tüm detaylar dahil edilerek kişi vefat ederse ailesine SGK cenaze parası verilir.
  • Sürekli iş görmezlik raporu olan ve buna ek olarak aynı şekilde engelli raporu ile bunu kanıtlayan kimselerin ölümleri sonrasında SGK ölene para verir.
  • Malullük durumu varsa ve kişi haklarını alarak emekli durumdayken vefat ederse, bu durumda ilgili SGK ölen ailesi yardımı sağlanır.
  • Malullük, ölüm sigortası ve iş görmezlik kapsamında en az 360 gün süreyle SGK’ya bildiride bulunan ve bu süreçte ölen kimselere “ölüm sigorta yardımı” verilir. (Kişi sigortalı olmasa bile ödeme ailesine veya ilgili hak sahibine yapılır.)

Yukarıdaki gibi SGK kural ve kapsamına göre ölümü gerçekleşen kişilerin masraflarını üstlenen aileye veya kişiye ödeme yapılmaktadır. SGK ölüm parası olarak da bilinen bu ödeneğin hangi şartlarda kime ödendiğini dilerseniz hep birlikte masaya yatıralım.

SGK Cenaze Yardımı Parası Ölenin Neyine Verilir? Kimlere Ödenir?

SGK cenaze yardımları kapsamında en önemli sırada yer alan cenaze parası, kişinin sadece ölüm nedeniyle yakınlarına oluşturduğu masrafı karşılamak maksadıyla verilmektedir. Ölüm veya evrak intikali (kabulü) gerçekleştikten maksimum 5 yıl içerisinde bu yardıma başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu yardım ölen kişinin birinci dereceden bakmakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçları için değildir. Sigortalı ölünce maaşı zaten sırasıyla aile fertlerine verilir. Bu sayede kişinin sigorta güvencesi sayesinde bakmakla yükümlü olduğu hayatta kalan aile bireyleri rahat yaşamlarına devam ederler. Bu yardım kişinin cenaze işlemleri ile kim ilgilendiyse ona verilmektedir. Evli olup ailesinde halen sağ olanlar için hayatta olanlara göre SGK Cenaze ödeneği verilecek kimseler şu şekildedir:

  • Eşi yaşıyorsa bu ödeneği eşi alır.
  • Eşi yoksa veya vefat etmişse bu durumda çocukları alır.
  • Çocukları yoksa başta babası, yoksa annesi SGK cenaze masraf ödemesi alır.
  • Bunların hiçbiri yoksa bu durumda kişinin (öz) kardeşlerine defin masrafları için sigortalının ölüm masrafı ödemesi yapılır.

Diyelim ki kişi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalıydı ve vefat ettiği dönemde yukarıdaki akrabalık bağı bulunan kimselerden hiçbiri yoktu. Bu durumda gerçek veya tüzel fark etmeksizin, kişinin cenaze masraflarını üstlenen kişi veya kişilere ortak ödeme yapılır.

Eğer kişiyi bir kurum veya kuruluş yaptıysa tüzel kişiye SGK cenaze masraf ödemesi adı altında ödemeler yapılır. Bu sayede kişinin cenaze masrafları sigorta güvencesi sayesinde her yönden karşılanmış olur. Bu konuyu da resmi kaynak olarak kabul ettiğimiz SGK’nın resmi sitesinde yer alan http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/olen_sigortalinin_haksahipleri/cenaze_odenegi adresinden alıntılarla anlattığımıza göre, dilerseniz SGK cenaze yardımı kaç lira sorusuna yanıt verelim.

SGK Ölüm Parası Yardımı Ne Kadar?

SGK cenaze ödeneği miktarı her sene değişkenlik göstermektedir. Her sene değişen piyasa verileri ve masraflar dolayısıyla cenazeyi yapan kişinin menfaatlerinin korunması maksadıyla hemen her türlü önlem bu ödemenin hesaplanmasından önce alınmaktadır. SGK cenaze parası miktarı 2020 yılnda 716 Türk lirasından 800,77 TL ye yükselmiştir.

SGK tarafından ölen kişinin ailesine veya cenaze işlemlerini gerçekleştiren kişilere verilen bu paranın hemen her türlü detayını siz değerli okurlarımız ile paylaştık. Dilerseniz SGK Cenaze yardımı başvurusu ve SGK Cenaze yardımı başvuru dilekçesi konusuna daha yakından bakalım.

SGK Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl, Nereden Yapılır?

SGK cenaze parası yardımı başvurusu için ilgili yani size en yakın olan Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Bu Müdürlük içerisinde gitmeden önce buraya tıklayarak SGK cenaze yardımı dilekçesi indirmeniz gerekir. Dilerseniz kendiniz de yazabilirsiniz. Ancak kurum tarafından sağlanan dilekçe daha yüksek verimlilik sağlamaktadır.

Cenaze Ödeneği başvurusu için sadece Cenaze ödeneği başvuru dilekçesi ile başvuru yapmanız yeterli olmayacaktır. Eğer kişinin eşi durumundaysanız hiçbir ek evraka gerek yok. Sadece başvuru dilekçesini herhangi bir kırtasiye veya internet Cafe’den çıktı alarak doldurup kuruma “şahsen” teslim etmeniz yeterlidir.

SGK tarafından sağlanan ölüm aylığı ile cenaze yardımı tamamen farklı ödeneklerdir. Birisi tamamen cenaze masraflarını konu alırken (cenaze yardımı bu yazıdaki konu), diğeri ise sigortalının vefatından sonra geride kalanlara ömür boyunca verilen maaşı temsil etmektedir. İkisi kesinlikle birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Yukarıda da anlattığımız üzere eğer ki kişinin defin işlemleri için eşi veya birinci derece yakınları haricinde bir başka gerçek veya tüzel kişi yardım ettiyse, bu durumda ekstra evrak gerekmektedir. Bunu şöyle anlatabiliriz. Eşiyseniz buradan sonrasını okumanıza gerek yok.

SGK Cenaze Ödeneği başvurusu için eğer kişi bir belediye tarafından defnedildiyse : Kişinin cenaze masraflarını üstlendiğini belirten ve ilgili Belediye tarafından onaylanmış bir evraka ihtiyaç duyulmaktadır. Başvuruda dilekçeye eklenmesi gerekmektedir.

SGK Cenaze Yardımı başvurusu için eğer kişi bir köy veya kasabada defnedildiyse : Bu durumda da yine kişinin yani ödenek almak maksadıyla başvuru yapan bireyin tüm cenaze masraflarını bizzat kendisinin karşıladığını ifade eden ve o yerin muhtarlık makamından onaylanmış (imzalanmış) belge gerekir. Bu konuda muhtar size yardımcı olur. Yine bu başvurularda köy ve kasaba olduğu için cenaze nakil belgesi de başvuruya eklenmiş olmalıdır.

E-Devlet SGK Cenaze Yardımı Sorgulama

E-Devlet SGK cenaze yardımı sorgulama konusu son adım olarak karşımıza çıkıyor. Cenazesi olan SGK’lı sigortalı vatandaşlar için hemen her türlü detayları anlattığımız bu yazıda son olarak bu paranın nasıl sorgulanacağı konusuna geldik. E-Devlet tarafından SGK bireysel ödeme sorgulama ekranından hemen her türlü sorgulamayı yapabilirsiniz. Ziraat Bankası cenaze yardımı sorgulama için yine alternatif seçenekler arasında yer alabilir gibi görünse de, ancak ödemelerin PTT üzerinden yapıldığı göz önünde bulundurulursa; ne yazık ki böyle bir seçenek gündeme gelmiyor.

Şimdi E-Devlet başta olmak üzere cenaze yardımı yatıp yatmadığı için nereye bakılmalı sorusuna cevap verelim. İlk aşama E-Devlet SGK cenaze yardımı sorgulama konusu.

E-Devlet SGK Cenaze Yardımı Sorgulama

E-Devlet devlet işlerinin tamamını memur başta olmak üzere tüm vatandaşlar için bir araya getirmektedir. Bu sayede herkes 2 TL karşılığında PTT şubelerinden alacağı bir şifre ile E-Devlet’i kullanabilir. SGK başta olmak üzere birçok önemli devlet kurumu burada hizmet sunmaktadır. Gerçi hemen her devlet kurumu önemlidir 🙂 Hizmet veren kurumlar bünyelerinde sağlanan başvuru, sorgulama ve diğer işlemleri internet üzerinden yapma olanağı sağlamaktadır.

https://www.turkiye.gov.tr/sgk-sahis-odemeleri-sorgulama bu adrese giriş yaparak edindiğiniz E-Devlet şifresini kullanın. Sonrasında giriş işlemleri ardından adınıza SGK’dan yönlendirilen ödemeler görülecektir. Buradan rahatlıkla sorgulama yapabilirsiniz. Eğer burada görüntüleme yapamıyorsanız, bu durumda bir alt başlığımızı incelemenizi öneriyoruz. Cenaze yardımı E-Devlet üzerinden ödeme durumu yönünden kolayca sorgulanabilmektedir.

TC No İle Cenaze Yardımı Sorgulama PTT

Cenaze yardımı yattı mı sorusuna cevap bulabilmek için son aşamaya erişmiş bulunmaktayız. PTT üzerinden yapılan ödemeler nedeniyle en iyi sorgulama yöntemi PTT şubelerini kullanmak olacaktır. Yine başvuru esnasında SGK İl Müdürlüğü memur personelinden de bilgi alabilirsiniz. Onlar size ilin ve kurumun güncel yoğunluğu doğrultusunda tam olarak ne zaman yatacağını söyleyeceklerdir. Ancak bu konuda ısrarcı olmayınız memurların bu konuda bilgi vermek gibi bir zorunlulukları bulunmuyor.

Cenaze yardımı yattı mı yatmadı mı ikilemine düşüp sorun yaşamamanız için elimizden gelen tüm bilgileri sizlerle paylaştık. Bundan sonrasını SGK iletişim kaynaklarından sizler de sorarak edinebilirsiniz. Eğer yazımızda eksik olan bir bilgiyi edinirseniz, yorumlar kısmından SGKBilgi.net ailesinin SGK uzmanlarıyla paylaşarak diğer okurlarımızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

 


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.