SGK Bilgi

Dulluk Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Dulluk Maaşı Alma Şartları

SGK
23.08.2018
262
Dulluk Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Dulluk Maaşı Alma Şartları

Dulluk maaşı dul olan ve maddi durum açısından sorun teşkil eden durumlarda olan kişilere verilmektedir. Dulluk maaşı şartları arasında ekonomik duruma dokunan maddelerde bulunur. 2 ayda bir dul maaşı kişinin durumuna göre verilir. Dul maaş almak için kişinin en önce dul olması gerekmektedir.

Dul maaşı miktarı tamamen kişisel ve birinci derece yakınların bakımla sorumlu olmaları durumunda bakılabilmeleri için verilir. Dul maaşı nasıl alınır sorusunu soranlara, içeriğimiz bünyesinde hemen her detayı ileten ayrıntılar sunuyoruz. Dul maaşı almak için kişinin bazı sosyal haklardan ve gelir kapsamından uzak olması gerekmektedir.

Anlayacağınız bu maaş her dul olana verilmez. Dul olunmasına ek olarak ekonomik ve sosyal güvencelerin de sorunlu olması gerekir. Dul maaşı almak istiyorum ama alabilir miyim bilmiyorum diyorsanız, sizi biraz daha aşağıya alalım.

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Yetim Maaşı Nedir? Nasıl Alınır? Yetim Maaşı Alma Şartları

Dul Maaşı 2020

Dulluk maaşı ücreti 2020 yılında tekrardan revize edilmiştir. Revize etmek, maaşın zam alması olarak algılanabilir. Dul maaşı ne kadar oldu sorusuna cevap vermek gerekirse, öncesinde 500 TL olan ay aşırı dul maaşı son yapılan 2020 zam bilgilerine göre iki ayda bir 587 TL olmuştur. Bu sayede dul ve muhtaç kadınlara sosyal yardım yapan devlet, sınıflar arasında ki bağlantıyı en adaletli şekilde kurma fırsatı bulmuştur.

Devlet sosyal yardımlar dullar için  ne kadar önemliyse, bu ehemmiyeti göstermek zorundadır. Dullara verilen maaş da bunlardan bir tanesidir. Dullara verilen devlet maaşı tamamen karşılıksız olarak lanse edilmektedir. Dullara maaş müjdesi günümüz hükumeti bünyesinde sağlanmıştır. Dul olana iki ayda bir maaş verilerek toplumun farklı bir unsuru olma yolunda gitmeleri engellenmiş, hemen herkes gibi olmaları sağlanmıştır.

Dul Olmak: Eşi vefat eden veya kendi rızasıyla boşanma kararı alıp hukuken de haklı bulunan taraflara “dul” denir. Eşinizden ayrıldıysanız yasal olarak dul maaşı almaya bir adım daha yakınsınız.

Dulluk Maaşı 2 Ayda Bir Dul Maaşı Alma Şartları!

Dul maaşı alma şartları hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Dulluk maaşı şartları arasında yer alan tüm maddeler, sizlerin maddi olarak yoksun olmanızı istemektedir. Dul maaşı alma koşulları arasında ilk unsur sigortasız olmanızdır. Bu maaş sigorta güvencesi olmayan kadınlara özel olarak verilmektedir.

Sigortalıya dul maaşı verilmezken, dul maaşı almaya hak kazandıktan sonra eğer sigortalı bir işe girerseniz dul maaşı size verilmeyecektir. Bu boşalan kontenjanın daha ihtiyaç sahibi olan birine verilmesi maksadıyla devir daim yapılır.

Dul maaşı alma süresi devlet tarafından 5 yıl olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından dul kalan kadınlara verilen haklar arasında yer alan bu olanak, 5 yıl içerisinde alınmadığı takdirde tekrar verilmeyecektir.

Dul maaşı alma şartları arasında yer alan bir diğer unsur ise dul maaşı alanın evlenmesi konusudur. Dul maaşı kişinin dulluk durumunun devam etmesi, tek yaşaması ve evlenmemesi durumunda verilen bir olanaktır. Birlikte yaşayınca dul maaşı otomatik olarak kesilecektir.

2 Ayda Bir Dul Maaşı

Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Nasıl Alınır 2020

Dul Maaşı

Bu maaşı alabilmek için hukuken size bakmakla yükümlü bırakılan çocuklarınız haricinde kimseyle birlikte yaşayamazsınız. Dul maaşı kesilme nedenleri arasında yukarıda anlattığımız unsurları arayabilirsiniz. Dul maaş almak istiyorum diyen kişinin maddi olarak gerilemiş bir potansiyelde olması gerekir.

Dul Maaşı Hakkında Bilinmesi Gereken Sıkça Sorulan Sorular!

İki ayda bir dul maaşı aylık alınır mı?

İki ayda bir dul maaşı sizlere adı üzerinde “iki ayda bir” verilecektir. Aylık dul maaşı almak gibi bir şansınız yoktur.

İki bir dul maaşı kaç liradır? Dulluk maaşı kaç TL oldu?

İki ayda bir dul maaş kaç TL sorusunu soranlar için bulunduğumuz yıla ait verileri paylaşalım. Dul maaşı 587 TL olarak ödenmektedir. Dulluk maaşı ne kadar oldu sorusunu soranların beklediği dul maaşı zam müjdesini bir alt başlıkta anlattık.

İki ayda bir dulluk maaşı zam aldı mı? Dul maaşı yükseldi mi?

İki ayda bir dul maaşı zam haberleri her sene yılbaşı sonrasında verilmektedir. Dulluk maaşı zammı her devlet ödemesinde olduğu gibi yapılmaktadır. 587 TL dul maaşı daha öncesinde 500 TL olarak veriliyordu. Bu son verilen 37 TL dul maaşı zammı olarak adlandırılır.

Dulluk maaşı (2 ayda bir) maaşı için başvuru nereden yapılır?

Dul maaşı başvurusu için en yakın Sosyal Yardımlaşma Vakfına gitmeniz yeterlidir. Dulluk maaşı başvurusu için internetten dul maaşı başvurusu yapmanız olanak dışıdır. Eğer ölüm dolayısıyla dul kaldıysanız, eşinizin ölüm belgesi ile gitmeniz gerekir. 2 ayda bir dul maaşı başvurusu için yapılan işlemler oldukça seri ilerler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.