SGK Bilgi

Yetim Aylığı

SGK
26.08.2018
607
Yetim Aylığı

Yetim aylığı günümüzde babası vefat etmiş çocuklara ve bireylere devlet tarafından sunulan bir haktır. Yetim aylığı dul olanlara ve yetim aylığı çocuklara verilmektedir. Ölen kişinin arkasında kalan, SGK bağlantılı yükümlü kişilere yetim maaşı verilmektedir. Yetim aylığı ne kadar sorusunu soranlar için ise, bunun maaşa ve kişi sayısına göre değişkenlik gösterdiği bilgisini paylaşalım. Yetim aylığı miktarı tamamen kişilerin yasal haklarına göre belirlenmektedir. Yetim aylığı kaç TL sorusundan evvel, bu maaşında durumuna göz atalım.

Babanız Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerek memuriyet, gerekse de bir başka kurumda “sigortalı” olarak çalışıyorsa, babanızın vefat etmesi durumunda yetim aylığı almaya hak kazanırsınız. Aynı şekilde eşi vefat edene dul maaşı uygulaması da bulunmaktadır. Kanun eşi vefat eden kadına dul maaşı uygulaması ile, babası vefat eden çocuğa yetim maaşı konusunu ayrı tutmaktadır. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere, sahip olduğu maaş kanun hükümlerine göre pay edilmektedir.

Nakdi Yardım Sorgulama | Nakdi Yardım Nasıl Alınır?

Eşi Emekli Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir Mi

Ölen Kişinin Maaşı Kızına Nasıl Bağlanır?

Eşi Vefat Edenlere Dul Aylığı

Eşi vefat edene dul aylığı kendi adına bağlanırken, babası vefat edene yetim aylığı da kişinin adına verilmektedir. Devlet olumsuz aile örneklerini bildiği için kişilerin ölen kişinin sosyal haklarından “tam olarak” yararlanmasını sağlamaktadır. Bu noktada SGK yetim aylığı ve SGK dul aylığı sizlere gereken hemen her türlü detayı ve hizmeti sunacaktır. Bu maaş göre, oranlar haricinde çocukların dul kadın maaşından veya çocuklar için yetim aylığı alanların dul kadından hiçbir farkı bulunmamaktadır. Devlet dullar yetimler için aylık bağlarken, iki tarafında menfaatlerini aynı kefede değerlendirmektedir. Üvey anne dul maaşı alsa bile, bu konuda sorun yaşayacağından çekinen milyonlarca çocuk ve genç bulunmaktadır. Bunu bir alt başlıkta anlattık.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Yardımı

Asker Çocuğuna Para Yardımı

Üvey anneye dul maaşı SGK tarafından verilmektedir. Neticede vefat eden kişi ile evli olmasından dolayı, kişi vefat etse bile devlet kurumları tarafından sorumlu konumda görülmektedir. Üvey anneye dul maaşı verilirken, çocuklara yetim maaşı uygulamasında ise kısıtlama yapılmamaktadır. Kardeşlerin maaşı ayrı hesaba, annenin maaşı ayrı hesaba alınmaktadır. Aile facialarının önüne geçilmesi maksadıyla bu tür bir uygulama yapılmıştır. Yetim dul maaşı ne kadar sorusuna geçerken, üvey anne şiddetine maruz kalanların babalarının vefatı sonrasında hiçbir sorunla karşı karşıya kalmayacakları garanti altındadır. Dilerseniz babanız vefat ettikten sonra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden savunma talebinde bulunabilirsiniz.

Devlet yetim hakları konusunda oldukça hassas bir politika izlemektedir. Yetimlere verilen maaş bu birey ve çocukların nezih bir ortamda muhafaza edilmesini amaçlamaktadır.

Yetim Aylığı Ne Kadar? Dul Aylığı Ne Kadar?

Yetim aylığı ne kadar ve dul maaşı kaç TL soruları hemen herkes tarafından, evin babasının vefat etmesi sonrasında sorulmaktadır. Yetim aylığı miktarı ve dolaylı olarak dul aylığı miktarı evde yaşayan ve vefat eden kişi sorumluluğu altında bulunan kişilerin sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Dilerseniz çocuk sayısına göre yetim maaşı hesaplama tablosuna daha yakından bakalım. Dul maaşı hesaplama ve yetim maaşı hesaplama için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz.

2 Ayda Bir Dul Maaşı

Dul Maaşı

Yetim Maaşı Nedir? Yetim Maaşı Alma Şartları

Yetim Aylığı Miktarı

Yetim aylığı maaşı kanunu ile dul maaşı kanunu aynıdır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu olarak bilinen, 5510 sayılı kanun tarafından dul kalana maaş bağlanması hakkı ve yetim kalana aylık verilmesi hakkı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmiştir. Kişinin maddi olarak uygunsuz olması durumunda verilen bu maaş kişinin bazı hallere gelmesi durumunda kesilir. Dul maaşı kesilme nedenleri ve yetim maaşı kesilme nedenleri aşağıda bulunmaktadır.

Çocuk Yoksa;

 • Dul eş maaşın %75 oranında maaş alır.
 • Dul eş eğer memur veya sigortalı bir çalışan ise maaşın yarısını alabilir.

Dul ve çocuk varsa;

 • Dul ve bir çocuk yetim maaşı
  • Dul maaşın %60 oranını alır.
  • Yetim maaşın %30 oranını alır.
 • Dul ve iki çocuk yetim maaşı:
  • Dul maaşın yarısını alır.
  • Çocuklar her birine %25 hisse şeklinde alır.
 • Dul eş ve 3 veya üçten fazla çocuk varsa yetim maaşı;
  • Dul eş yarısını alır,
  • Kalan para çocuklara eşit dağıtılır,

Sadece Çocuk Varsa Anne Ölmüşse yetim maaşı;

 • Bir çocuk maaşın yarısını alır,
 • İki çocuk maaşın %40 oranını alır.
 • Üç veya üçten fazla çocuk varsa maaşın tamamı çocuklara eşit dağıtılır.

Yetim Aylığı Kesimle Nedenleri? Yetim Aylığı Ne Zaman Kesilir?

Yetim aylığı kesilme nedenleri tamamen kişinin cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak gelişmektedir. Yetim maaşı kesilme nedenleri arasında, devlete kendi güvencesini sağladığını belirten çocuk için kesilme sebebi yer almaktadır. Erkek ve kızlar için yaşlara göre yetim maaşı kesilme durumunu aşağıdaki tablodan bulabilirsiniz. Yetim maaşı kaç yaşına kadar verilir sorusunun cevabı da, yine aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Engelli yetim aylığı şartları tamamen farklıdır. Engelli yetim maaşı şartları engelli maaş hesaplama tablosunda yani aşağıda yer almaktadır.

Yetim Aylığı (maaşı) okuma talimatları:

 • Sol taraftan yaşınızı bulun.
 • Üst taraftan cinsiyetinizi seçin.
 • Kesişim olan ilgili sütuna bakın ve kesilme nedenlerini öğrenin.
 • Eğer engelli durumda iseniz, engelli olmanızı kanıtlamak için bu maaşı alırken teslim etmeniz gereken engelli raporunu almayı bilmiyorsanız içerik sonunda ki resme tıklayarak yetim maaşı için engelli raporu alma içeriğine gidebilirsiniz.


Evlenip boşanana yetim aylığı verilmektedir. Ancak tekrar evlenilmesi veya eski eş ile birlikte olunması durumunda yetim aylığı kesilme işlemleri başlayacaktır. Kişi kaç yaşında olursa olsun, kız veya erkek hiç farketmeksizin eğer kişi %60 ve üzerinde engelli ise, bu durumda evlense dahi yetim aylığı verilmektedir. Eğitim alıyor veya almıyor olması hiçbir şey değiştirmez. Engelli yetim aylığı devamlı olarak ödenmeye devam eder.

Yetim Maaşı

Yetim aylığı başvurusu ve yetim aylığı almak için yapılması gerekenler bir başka içeriğimizde yer alacak. Yukarıdaki durumlara göre yetim maaşı kesinti bildirimi yapmak zorunludur. Yukarıkdai eylemlerden karşısında “MAAŞ VERİLMEZ” yazıyorsa, bu durumda o durumun SGK tarafına bildirilmesi gerekir. Haksız yere alınan yetim maaşları iade yoluyla geri alınır. Yetim aylığı geri ödemeli mi sorusunu soranlar için hayır cevabını verip dul aylığının kesilme nedenlerine göz atalım.

Dul Maaşı (aylığı) Kesinti Nedenleri? Dul Maaşı Neden Kesilir?
 • Kişinin evlenmesi,
 • Kişinin sigortalı olması,
 • Kişinin biriyle evlenmeden aynı evde yaşaması,

İlgili içerik linkleri burada. Görsellere tıklayarak içeriğe gidebilirsiniz.

yetim aylığı

yetim aylığı kaç tl


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. cem dinç dedi ki:

  yüzde seksen beş raporum var babam emekli öğretmendi vefaat etti yirmisene oldu annem sağ yetim aylıgı alabilirmiyim ben çaşılmıyorum dışardan sigortamı yatırıyom

  1. Erkan Akkuş dedi ki:

   Sigortalı olmanız ve erkek çocuğu olmanız dolayısıyla alamayabilirsiniz ancak son güncellemeler ile birlikte engellilere özel hak verilmiş olabilir. SGK İl Müdürlüklerine başvurun.

 2. oktay dedi ki:

  mrb. sizlere birkac sorum olcaktı. ben gaziantepten yazıyorum babam kendisi işsi emekli sgk emekli 1996 yılında oldu fakat 24.11.2018 kalp kriz sonucu vefat etti şimdi annem ve dul boşanmış ablam kaldı gerisi 1-kızı 2 oglu evliler. 4 kardeşiz. rahmetli babamın maasını ben her ay ziraat bankasından bankamatikten cekiyorum aylık 1.713.57 tl şimdi sgk ölüm belgesi adı altında annem ablamı götürdüm evrakları verdik. fakat maasları ne kadar olur bilmiyoruz.yüzde kac oranda annem alır ablam ise yetim aylıkı alır. henüz bir sonuc almadık birde kafam karıştı 2 ayda bir dul maas diyorlar onedir. pttden alıyormusunuz. amam sgk işci emekli babam 4/a 4/b diye e devletten cıkıyor aylık bilgisi en son baktımda. ölmeden önceki maas konusu.. şimdi vefat tarihi 24.11.2018 başvuru tarihimiz 30 kasım 2018 ne maası belli nede cenaze yardımı belli. başvuru esnasındaki bankaya merkez ziraat bankası olsun .dedik. bu konu hakkında yardımcı olurumusunz tşkler.