Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı kızına nasıl bağlanır sorusunu soran okurlarımız için babadan kalan “yetim maaşı” nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz. Günümüzde bu haklardan yararlanarak hayatını sürdüren binlerce insan oluyor. Günümüzde eğer bir kızın babası veya annesi vefat ettiyse bu durumda kız da ilgili şartları taşıyorsa (içerikte anlattık bu şartları) kız olduğu gibi babasının maaşını alır. Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi sorusu başta olmak üzere “yetim maaşı” olarak da bilinen bu maaş hakkında detaylı bilgi verelim.

Şu unutulmamalıdır ki, devlet kurumlarından veya herhangi bir yerden emekli olan birisinin maaşını kızı alabilir. Emekli olması öncelikli şarttır. Emekli maaşı dolayısıyla kızına güvence verilir. Ve babanın aldığı maaşın %25’i kızına bağlanır. Örnek verelim baba 2.000 TL maaş alsın. Bu durumda emekli babasının vefat etmesinden dolayı kızın 500 TL maaş bağlanmaktadır. Eğer kız dul değilse yani evlenmemişse o durumda tek kendisi var ve annesi yokken %50, annesi varken %30 oranında maaş alır.

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Bağlanma Şartları Nelerdir?

Ölen bir babanın maaşını kızına bağlatmak için ilk olarak annenin hayatta olması bir şey ifade etmez. Yine maaş bağlanır ancak oran düşer. Anne hayatta yoksa kız maksimum %50 oranında maaştan alabilir. Bu gibi durumlarda kızın emekli ve ölmüş babanın maaşını almak istemesi durumunda aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekmektedir.

 • Kız evlenmişse bu durumda emekli ve ölen babanın maaşından fayda sağlayamaz.
 • Kız eğer boşanmışsa ve dul konumundaysa dulluk maaşı ile birlikte babasının emekli maaşından faydalanabilir.
 • Kız devlet hastahaneleri tarafından engelli raporuyla %40 ve üzerinde engelliyse bu durumda maaştan faydalanabilir. Engelli olmasa da faydalanabilir.
 • Eğer kişi çalışamaz durumdaysa bu durumda her ne olursa olsun babanın maaşından faydalanabilir. Bu süreçte bazı istisnalar olabilir.
 • Kızın çalışmıyor olması gerekir.
 • Kızın sigortasının olmaması gerekir.

Evlenmiş kıza babasının emekli maaşından pay verilmemektedir. Bunun nedeni ise zaten kişinin yeni bir hayat arkadaşına sahip olmasıdır. Ülkemizde geçerliliği olan yasa ve yaptırımlara göre eşi bir kadının maddi bakımıyla yükümlü olan kişi konumundadır. Bir kız evlendikten sonra babasının bakım alanından çıkarak evlendiği kişinin güvence ve olanaklarına giriş yapmaktadır. Evlenmiş kıza babasının maaşı kesinlikle düşmez ve düşemez.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar?

Ölen babanın maaşını kızı nasıl alır?

Ölen babadan dul kızına kalan maaş sabit değildir. Bu tutar babanın aldığı maaşa göre herkeste farklılık göstermektedir. Dul kıza babanın aldığı maaşın çeyreği ödenir. Anenin yaşayıp yaşamaması, kardeşin olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmez. Dul kız babasının her türlü maaşının dörtte birini alır.

Diyelim ki kız hiç evlenmedi. Bu durumda kız annesi ve kardeşi yoksa bu durumda %50 oranında ölen babasının maaşından fayda sağlar. Buna ek olarak eğer kız evlenmediyse ve anne de yaşıyorsa bu durumda anneye %60 oranında, çocuğa ise &30 oranında maaş bağlanır. Yani maaşın %90’ına kadar hak iddia edilebilir.

Ölen Kişinin Maaşı Çocuklarına Nasıl Bağlanır?

 • Bunun için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri size bu konuda fazlasıyla bilgi verecektir ve işlemleri yürütecektir.
 • Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne maaş bağlatmak için giderken kimliğiniz yanınızda olsun.
 • Tüm maaş hak sahiplerinin SGK’ya gitmesi işlemlerin hızlanması için faydalı olacaktır.

Eğer bu süreç içerisinde babanın maaşını bağlatırken daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ilinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına gitmenizi öneriyoruz. Burada ki amacınız bilgi almak olduğu sürece memurlar size süreç hakkında bilgi verecektir. SGK tarafında işlemleriniz yürütüleceği için İl Müdürlüğüne maaş başvurusu yapmak için gittiğimizde sizlerle ilgilenen memurdan kurumun iletişim bilgilerini almayı unutmayın. Ölen kişinin emekli maaşı sorgulama işlemi için de bir paragraf ayıracağız. Ancak bu süreçte babanın maaşını kızın ne kadar süre içerisinde alabileceğini de anlatmak istiyorum.

Ölen Babanın Maaşını Kızı Ne Zamana Kadar Alabilir?

Ölen babanın maaşını almak isteyen kız zaten baba vefat ettiğinde evli değilse o anda hemen evraklarını teslim edip SGK üzerinden babanın maaşını alabilir. Ancak o süreçte kızı evliyse o süreçten sonra boşanırsa yine maaşını alma hakkı bulunmaktadır. Günümüzde uygulanan devlet politikası kapsamında bananın kızına sunduğu güvence ömür boyunca sürmektedir.

Diyelim ki babanız öldüğünde evliydiniz bu durumdan dolayı babanızdan kalan tarafınıza hak olarak belirtilen maaşı alamadınız. Sonrasında eşinizi boşarken tarafınıza ödenecek maaştan dolayı kaygı çekmenize hiç gerek yok. Devlet anne ve babanın maaşını anında kızın üzerine vermektedir. Evlenip boşanan kıza babasının maaşı bağlanır ama dikkatli olmakta sizlerinde takdir edeceği fayda var. Yani babanızın maaşına güvenerek eşinizi boşamak gibi bir düşünceniz varsa öncesinde SGK il müdürlüğüne gidin. Orada ne kadar maaş alabileceğiniz konusunu sorgulayın ve ona göre hareket edin.

Eğer babanızın maaşı düşükse, sizlerinde payına düşen para az olacağından geçinmekte zorlanabilir ve zor duruma düşebilirsiniz. Aynı zamanda eğer dul bir bayansanız 2 Ayda Bir Dul Maaşı yazımıza da bakmanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu da yine devlet tarafından dul kadınlara verilen bir olanaktır.

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Sorgulama

Bu sorgulama için E-Devlet SGK sayfasını kullanabilirsiniz. Devlet tarafından adınıza yapılan maaş ödemesinin olup olmadığını ve babanızın maaşının üzerinize çıkıp çıkmadığını en yakın SGK il müdürlüğüne giderek sorgulayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu noktada görevli memurlar ile tarafınıza bilgi verilecektir.

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

16 Comments
 1. Kasım 11, 2019
  • Kasım 12, 2019
 2. Ekim 7, 2019
  • Ekim 8, 2019
 3. Temmuz 12, 2019
 4. Temmuz 6, 2019
  • Temmuz 6, 2019
 5. Temmuz 3, 2019
  • Temmuz 3, 2019
 6. Haziran 13, 2019
  • Haziran 13, 2019
   • Temmuz 12, 2019
 7. Haziran 10, 2019
  • Haziran 10, 2019
 8. Mart 5, 2019
  • Mart 19, 2019

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir