SGK Bilgi

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

16.12.2018
846
Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Ölen kişinin maaşı kızına nasıl bağlanır sorusunu soran okurlarımız için babadan kalan “yetim maaşı” nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz. Günümüzde bu haklardan yararlanarak hayatını sürdüren binlerce insan oluyor. Günümüzde eğer bir kızın babası veya annesi vefat ettiyse bu durumda kız da ilgili şartları taşıyorsa (içerikte anlattık bu şartları) kız olduğu gibi babasının maaşını alır. Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi sorusu başta olmak üzere “yetim maaşı” olarak da bilinen bu maaş hakkında detaylı bilgi verelim.

Şu unutulmamalıdır ki, devlet kurumlarından veya herhangi bir yerden emekli olan birisinin maaşını kızı alabilir. Emekli olması öncelikli şarttır. Emekli maaşı dolayısıyla kızına güvence verilir. Ve babanın aldığı maaşın %25’i kızına bağlanır. Örnek verelim baba 2.000 TL maaş alsın. Bu durumda emekli babasının vefat etmesinden dolayı kızın 500 TL maaş bağlanmaktadır. Eğer kız dul değilse yani evlenmemişse o durumda tek kendisi var ve annesi yokken %50, annesi varken %30 oranında maaş alır.

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Bağlanma Şartları Nelerdir?

Ölen bir babanın maaşını kızına bağlatmak için ilk olarak annenin hayatta olması bir şey ifade etmez. Yine maaş bağlanır ancak oran düşer. Anne hayatta yoksa kız maksimum %50 oranında maaştan alabilir. Bu gibi durumlarda kızın emekli ve ölmüş babanın maaşını almak istemesi durumunda aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekmektedir.

 • Kız evlenmişse bu durumda emekli ve ölen babanın maaşından fayda sağlayamaz.
 • Kız eğer boşanmışsa ve dul konumundaysa dulluk maaşı ile birlikte babasının emekli maaşından faydalanabilir.
 • Kız devlet hastahaneleri tarafından engelli raporuyla %40 ve üzerinde engelliyse bu durumda maaştan faydalanabilir. Engelli olmasa da faydalanabilir.
 • Eğer kişi çalışamaz durumdaysa bu durumda her ne olursa olsun babanın maaşından faydalanabilir. Bu süreçte bazı istisnalar olabilir.
 • Kızın çalışmıyor olması gerekir.
 • Kızın sigortasının olmaması gerekir.

Evlenmiş kıza babasının emekli maaşından pay verilmemektedir. Bunun nedeni ise zaten kişinin yeni bir hayat arkadaşına sahip olmasıdır. Ülkemizde geçerliliği olan yasa ve yaptırımlara göre eşi bir kadının maddi bakımıyla yükümlü olan kişi konumundadır. Bir kız evlendikten sonra babasının bakım alanından çıkarak evlendiği kişinin güvence ve olanaklarına giriş yapmaktadır. Evlenmiş kıza babasının maaşı kesinlikle düşmez ve düşemez.

Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar?

Ölen babanın maaşını kızı nasıl alır?

Ölen babadan dul kızına kalan maaş sabit değildir. Bu tutar babanın aldığı maaşa göre herkeste farklılık göstermektedir. Dul kıza babanın aldığı maaşın çeyreği ödenir. Anenin yaşayıp yaşamaması, kardeşin olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmez. Dul kız babasının her türlü maaşının dörtte birini alır.

Diyelim ki kız hiç evlenmedi. Bu durumda kız annesi ve kardeşi yoksa bu durumda %50 oranında ölen babasının maaşından fayda sağlar. Buna ek olarak eğer kız evlenmediyse ve anne de yaşıyorsa bu durumda anneye %60 oranında, çocuğa ise &30 oranında maaş bağlanır. Yani maaşın %90’ına kadar hak iddia edilebilir.

Ölen Kişinin Maaşı Çocuklarına Nasıl Bağlanır?

 • Bunun için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri size bu konuda fazlasıyla bilgi verecektir ve işlemleri yürütecektir.
 • Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne maaş bağlatmak için giderken kimliğiniz yanınızda olsun.
 • Tüm maaş hak sahiplerinin SGK’ya gitmesi işlemlerin hızlanması için faydalı olacaktır.

Eğer bu süreç içerisinde babanın maaşını bağlatırken daha fazla bilgi almak istiyorsanız, ilinizde bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına gitmenizi öneriyoruz. Burada ki amacınız bilgi almak olduğu sürece memurlar size süreç hakkında bilgi verecektir. SGK tarafında işlemleriniz yürütüleceği için İl Müdürlüğüne maaş başvurusu yapmak için gittiğimizde sizlerle ilgilenen memurdan kurumun iletişim bilgilerini almayı unutmayın. Ölen kişinin emekli maaşı sorgulama işlemi için de bir paragraf ayıracağız. Ancak bu süreçte babanın maaşını kızın ne kadar süre içerisinde alabileceğini de anlatmak istiyorum.

Ölen Babanın Maaşını Kızı Ne Zamana Kadar Alabilir?

Ölen babanın maaşını almak isteyen kız zaten baba vefat ettiğinde evli değilse o anda hemen evraklarını teslim edip SGK üzerinden babanın maaşını alabilir. Ancak o süreçte kızı evliyse o süreçten sonra boşanırsa yine maaşını alma hakkı bulunmaktadır. Günümüzde uygulanan devlet politikası kapsamında bananın kızına sunduğu güvence ömür boyunca sürmektedir.

Diyelim ki babanız öldüğünde evliydiniz bu durumdan dolayı babanızdan kalan tarafınıza hak olarak belirtilen maaşı alamadınız. Sonrasında eşinizi boşarken tarafınıza ödenecek maaştan dolayı kaygı çekmenize hiç gerek yok. Devlet anne ve babanın maaşını anında kızın üzerine vermektedir. Evlenip boşanan kıza babasının maaşı bağlanır ama dikkatli olmakta sizlerinde takdir edeceği fayda var. Yani babanızın maaşına güvenerek eşinizi boşamak gibi bir düşünceniz varsa öncesinde SGK il müdürlüğüne gidin. Orada ne kadar maaş alabileceğiniz konusunu sorgulayın ve ona göre hareket edin.

Eğer babanızın maaşı düşükse, sizlerinde payına düşen para az olacağından geçinmekte zorlanabilir ve zor duruma düşebilirsiniz. Aynı zamanda eğer dul bir bayansanız 2 Ayda Bir Dul Maaşı yazımıza da bakmanızı kesinlikle öneriyoruz. Bu da yine devlet tarafından dul kadınlara verilen bir olanaktır.

Ölen Kişinin Emekli Maaşı Sorgulama

Bu sorgulama için E-Devlet SGK sayfasını kullanabilirsiniz. Devlet tarafından adınıza yapılan maaş ödemesinin olup olmadığını ve babanızın maaşının üzerinize çıkıp çıkmadığını en yakın SGK il müdürlüğüne giderek sorgulayabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu noktada görevli memurlar ile tarafınıza bilgi verilecektir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 25 YORUM
 1. Nihal can dedi ki:

  Kamu kurumundan emekkiyim ve sülün vefat eden bagkurdan emekli annemin ve vefat eden emekli sandığından emekli babamın naaşını alabilirmiyim

 2. Dürdane dedi ki:

  İyi akşamlar benim kardeşimin kocası fefat etdi kızı 12 yaşında babasının emeklisini ala bilirmi annesiyle babasının nikahı yok ama kız babanın üzerine kayıtlı

 3. Şahin dedi ki:

  Merhaba, babam SSK emeklisiydi mart 2001 de vafat etti. Annem SSK dan emekli olduğundan emekli maaşı vardı.Babamın maaşını da Annem almaya başladı. Ablam evli Eşi SSK dan emekli. Ablamın Eşi 2009 da vefat etti. Eşinin maaşını Almaya başladı. Ablamın iki oğlan bir kız çocuğu var. Şuan herbiri 25 yaş üzeri ve bekar. 4 katlı evleri var 2 kira geliri var. Ablamin eşinden kalan 6 tane hisseli tarlalar var. İcardan .oradan gelileri var. Annem ekim 2011 de vafet ettii. Ablam eşinden aldığı emekli maaşını kızına devretti. Annemin ve babamın emekli maaşını almaya başladı. Miras olarakta 3 ev bir dükkan kaldı. Buradan da dört kiradan birini alıyor. Bir şikayet durumunda aldığı anne ve baba maaşından dolayı şıkıntı yaşarmı.?

 4. muharrem yavuz dedi ki:

  Babam 3 yıl önce vefat etti,yarın yetim maaşı başvurusu yapacağım,sorum şu;
  Bu geçen sürede almadığım maaşları talep etme hakkım var mı?nasıl alırım,?
  %93 ağır engellyim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Muharrem Bey,

   3 yıllık dönemde çalışmanız var ise talep edemezsiniz. Çalışmanı yok ise talep edebilirsiniz. Ancak bu dönemde engelli maaşı aldıysanız. Bağlanacak maaş muhtaçlık sınırını geçer ise bu paranın iadesi talep edilebilir.

 5. songül dedi ki:

  ben yüzde seksen engelliyim babam 1984de mefat etdi bağkuremeklisi benden başka alan yok yüzde 25 veriyorlar fazla alamazmıyım teşekurler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Songül Hanım,

   Tek yetim maaş alıyor ise % 50 oranında bağlanması gerekiyor. İkametgahınızın bağlı bulunduğu S.G.M ye müracaat edebilirsiniz.

 6. muharrem yavuz dedi ki:

  Babam 3 yıl önce vefat etti,yarın yetim maaşı başvurusu yapacağım,sorum şu;
  Bu geçen sürede almadığım maaşları talep etme hakkım var mı?nasıl alırım,?

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   erkekler en az % 60 engelli ise babadan maaş alabilirler. Başvurudan sonra hakkettiğiniz maaşları alırsınız

 7. ayşe... dedi ki:

  mrb ben devlet memuruyum eşimden ayrıldım babam bağkur emeklisi 1988 de vefat etti annem yaşıyor babamdan kalan bağkur emekli maaşından faydalanabilirmiyim faydalanırsam ne kadar alabilirim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Devlet memuru 4c emeklisi olarak bağkur emeklisi babanızdan yetim maaşı alamazsınız.

 8. Gülten dedi ki:

  Selam ben bir yıldır ssk lı çalışıyorum babam emekli sandıgı annem ve babam yaşamıyor yeni boşandım babamın maaşını alabilirmiyim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba Gülten Hanım,

   Babanız emekli sandığı emeklisi olduğundan çalışıyor olsanız da yetim maaşı alabilirsiniz.

 9. Nermin dedi ki:

  Babam 1994te vefat etti. Esim 2017de vefat etti. Biri ssk biri bagkurlu. Dilekçemi verdim gelen cevapta benim sadece eşimden veya babamdan birini tercih etmem gerekiyor dendi ve alamadım iki sefer bir sefer müracaat ettim yine aynı cevabı aldım sizin gelen cevapta alabilirsiniz diyorsunuz Ne yapmam gerekli tekrar rica ediyorum

 10. Nilüfer Öztel dedi ki:

  Babam 1989 da vefat etti ssk emeklisi
  Eşimde 2018 de vefat etti bağkur emeklisi
  Eşimden maaş bağlandı ancak babamdan yetim aylığı bağlanmadı
  Böyle durumda olup çift maaş alanlar var, eğer hakkım ise ne yapmam lazım
  Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nilüfer Hanım merhaba,

   Baba 2008 öncesi ssk emeklisi, Eş 2008 Sonrası Bağkur emeklisi olması durumunda iki maaşı da alma hakkınız bulunuyor. Bağlanmama sebebini dilekçe ile talep edin. Dava açma hakkınız var. Sebebi yazarsanız biz de buradan yardımcı olmaya çalışırız.

 11. AYDIN kayaaltı dedi ki:

  Sayın yetkili Mart 2019 da babam vefat etti anneme emekli sandığından dul maaşı bağlandı dedem ise 1998 yılında vefat etti ssk dan maaş alıyordu annem dedemden yetim aylığı alabilirmi? 15 Mayıs tarihinde başvuru yaptık ama halen bir cevap alamadık eğer olumsuz sonuç alırsak tekrar başvuruiçin hangi yolu izlemeliyiz?teşekkür ederim

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Aydın Bey Merhaba,

   Ölen eş Emekli Sandığı’na tabi ve ölen baba SSK’lı olduğu ve biri 2008 öncesi diğeri de 2008 sonrası vefat olduğu için iki aylığı da alma hakkı bulunuyor. Başvurunuz olumlu sonuçlanacaktır.

 12. Nermin dedi ki:

  Babam 1994’de öldü Bağkurlu uydu eşimde 2017 senesinde öldü SSK’lı ydı ben hem babamdan hem eşimden dul maaşı alabilir miyim Teşekkürler

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Nermin Hanım merhaba,

   Babanızın Bağkur emeklisi olarak 2008 öncesinde vefat etmesi, eşinizinde ssk emeklisi olarak 2008 sonrası vefatı nedeni ile her iki maaşı da alabilme hakkına sahipsiniz

   1. Nermin dedi ki:

    Dilekçemi verdim gelen cevapta benim sadece eşimden veya babamdan birini tercih etmem gerekiyor dendi ve alamadım iki sefer bir sefer müracaat ettim yine aynı cevabı aldım sizin gelen cevapta alabilirsiniz diyorsunuz Ne yapmam gerekli

 13. Filiz OKAY dedi ki:

  Annem 01.05.2019 tarihinde vefat etmiştir, annem SSK kendi emekliydi. Ben evli devlet memuruyum annemin emekli maaşını alabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Filiz Hanım merhaba,

   Hem evli hem de devlet memuru olarak çalıştığınız için SSK emeklisi annenizden maaş alamazsınız.

 14. Serap K...... dedi ki:

  Sayın Yetkili…
  Babam 7 Kasım 2016 tarihinde vefat etti . Kendisi BAĞKUR emeklisi idi. ben Emekli sandığında emekliyim Ancak Sgk’lı olarak çalışıyorum.Annem vefat etti kız kardeşim evli bana babamdan maaş bağlanır mı ..
  Bilgilendirme için teşekkürlerr

  1. SgkBilgi dedi ki:

   Merhaba,

   Hem emekli sandığından emekli olmanız hem de SGK lı çalışıyor olmanız nedeni ile babanızdan maaş alma hakkınız bulunmuyor.