Dul Maaşı Nedir? Dul Maaşı Nasıl Alınır?

dul-maasi

Dul maaşı ya da diğer bir tanımla ölüm aylığı yardımıyla geride kalan yakınlara devlet güvence sağlamayı amaçlıyor. Dul aylığı, sigortalıların eşleri açısından oldukça önemli. Yapılan bu ödemeyle, geride kalan eşin hayatını idame ettirebilmesi açısında önemli maddi destek sağlamaktadır.

Dul maaşı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar bulunmaktadır. Ancak haliyle dul maaşı almak için tüm yasa ve prosedürleri bilmemize maalesef imkân yoktur. Bu nedenle ölüm aylığı bağlatmadan önce bir sosyal güvenlik uzmanına danışmanızda fayda olacaktır.

Dul Maaşı Nedir?

Vefat eden bir kişinin geride kalan eşi; erkek ya da kadın fark etmez, ölen kişi sigortalı veya emekli ise, geride kalan kişinin onun aylığını almaya hakkı vardır. Alınacak bu paraya dul maaşı denir.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Söz konusu kişi emekli olduktan sonra (emekli maaşı alırken) vefat etmesi durumunda; bu durumda hak sahipleri dul aylığı hakkından faydalanabiliyor.

Eğer söz konusu kişi henüz aktif sigortalıyken, çalışma hali devam ederken vefat söz konusu olduysa bu durumda da belli şartlar dahilinde yine bu hakkın ilgili hak sahiplerine verilmesi mümkündür. İkisi birbirinden farklı. Bir tanesinde yaşlılıktan emekli olup emekliyken vefatı söz konusu diğerinde ise emekliliğine henüz varken gerekli şartların oluşması halinde söz konusu olabiliyor. Bu şartlar nedir onlara değinelim.

Bu konuya 4A, 4B, 4C aşısından bakmak lazım. Eğer 4A’lı yani işçiyseniz vefat etmeniz durumunda hak sahiplerine aylığın paylaştırılabilmesi için en az 900 gün prim ödemiş olması gerekmekte ve bu 900 gün hesabında da borçlanmalar hariç olarak olaya bakılmakta. Eğer borçlanmalarla 900 günü tamamlayamıyorsanız, borçlanmalarla ölüm maaşına hak kazanmak istiyorsanız 1800 günün tamamlanması gerekmektedir.

Örnek olarak; 850 gün Türkiye’de çalışmış sonra da yurt dışına çıkmış ve orada vefat etmiş bir kişiyi ele alalım. Bu kişinin vefatından sonra yakınları yurt dışında çalıştığı süreleri borçlanma yaparak, 1800 güne tamamlayarak ölümden kaynaklanan sigortalılık, aylık hakkına sahip olabilirler.

Dul Maaşı

2 Ayda Bir Dul Maaşı

Yetim Maaşı Nedir? Yetim Maaşı Alma Şartları

Yetim Aylığı

Kısacası 900 net gün olması gerekir. Borçlanmaları katarsak 1800 gün olarak hesap edilmelidir.

4B ve 4C’ye bakarsak yani kişinin BAĞ-KUR’lu veya memur olması durumunda ise hesaplama şu şekilde yapılır. Burada sadece 1800 gün şartı var. 900 gün hesabı söz konusu değildir.

Dul maaşının yakınlar arasındaki dağılımı için 1000 lira üzerinden örnek vermek gerekirse; kişi öldü ve kişinin maaşı da 1000 lira. Dolayısıyla eş birinci hak sahibi, %50 sini alır. Çocuklar varsa diğer %50’sini de çocuklar alır.

2 çocuk varsa 250-250 lira çocuklara paylaştırılır. 3 çocuk varsa anne 400 alır çocuklarda 200’er lira alır. Yine 1000 liraya tamamlanmış olur. Vefat eden kişinin maaşın tamamı dağıtılır bir kesinti yapılmaz.

Dul maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Dul maaşı almak için, dul kalan eş aşağıdaki belgelerle birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekir.

Bu belgeler; başvuru formu, nüfus kayıt örneği, kimlik araştırma belgesi, aylık bağlanması talep edilen yakına ait 3 adet vesikalık fotoğraf ile birlikte SGK’ya başvurulacak aynı zamanda emekli iken vefat eden eşe ait sağlık karnesini de iadesi etmesi gerekmektedir

Dul maaşı almak için gereken şartlar nelerdir?

Ölüm aylığından faydalanabilmek için ölüm döneminde evli olmak yani resmi nikahın olması aranan şartlardan biridir.

Vefat eden kişinin SGK’sı var ise, en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içerisinde de en az 900 günü varsa yine geride kalan erkek veya kadın eş fark etmez dul aylığı alma hakkına sahiptir.

5 yıllığı veya 900 günü yoksa ama gerek yurt dışı borçlanması gerek askerlik borçlanması gerekse de analık borçlanması gibi borçlanmalarla 1800 güne tamamlayabiliyorsa bu durumda yine geride kalan eş dul aylığı alma hakkına sahiptir.

Dul aylığı alan kişi emeklide olabilir, çalışanda olabilir, tek şart var evli olmaması. Yani evleninceye kadar o parayı alır hiç evlenmezse ölünceye kadar alır. Ancak evlenirse dul aylığı kesilir. 2. evlilik her ne şekilde sonlanırsa sonlansın (ölüm veya boşanma) ister birinci eşinden ister ikinci eşinden hangi aylık daha yüksekse ikisinden bir tanesini seçip tercih etme hakkına sahiptir.

Bu arada 1 Ekim 2008’den önce vefat eden eşlerde ise farklı kurumlardan ölen eş varsa 4 aylığa kadar dul maaşı alma hakkı da vardı ancak bu hak 1 Ekim 2008 günü kaldırıldı.

Dul maaşı alanlara bayram ikramiyesi verilecek mi?

Dul maaşı alan kişilere de bayram ikramiyesi verilecek. Ancak miktarı konusunda alınan ölüm aylığına orantılı olarak farklılıklar söz konusu. Diyelim ki siz emeklisiniz aynı zamanda eşinizden de dul aylığı bağlandı. Yani emekli aylığınızın miktarı daha yüksekse ondan faydalanıyorsunuz. Öbürü yüksekse ondan faydalanıyorsunuz. Hangi gelir miktarı daha yüksek ise ondan faydalanabilirsiniz. 3 ya da farklı geliriniz olsa bile en yüksek hangisi ise onun üzerinden alırsınız. Dolayısıyla bir kere alabilirsiniz.

Bilgi Paylaştıkça Artar!!! Sende Paylaş

SGK Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

SGK Uzmanına Sorunuzu Sorabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir